Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola


5106 odpowiedzi na ten temat

#4761 Share king12

king12

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 57 postów

Napisany 04 czerwiec 2017 - 07:39

fasola Przedplon zawsze pszenica po zbiorze randap scierniskowiec orka na wiosnę agregat nawozy agregat siew na ok 4 cm 2 lata pryskam boxerem dzień dwa po siewie niezwracalem uwagi na warunki jakie po panowały ale 0 przypalenia co do golda to przepuszcza troszkę na sklonach Pola tam gdzie woda garnie podczas ulewy ale niegroźne do zbiorów reszta Pola czysta
Zawsze można pojechać jakimś supero czy czymś podobny ale przez 2 lata niestosowalem nic podobnego ani basagramu który moim zdaniem bardzo hamuje fasole

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4762 Share ravoj

ravoj

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1129 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Hrubieszów
 • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 04 czerwiec 2017 - 08:11

fasola

też do tej pory nie stosowałem basagranu, bo uważam, że hamuje fasolę, ale piję wódkę z ludźmi, którzy nim pryskają, pomagam przy zbiorach, więc widzę, że nie ma wpływu na plon.  Bynajmniej ja tak uważam, przecież nie chodzi nam o masę zieloną, tylko strąki. 

Do tej pory nie używałem Basagranu, zawsze mam go w szafce, ale tylko czeka. Wolę motyką przegonić raz dwa trzy, jak mam 300zł na jeden oprysk wywalić, który mojej motyce nie dorówna. 

W tym roku, może również uda się bez Basagranu, bo fasola czysta. Tylko jeden kawałek 40 arów poprawiałem już, bo deszcz opryski wymył. 

Boxer do  przetestowania pilnie i może za rok pójdzie. 


A co można zastosować zamiast Dual Golda i Pendimentaliny na wyczyńca polnego? to z nim mam zawsze problem niedługo po wschodach fasoli. Na jednym kawałku musiałem go motyką wyciąć, bo trzy tygodnie po siewie fasoli miał już 20 cm i wiechy, strasznie mnie wk***ia ten chwast. 


Tomek a jak fasola reaguje na chlorosulfuron


Edytowany przez ravoj, 04 czerwiec 2017 - 08:07.


#4763 Share Ogon988

Ogon988

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 235 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2017 - 08:35

fasola Desydent, Glifosatem juz wole dla bezpieczenstwa nie poprawiać , planuje odchwaszczac to pielnikiem w miedzyrzedach , dalej nie wiem o skutecznosci afalonu bo napisałes , ze moze im nagwizdac , ale jesli powstrzymalo by tylko jakos chwasty do momentu wschodow i fazy kilku lisci to ja byl bym w niebie bo pozniej ja sobie juz pielnikiem i motyczką poradze. Dzis juz 4 dzien bez deszczu , moze cos w nocy spadnie. I czy ten afalon pusci mi te wschody. Roslinka to kolendra siewna

Edytowany przez Ogon988, 04 czerwiec 2017 - 08:38.


Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4764 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 04 czerwiec 2017 - 10:27

fasola

Nie ma sensu wrzucać zdjęć porównawczych już teraz, lepiej w lutym przyszłego roku ale mam przypadek przemawiający za poszukiwaniami dalszymi dla fasoli bo mam plantacje z identycznym terminem siewu, zabiegów i dawek bo ja je robiłem i uprawę przedsiewną też tym samym ciągnikiem nawet.

Nawożenie identyczne. Zaprawa identyczna.

 

Różnice:

Kontra i Eureka.

- Kontra z ledwie widocznymi żółtymi przebarwieniami na pojedynczych roślinach ale tam były nakładki o których teraz dopiero sobie przypomniałem i jest dolinka gdzie w ulewę jeziorko na krótko stanęło ale znaku nie ma żeby coś tam spłynęło (pierwszy raz taki sukces mi się zdarzył przy takich dawkach)  ale pole całe do zdjęcia tak że nawet się poopalać nie ma powodu czysto i jednolicie po całości.

- Eureka, plac z poparzeniami i będą straty obsady, a na całym polu sporo siewek wypadnie część opóźni wegetację chociaż nie jest źle i oby zawsze tak było bo też z motyką nie ma po co tam zaglądać ale jawnie przedawkowane herbicydy na tej plantacji.

- Kontra po jarej pszenicy

- Eureka po ozimej pół i jęczmieniu pół jednakowa na obu.

- K. Siana tym moim wynalazkiem konnym na 3-3,5cm

- E. innym siewnikiem siana - płycej 3cm do zera i przysypywana motykami miejscami i tam najwięcej poparzeń (nie ten mój i nie ja siałem, bo w tym czasie właśnie sieliśmy tę Kontrę)

- K. opryskana po uprzednim zwałowaniu raniutko na wilgotną glebę

- E. opryskana dwa dni wcześniej na suchą glebę wieczorem a zwałowana po opryskaniu. na pasku niewałowanym różnic nie ma po za pojedynczymi chwastami które teraz zasychają razem z poparzeniami fasoli.

 

Oprysk innymi opryskiwaczami z mniejszą ilością wody w E. 200l, K. 280l/ha końcówki w obu identyczne.

 

Jedna pomyłka wystarczyła, ten zestaw oprysków jest zbyt trudny aby go polecać innym bo nie tylko od dawek zależy efekt końcowy.

 

Nie dziwię się brakiem porad od innych plantatorów bo większość to ludzie odpowiedzialni i nie chcą brać na siebie odium u kogoś takiej jednej pomyłki, dlatego takie jak to fora nie powinny być przez nikogo traktowane jako pewne i niezawodne zalecenia, czy mieć jakikolwiek związek z odpowiedzialnością za - ledwie - sugestie do własnych każdego doświadczeń.

Możesz tylko sugerować się moimi doświadczeniami ale korzystaj przede wszystkim z własnych bo moje mogą być oderwane od pozostałych u ciebie czynników które mają wpływ na całokształt agrotechniki.

 

Testy - prosulfokarb, dimetanamid P, imazamoks, oraz obserwować zalecenia dla soi i poczytać fachowe strony ad. fasoli, soi w USA oraz Ameryce Pd.

 


Edytowany przez dysydent, 04 czerwiec 2017 - 10:46.


#4765 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 04 czerwiec 2017 - 11:51

fasola

Desydent, Glifosatem juz wole dla bezpieczenstwa nie poprawiać , planuje odchwaszczac to pielnikiem w miedzyrzedach , dalej nie wiem o skutecznosci afalonu bo napisałes , ze moze im nagwizdac , ale jesli powstrzymalo by tylko jakos chwasty do momentu wschodow i fazy kilku lisci to ja byl bym w niebie bo pozniej ja sobie juz pielnikiem i motyczką poradze. Dzis juz 4 dzien bez deszczu , moze cos w nocy spadnie. I czy ten afalon pusci mi te wschody. Roslinka to kolendra siewna

 

O ile pamiętam Afalon jest zalecany do kolendry i ta jest z baldaszkowatych tak że nie powinno być problemów bo one odporne raczej na dawki do 2l/ha tyle że zalecane jest 1-1,5l/ha (na wypadek niekorzystnych warunków przed wschodami aby ich nie osłabiło) ale jeśli nie był mieszany z niczym innym doglebowym to - co najwyżej - opóźni nieco wschody i jeżeli nie powschodzi to raczej nie z winy Afalonu w dawce poniżej 2l a prędzej suszy lub gwałtownej ulewy gdy za głęboko posiana.

Dałeś 1,7l - trochę za dużo i każdy dzień słonecznej i suchej pogody pracuje na obniżenie linuronu w glebie a do tej pory to raczej i odpowiednik litra nie pozostał i jeszcze z tydzień suszy to prawie nie podziała i po deszczu pojawią się wschody chwastów które powinien był zlikwidować.

Kolendara - zgaduję - płytko siana i potężna ulewa znów zabierze linuron głęboko pod nią (2-3cm dla jej siewek to jak studnia)

On działa tylko na maleńkie siewki w momencie wschodów a najlepiej gdy dany na mokre chwaściki tuż po wschodach to poparzy i większe (do kilku centymetrów niektóre gatunki chwastów zabije pod warunkiem że nie należą do tej rodziny bot. co kolendra. W marchwi pietruszce, selerze po liściach tych roślin dane ich nie uszkodzą byle suche w zabieg były i ze cztery godziny po zabiegu nie odwilgły.

A chwasty odrastające z korzeni są zbyt silne aby nawet widoczne poparzenia je zabiły i pochorują a ruszą na pewno.

Pochrzanił mi się chyba szczaw z twoich zdjęć, tam też chyba mlecz polny a na pewno powój widziałem i one afalon przeżyją na 100% a i po motyce będą odrastały dla tego o glifosacie ręcznym opryskiwaczem po łbach tylko tych chwastów wspomniałem jeśli masz ich niewiele, jeśli dużo i zagrażają masowym zachwaszczeniem to kolendra chyba aż tak dobry interes nie jest aby ją na kolanach plewić, Gdyby co i przez dwa tygodnie pole zzieleniało a kolendra nie wschodziła to może być konieczne spacerowanie z plecakowym po polu bo motyką co zrobisz?

Jest gdzieś na forach agrofoto temat kminek i tam może kto zechce co o środku Boxer napisać na wypadek gdyby komosy lub inne badziewie wrażliwe na linuron zaczęło ci się pojawiać, a to by oznaczało że  on nie podziałał wcale i czy kto po Afalonie poprawiał i co mu z tego wyszło? Jedno jest pewne w glebie go masz wprawdzie coraz mniej ale w pierwszym milimetrze na powierzchni wszystek dopóki nie popada i co najmniej dwa miesiące coś tam z niego będzie i ew. poprawki winny go uwzględniać.

My tu w temacie fasola i ulewa wmywająca herbicydy na 3cm jest zabójcza dla fasoli podczas gdy marchewkowate uwalnia od tych środków ze strefy wschodów tyle że tworzy skorupę glebową o wiele groźniejszą dla wschodów.

 

Gdybyś miał możliwość przetestowania na kilku roślinach środek Racer w dawce do 0,7l/ha nawet po suchych liściach sporych już roślin a najlepiej przedwschodowo to było by doświadczenie na przyszłość. (pomysł znikąd i bez źródeł)

 

Większość fasolowych mieszanek przedwschodowych dla kolendry godne testów.
 


Edytowany przez dysydent, 04 czerwiec 2017 - 12:08.


#4766 Share wsza12345

wsza12345

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 48 postów

Napisany 04 czerwiec 2017 - 12:17

fasola

Czy ma ktoś z was Bizona dobrze przerobionego do fasoli? Miałbym kilka pytań. Słyszałem, ze zmiana kół bębna trochę daje (zmniejszenie predkości)  czy to prawda? i nie wiem jak z klepiskiem czy kukurydziane lepiej by się spisywało?

U siebie mam przyśpieszony podsiewacz i młucę na połowie gazu ale dużo jest połówek.#4767 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 04 czerwiec 2017 - 13:04

fasola

Chlorosulfuron - moim zdaniem warunkowo do lnu powinien być tylko dopuszczony z zakazem na pola o odczynie obojętnym lub zasadowym bo tylko zakwaszenie go rozkłada po dwu latach i kumuluje się w glebie mimo małych dawek, najprawdopodobniej szkodzi on fasoli nawet zastosowany pod zboża w roku poprzednim, a na wyczyńca byle jaki graminicyd, (pewnie masz czarnoziemy przy łąkach).

 

Obroty Bębna można wyliczyć zakładając prędkość kątową jaką wytrzymać może młócone ziarno przy jego masie i sile jaka potrzebna do rozłupania, (w lubelce potwierdziło a liczyłem dla suchej póltyczki = 2g) gdzieś to miałem w xls-ie - nie obiecuję bo pisać mi się od nowa nie chce ale jak znajdę ... se weź zmień nicka bo  albo mi akademia zamojska albo insekt kojarzy ....jedno urzędników poślednich produkuje a drugie bezpośredni pasożyt.

A i obroty oszczędzające ziarno mogą być niewystarczające do rozerwania strąka powyżej pewnej wilgotności i kukurydziana konstrukcja rotor nieco przypomina, tylko tutaj siły skręcające na wał większe aby przepchnąć rozdzieraną słomę fasolową i trochę pokombinować trzeba zanim czego przed czasem nie urwie jeśli się przekombinuje. Sorry - nie mam Bizona i kopać się nie będę ale wiem że matematyka dużo mi pomogła gdy pierwsze Vistule przestawialiśmy na fasole wiele lat temu.

Może gdzie w domu jaki student się szwenda - niech liczy.

Pamiętam że wielkość mniejszej szczeliny bęben-klepisko była kompromisem między grubością ziarna a strąka przy obrotach oszczędzających nasiona i ważniejsza jest prędkość cepów na obwodzie niż obroty bo te im mniejszy obwód ...itd. a tryby, szajby już łatwo policzyć a trudniej zaleźć...przynajmniej w dawniejszych czasach.


Edytowany przez dysydent, 04 czerwiec 2017 - 13:43.


#4768 Share mirro

mirro

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 571 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2017 - 13:12

fasola

Broń Boże pod fasolę chlorosulfuronu. Cyba że szczernie talerzowane spryskane EM i późno orane. Żadnych podorywek.#4769 Share Ogon988

Ogon988

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 235 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2017 - 16:54

fasola

Desydent, dzięki za wyczerpującą odpowiedź, niestety ale jak dziś nie poleje bo cos tam sie "chmura"  to przez następny tydzień raczej nie spadnie deszcz więc oprysk na darmo, a jak nie spadnie deszcz to nasiona nie mają wody  do kielkowania i jest prawie tak samo jakbym przykladowo dzisiaj wsiał bo wokół nasion jest sucho. Jeszcze może w nocy coś pokropi ale na wszelki wypadek jeszcze zapytam czy zakładając najgorszy scenariusz czyli konieczność ponownego oprysku to pryskać znowu afalonem w mniejszej dawce czy jakiś inny odpowiednik bo chyba glifosat odpada po jakby polało to r.i.p ., Jakby nie padało to zostało mi 300ml afalonu to najwyzej dokupie 1l i bedzie 1,3l/ha  no chyba , że jest jakiś lepszy oprysk ale połączenie dwóch innych substancji aktywnych raczej  nie wyjdzie najlepiej


Edytowany przez Ogon988, 04 czerwiec 2017 - 17:14.


#4770 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 04 czerwiec 2017 - 17:40

fasola

Afalonu raczej już nie, widziałem zdjęcie tego pola, przez grudy i tak nie dotarł wszędzie środek czyli jakieś chwasty się pojawią. Jeśli będzie susza to tylko chwasty się pojawią i nie będzie sensu szukać pomysłów Dual w suszę też nic nie zdziała a o mieszaniu z glebą mowy tutaj nie ma poczytaj to znajomy w kminku stosuje a można po wschodach w baldaszkowych bardziej niż przed, jakby co to zapytam czy powschodowo, jeśli by łąka była to lepiej zaryzykować jakie 150zł (cena lekko ponad 40zł/l) niż kasować od razu, ponadto trawy to wiadomo. a nawet nie wiem czy dual w pietruszce zalecany bo ta kolendra bardziej nasionami do niej podobna. Po deszczu jeśli rozmyje trochę te bryły można z 1,5l Pendiganu lub Stompa na uzupełnienie na mokrą glebę ale nie w błoto. Gdyby bydlę Racer znosiło powschodowo jak seler to super ale tego nie wiemy i test by się przydał. Potrzebny usłużny praktyk w tej plantacji co lepiej ode mnie doradzi bo ja nawet nie wiem czy rozpoznałbym roślinę między chwastami tak że z nawet motyką nie pomogę bo co zostawiać nie wiem, a co dopiero z opryskami :)

To znaczy Racerem pietruszkę i koper pryskałem kiedyś maleńkimi dawkami przed wschodami grubo po siewie ale dawek nie zgadnę bo plecakiem.

Czym by jednak nie pryskał to bez glifosatu wieloletnich dwuliściennych i skrzypu raczej chemicznie w baldaszkowych nie zwalczysz i motyka.


Edytowany przez dysydent, 04 czerwiec 2017 - 17:50.


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4771 Share mirro

mirro

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 571 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2017 - 17:48

fasola

Jeśli nie będzie wschodów fasoli możesz pociągnąć zieleninę Bastą albo Reglone. O ile dobrze rozumiem co napisałeś.#4772 Share Tomek12

Tomek12

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 316 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 04 czerwiec 2017 - 17:49

fasola

A co polecacie od grzyba na fasole?#4773 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 04 czerwiec 2017 - 18:25

fasola

Jeśli nie będzie wschodów fasoli możesz pociągnąć zieleninę Bastą albo Reglone. O ile dobrze rozumiem co napisałeś.

 

zrozumiałeś źle ale doradziłeś dobrze bo o brak wschodów kolendry chodziło.


A co polecacie od grzyba na fasole?

 

jeśli na umiarkowanie nawożonym polu i nie po fasoli a odmiana na suche nasiona to nic zanim nie pojawią się jakieś pierwsze objawy choroby. Można zapobiegawczo ale to powinno wynikac ze znajomości danego stanowiska, przedplonu, odmiany, gęstości łanu i takich tam różnych i programy ochrony pełne zaleceń tylko nie zawsze to konieczne i opłacalne. Azoksystrobina - zawarta np: w Amistarze - skuteczna na wszystkie grzyby w jakimś tam stopniu ale i na większość portfeli.
 #4774 Share Ogon988

Ogon988

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 235 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2017 - 18:32

fasola

Tak na wstępie to przepraszam , że piszę o kolendrze tutaj  ale raz , że tu akurat była dyskusja o afalonie a pozatym w tamtym dziale rzadko kto zagląda i chciałby udzielić odpowiedzi  a tutaj desydent pytanie i konkretna  odpowiedź :)

Stomp lub ten Boxer pewnie by się nadał ale czy polaczenie z resztami afalonu nie zaszkodzi, i dlaczego nie zalecał byś ponowny zabieg afalonem? Po za tym na razie polało  jak kropidełkiem , oby w nocy coś polało. Mi zależy , żeby tylko powstrzymać chwasty na czas wschodów kolendry bo później to już mogę pielnikiem jeździć ale znowu międzyrzędzia obrobie a chwast pomiędzy roślniką zostanie, dziś mija 8 dzień od siewu ale raczej bez tego deszczu nasionka prędko nie ruszą do kiełkowania więc można coś zrobić


Edytowany przez Ogon988, 04 czerwiec 2017 - 18:34.


#4775 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 04 czerwiec 2017 - 19:26

fasola

W zaleceniach dawka...itd, a po kilku dniach on zalega jeszcze w glebie, zamieściłem wcześniej zdjęcie fasoli której pozwolił powschodzić bo nie było dużego deszczu a spalił po tym jak poszła zlewa tydzień może więcej po siewie i wpłukała go w strefę korzeni fasoli i nie chcemy aby i kolendrze się to przytrafiło gdy skumulujemy dwie dawki bo już trudno przewidzieć ile jeszcze go w glebie zostało a ten mały deszczyk mógł całkowicie ukryć go przed światłem w milimetrowej warstewce ziemi podobnie rosa, inne środki zwalczają inne chwasty w inny sposób i najrozsądniejszą opcją było by poczekać na wschody jeśli motykę dopuszczasz a Boxer w zanadrzu jako najbardziej prawdopodobny po wschodach w tej roślinie to gdyby intensywność zachwaszczenia przekraczała możliwości motyki można "zboxować" plagę chwastów z dużą dozą prawdopodobieństwa iż kolendra przeżyje a o innych potencjalnych w niej środkach wspominam aby kto ew. mógł sobie przetestować bo taka wiedza  na przyszłość w połączeniu z praktyką reszty uprawy warta może być niezłe pieniądze w latach następnych.

My tu w fasoli stosujemy większość niedopuszczonych oficjalnie dla niej środków na bazie takich właśnie doświadczeń a Boxera widzę jako następcę Afalonu w wielu uprawach bo z tego co wiem - teoretycznie już od jutra linuronu w jakimkolwiek oprysku kupić nie można i zostaje wycofany na stałe.

Jeśli zechcesz uprawiać to ziele to dzięki takiej wiedzy może tak wyglądać twoja plantacja gdy poznasz tajniki uprawy roli, odchwaszczania przedplonu siewu i doboru herbicydów,   


Edytowany przez dysydent, 04 czerwiec 2017 - 19:49.


#4776 Share Ogon988

Ogon988

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 235 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2017 - 19:37

fasola

Okej, w takim razie narazie czekam na wschody i najwyżej później jak coś będe myślał o herbicydzie (boxer lub ten stomp ale (stomp chyba tylko po siewie) to zostanie boxer )) a jak zwykłe pielenie mechaniczne + motyka  nie wystarczy, teraz puki co polatam z motyką i te większe chwasty ze zdjecia zniszcze bo ich narazie nie ma dużo.  Także dużo się dowiedziałem od Ciebie więc dzięki wielkie  i pozdrawiam :)

A jak się uda to w przyszłości fajnie by było przeznaczyć 10 arów na takie testowanie oprysków przykładowo 30 rzędów i co 5 rzędów ekran foliowy żeby oprysk nie zszedł na sąsiednie krzaczki ale takie coś to ogromny wydatek na samo kupno oprysków do testowania i mało kto sobie może pozwolić na takie coś ale z kolei może sie wrócić 

 

edit// no i pięknie się rozpadało :) :)


Edytowany przez Ogon988, 04 czerwiec 2017 - 20:07.


#4777 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 04 czerwiec 2017 - 20:44

fasola

Już teraz możesz i 10 arów nie trzeba 2-3 metry kwadratowe wystarczy bo chodzi tylko czy nie uszkodzi rośliny uprawnej i plecakiem takie testy robię. Czasem trafi się akurat jakiś środek z jednej uprawy podejrzany o przydatność w drugiej a jeśli w tym roku nie przetestujesz np: racera, stompa (bo Boxer pewnie pojawi się w zaleceniach) to na drugi rok będziesz skazany na testy po całej plantacji lub rok do tyłu. Taką skuteczność jak w fasoli uzyskuje się mieszaninami środków bo jeden zwykle jakieś chwasty zostawia.

Pzdr.#4778 Share gregor01

gregor01

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisany 04 czerwiec 2017 - 20:59

fasola

Witam,

mam pytanie odnośnie przerobienia kombajnu Massey Ferguson 86 tak, aby można było młócić nim fasolę. Czy ktoś z Forumowiczów dokonał takiej przeróbki lub może napisać, czy ten kombajn da się w ogóle przerobić w ten sposób? Proszę o pomoc, jeśli ktoś zna temat - piszcie :) #4779 Share Ogon988

Ogon988

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 235 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2017 - 21:41

fasola

gregor01 , w mf jest chyba przeniesienie napędu z odrzutnika na bęben młócący przez łańcuch , chyba są tam wymienialne zębatki, można przerobić pewnie na koła pasowe i tak na 2 paski ale musi być dobry naciąg , żeby nie ślizgało. Ogólnie dla fasoli przerabia się; *obroty bebna mlocacego na niskie chyba 150-300obr/min, wycięcie co drugi drut w klepisku , jakieś sita dobrać, przenośnik łańcuchowy przerobić łopatki na kubełki  , najlepiej jakby ten przenośnik był w pionie, podbieracz wiadomo, obroty podajników i wytrząsaczy  wyregulujesz  zmieniając jedno koło które jest przy odrzutniku od lewej strony kombajnu

 

A wracając do afalonu to od 2-3 godzin leje i troche jeszcze deszczu spadnie więc z tym opryskiem może tak źle nie będzie, może cały nie wyparował przez te 3-4 dni słońca


Edytowany przez Ogon988, 04 czerwiec 2017 - 21:48.


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4780 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 05 czerwiec 2017 - 04:31

fasola

lepiej żeby nie bo już nie dokupisz ;)

Dual Gold - baldaszkowate są na niego średnio wrażliwe lub średnio odporne i nie stosować w nich z siewu.

Doczytałem z opracowania z 1983r. A w motylkowych zdecydowanie się nadaje i nieźle uzupełnia z Boxerem lub powschodowo Basagranem.


Edytowany przez dysydent, 05 czerwiec 2017 - 05:04.


Podobne tematy fasola oprysk chwasty siew fasoli

Tylko na agroFakt.pl: Późny międzyplon ścierniskowy: jaka mieszanka na jaką glebę? zobacz »