Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
melon10641    1218

o matko i córko 50k O.o  myślałem, że może z 10. Ciekawe ile za usługę bierze?
A skąd wiesz, że trzeba poprawiać? 

 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

50tys nikt nie da bo samemu można taniej takiego prymitywa zmontować
Maszyna jest chyba oparta na pojedynczych elementach światłoczułych (pikselach) a nie wielopikselowej matrycy jak w kamerze stąd przekłamania nieuchronne.
Sam właściciel oceniał usługę na jakieś 20gr/kg rok temu i nie dawało to rady z półtyczką (może poprawili) ceny za ustrojstwo też konstruktor nie był w stanie jednoznacznie określić ale skala między 10tys a 30tys tylko mnie takie coś nie interesuje na stałe, co najwyżej na doraźne usługi zanim co lepszego się nie pojawi bo nawet jesienią trafiłem na OLX ofertę usługowego sortowania za 25gr/kg tylko ten znowu samą białą fasolę ale sortownikiem na kamerach i całkiem innej zasadzie i wydajności.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Bo ta to tutaj to szału nie robi z wydajnością. A z półtyczną czemu nie dawała rady?  Widziałem sortowniki optyczno-pneumatyczne ale widziałem też ich ceny ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Niestety ale coraz tańsze będą maszyny bo tu też silna konkurencja. Spokojnie, nie przepłacać. Parę czujników barwy, tranzystorków przekaźników i konstrukcja niewiele bardziej skomplikowana od młynka na pewno nie jest tyle warta bo myśli technicznej wielkiej w tym nie ma.
Co innego gdyby tab były co najmniej trzy punkty obserwacyjne (kamery) na ziarnko i odpowiedni program analizujązy po barwie, kształcie plus rozpoznawanie znaczka na ziarnku. Że wysoka technologia? Byle telefon komórkowy mowę i obraz rozpozna po twarzy a ile kosztuje?
A półtyczka pewnie się nie mieściła w jakiejś dziurce ale to tylko moje domysły. Za to - podobno - to ustrojstwo i kolorowe sortuje. Pewnie czujniki trzybarwowe.
Za głupi jestem aby już dziś program napisać do takiego sortownika o małej wydajności a zbyt leniwy abym się chciał programowania douczać na starość ale wiem że jest możliwe bardzo precyzyjne sortowanie w oparciu o stosunkowo prosty układ wykonawczy dozująco sortujący który nie musi mieć wielkiej wydajności a może być sterowany choćby przez USB lub WiFi z laptopa o przyzwoitej karcie graficznej i procesorze już klasy core2duo

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

To już jest ten poprawiony model i cena zapewne też jest poprawiona. Takim profesjonalnym da się przebierać wszystko nawet pszenicę do siewu. Na pewno jest na kamerach i ma odpowiedni program który analizuje barwę. Nie jest pneumatyczny tylko ma zapadki na bardzo szybkich cewkach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

I do takich przyszłość należy a że zaawansowane technologicznie co za tym idzie - drogie to powinny być domeną hurtowników skupujących towar wedle własnych - łatwych do ustawienia na takiej maszynie - kryteriów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Kurde jakbym się nauczył programowania to nie musiałbym fasoli przebierać :P Gdyby była taka usługa w okolicy za 0,20-0,25zł/kg to pewnie sporo osób by się zgłosiło. Ile to czasu idzie na przebieranie i przenoszenie worków z miejsca na miejsce. Ale bynajmniej w zimie człowiek się nie nudzi, tylko 4 litery bolą od pracy "za biurkiem" ;) 
@mirro  te sortery to w fasoli używacie? Czy w czymś innym?  Takim jak pokazałeś to setki materiałów można sortować.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6402

Ten mniejszy raz był użyty do fasoli. Na zasadzie "jak ma nie pójść kiedy pójdzie". Jest problem z kurzem, nasiona musza być oczyszczone inaczej optyka wariuje szybko. Trzeba tez dobrać strumień nasion, przez co przed krawędzią spadku powinien być stół wibracyjny. Poleciałem na ustawieniach kalafiora, ale trzeba było trochę zmodyfikować zanim efekt był przyzwoity. 
Tak normalnie leci mrożonka.:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

no tak "za biurkiem" Oba z prezentowanych sorterów raczej wrażliwe na kurz i trudno nimi połówki pierwszym a ciemniejszy znaczek odróżnić drugim bo ten do tła porównuje i program dla niego akurat stosunkowo prosty. Nie mniej i tak powinny być skuteczniejsze od "ustrojstwa".
Do fasoli wystarczyła by niezbyt wydajna ale za to porównująca do wzorca maszyna z regulowanymi programowo tolerancjami odchyłek.
Mocnej obliczeniowo jednostki to wymaga ale szczyle godzinami potrafią katować potężne maszyny na głupawych grach i na to kasa i myśl konstruktorska się znalazły. Kwestia czasu a i robotyka stanie się powszechna w prostych czynnościach bo rynek jest tak wysycony że konstruktorzy muszą poszukiwać kolejnych nisz zastosowań swoich umiejętności i umiejętności programowania tak intratne nie są jakby się mogło wydawać.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6402

Ten drugi jest w najbogatszej wersji. Reaguje również na kształt. Nawet poszarpane końce w mrożonej szparagówce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6402

Normalnie pracuje z 2 tonowym tunelem mroźniczym. Ale nie raz trzeba odsort puszczać jeszcze raz bo przegina w odrzutach. Chyba widzi lepiej niż ja:D. Albo przewrażliwiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Pewnie cieniej puszczać pomoże bo jedynkę niejako "na plecach" odsortu wywala. Wzrok ma dobry ale "ręce" niemrawe nawet na demo z filmu było widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6402

Demo zwolnione, odcinek obserwacji i selekcji jest bardzo krótki. Te rączki muszą się napracować. Chyba że mamy extra surowiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Zapewne i fasolę (ziarno) już jakieś firmy handlowe sortują maszynowo nawet i w Polsce choć ja jak dotychczas o żadnej nie słyszałem ale były oferty skupu niesortowanej.
W tym roku poszła mi prawie wszystka na detal i nie wiem czy cztery tony mi jeszcze wszystkich odmian zostało a i kończy mi się półtyczka tak że wiele na nasiona już mieć w tym roku nie będę (jeśli kto czyta ze znajomych).
Zamierzałem poszukać takowych kupujących ale nie było do czego. A tylko dla własnej ciekawości zwyczajnie mi się nie chciało.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Z tymi cenami raczej obrotu nie zrobią.
Rzeczywiście stosunkowo blisko ode mnie a o maszynie nie słyszałem że mają bo firmę znam nieco nawet ktoś u nich z moich znajomych chyba groch sprzedawał.
Dzięki, popytam podzwonię. Czasami w Kraśniku bywam to może i zajrzę do nich po drodze.

Tutaj lepiej widać. Fasola dwa i pół raza droższa od polerowanego (białego) ryżu??!

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

mieliśmy jesienią sprzedać fasolę nieprzepraną, ale stwierdziliśmy z żonką, że za 1000zł posiedzimy kilka  dni przy taśmie i poszło. Tysiak został  w kieszeni i dzieci  mają  fajne ciuchy.  Wolę się skupić na tym, żeby tych połówek i chorych po grzybie było jak najmniej, (dobry kombajn i ochrona fungicydowa)  niż  wozić do przebieralni albo sprzedawać taniej o 8%. Przy cenie 4-4,5zł ta procentowa różnica spada i może bym się zastanowił, ale przy 3,6 jak było jesienią  wolałem sam  posiedzieć przy biurku, a jak była po 2,6 to już w ogóle nie było tematu.  W mojej okolicy nawet osoby, które   po 15 ton mają wolą same przebrać, bo to daje większy zysk, zwłaszcza jak rolnik w zimie ma dużo wolnego czasu i ciepłą  kanciapę. Wydaje mi się, że przebieranie to najmniejszy problem przy  fasoli. Chciałbym mieć  teraz co przebierać... a tu już dawno  pustki. To moje zdanie jako hobbysty.  


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

a jak teraz z ceną, ktoś coś? bo na giełdzie widzę podskoczyło (elizówka) i w tej chwili chyba najdroższa w tym roku póki co...

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Claus    1

Powiedz mi, proszę. Jakie ziarna są lepsze dla plonu i wielkości nasion: Eryka, Kontra, Riposta?

Edytowano przez Claus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Ja mam Kontrę bo gdzieś już kilka lat temu wyczytałem jakoby ona była najgrubsza, porównania nie mam ponad kilka ziaren odm Felicja na kombajnie przywiezionych przez sąsiada i one wielkością Kontrze dorównywały nawet bym nie odróżnił gdyby nie wymienił nazwy odmiany.
Kontra przy wilgotności poniżej 14% do 3cm długości i ok 1,5cm szerokości jest standardem 60-80szt/100g po namoczeniu zwiększa wymiary najbardziej na grubość bo dł do 4cm a szer do 2cm (dziś ja mądry bo akurat mam fasolkę w garnku :) z Kontry właśnie) objętościowo przybywa ok 2,5-3 razy po namoczeniu.
Oczywiście zależne to jest od poziomu nawożenia głównie fosforem ale potas też istotny tylko przenawożenie azotem i potasem wprawdzie wpływa na wielkość ziarna ale opóźnia zbiory i czasem zbyt dużo może opóźnić i zbiory po 10-ym września to już ryzyko utraty całego plonu jak np. w ub. r.
Sądzę że stanowisko i sezon wegetacyjny ma nie mniejszy wpływ na wielkość ziarna niż odmiana i u odmian biczykowatych jaśków (półtyczek) i nawet chyba od odmiany istotniejsze.
Nie jestem pewien ale czy Riposta nie jest odmianą karłową? sprawdziłem tutaj - nie jest i teoretycznie powinna być grubsza od Kontry a  z wymienionego zestawu najgrubsza Eryka według opisów wszelakich.
Miałem kawałek półtyczki na słabym stanowisku i niewiele grubsza od zwykłego jaśka karłowego bo jest też wrażliwsza na zbyt posne pola niż karłowy i "widełki" nawożenia" trudniejsze do uchwycenia w optimum niż dla odmian karłowych.
Plony osiągane poniżej lub 2t/ha ale co roku lepiej mi wychodziła i najlepsza ostatnio bo plon sięga 2,5t/ha tylko nie wiem czy uda mi się go powtórzyć tak łatwo chociaż potencjał plonowania ma wyższy nieco przy precyzyjnym siewie i kompleksowej ochronie. Tylko ryzykowniejszy zbiór przy "śrubowaniu" plonów nawożeniem.
w tym folderze kupa zdjęć z tej plantacji w czasie zbiorów a i dorzucę z wegetacji
Nieprecyzyjny siew i plon na tym stanowisku mógł być większy jeszcze przy punktowym np 55x20cm lub jeszcze rzadziej w rzędach.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Claus    1
7 godzin temu, dysydent napisał:

Ja mam Kontrę bo gdzieś już kilka lat temu wyczytałem jakoby ona była najgrubsza, porównania nie mam ponad kilka ziaren odm Felicja na kombajnie przywiezionych przez sąsiada i one wielkością Kontrze dorównywały nawet bym nie odróżnił gdyby nie wymienił nazwy odmiany.
Kontra przy wilgotności poniżej 14% do 3cm długości i ok 1,5cm szerokości jest standardem 60-80szt/100g po namoczeniu zwiększa wymiary najbardziej na grubość bo dł do 4cm a szer do 2cm (dziś ja mądry bo akurat mam fasolkę w garnku :) z Kontry właśnie) objętościowo przybywa ok 2,5-3 razy po namoczeniu.
Oczywiście zależne to jest od poziomu nawożenia głównie fosforem ale potas też istotny tylko przenawożenie azotem i potasem wprawdzie wpływa na wielkość ziarna ale opóźnia zbiory i czasem zbyt dużo może opóźnić i zbiory po 10-ym września to już ryzyko utraty całego plonu jak np. w ub. r.
Sądzę że stanowisko i sezon wegetacyjny ma nie mniejszy wpływ na wielkość ziarna niż odmiana i u odmian biczykowatych jaśków (półtyczek) i nawet chyba od odmiany istotniejsze.
Nie jestem pewien ale czy Riposta nie jest odmianą karłową? sprawdziłem tutaj - nie jest i teoretycznie powinna być grubsza od Kontry a  z wymienionego zestawu najgrubsza Eryka według opisów wszelakich.
Miałem kawałek półtyczki na słabym stanowisku i niewiele grubsza od zwykłego jaśka karłowego bo jest też wrażliwsza na zbyt posne pola niż karłowy i "widełki" nawożenia" trudniejsze do uchwycenia w optimum niż dla odmian karłowych.
Plony osiągane poniżej lub 2t/ha ale co roku lepiej mi wychodziła i najlepsza ostatnio bo plon sięga 2,5t/ha tylko nie wiem czy uda mi się go powtórzyć tak łatwo chociaż potencjał plonowania ma wyższy nieco przy precyzyjnym siewie i kompleksowej ochronie. Tylko ryzykowniejszy zbiór przy "śrubowaniu" plonów nawożeniem.
w tym folderze kupa zdjęć z tej plantacji w czasie zbiorów a i dorzucę z wegetacji
Nieprecyzyjny siew i plon na tym stanowisku mógł być większy jeszcze przy punktowym np 55x20cm lub jeszcze rzadziej w rzędach.

Dzięki za odpowiedź. Jeśli Riposta lub Eryka mają więcej nasion niż Kontra, to dlaczego ich nie zasiejesz?

Cena zakupu firm dla tych odmian fasoli (Kontra, Riposta, Eryka) jest taka sama? A może trochę droższy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj