Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5138 odpowiedzi na ten temat

#4561 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 14 maj 2017 - 11:42

fasola

W Waszym przypadku młócenie powinno się odbywać urządzeniem na kształt kombajnu do zbioru zielonego groszku z bębnem młócącym . Zero połówek zbiór z rzędów po skoszeniu fasoli. Nie ma szybko wirujących części, czyli odpada obijanie. nie wiem czy Hortino nie zostały jeszcze jakieś ciągane za traktorem do zbioru dwufazowego. Maszyna ma własny silnik, czyli traktor tylko ciągnie. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 12:54
  •  

#4562 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 14 maj 2017 - 16:06

fasola To właśnie zakupiłem kombajn rotorowy tylko trzeba spróbować jak to będzie szło.

#4563 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1146 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 14 maj 2017 - 17:52

fasola Widziałem rotor w akcji i dla fasoli na chwilę obecną rotor najlepszy. Szkoda że daleko Waldek do Ciebie.

Dziś u mnie 13 dni od siewu i fasola w końcu wyszła. Nie wszystko, bo reszta jutro. Ale te 13 dni w chłód to i tak dobry wynik.
A co to za odmiana Tomek bo mam kilka czy kilkaset tego poniżej. Czyli nasiona wypycha na wierzch.

Załączone miniaturki

• DSC_0182.JPG
  • DSC_0180.JPG
  • DSC_0181.JPG

Edytowany przez ravoj, 14 maj 2017 - 17:53.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4564 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 14 maj 2017 - 18:12

fasola Jest to któraś z fasoli zwyczajnych. Tylko one z połówek ziarna tworzy liście.

Ja siałem w środę to tylko ziarko napęczniało. A nawet skórka nie pękła na kiełku, zimne noce i dlatego wolniej rośnie.

Edytowany przez waldii1, 14 maj 2017 - 18:28.

#4565 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 14 maj 2017 - 19:40

fasola

gdzie to filmowane?

Widziałem rotor w akcji i dla fasoli na chwilę obecną rotor najlepszy. Szkoda że daleko Waldek do Ciebie.

Dziś u mnie 13 dni od siewu i fasola w końcu wyszła. Nie wszystko, bo reszta jutro. Ale te 13 dni w chłód to i tak dobry wynik.
A co to za odmiana Tomek bo mam kilka czy kilkaset tego poniżej. Czyli nasiona wypycha na wierzch.

dwa pierwsze zdjęcia - fasola zwyczajna jeśli na plantacji jaśka to robi za chwast przez niektórych moich znajomych "darmozjadem" zwana

ostatnie - wielokwiatowa. jeśli na plant......  to dobrze.

źle że dopiero teraz wschodzi? Dobrze że nie tydzień temu.

Załączone miniaturki

• 2016 fasole.jpg

Edytowany przez dysydent, 14 maj 2017 - 20:09.

#4566 Share kubamako66

kubamako66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 14 maj 2017 - 19:52

fasola

filmowane był w czerniczynie a maszyna z horyszowa skr oni świadczyli usługę młócenia specjalnym kombajnem do fasoli 

#4567 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 14 maj 2017 - 20:18

fasola

A kiedyś jak w tym Horyszowie wprowadzałem fasolę chyba jako jeden z pierwszych to się ze mnie śmiali, buraki - to plantacja nie jakieś tam "grochy" - słyszałem a tu patrz. 

No i super.

#4568 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 14 maj 2017 - 21:04

fasola Ciekawe kogo stać na kombajn do fasoli za 200 tyś. czy nawet ponad 200 przy cenach które aktualnie są. A skr-u już nie ma chociaż sprzęt widziałem w Werbkowicach.

A tak w ogóle to ile płacicie lub bierzecie za ha wymłóconej fasoli?

#4569 Share kubamako66

kubamako66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 15 maj 2017 - 05:28

fasola

shr Horyszów brali po 400 zł od ha 

#4570 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1146 postów

Napisany 15 maj 2017 - 07:38

fasola

400zł to dobra cena, jeżeli wymłócone jest dobrze, bez połówek i odpadów. Bo nieraz widzę, że nie dość że wiele połówek w zbiorniku, sporo strąków pełnych,  to jeszcze za kombajnem na ziemi miliony fasoli leży, a każda taka strata rzutuje na rentowność i zysk. 

Jak mi ktoś ładnie wymłóci fasolę, bez strat, dokładnie to i 500 mogę zapłacić. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4571 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 maj 2017 - 20:24

fasola Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi jakie obroty na rotorze ustawia się w case axial flow i jaką szczelinę na klepisku do młócenia fasoli, bo przerabiam swojego rotora z kukurydzy na fasole.

#4572 Share tomjur2008

tomjur2008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 15 maj 2017 - 21:03

fasola czy zna ktos jakis dobry sposob na pozbycie sie samosiewow rzepaku w fasoli??? oprocz motykolota ;)

#4573 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 15 maj 2017 - 22:15

fasola

czy zna ktos jakis dobry sposob na pozbycie sie samosiewow rzepaku w fasoli??? oprocz motykolota ;)

to

najlepiej dawka dzielona  Oczywiście na tegoroczne siewki a nie badyle z przezimowania.

Ja ciekaw jestem czy dodatek metrybuzyny (sencoru) przedwschodowo na rzepaczyskach eliminuje samosiewy?

Teoretycznie powinna ale jak praktyka?

Edytowany przez dysydent, 16 maj 2017 - 10:44.

#4574 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1146 postów

Napisany 17 maj 2017 - 06:30

fasola

w dawce 100g Sencoru na 1 ha na 100% nie eliminuje, przepuszcza i trzeba robić poprawkę Basagranem. Sąsiad daje 100g Sencoru i 100ml Commandu. Ma czysto na polu ale samosiewy rzepaku się pojawiają. 

#4575 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 17 maj 2017 - 18:48

fasola Nawet 250ml sencoru nie niszczy samosiewów rzepaku. Chyba że trzeba delikatnego deszczu bo od kiedy posiałem to nic nie padało poza przelotnym, taka mocniejsza rosa.

#4576 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 17 maj 2017 - 20:26

fasola

Basagran mi zniszczył w ub r. modelowo i to w dawce 1l/ha w fazie liścieni do drugiego liścia,rzepaku fasola faza pierwszego liścia  do pierwszych trójdzielnych a pojedyncze fasole w fazie wschodów, a command nie ma prawa niszczyć rzepaku bo nim się rzepak po siewie pryska od innych chwastów.

Zapytałem o skuteczność sencoru bo kiedyś w ziemniakach zastosowany nalistnie wyczyścił kożuch ze sporego już rzepaku i modelowo załatwił przetaczniki ale nalistnie i raczej przy wilgotnej pogodzie ,

czyli doglebowo bywa zawodny . Acha .dzięki.

Co do basagranu to po litrowej dawce fasola zdrowa ale pozostały bodziszki i poprawiłem tydzień po kolejne 1l/ha i już pojawiły się lekkie przyparzenia na pojedynczych fasolach. Plon i tak na tym polu miałem najlepszy bo silne stanowisko

Przed wschodami dane tam było Afalon 0,9l +pendigan ok. 3l /ha ale pole z grudą niewałowane po siewie no i afalon ub. r. nigdzie mi nie podziałał dobrze, on był firmy Adama i może taka partia bo w tym roku tej samej firmy nieźle na bobiku i ziemniakach marchwi. Tutaj też loteria bo można trafić pestycyd niepełnowartościowy i to renomowanych producentów a to trudne do udowodnienia czy nawet jednoznacznego zdiagnozowania.

Kolejnym powracającym problemem w plantacjach fasoli, buraków, warzyw jest skrzyp i zauważyłem dwukrotnie jego wrażliwość na jakieś dolistne nawozy lub ich kombinacje - ich efekt parzący. nie znajduję nigdzie środków docelowych w wymienionych plantacjach na tego "chwasta" a przecież biologicznie bardzo różni się od roślin które zachwaszcza i spotkałem się z opisami dolistnej wrażliwości na saletrę wapniową (u mnie nie potwierdzoną)  sam przypadkiem spaliłem go raz w burakach raz w fasoli ale nie pamiętam czym bo zabiegi nie planowe a raczej okazjonalne typu - płukanie opryskiwacza po basagranie w fasoli i przy okazji nawozy dolistne.

Podejrzewam jego wrażliwość na substancję lub mieszankę która w roślinach wyższych może być nawozem, adiuwantem a przynajmniej czynnikiem obojętnym.

Dobrze było by jednym przejazdem opryskiwacza , przynajmniej poparzyć części nadziemne w silnie "zaskrzypionej" plantacji z opcją poprawki na odrosty.

Przy glifosacie zamiast podorywki i przy uproszczonej uprawie roli gatunek ten staje się niejednokrotnie - jedynym jaki pozostaje niezwalczony.

Niczego nie chcę sugerować bo sam nie wiem ale przykład wycofanej substancji - alachlor - z alanexu lub lasso świadczy o nietypowej wrażliwości tego chwastu. Trochę inna biochemia w tkankach, inna budowa morfologiczna lub komórkowa może wystarczyć do wytestowania stuprocentowej skuteczności jakiegoś wynalazku i może ktoś się tym pochwali , a jeśli zechce to i niech zarobi na produkcji i dystrybucji czegoś podobnego. A może już ktoś oferuje jakiś interwencyjny specyfik na skrzyp we wszystkich roślinach dwuliściennych?

Potrzebny specyfik o odwrotnej selektywności do glifosatu!

Edytowany przez dysydent, 18 maj 2017 - 08:03.

#4577 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 18 maj 2017 - 12:50

fasola Skrzyp polny nie urośnie na ziemi o ph zbliżonym do obojętnego. Mam to sprawdzone w buraku gdzie ph było niskie był skrzyp, wapnowanie w ilości 4t wapna tlenkowego na ha całkowicie wyeliminowało skrzyp z pola.

#4578 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1146 postów

Napisany 18 maj 2017 - 13:32

fasola

To prawda, wapnowanie pomaga i saletra wapniowa również pomaga w dawce bodajże 5l/ha - widziałem co miał sąsiad przed  i po saletrze. Nie zabiło go całkiem, ale zrobił się żółty, karłowaty, brzydki i przestał rosnąć.  Może do saletry siarczanu dodać i efekt byłby lepszy. 

#4579 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 18 maj 2017 - 13:53

fasola

Skrzyp polny nie urośnie na ziemi o ph zbliżonym do obojętnego........  , ...., wapnowanie w ilości 4t wapna tlenkowego na ha całkowicie wyeliminowało skrzyp z pola.

Co nie jest wystarczającym powodem do zaniechania poszukiwań metod walki interwencyjne,j bo nie odważył bym się na tak zwapnowanym polu posadzić ziemniaków, marchwi, buraków ćwikłowych na detaliczny rynek z obawy przed parchem, a nawet z fasolą nigdy nie przekraczałem 0,7t/ha bo menda nie lubi kwaśnego, ale wrażliwa na przewapnowanie.

Oczywiście planowy płodozmian itd. tylko kto planuje na trzy lata do przodu i później jeszcze tak zrobi? Wyjątki tylko potwierdzające regułę.

Równie dobrze można wycofać glifosat i zastąpić go innymi metodami walki z zachwaszczeniem.... a nawet takie pomysły już są i co z takimi pomysłodawcami robić jeśli nie rezygnujemy całkowicie z chemicznej ochrony w całej produkcji rolnej.

Zgadzam się, silne wapnowanie ogranicza zdolności regeneracyjne i rozrodcze skrzypu ale go nie zabija dopiero uprawa gleby go eliminuje, podobnie jak kilkakrotne kulywatorowanie na przemian z bronowaniem zakończone głęboką orką eliminuje perz. Tylko dla takiej walki z perzem jest alternatywa - dla silnego wapnowania na skrzyp - też bym chciał żeby była.

......to był przykład grafomanii bo wystarczyło by tylko pierwsze zdanie za komentarz ale szkoda mi kasować.

Zostało mi parę kilo kontry w siewniku zaprawionej ponad tydzień temu i wysieję ją dzisiaj na skrawku pola - zobaczymy czy się chloropiryfos nie ulotnił bo śmietka teraz króluje, właśnie zjadła mi wszystkie ogórki. (nigdy już nie kupię w żadnej papieropodobnej taśmie|)

Edytowany przez dysydent, 18 maj 2017 - 14:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4580 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1146 postów