Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
daro189    58

ja spotkałem się z łączeniem dualu gold, commandu i sencora. przy tej mieszance można "ruszać" ziemię pielnikiem, co akurat fasola lubi.

po afalonie nie można ruszać ziemi, i jak wyżej - po deszczu dostaje się do ziarnia i robi się żółto na polu.

a gdzieś przeczytałem że fasoal nie lubi boru (?)

i mam pytanie jakie metody stosuje się u was na opadanie dopiero zawiązanych małych strąków? u nas jest to duży problem, szczególnie w czasie suszy. mało pszczół --> susza ---> opadanie strąków --> niski plon :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurass    0

A w jakiej dawce dual??.Pielnikiem owszem bo ladnie sie rozkrzewi fasola ale tez trzeba uwazac bo jak duza fasola to nie bo korzenie podetniesz.Co do boru to pierwsze slysze fasola nie lubi duzo azotu ale za to fosforu duzo potrzebuje.Sial ktos Polidap(fosforan amonu)??Hmm mocno opadaja?? ja z tym nie mialem problemu dawki to pisalem 2 posty wczesniej i jakos nie opadaly i sialem na II klasie .Teraz Ciekawe kiedy bede sial fasole jak u mnie jeszcze bialo na polach... a musze popryskac Gallupem 3 tygodnie przed siewem. Dzisiaj bylem na polu niby piasek i na gorze ale buty mozna zgubic.

 

P.s Tak jak pisalem sorry za bledy brak polskiego windowsa.. Jeszcze w 2 dni i zmieniam wiec juz bedzie bez bledow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

nie chce skłamać, ale bodajże był litr dualu, troszke commandu i sencoru. oczywiście po zasianiu i najwazniejsze - na wilgotną glębe. jeśli długo po zasianiu ma nie padać, to trzeba zrobić ten oprysk na dwa razy.

znam hrubieszowskie rejony i tam dużo nie trzeba, aby mieć dobry plon fasoli :P u was krzaki aż uginają się od strąków, a u nas na płowiźnie i borowinie dwie tony to sukces.

po tych opryskach można ruszać ziemię, ale nie za głęboko. naturalnie bez motykologii się nie obejdzie, ale przez jakiś czas ma się labę z chwastami.

w tym roku zechcemy zastosować polifoskę max oraz silvit na pół hektara, który zgodnie z tym co jest napisane na etykiecie, przyśpiesza przyswajanie fosforu przez roślinę :)

może to ją uratuje od następst suszy, bo u nas jest to duży problem :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

Witam wiecie gdzie mogę zakupić Fasole Karłowa do sadzenia bo ja i kilku znajomych poszukuje dajcie jakieś namiary może być na pw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurass    0

Fasole karlowa?? tzn tyczke czy jas piechota?? Po handlarzach dzwon.Piechote sasiad ma po 5zl.Jak cos pisz na pw.Daro189 to Ty z okolic Lhr??Hmm U mnie ludzie to tylko Polidap i Polifoske no i znam tez takich to miesza saletre pulawska z saletrzakiem azot i azot to bez sensu. A wapno siejesz pod fasole przed siewem?? No ja to mam problem bo rowy kopie na polach zeby woda nie stala...:/

 

P.s Tak jak pisalem sorry za bledy brak polskiego windowsa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

z tymi nazwamy regionalnymi to jest wielkie zamieszanie :P w okolicach hrubieszowskich mam rodzinę, więc często sie tam udaje :)

my siejemy odmianę piękny jaś, żadnych tyczkowych bo to za dużo zabawy.

my akurat nie mamy już na sprzedaż, zostało tylko na zasiew, bo cena u handlarza nas skusila.

dopiero po zeszłorocznych żniwach sypnęliśmy troche wapna, także okaże się co to da.

a czym u was sieją? punktowymi siewnikami czy tradycyjnie poznaniakiem? bo slyszałem ze w waszych stronach po punktowym można śmialo wyciągnąc 3 tony :rolleyes:

a i najważniejsze - czym pryskacie od grzyba, jakie odżywki stosujecie w trakcie wzrostu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurass    0

Mi kumpel sieje punktowym monosemem .A sieja i konnymi i poznaniakiem sasiad isaria. Ja od grzyba nie pryskalem. Ale w tym roku mysle Amistarem popryskac. Napisz na Pw to ci napisze te specyfiki zeby nie spamowac darmo .Odzywki tak jak pisalem Insol 6 2l/ha i za 10 dni tak samo ,ekolist, saletra wpaniowa itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

na chwilę obecną to trzeba pytac handlarzy, np. Cieślę ze Starej wsi, wielu z nich ogłasza się w prasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rhizopus86    7

daro 189: "mam pytanie jakie metody stosuje się u was na opadanie dopiero zawiązanych małych strąków?"

 

Należy w fazie zielonego pąka kwiatowego opryskać środkiem owadobójczym np. Proteus, Decis, Fastac, Sadofos przeciw zmienikom które to w dużym nasileniu powodują wysysanie soków i opadanie pąków kwiatowych, później kwiatów a często i zawiązków strąków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurass    0

Titanem tez mozna popryskac tylko za tani to on nie jest z tego co pamietam. 100ml/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Witam wszystkich.

Ja dawałem zawsze 1-1.2l/h Dual Gold pod korzeń, a do 3 dni po siewie Panida 2l/h + Command 0.15l/h i z chwastami problemu nie mam, co najwyżej przy miedzy po zawsze pryskam kawałek dalej co by sąsiadowi czegoś nie przypalić. W fazie 3-4 liści daje miedzian i później jakiś Insol, w tamtym roku musiałem też pryskać od mszyc. Plon to 2-2.1t/h

 

Jurass nie sądziłem że można wyciągnąć ponad 3t/h fasoli o 4t już nie mówiąc, z kim nie rozmawiam to mówi że 2t/h to ładny plon, a też jestem z okolic LHR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

można wyciągnąc więcej niż 2t, w tamtym roku jak zaciągnąłem dwie 6-tki na petkusa to nikt nie wierzył, że to z 3ha... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

Witam,pod fasolę igołomską miałem zamiar wysiać polifoskę 6 250kg/h(po jęczmieniu ziemia piaszczysta może macie inne pomysły co do nawożenia), ale jest dożo perzu wzdłuż granic (troche zaniedbałem temat jesienią)i mam pytanie, wysiać nawóz a potem jakoś zwalczać perz , czy na odwrót bo do siewów zostało dwa tygodnie????? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie kto bardziej narwany to już posiał!!! Większość jest w trakcie upraw. Ja z siewem ruszam za tydzień.

A co do niszczenia perzu, to uważam, że bez sensu jest najpierw jego zasilenie, a potem niszczenie. Chodź i tak teraz go nie zniszczysz. Chyba żebyś rozsiał nawóz, a potem przejechał agregatem, ale przy takim rozwiązaniu masz straty wilgoci z gleby!

Mam podobny problem jak ty i pod fasole uprawiam tak:

- bronowanie (jak najszybciej po roztopach)

- rozsianie nawozu (2 tygodnie przed siewem)

- przejechanie agregatem (płytko - 5 do 10 cm) zaraz po rozsianiu nawozów

- przejechanie agregatem (10 - 15 cm) bezpośrednio przed siewem

- siew

- wałowanie

- oprysk

i potem w zależności od potrzeb: jazda opielaczem, plewienie (ze 2 razy)

A do walki z perzem to czekam na ściernie. Porządna dawka randapu i po perzu na jaki rok do dwóch.

Życze cierpliwości w walce z tym chwastem :)

Edytowano przez przemaskrakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

nawóz rozsiany zabronowane ciężką broną i czekam na sianie , myślę go odrazu po siewie poczęstowac randapem lub pochodnymi ,ale czy nie przypali wschodów fasoli ????przed siewem chyba już nie będę uprawiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja raundapu po siewie nie stosuje, natomiast kolega kilka postów wcześniej pisał ze stosuje: "6-7dni po siewnie raundap 1l/ha".

Ale to dawka bardzo mała!!! Na ulotce pisze, że trzeba dać przynajmniej 4l/ha żeby perz cokolwiek poczuł (ale i tak zaraz się odbije). I też jest rzeczą ważną, że raundap działa dolistnie, więc perz musiał by się odbić i im większy tym lepszy. Trzeba dać konkretną dawkę żeby go spalić na jakiś dłuższy czas!!! Ale po takiej dawce i jakby się zaczekało trochę, to by fasola chyba w ogóle nie zeszła!!!

Cytat z etykiety:

"Chwasty wrażliwe np.:

- w dawce 2 l/ha* np.: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, pokrzywa zwyczajna, tasznikpospolity, żółtlica drobnokwiatowa.

- w dawce 3-5 l/ha np.: bodziszek drobny, bratek polny, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, ostróżeczka polna, perz właściwy, przetacznik polny, przymiotno kanadyjskie, przytulią czepna, rdest powojowy, samosiewy rzepaku, starzec zwyczajny, stokłosa miękka, szarłat szorstki, tobołki polne, wiechlina roczna.

- w dawce 5-6,25 I/ha np.: bylica pospolita, czyściec błotny, krwawnik pospolity, mlecz polny, mniszek pospolity, szczaw polny, szczaw zwyczajny.

Chwasty średniowrażliwe:

- w dawce 5-6,25 I/ha: wierzbownica gruczołowata Chwasty odporne np.: skrzyp polny.

*Dotyczy chwastów w fazie siewki

 

II ZAKRES STOSOWANIA, TERMINY I DAWKI

 

Pola uprawne. Uwaga

Zalecane w etykiecie dawki dotyczą zwalczania perzu, natomiast jeżeli na polu jest przewaga innych gatunków chwastów dobrać dawkę środka wg wrażliwości dominujących gatunków chwastów.

 

 

A. Wiosną przed siewem lub sadzeniem roślin, w celu zwalczania perzu właściwego i innych chwastów.

W momencie zabiegu perz powinien znajdować się w fazie intensywnego wzrostu, mieć w pełni rozwinięte 3-4 liście i wysokość co najmniej 10 cm. Chwasty jednoroczne powinny znajdować się w fazie intensywnego wzrostu. Chwasty jednoliścienne powinny mieć co najmniej 5 cm wysokości, a chwasty dwuliścienne powinny w pełni wykształcić co najmniej dwa liście właściwe. Roundup 360 SL 3 l/ha + adiuwant AS 500 SL 1-2 I/ha Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.

 

Uwaga:

Aby uzyskać wysoką skuteczność zwalczania perzu nie wykonywać wiosną uprawy roli lub ograniczyć ją do włókowania.

 

B. Wiosną po siewie, a przed wschodami rośliny uprawnej w celu zwalczania wschodzących

chwastów w uprawie:

ZIEMNIAKA

Środek stosować na glebach średnio zwięzłych. Opryskiwać po zasadzeniu ziemniaków

i jednokrotnym obredleniu na wschodzące chwasty ale nie później niż 3 dni przed wschodami

 

ziemniaków.

Zalecana dawka: 2 l/ha

 

Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha

Uwaga:

 

Po zabiegu nie wykonywać żadnych uprawek mechanicznych. BURAK CUKROWY

Środek stosować po wschodach chwastów, ale nie później niż na 3 dni przed wschodami buraka cukrowego.

Zalecana dawka: 2 l/ha

 

Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha Uwagi:

1. Nie stosować na glebach bardzo lekkich i piaszczystych;

2. Nasiona buraków cukrowych wysiewać na głębokość nie mniejszą niż 2 cm;

 

3. Zalecane dawki odnoszą się do zwalczania siewek wschodzących chwastów jednoliściennych i dwuliściennych.

CEBULI, MARCHWI, PIETRUSZKI, PORA (z siewu).

Środek stosować po wschodach chwastów, ale nie później niż na 2-3 dni przed wschodami rośliny uprawnej

Zalecana dawka: 2 l/ha

 

Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha Uwagi:

1. Nie stosować na glebach bardzo lekkich, piaszczystych.

2. Nasiona marchwi, pietruszki, cebuli i pora wysiewać na głębokość nie mniejszą niż 2 cm."

Jakbyś chciał więcej poczytać to odsyłam: ETYKIETA Roundup 360 SL

A co do uprawy bezpośrednio przed siewem to ja doprawiam dlatego, że mam ciężkie ziemie (II-III klasa) i po tej zimie jakoś bardzo się zbiła i na powierzchni jest miałka, natomiast pod spodem twarda jak skała i muszę to ruszyć bo by fasola nie miała gdzie korzeni puścić!!! I w dodatku pełno brył!!!

Edytowano przez przemaskrakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

jechałem wczoraj sandomierką do Korczyna to nie widziałem żeby fasola była posiana ,co do plonu ponad 2 tony jest jak najbardziej realne .W 2009 roku miałem 3.5 t ale były ku temu optymalne warunki pod słońcem.Ja w tym roku sieje 5.5 ha biały,1.0 ha czerwony.Co do perzu jak jest teraz zielony to roundup max.Przemaskrakow znam twoje okolice mieszkam koło Kociny TKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

myślę jutro góra pojutrze trzeba go poczęstować randapem bo włóknowanie bardzo go nie powaliło a chodziło mi o przemieszanie ziemi z nawozem :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

na pniu nie bardzo, ale dwuetapowo jak najbardziej bez stawiania na krosna .Całe życie tylko kombajnem młócę.Mam przerobiony tylko do fasoli,stary JOHN do zboża już się na nadaje.Do zboża mam drugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kotek0 Ja mieszkam dokładnie w Łęce to u mnie już większość posadziła (to nie jest przy sandomierce, jak jedziesz od Krakowa to między promem a mostem na Nidzie skręcasz w prawo)!!!

I jeszcze takie pytanie mam do ciebie: Czym pryskasz i w jakich dawkach?

Ja też młócę kombajnem tylko że ja wkładam na krosna (koziołki) gdzieś na 2-3 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Do kolegi jacek3773;

Perz można zniszczyć pogłównie preparatem Targa lub Elegant ja stosuje 1l/ha Targi lub 1,2-1,5 jak sucho Eleganta w dawce dzielonej najczęściej wystarczą dwie w odstępie 5-7 dni. U mnie jest czarnoziem to u Ciebie na piasku musisz zmniejszyć o 0,2. Podane dawki są na jeden zabieg. Przyznam że z Eleganta bylem bardziej zadowolony i jest o polowe tańszy. Pozdrawiam.

 

Do kolegi "wiersz";

Fasole Jasia karłowego, Drobną (np: Igłombska) zbieram dwu etapowo. W fazie ok 70% brązowych strąków koszenie, po 3-4 dniach na pokosy, ewentualne przewracanie pokosów ( nie zawsze jest konieczne), 10-14 dniach zbiór kombajnem z pokosów do zbiornika i po temacie ;). Kluczem do sukcesu jest nasienie dobrej jakości inaczej trzeba składać na kozły lub liczyć się z większymi stratami przy zbiorze.

Edytowano przez bomber84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

Wiem gdzie jest Łęka , Podzamcze.''treflan''z importu comand 0,2l i afalon 1l troche odchoruje potem agil ,jak jest kawałek bez rdesu to się obejdzie bez basagramu .Ciupać nie ciupe bo w polu robie sam ,żona pracuje a nająć do ciupania to taniej wyjdą środki a nająć nie ma kogo.Jutro mam zamiar zasadzić ze 2 ha białego .Przemas po ile zamojski u jasiaka ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj