Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
Afgan    7
max95

 

Słuchaj, a kto ją sprowadza do Polski?

Ci nasi śmieszni pośrednicy z lubelskiego? Oni tej fasoli nawet nie zobaczą... 

I co od nas wraca do Rumuni itd. Bo co? Bo to bliżej? Transport Chiny-Polska- Afryka czy gdzie ona tam jeszcze idzie nie kosztuje? I czy jest opłacalny? Po co tranzyt przez Polskę jak można kupić w Chinach kontener i wysłać bezpośrednio do odbiorcy? W Polsce tego nie sprzedadzą...

 

W tym roku fasola to jeden wielki szajs... Nie oszukujmy się pogody nie było. Widziałem jak wyglądała fasola w gm, Jarczów, Tomaszów Lub. i Łaszczów (jestem z LTM)

Na starcie spory procent upraw zjadł robak. Ci co przesiewali albo zbierali gnój albo młócili jak jeszcze zielona w pokosach leżała i ziarno też było byle jakie. 

Na większości pól fasola była bardziej karłowa niż normalnie , a krzaków na metrze też nie było tyle ile być powinno. Hektarów było w tym roku nasianych o wiele więcej. Większość ludzi  przeliczyło się i nie dało rady zadbać bo areał powiększony kilkukrotnie (cena z 2012 i 2013 pomieszała ludziom w głowach). Część siało pierwszy raz bez jakiegokolwiek pojęcia o tej uprawie. 

 

Handlarze proponują przez telefon cenę, a później marudzenie, ale czego się spodziewają nie wiem... przecież wiedzą jak wygląda ten rok.

Cały czas  jakiś handlarz się kręci i nagabuje żeby sprzedać... nic o Chińskim nie wspominają... 

Moje jest sucha w większości. Część dosuszam ale będę sprzedawał oddzielnie. Jak usłyszę marudzenie na podwórku to pogonie. W końcu ktoś zabierze i zapłaci... 

 

Za smród w worku nikt wam 7 zł. nie da... Za dobry towar prędzej czy później ktoś lepszy grosz zaproponuje. (4.5- 5zł)

Jak ktoś musi niech sprzedaje. (kredyty trzeba spłacać,a rok ciężki dla tych co się rozwijają ponad stan)

Co roku jest to samo, to samo pisanie i ten sam strach, a kto ma zarobić ten zarobi, kto łata dziurawy budżet to załata, a ten kto myślał, że praca w polu to łatwy zarobek to popłynie. I dobrze...

 

Pozdr. 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

gracz z jakich okolic jesteś, za biały 90ziaren FLORPAK daje max 3.7 i GRZYBY to samo ceny netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21

Zostaje przy swoim ze chinczyk płynie w tamtym roku na własne oczy widziałem fasole w workach,przepakują idzie jako nasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

@Afgan ma zupełną racje 

Ja w tym roku widziałem fasole w gminie Komarów i Tyszowce i potwierdzę to co pisał kolega. W gminie Jarczów pod koniec sierpnia robiłem kontrole do dopłat powierzchniowych i widziałem jak ludzie podczas deszczu fasolę kosili. 

Poza tym maj był zimny i widać było że strączkowe stały w miejscu (miałem soję w tym roku) z reszta kukurydza też nie chciała rosnąć. Więc dobrej fasoli na rynku wiele nie ma. A handlarze jak nie płaczą i nie sieją propagandy to nie zarobią ;) 

 

Z Chin do Gdańska, potem samochodami do nas i dopiero na eksport.. Nobla z ekonomii dla takiego :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

parę lat wstecz była akcja z fasolą z chin, nasprowadzali tego szczególnie do krajowych przetwórni, tylko był mały problem - po ugotowaniu robiła się z niej maź, coś jak klej, a część wogóle nie chciała się ugotować, a z racji tego że już po pierwszych partiach handlarze nie mogli tego opchnąć to prawie darmo wysłali ją na wschód.
a takie mają parcie na kupno, ponieważ po nowym roku muszą podpisać nowe kontrakty, co roku jest taka sama bajka.

ścinać fasole w deszcz to sztuka, ale widziałem jak ludzie potrafią młócić ją w czasie deszczu - a potem pytają co teraz z nią robić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

Na chłopską logikę. 

Skoro w tamtym roku (tym?)  była chińska  (rozumiem, że pojawiła się na początku roku obecnego) to dlaczego w październiku/listopadzie/grudniu 2013r cena kształtowała się w granicach 5 zł/kg, a luty/marzec/kwiecień 2014r 6-7zł/kg? 

 

 

melon10641

 

Maj był zimny i deszczowy u nas. Ta posiana w ok. 20 kwietnia wyszła szybciej ale długo stała na jednym poziomie i dodatkowo znajomy z okolic Łaszczowa (witków, kmiczyn) opowiadał o tym jak przymrozki dały im w kość. Powiem szczerze, że jak dobrze pamiętam to pierwsze wschody były pod koniec maja. Zbiory przesunęły się o 2 tygodnie względem roku poprzedniego, a co za tym idzie trafiliśmy na porę już bardziej deszczową. Ile się człowiek nasłuchał od znajomych o dosuszaniu po strychach a i tak pleśniała... 

 

Handlarze też powinni trochę spuścić z tonu. U wielu gospodarzy przy obecnych cenach rodzi się w głowie myśl o zastąpieniu fasoli rzepakiem/soją lub innymi uprawami które wymagają mniej pracy fizycznej i zaangażowania. Młodsi się nie robimy, a jak mamy pracować za darmo i wychodzić na "0" to lepiej przy czymś gdzie nie trzeba latać ze ścinaczem i widłami przez całe wakacje przy upałach i w deszczu. Ci co próbowali wejść w tym roku w uprawę fasoli raczej się do niej nie przekonali. Jak zacznie się kurczyć areał uprawianej fasoli to przy obecnych anomaliach pogodowych za kilka lat może nie być czym handlować...

Edytowano przez Afgan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

no tak, ludzie się napalili, myśleli, że posieją-zetną-wymłócą z pokosów, i bez większej roboty spory grosz wpadnie... ja fasolę sieję 5 lat, i jak była cena po 5zł pierwszy raz, to się nie napalałem i nie siałem x2, bo nie mam kim robić.. teraz się trochę zmechanizuję to można do 5ha siać.. wczoraj gościu mi mowił, że zebrał 0,5t fasoli z ha.....

ja posiałem fasolę chyba jako jeden z ostatnich bo w ostatnich dniach kwietnia, i wschody były bardzo dobre, a śmietka owszem pojawiła się - ale jak już fasola była na wierzchu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Dziś byłem w kiosku i w kolejce zobaczyłem Tygodnik Zamojski, spisałem 2 numery 509717172 i 502779805. Zadzwoniłem i pytałem o jasia z tym, że jeden zapytał ile mam (podałem że mam tonę) i ile chcę (4zł) to dał 3,8 na konto. Drugi natomiast o nic nie pytał i też dał 3,8. Z żadnym się nie targowałem. Także gdyby się potargować to można dostać 4zł. Chyba już nie jest źle? Ja fasoli nie mam to mi na razie lotto cena w styczniu będę szukał na nasienie parę worków to wtedy będę się martwić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

skywalker ile ci dala czerona aile biala ja fasole sieje ponad 20lat jeszcze do szkoły chodziłem to uprawiałem bez rodziców bo mieszkałem z babcią no nie tyle co teraz było to 40ar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

czerwona kiepsko, może dlatego, że zasiana później od jaśka, chyba coś koło 5 maja, druga sprawa za rzadko posiana, słabe wschody, słaba obsada, z posianych 3 ha, może 2ha obsady było, więc nie wiem jak to plonowo liczyć, ale zebrałem z tego kawałka prawie 3t..

 

w przyszłym roku może spróbuję orzełka, bo jest niby trochę lepszy w uprawie od tej czerwonej..

 

jaś wyjdzie mi chyba z 2,5t na czysto, ale to w trakcie przebierania..

 

a Tobie jak tam wychodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

LTM cos handlarze zaczynają sie kręcić i szukają fasoli, pewnie zaczyna cena ruszać... 


ktos orientuje sie jak ceny u innych handl? Tyszowce, mircze itp? Ok łaszczowa 3,7 z vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

czerwona kiepsko, może dlatego, że zasiana później od jaśka, chyba coś koło 5 maja, druga sprawa za rzadko posiana, słabe wschody, słaba obsada, z posianych 3 ha, może 2ha obsady było, więc nie wiem jak to plonowo liczyć, ale zebrałem z tego kawałka prawie 3t..

 

w przyszłym roku może spróbuję orzełka, bo jest niby trochę lepszy w uprawie od tej czerwonej..

 

jaś wyjdzie mi chyba z 2,5t na czysto, ale to w trakcie przebierania..

 

a Tobie jak tam wychodzi?

 

A z jakich źródeł miałeś czerwoną ? Od handlarza czy od rolnika. Pytam bo na wiosnę siałem czerwoną fasole ludziom którzy kupili od handlarzy i plon był na poziomie 0,4t do 0,6t z ha. Jakby tego było mało, zostało mi tych nasion z pół wiaderka i miesiąc temu pokazałem gościowi który skupuje tą fasole, mówił że z tym nasieniem jest cos nie tak bo nie ma wyglądu jak normalna  tylko musiała być albo mokra albo coś innego, a cena była po 9 zł za kilo. Więc jak się g.....em zasiało to się g...no zebrało.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

LTM cos handlarze zaczynają sie kręcić i szukają fasoli, pewnie zaczyna cena ruszać... 

ktos orientuje sie jak ceny u innych handl? Tyszowce, mircze itp? Ok łaszczowa 3,7 z vat

Po 3,8 na konto tak jak pisałem kilka postów wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

Zastanawiam się nad orzełkiem. Ponoć lepszy plon jak przy red kidney, a cena ta sama. 

Ciekawi mnie tylko jak wygląda jej ścinanie. Czy trzeba wyrywać czy pójdzie ścinaczem/ścinarką.

 

I myślałem o daniu saletry na start. W tym roku tak jakby coś brakowało na starcie. Pogoda pogodą ale może brakowało składników w glebie. Co o tym myślicie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

lepszym rozwiązaniem tak jak ja u siebie zauważyłem to dać odżywkę dolistnie i obowiązkowo na zarazę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

A z jakich źródeł miałeś czerwoną ? Od handlarza czy od rolnika. Pytam bo na wiosnę siałem czerwoną fasole ludziom którzy kupili od handlarzy i plon był na poziomie 0,4t do 0,6t z ha. Jakby tego było mało, zostało mi tych nasion z pół wiaderka i miesiąc temu pokazałem gościowi który skupuje tą fasole, mówił że z tym nasieniem jest cos nie tak bo nie ma wyglądu jak normalna  tylko musiała być albo mokra albo coś innego, a cena była po 9 zł za kilo. Więc jak się g.....em zasiało to się g...no zebrało.

o widzisz kolego.. :/ no niestety tez od handlarza, ale wydawała się ok i sucha, ale tez sporo mi jej zostało po siewie.. ;/ tak jak mówisz, szkoda było człowiekowi po 16zł z centrali to kupił po 8zł i guzik wyszło z tej oszczędności.. tyleże pole przerobione (pod buraki będzie super)

 

Zastanawiam się nad orzełkiem. Ponoć lepszy plon jak przy red kidney, a cena ta sama. 

Ciekawi mnie tylko jak wygląda jej ścinanie. Czy trzeba wyrywać czy pójdzie ścinaczem/ścinarką.

 

I myślałem o daniu saletry na start. W tym roku tak jakby coś brakowało na starcie. Pogoda pogodą ale może brakowało składników w glebie. Co o tym myślicie? 

też słyszałem, że lepszy ten orzełek od kidneya, i chyba też będę próbował. czerwona niby też ciężka do ścięcia, ale jakoś poszła to i myślę, że orzełek też pójdzie. 

 

z tą saletrą to nie wiem czy to dobry pomysł, u mnie ta czerwona też stała jak zaczarowana, sypnąłem z 60-80kg/ha saletry, to później porosły ogromne krzaki.. strączków niby też było sporo ale jednak nie wyszło tak super.. a pod korzeń miesiąc wcześniej dałem 300kg npk 7-20-30, i troszkę saletrzaka i trochę wapna kredowego bo 300kg/ha, więc nie powinno niczego jej brakować.. 

 

pod białą dawałem sól i superfosat na jesieni po 100kg, plus wapno z cukrowni z 10t/ha, a na wiosnę dałem pod korzeń chyba mieszankę npk 7-20-30 i saletrzaka po niecałe 100kg/ha, i fasola rosła z super wigorem od początku wschodów..

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7
robo1980

 

Odżywkami w tym roku ją ratowałem. Wiem, że zdziałały sporo i boje się aż pomyśleć co by było jakbym ich nie dał. 

 

skywalker89

Mam kawałek zostawiony na jęczmień ale raczej w tym roku nie  wznowie tej uprawy i zastanawiam się jak go inaczej zagospodarować. Zasianie białym biorąc pod uwagę cenę i pogodę nie wydaje się opłacalne.(sieje białego na zbliżonym areale jak w tym roku) Orzełka miałbym z pewnego źródła o ile jeszcze nie sprzedany... Warto spróbować czegoś nowego :) Właśnie słyszałem, że niby da się go zebrać podobnie jak jaśka ale plon mniejszy od białego. Tyle, że ceną nadgania (o ile nie wyjdzie lepiej, kto wie jaka będzie cena za rok na białego) 

 

Saletre myślałem dać na start. Boje się tylko, że wybuja i zbiorę w październiku... Na zwykłej ziemi powinno być ok. ale na borowinie w tym roku myślałem czy siekierą nie ścinać bo łodyga była grubości małego drzewka :) NPK jest ok i wapno też.W kajecie mam popisane co i ile dane ale za późno jest żeby go szukać.  No cóż spróbuję i zdam relację na jesień.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

"orzełek" to taki biało-czerwony czy tak ?bo jeśli tak to mam go serdecznie dość z 15 lat do tyłu go próbowałem cza go rwać i to w pażdzierniku bo jak niedojrzały to białe zrobi sie różowe plonu nie ma i prosze, nie mówcie że lepszy w uprawie od kidneya czerwony. u nas czerwony siejemy po 5maja ja miałem 1.05ha ze 4 rządki brakowało plon; sprzedane 2130kg i na sianie zostawione koło 300kg w zeszłym roku taki sam obszar wszystkiego bylo 1400kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Po 3,8 na konto tak jak pisałem kilka postów wyżej

Czyli cos sie dziać zaczyna... kontrakty podpisane a koniec roku niedługo i muszą sie z nich wywiązać i cena rusza. Zaraz tez dopłaty ruszą wiec cena fasoli napewno w góre pojdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

koledzy w nadolcach  koło łaszczowa pan skupuje po 4 zł widać że coś się zaczyna dziać na rynku fasoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

"orzełek" to taki biało-czerwony czy tak ?bo jeśli tak to mam go serdecznie dość z 15 lat do tyłu go próbowałem cza go rwać i to w pażdzierniku bo jak niedojrzały to białe zrobi sie różowe plonu nie ma i prosze, nie mówcie że lepszy w uprawie od kidneya czerwony. u nas czerwony siejemy po 5maja ja miałem 1.05ha ze 4 rządki brakowało plon; sprzedane 2130kg i na sianie zostawione koło 300kg w zeszłym roku taki sam obszar wszystkiego bylo 1400kg

 

czyli, można rzec, że plon rewelacyjny jak nie rekordowy mówiąc o czerwonej. Tylko pogratulować! no słyszałem że orzełek jest późniejszy, ale aż tak.. no to nie wygląda zbyt kolorowo.. może posieje jeszcze z hektar czerwonej a resztę jasiem i jakoś to będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

Z tego co pamiętam to orzełek jest taki bardziej brązowo - biały.(beżowo)

 

 

 

 

Koledzy mam jeszcze takie pytanie.

 

Jak zabezpieczyć fasole przed robakiem. W tym roku straciłem połowę plonów i nie ukrywam, że tak być w roku przyszłym nie może. 

Na pewno zleje ziemie Durasbanem tylko ile przed siewem? i mieszać broną/kultywatorem z ziemią czy zostawić na wierzchu?

 

Jakie środki stosujecie do zaprawiania? Na grzyba przy zaprawianiu czy lepiej pryskać później?

Do tej pory nie miałem z tym problemów ale ten rok pokazał, że trzeba zmienić podejście bo straty są za duże. 

Myślę, że nie tylko mnie ten temat zainteresuje.

 

Źle pisze, znalazłem takie coś:

 

http://natemat.pl/38831,zakazana-przez-zaborcow-przez-lata-zapomniana-dzis-wraca-na-polskie-stoly-oto-fasola-niepodleglosci

 

ale zbierać październiku jak trzeba to porażka...

 

Edytowano przez Afgan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

tą którą ja uprawialem miala troche więcej czerwonego niż ta  linku

tak mi się wwydaje chociaż po 15 latach może to ta sama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj