Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5116 odpowiedzi na ten temat

#5081 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 06 wrzesień 2017 - 21:22

fasola

Nie zgodzę się. Siałem razem z koleżką, kuzynem, szwagrem czy jak go zwać. Sialiśmy  tego samego dnia, tą samą mieszaninę odmian z tych samych worków. Obie ciąłem tego samego dnia. On prysnął raz od grzyba, a ja trzy i różnicę na taśmie widać gołym okiem. W lipcu u nas szalała bakterioroza i antraknoza, więc nie mów mi, że nic to nie dało bo różnicę dostrzegło już kilka osób. Za to guzik dały zabiegi aminovigorami, ascovogorami i całą resztą szmelstwa.

Ważne, że zaczynam sprzedawać. Dziś po 3,4 brutto pierwsza partia poszła. Nie wiem jak Was, ale mnie cena napawa optymizmem, Oby nie skoczyło nie wiadomo jak wysoko i nie spadła poniżej tego progu, to za rok znowu 2 ha posieję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 00:28
  •  

#5082 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 06 wrzesień 2017 - 21:22

fasola

Nie zgodzę się. Siałem razem z koleżką, kuzynem, szwagrem czy jak go zwać. Sialiśmy  tego samego dnia, tą samą mieszaninę odmian z tych samych worków. Obie ciąłem tego samego dnia. On prysnął raz od grzyba, a ja trzy i różnicę na taśmie widać gołym okiem. W lipcu u nas szalała bakterioroza i antraknoza, więc nie mów mi, że nic to nie dało bo różnicę dostrzegło już kilka osób. Za to guzik dały zabiegi aminovigorami, ascovogorami i całą resztą szmelstwa.

Ważne, że zaczynam sprzedawać. Dziś po 3,4 brutto pierwsza partia poszła. Nie wiem jak Was, ale mnie cena napawa optymizmem, Oby nie skoczyło nie wiadomo jak wysoko i nie spadła poniżej tego progu, to za rok znowu 2 ha posieję.

#5083 Share nobeq

nobeq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 07 wrzesień 2017 - 21:22

fasola

Panowie, jakie nawozy i w jakich dawkach dajecie jesienią pod fasolę? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5084 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 07 wrzesień 2017 - 22:40

fasola W granicach 30ton obornika a przed samą orką 300kg polifoski i z 500kg kredy. Na wiosnę 100kg saletrzaku przed siewem.

#5085 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 07 wrzesień 2017 - 22:57

fasola

na bogato Waldi. Mi się wydaje, że wystarczy w 100% 100kg soli i 100 kg superfosfatu pod głęboką orkę na jesień a wiosną 200 kg polifoski 6 przed agregatem i z 50 kg saletrzaku. W tym roku  tam gdzie dałem saletrzak fasola miała wigor do ścinania a ta bez saletrzaku zrzuciła liście. Na plonie różnicy raczej nie było, ale trudno to ocenić.

#5086 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 12:07

fasola Młóciłem u znajomego fasole to ta na oborniku dała w okolicy tony więcej i przy scinaniu była praktycznie sucha. Druga z samym nawozem mineralnym była zielona, mniejsza z mniejszą ilością strąków. Dlatego w tym roku stosuje ten sam zestaw w nawożeniu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

#5087 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 18:12

fasola Zależy jaką odmianę na takim stanowisku, ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Intensyfikacja produkcji dopadła w końcu i fasoli bo zaczyna nam pól brakować przez opłacalne rzepaki. Na tak intensywnym nawożeniu można wszystkie karłowe odmiany fasoli wszelkich wielo- i mniej-kwiatowych. Biczykowate raczej bym ponad jakie 0,5ha nie ryzykował bo może być nie do zebrania. Ale rozstawy wymyślaj sobie sam na takich nawozach. Docierają plotki o wyższych od ubiegłorocznych cenach półtyczki, prawda to czy nadzieja plantatorów, bo jeszcze nie mamy gotowej?

#5088 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 19:04

fasola Wiem, tylko że drobnej i kolorowej w chinach jest bardzo dużo a błękitny szlak do Polski działa w dwie strony. Wszelkie jaśki sa nie do sprowadzenia z zagranicy i ma być dobra cena.

Rozstaw standardowy między rzędami tylko w rzędzie nie wiadomo jak, bo z tego co pamiętam to siałem to co 21cm a pół pola co 18 i różnicy nie było widać, albo była bardzo mała.

#5089 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 901 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 19:05

fasola

ja jestem po petkusie jasia karłowego, plon 2t/ha na czysto powinno być.. szału nie ma, ale najgorzej też nie jest.. półtyczka leży też zebrana i będzie czekać na petkusa kiedyś tam (plon chyba podobny do jaśka), ciekawe jaka cena ?

u mnie po burakach pod orkę poszło 100 kg soli i superfosfatu, pod agregat rsms 100l, i tyle (nie mówiąc że poszło 2x na grzyba i 2x odżywki/stymulatory wzrostu za w sumie +-500-700zł/ha)..przy wysokich zawartościach.. gdybym jej nie przypalił to pewnie byłoby 2,5t.. u mnie jedna i druga siana 18.9cm w rzędzie, bo nie miałem innych tarcz żeby półtyczke rzadziej posiać..

Edytowany przez skywalker89, 08 wrzesień 2017 - 19:12.

#5090 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 19:22

fasola Fajna literówka, ja też zamierzałem "rsms-a" wysłać pod fasolę ale poszedł w kartofle a fasola saletrzak i tam gdzie najwięcej mi się sypnęło najbardziej... zachorowała i zaschła drobnymi nasionami mimo największej tam ilości strąków.
Z innej beczki. Jutro atakujemy skrzypy i resztę wieloletniego tałatajstwa na ściernisku mixem że Pn. Korea wysiada. Glifosat 5 + Chwatox Extra 2,5 + Tomigan 0,9l/ha a skrzypy po 30cm mają i zielono jak na łące. Zobaczymy na wiosnę.
Sprzedali trochę fasoli po niezłej cenie i od razu inaczej do tej plantacji :)
Po co MCPA? Oset i powój ślicznie odrosły.
Dziękuję waldii1 za info, mieszane wnioski po tym u mnie bo sporo czerwonej, może nawet więcej niż jaśków w stodole u nas. Hm.

Edytowany przez dysydent, 08 wrzesień 2017 - 19:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5091 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 19:22

fasola Mam pytanie bo nie wiem czy warto dawać pod fasole kieserit w granicach 100kg. Rzepak i pszenice na wiosnę sypie i widać różnicę bo magnez tworzy chlorofil a siarka ułatwia pobieranie azotu, tylko czy w fasoli jest potrzebne?

I jeszcze pytanie czy ktoś siał fasolę na polu gdzie był stosowany mustang forte na chwasty w pszenicy?

Edytowany przez waldii1, 08 wrzesień 2017 - 19:32.

#5092 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 901 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 19:51

fasola

dałem 2 lata temu kieserit pod fasolę na wiosnę pod agregat 100kg/ha, ale efektów żadnych nie było widać bo była wtedy ta mega susza i plon mizerny poniżej 1t...

a to nie literówka, specjalnie tak napisałem, kto się orientuje w rolnictwie powinien wiedzieć ocb... forum nie jest po to żeby pisać ładnie, tylko w miarę przyzwoicie i zrozumiale :)

#5093 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 19:58

fasola Rsms- roztwór saletrzano-mocznikowy zawierający siarkę. A odnośnie mustanga forte ktoś coś podpowie? Bo w przyszłym roku właśnie na takich polach będę siał fasolę. Może posiać gorczyce na poplon to odkazi trochę ziemię?

Edytowany przez waldii1, 08 wrzesień 2017 - 19:59.

#5094 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 08 wrzesień 2017 - 20:35

fasola

Fakt - RSMS nie literówka, u nas we wsi tym jeszcze nie handlowali i rzeczywiście - nie spotkałem się :ph34r: .

Z mustangiem przed fasolą praktyki nie mam ale stosowałem ze dwa razy w zbożach przed warzywami zanim nie zauważyłem że zostawia rodzinę jasnotowatych, zwłaszcza czyściec błotny, w ziemniakach nie do wypryskania zanim nie odkryłem że bierze go rimsulfuron z Titusa, ale marchew, kapusta i ... fasola - właśnie w tych uprawach niczego nie odkryłem. Ten chwast podorywek nie lubi a i glifosat na ściernisku sobie z nim radzi. Drugim obok 2-4D składnikiem Mustanga jest jakiś sulfonamid chyba i trzeba go znaleźć w innych środkach - może na ich podstawie da się coś wywnioskować bo 2-4D fasoli nie szkodzi w roku następnym co wiem po wieloletniej praktyce z Goldem i Aminopielikami.

O nawet tegoroczna Kontra u nas była po pszenicy pryskanej Goldem i poprawce Granstarem (chyba Max) bo Gold ostom nie poradził i było o.k.

... i jeszcze - ten Granstar to mieszanina dwóch substancji z co najmniej jedną - sulfonomocznikiem a pryskałem po placach ostów niemal podwójną Granstara dawką (bieg niżej) i na fasoli żadnych objawów, ba nawet ta lepsza część pola fasoli była najbardziej rok temu "zabodziaczona".

11 09 2017r

Teraz jeszcze można zawalczyć z chwastami wieloletnimi jeśli łby na glifosat a skrzypy MCPA czy droższy fluroksypyr zdążyły wystawić, no chyba że kto pola w kulturze posiada to podorywki tylko, niech najwięcej nasion chwastów teraz powschodzi co by je orką przedzimową pogrzebać.

Lata poprzednie niskimi cenami poszerzyły rynek zbytu na jaśki fasole i zaczęło to sprawiać wrażenie stabilizacji na niskich poziomach cen i teraz handlowcy kontrakty podpisali a tu kicha, może zabraknąć towaru bo areał i plony niskawe. Dobra, ten rok nie pora na to, może jakoś pójdzie starym trybem, ale czas najwyższy pomyśleć o ekspozycji plantatorskiej całego regionu. Co?

c.d.n.

Edytowany przez dysydent, 11 wrzesień 2017 - 01:42.

#5095 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 12 wrzesień 2017 - 20:02

fasola Spoko, żeby nie zwariować z tą cena, bo znowu kilka lat będzie poniżej 3 zł

#5096 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 12 wrzesień 2017 - 20:56

fasola Dają - bierz, i tak każdy z plantatorów niewielki ma wpływ na cały rynek. Np: jeden za czerwoną daje mi 3,5 drugi 3,8-3,9, jeśli sprzedam temu pierwszemu to tylko szansa że ten drugi prędzej zbankrutuje ze względu na mniejsze obroty a woleli byśmy zawsze jego.
Była wcześniej mowa o cenach rzędu 7zł/kg jaśka kilka lat temu. To nowi plantatorzy wywindowali tak cenę poszukując nasion wiosną i sam po 6 sprzedałem sporo, a szwagier nawet nieprzebieraną.
A tej czerwonej i tak nie mam wiele przygotowanej bo sporo w strąkach jeszcze w stodole, gdyż zbyt sucha była i biło przy młóceniu. Coś czuję że przechowując nie zyskam wiele bo i ta przesiewana prawie w czerwcu u sąsiada właśnie dzisiaj ścięta i na 2t/ha się zanosi. To ciekawy przypadek ale zbyt obszerny opis, mieszane wnioski - gęsty siew pomógł czy zaszkodził? nie wiem.
No i oczywistość jeszcze. Przez pomyłkę jak kasował agregatem zjedzoną przez śmietkę z braku miedzy zajechał parę arów mojej Kontry obok, dzisiaj przesianego tam jaśka musiałem ścinać sam :) i to jeszcze nie dożynki u mnie bo nasienne szparagówki oraz trzy kolory perełek jeszcze na pniu o mokrych strąkach. Szparagówki na dużym azocie (ponad 120kg/ha czystego składnika)masa strąków ale przybrakowało fosforu na tyle zawiązanych nasion i drobnica. Będzie "rozsadna"
Wymłóciłem trochę jaśka na fasolkę z najsłabszego pola i 150szt/100g to jeszcze by było dobrze bo to mi ponad 180 przypomina. Jak Aura i chyba sobie trochę "przytnę..." i po rozfrakcjonowaniu połowę jako drobną wystawię. Poszukam milimetrowego papieru i zrobię zdjęcie bo tak drobnego jeszcze nie widziałem.
Ceny na jaśka nadal 3,1+VAT , czerwona 3,7+... Kontra bezcenna bo nie zdołałem się dowiedzieć, a w tym roku bez frakcjonowania średnio lekko ponad 80szt/100g u nas wychodzi. Czy kto zna już ceny półtyczki?

Edytowany przez dysydent, 13 wrzesień 2017 - 19:46.

#5097 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 13 wrzesień 2017 - 23:00

fasola

u mnie handlarz dzwonił i daje po 3.5 brutto za jaśka, więc jak już sam dzwoni, to chyba coś nie tak, bo jeszcze jak handluję fasolą 4 rok tak nie było żeby do mnie dzwonili. To ja im zawsze d*pę zawracałem a tu odmiana. Ich zachowanie daje do myślenia a cena jest godna. Sprzedałem dopiero 0.5 tony a reszta czeka. Martwi mnie masa Eureki. bo wydaje się być o wiele niższa od tej mieszanki co kilka lat sieję.

#5098 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 14 wrzesień 2017 - 06:05

fasola

Mamy 2017-y rok, do następnych fasolowych żniw rok trzeba czekać a szczyt handlu dopiero grudzień-marzec ja poniżej 3,7 w pierwszym wyborze jaśka w hurcie nie sprzedaję a w detalu poniżej 6zł i to netto żeby ktokolwiek dzwonił, najwyżej zablokuję mu dostęp do swojego numeru i nic mnie nie obchodzi że wszyscy ustalili sobie cenę na 3,1 netto i jest to cena nawet opłacalna z delikatną korektą bo za nieprzebraną minus wysort i ten wysort do zwrotu dla plantatora (dla rzetelności kupującego bardziej niż wartości wysortu). Poniżej 3,5 za przebraną powierzchnia upraw będzie na niskim poziomie bo już takimi nędzarzami rolnicy w Polsce nie są i szkoda czasu bawić się z jakimś "grochem" ręcznie przebieranym z dochodem z hektara poniżej najniższego wynagrodzenia miesięcznego z przeciętnie plonującej plantacji.

Przy przebieraniu ręcznym trzeba łącznie z uprawą na hektar poświęcić ok. miesiąca pracy jednego pracownika zanim nie pojawią się małe sortowniki optyczne oparte na kamerach sterowane choćby z laptopa o wydajności niekoniecznie dużej ale wysokiej precyzji sortowania.

Co innego gdy hurtownik przejmie na siebie sortowanie maszynami o lepszej ekonomii i jest to najwłaściwsza droga do utrzymania tej uprawy w Polsce w masowej skali produkcji. Jest jednak Ukraina i tam jeszcze rolnik zaakceptuje niższy dochód za przebieranie a otwierają się granice, tyle że to śpiewka przyszłości wszak mamy dopiero rok 2017-y.

A pro pos namolnego handlarza, sąsiedzi gotowi dzisiaj sprzedać ok 0,6t po 3,1 netto i nawet się podobno z kimś umówili. Ja podkupię ze 200kg na nasiona bo w selekcji od trzech lat i czysta odmianowo, ale nie więcej bo mam swoją i kilku starych znajomych też z zapasami, tyle że od tych sąsiadów trzeba zabrać z domu, to emeryci i u nich ekonomia mniej obowiązuje.

Edytowany przez dysydent, 14 wrzesień 2017 - 06:24.

#5099 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 14 wrzesień 2017 - 11:54

fasola

po 3.3 brutto  może sam skupię od tych sąsiadów i sprzedam temu swojemu po 3,5 brutto, interes mi zapachniał he he Na rynkach w Polsce cena fasoli rośnie od sierpnia, więc w bajki  o spadkach nie wierzę. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5100 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 14 wrzesień 2017 - 14:03

fasola

Ja tych sąsiadów zapytam czy interesuje ich kontakt z gościem który po tyle daje i jeśli będą zainteresowani na priv poproszę o namiar do niego jeśli on odbiera z domu bo łącznie mają do sprzedania ok 1,5t,  bo jakoś nie widziałem dziś nikogo u nich a i jeszcze; ta ich fasola dobra na siew bo niegruba i bez domieszek innych typu biczyków zwyczajnej drobnej, zwanych przeze mnie "darmozjadem".

z ostatniej chwili - Już nawet jest 750kg gotowej. - po co sortowniki? :)

Edytowany przez dysydent, 14 wrzesień 2017 - 14:15.