Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4054 odpowiedzi na ten temat

#41 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 24 marzec 2013 - 09:45

fasola Czyli wnioskuję z powyższych wypowiedzi, że najlepszym rozwiązaniem będzie:
Afalon 0,8l/ha + command 0,125l/ha do trzech dni po siewie
A mogę do tego dodać pendiganu? Zależy mi na tym bo leży już rok, za pare miesięcy się kończy data ważności i pasowałoby go wypryskać.
Zrezygnować całkowicie z Panidy? W tym roku będę miał fasole na II klasie ziemi, więc dość ciężkie.
A może jeszcze coś do tego domieszać, żeby zniszczyć jak najwięcej i na jak najdłużej chwasty?
@skywalker89 Będę wdzięczny!!! ;)
Dziękuję za wszystkie rady!!! ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 01:24
  •  

#42 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 11:04

fasola "żeby zniszczyć jak najwięcej i na jak najdłużej chwasty"- tak to każdy by chyba chciał :D:D ja już powiedziałem co wiedziałem w tym temacie, jak wspomniałem wyżej, jak coś będę wiedział to napiszę tutaj - jeszcze trochę czasu do siania fasoli jest... ;)

#43 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 13:00

fasola Nie do trzech dni po siewie, tylko natychmiast.
Zabawa z linuronem to troszkę bardziej skomplikowane przedsięwzięcie i wymagające większej uwagi, choć wg. mnie warte zachodu bo efekty mogą być bardzo dobre i to przy dawkach puszczających producenta środka z torbami ze względu na małe zużycie.
Pendigan lepiej daj przedwschodowo pod ziemniaka.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 23:30

fasola czy ktoś ma albo może znaleźć, informacje ile npk zostaje po zbiorze fasoli i przyoraniu rozdrobionych resztek ? Kiedyś gdzies widziałem takie info ale teraz nie mogę znaleźć.. ;/

#45 Share kwinto

kwinto

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 23:50

fasola Fasolę już od dłuższego czasu pryskam Afalon 0,8l + Command 0,12l ( ewentualnie Kalif lub Kilof - to jeden czort) bezpośrednio po siewie i problemu z chwastem nie ma. Wschodzące chwasty (dwu i jednoliścienne) robią się białe i usychają. Tylko z tą kombinacją ostrożnie bo przy obfitych deszczach środek przemieści się zbyt głęboko do strefy korzeniowej i będzie podpalał a przy suszy będzie zalegał na powierzchni.
I jeszcze ciekawostka dotycząca podpaleń tą mieszaniną - w ubiegłym roku sąsiad pryskając fasolę ,,opryskał,, mi przy okazji jęczmień jary. Zajechałem na pole pryskać grzyba a tu k....a jęczmień na szerokość 15 metrów bialutki , nie wiedziałem czy mnie pierwszego trafi szlag czy ten jęczmień. Do tego zabiegu dostał jeszcze dodatkowo Asashi i postawiło go na nogi.

#46 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 10:03

fasola A jak kupujecie Afalon bo zez zaświadczenia go nie da się kupić a nawet gdyby to trzeba go rozpisać na jakieś uprawy

#47 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 02 kwiecień 2013 - 21:08

fasola A jak kropicie afalon + command to potem jak przygotowujecie glebe do siewu zbóż ozimych?
Bo u mnie to głęboko orają (15cm-30cm). Mówią, że pszenice może upalić bez głębokiej orki. Prawda? Nie wystarczy agregatem przejechać?
A może wogóle nie powinno sie siać zbóż ozimych na fasoli po takim oprysku?

#48 Share Jurass

Jurass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 15:20

fasola Witam ja sieje wapno granulowane Luboplon 350kg/ha i polifoske 6 150kg/ha .Z opryskow to przed siewem Dursban1,5l/ha a zaprawiam zwykla zaprawa do zboza.Po siewie odrazu Command 0.15L/ha+Linurex 0.8L/ha+Pendigan 2l/ha. Pozniej Basagram 1.25L/ha x2 w odstepie 10 dni. A najlepiej na chwasty to motykolot.. :) i od jednolisciennych Targa 1L/ha i tylko targa nie jakies wynalazki za 40 zl tzn Leopard,Lampart itp .... mi to nie pomoglo ..Z tego co slyszalem to w tym roku nie ma Linurexu to prawda?? aa i czy ktos pryskal Dualem i w jakich dawkach??.Co do Afalonu to jak deszcze sa to przypali fasole i bedzie zolto na polu.. widzialem w tamtym roku jak ludzie popryskali .....Odzywki to Florovit,Insol 6,Ekolist, i na kwiat Borvit. i nie sieje zadnej saletry bo tylko szybciej ziele wybuja niz fasola wiem sam na wlasnym przykladzie.Od grzyba nie pryskam bo sieje igolomska a ona grzyba sie nie boi.

P.s Sory za brak polskich znakow ale mam wloskiego windowsa a tu nie ma...

Edytowany przez Jurass, 05 kwiecień 2013 - 15:23.

#49 Share kowal1

kowal1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 19:58

fasola Kolego Juras a po tych wszystkich zabiegach jaki masz plon z hektara tej Igołomskiej?

#50 Share Jurass

Jurass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 11:49

fasola W tamtym roku plonu w mojch stronach nie bylo wyszlo 2,1t ok. Ale 2 lata temu to do 4 ton dochodzilo .Ale cena dobra sprzedawalem po 4,50zl a teraz 6zl a piechota 5,40zl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 15:47

fasola ja spotkałem się z łączeniem dualu gold, commandu i sencora. przy tej mieszance można "ruszać" ziemię pielnikiem, co akurat fasola lubi.
po afalonie nie można ruszać ziemi, i jak wyżej - po deszczu dostaje się do ziarnia i robi się żółto na polu.
a gdzieś przeczytałem że fasoal nie lubi boru (?)
i mam pytanie jakie metody stosuje się u was na opadanie dopiero zawiązanych małych strąków? u nas jest to duży problem, szczególnie w czasie suszy. mało pszczół --> susza ---> opadanie strąków --> niski plon :(

#52 Share Jurass

Jurass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 21:06

fasola A w jakiej dawce dual??.Pielnikiem owszem bo ladnie sie rozkrzewi fasola ale tez trzeba uwazac bo jak duza fasola to nie bo korzenie podetniesz.Co do boru to pierwsze slysze fasola nie lubi duzo azotu ale za to fosforu duzo potrzebuje.Sial ktos Polidap(fosforan amonu)??Hmm mocno opadaja?? ja z tym nie mialem problemu dawki to pisalem 2 posty wczesniej i jakos nie opadaly i sialem na II klasie .Teraz Ciekawe kiedy bede sial fasole jak u mnie jeszcze bialo na polach... a musze popryskac Gallupem 3 tygodnie przed siewem. Dzisiaj bylem na polu niby piasek i na gorze ale buty mozna zgubic.

P.s Tak jak pisalem sorry za bledy brak polskiego windowsa.. Jeszcze w 2 dni i zmieniam wiec juz bedzie bez bledow.

#53 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 00:39

fasola nie chce skłamać, ale bodajże był litr dualu, troszke commandu i sencoru. oczywiście po zasianiu i najwazniejsze - na wilgotną glębe. jeśli długo po zasianiu ma nie padać, to trzeba zrobić ten oprysk na dwa razy.
znam hrubieszowskie rejony i tam dużo nie trzeba, aby mieć dobry plon fasoli :P u was krzaki aż uginają się od strąków, a u nas na płowiźnie i borowinie dwie tony to sukces.
po tych opryskach można ruszać ziemię, ale nie za głęboko. naturalnie bez motykologii się nie obejdzie, ale przez jakiś czas ma się labę z chwastami.
w tym roku zechcemy zastosować polifoskę max oraz silvit na pół hektara, który zgodnie z tym co jest napisane na etykiecie, przyśpiesza przyswajanie fosforu przez roślinę :)
może to ją uratuje od następst suszy, bo u nas jest to duży problem :unsure:

#54 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 08:32

fasola Witam wiecie gdzie mogę zakupić Fasole Karłowa do sadzenia bo ja i kilku znajomych poszukuje dajcie jakieś namiary może być na pw

#55 Share Jurass

Jurass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 09:12

fasola Fasole karlowa?? tzn tyczke czy jas piechota?? Po handlarzach dzwon.Piechote sasiad ma po 5zl.Jak cos pisz na pw.Daro189 to Ty z okolic Lhr??Hmm U mnie ludzie to tylko Polidap i Polifoske no i znam tez takich to miesza saletre pulawska z saletrzakiem azot i azot to bez sensu. A wapno siejesz pod fasole przed siewem?? No ja to mam problem bo rowy kopie na polach zeby woda nie stala...:/

P.s Tak jak pisalem sorry za bledy brak polskiego windowsa..

#56 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 10:13

fasola z tymi nazwamy regionalnymi to jest wielkie zamieszanie :P w okolicach hrubieszowskich mam rodzinę, więc często sie tam udaje :)
my siejemy odmianę piękny jaś, żadnych tyczkowych bo to za dużo zabawy.
my akurat nie mamy już na sprzedaż, zostało tylko na zasiew, bo cena u handlarza nas skusila.
dopiero po zeszłorocznych żniwach sypnęliśmy troche wapna, także okaże się co to da.
a czym u was sieją? punktowymi siewnikami czy tradycyjnie poznaniakiem? bo slyszałem ze w waszych stronach po punktowym można śmialo wyciągnąc 3 tony :rolleyes:
a i najważniejsze - czym pryskacie od grzyba, jakie odżywki stosujecie w trakcie wzrostu?

#57 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 11:31

fasola chodzi mi o piękny jaś

#58 Share Jurass

Jurass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 11:40

fasola Mi kumpel sieje punktowym monosemem .A sieja i konnymi i poznaniakiem sasiad isaria. Ja od grzyba nie pryskalem. Ale w tym roku mysle Amistarem popryskac. Napisz na Pw to ci napisze te specyfiki zeby nie spamowac darmo .Odzywki tak jak pisalem Insol 6 2l/ha i za 10 dni tak samo ,ekolist, saletra wpaniowa itp.

#59 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 12:24

fasola na chwilę obecną to trzeba pytac handlarzy, np. Cieślę ze Starej wsi, wielu z nich ogłasza się w prasie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Jurass

Jurass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 15:10