Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5113 odpowiedzi na ten temat

#4441 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 21:07

fasola

...a nie mówiłem - uczulenie! :)

Nie wiem, nigdy nitraginy nie stosowałem bo przed fasolą moje pola widziały bobik lub groch.

O. A raz nawet soję (bez nowych odmian do niej nie wrócę).

Edytowany przez dysydent, 28 kwiecień 2017 - 21:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 01:25
  •  

#4442 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 21:15

fasola Tak się zastanawiam jakby na siewniku założyć opryskiwacz z 6 dyszami i podczas siewu pryskać w ilości powiedzmy 50l/ha rozrobioną nitraginą. W sumie to wystarczy żeby tylko kapało jak w centralnym smarowaniu w prasie. Tylko dysza musi być założona w redlicy.

Edytowany przez waldii1, 28 kwiecień 2017 - 21:18.

#4443 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 901 postów

Napisany 29 kwiecień 2017 - 05:45

fasola Po co te kombinacje, ja zaprawiam zaprawiarka do zboża, i normalnie leje zaprawę tam gdzie leje, a rozcienczona nitragina tylko oczywiście wcześniej porządnie wstrzasnieta bańka, wlewam do miarki załóżmy pół litra, otwieram zaprawiarke i wlewam takim cienkim strumieniem i jest ok, ładnie się przykleja.. Podejrzewam że podobnie w betoniarce można zrobić

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4444 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 29 kwiecień 2017 - 20:13

fasola Zaprawilem Nitraginą dziś rano o 5:00, pole wyrobiłem jak ideał. Wszystko zaprawione zgodnie z etykietą, dałem pół litra wody na saszetke Nitragina, fasola wyszła jak umorusana w ziemi he he. Przyjechał majster, nie powiem fajny gość, ale siewnik stary. Powiedział uuuu zaprawione, nie pójdzie. Przejechał dookoła raz o okazało się się, że nie idzie, zawiesza się, bo jednak nasiona chropowate. Przerwał odjechał, dałem na flaszkę, bo porządny gość. Pojechałem do drugiego co ma nowy siewnik z kompem. Mówi panie, ziemia sucha musi być, bo talerze kroją i nie zakrywa, ziarno najlepiej bez zaprawy, albo zaprawione ino ino, żeby kolor był, dałem spokój, dzwonię do trzeciego - mówi jak zaprawione nie sieje, zawiesza się. Szlak mnie trafił, więc pojechałem do znajomego, co mi siał w zeszłym roku (film z siana w tym temacie wrzucony w dniu 2 lub 4 maja 2016) Powiedział ja im pokaże jak się sieje, co nie pójdzie, jak nie pójdzie. Tyczkowa zaprawiania poszła to zwykły jaś nie pójdzie. Będzie w poniedziałek, siejemy od rana. Musi tylko 16 km narzucić, ale na paliwo i czas mu zapłacę bo gość warty. Poniżej jego sprzęt, tylko pozazdrościć i gratulować, kunsgilde z 2013 roku, odrobił się w dwa sezony, a chłopak bierze tylko 130zl l/ha
Siew idealnie punktowy, jednakową głębokośc i najważniejsze, usypuje stożek na rządku a ten co mi próbował siać robił dołek na 2 cm, tylko pryskać i czekać na ulewe. Pozdrawiam.

Załączone miniaturki

• DSC_0146.JPG

#4445 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 29 kwiecień 2017 - 23:01

fasola To sieje fasole na redlicy do buraka i wózkach buraczanych? Czy zmienia redlice na kukurydziana i wózki na kukurydzę? Mój siewnik praktycznie taki sam tylko na zestawie do kuku i parę lat starszy. Dziś to było za mokro bo sam próbowałem i strasznie się kleiło aż się koła w siewniku blokowały.

#4446 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 06:23

fasola Nie wiem jakie to redlice. Wyglądają za***iscie :) Mówił że kupił dłuższe pod fasole, nie wiedziałem, że pod buraka i qq są inne, nie wiem czym się różnią. Zapytam go, wiem że sial fasole tyczną w odstęp. 1mx0,8m, połtyczke i każde inne wielokwiatowe. Naprawdę siewnik pierwsza klasa, trzeba mi było od razu z nim gadać to już miałbym zasiane. Teraz prognozy mówią że będzie ciepło i bez opadów to fajnie by się popryskało.

#4447 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 06:40

fasola To redlice ma do qq. Te do buraków są troszkę za krótkie i siew na 5cm powoduje że niszczy się obudowa tarczy bo idzie w ziemi.

#4448 Share Stefan56

Stefan56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 09:25

fasola Hej panowie znaciekogos kto trudni sie sianiem fasoli półtycznej w okolicach sahryn turkowice?

#4449 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 12:52

fasola Czy ktoś posiada do sprzedania fasolę igołomską rok po centrali? Jeśli tak to proszę o kontakt. Trzeba mi chociaż 20kg.

Edytowany przez waldii1, 30 kwiecień 2017 - 18:00.

#4450 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 01 maj 2017 - 04:46

fasola

Niemcy próbują uprawiać soję bez GMO

Kamyczek do eksperymentów herbicydowych w fasoli.

Tifensulfuron - czyżby pierwszy sulfonamid w fasoli?, ja Tomasz niewierny sceptycznie - parę krzaków można, ale jeśli ktoś będzie w kukurydzy używał Harmony Refine - przy okazji. Czemu nie?

Flufenacet ma nie uszkodzić soi? Fasoli może też?

Dimetanamid hamuje u siewek syntezę białek, fasola ma duuuże zapasy, tylko to produkt BASF-a. Oni mają nieraz genialne pomysły, ale liczą jak za ojca.

Edytowany przez dysydent, 01 maj 2017 - 08:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4451 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 02 maj 2017 - 06:49

fasola

Nie wiem jakie to redlice. Wyglądają za***iscie :) Mówił że kupił dłuższe pod fasole, nie wiedziałem, że pod buraka i qq są inne, nie wiem czym się różnią. Zapytam go, wiem że sial fasole tyczną w odstęp. 1mx0,8m, połtyczke i każde inne wielokwiatowe. Naprawdę siewnik pierwsza klasa, trzeba mi było od razu z nim gadać to już miałbym zasiane. Teraz prognozy mówią że będzie ciepło i bez opadów to fajnie by się popryskało.

Rafał daj zdjęcie jak wygląda pole po siewie tym kongskilde.

#4452 Share MateuszMK

MateuszMK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 maj 2017 - 07:13

fasola

Witam

Czym najlepiej zaprawic fasolke jas połtyczka?? myslalem nad zaprawa nasienna jak do zboza + nitragina + molibden tylko nie wiem ile dac tego molibdenu. prosze o pomoc:)

#4453 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 02 maj 2017 - 20:14

fasola

Witam

Czym najlepiej zaprawic fasolke jas połtyczka?? myslalem nad zaprawa nasienna jak do zboza + nitragina + molibden tylko nie wiem ile dac tego molibdenu. prosze o pomoc:)

ja w ub. r, dursban 60-120ml.. tebu (taki oprysk grzybobójczy m. in. w zbożach) ok. 15-20ml... Primus (dla koloru choć ma jakieś mikroelementy ale nawet nie czytałem - ładne czerwone to dałem bo pisało - "nawóz donasienny") w/g etykiety ../100kg nasion. Oczywiście trochę wody gdzieś ok 0,5l/ok. 50kg(betoniarka). Wszystko "na oko" tak że wzorem tu nie jestem. Molibden jeśli masz to ty mi możesz podać co pisze na opakowaniu bo na oczy tego nie widziałem a fasoli różnych w różnych latach zbierałem od 0,5 do 3,5t/ha i niekoniecznie to było zależne od zaprawienia czymś ponad insektycyd..

Skoro o półtyczce, czy jej już nikt nie kupuje w hurcie? Wszyscy skup zakończyli, czyli to tylko ... (nie znajduję właściwego słowa) ...dla jednej może dwóch poważnych firm które decydują kiedy i po ile w temacie fasoli w regionie. W detalu idzie, wiem o tym bo sprzedaję i chyba zajmę się tym szerzej tyko pozasiewam.

edit

i ten Primus to trochę tandeta i trzeba mocno "wybełtać" bo osiada na dnie flaszki jak z pół godziny postoi.

Ilość wody przetestuj bo różna dla różnej fasoli o różnej wilgotności.

Edytowany przez dysydent, 02 maj 2017 - 20:56.

#4454 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 03 maj 2017 - 06:37

fasola

Waldi zdjęcie wrzucę dzisiaj, bo siałem w nocy.  Miało być zasiane w poniedziałek, ale kolega operator jadąc 15 km po drodze zgubił zestaw zagarniający z jednej sekcji, czyli koło podporowe, ramka, łapki zagarniające i koło wyrównujące, a bez tego siać się nie da. Miał kupić nowy zestaw (cena 2000zł) ale dopiero na sobotę miał być, bo nigdzie w Lubeslkim nie było. Ale dobra duszka się trafiła i znalazła w rowie i do domu zabrała żeby nikt nie ukradł, rozpowiadała sąsiadom, my też wszystkim mówiliśmy w okolicy i po dwóch dniach wieść dotarła, telefon zadzwonił i  się znalazło, a chłopak  prawie "wyspawał" drugie na wzór oryginału. Ale bardzo się ucieszył, dał sporo znaleźnego i wczoraj zasiał. Happy end jakby.

Dziś już pada deszcz, więc fajnie podleje i wyrówna pole z grudek pod oprysk i po deszczach popryskam.

Niestety nie posiał koledze półtyczki. Nie zapychała się, ale zdarzało się, że nie przysysała się do tarczy, jakby za ciężka, za duża. Ale przyznam, że jeszcze nigdy nie widziałem takiej dużej fasoli, ziarno o wiele większe niż fasola tyczkowa, jedno ziarno jak kciuk, cału kciuk, z 3-4cm długości, jakiś mutant.

Czym Tomek siejesz półtyczke? bo kolega pewnie ręcznie posieje, to mu to cudo  przez żaden siewnik nie przejdzie.

A co do zaprawiania nasion, to pamiętajcie (i ja sobie zapisałem) że na 50 kg fasoli wystarczy maksymalnie 400 - 500ml mikstury (i to nawet za dużo). Nie wolno przesadzić z ilością  i po wlaniu  maksymalnie 10 obrotów betoniarki.

Sama mikstura to wolna amerykanka, kto czym chce, byle z głową.

Molibden jest tani, butelka Intermaga kosztuje 15zł ale to roztwór 3%, więc tyle co kot napłakał. Jednak ja dałem 200ml tego nawozu na 50 kg fasoli.  Czyli na 50 kg fasoli dałem 200ml saroxu, 50 ml pyrinexu czy dursbanu i 200ml molibdenu. Na drugi dzień jak fasola wyschła dałem pierwszy i ostatni raz Nitraginę.

Także zamiast wody poszedł molibden i było cacy. Może uda się znaleźć roztwór o większym stężeniu i kupię na przyszły rok.

A mam kolegę, który jest dobrym rolnikiem i chwalił Foliq Aminovigor i Ascovigor. Uratował tym usychającą plantację, która w dwa dni po zastosowaniu środków zakryła międzyrzędzia. Kolega nigdy bajek nie pisał, więc mu wierzę i sam pokuszę się o ten specyfik przed kwitnieniem. Czy ktoś z was próbował tym środkiem utrzymać kwiat na swoim miejscu i zwiększyć zdolność wiązania strąków w stresujących warunkach suszy? czy faktycznie jest różnica?

#4455 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 03 maj 2017 - 08:06

fasola

Kontra (półtyczka) - siewnik zbożowy konny modyfikowany. Prymityw i tandetny efekt, celowo mieszam z połówkami ale w siewniku się frakcjonuje - no dziadostwo, ale i tak gdybym miał ręcznie to nie siał bym wcale. Na nasiennej plantacji zasieję gęsto i posno.

Może na drugi rok będzie drobniejsze nasienie. Teraz młóciliśmy lubelką na siew, to największe ziarna wytaczały się ze zgoninami. A i do tego siewnika kalibruję nieraz, ostatnio plastikową skrzynką z odpadów opakowań supermarketu. Na zwykłych lejach się zawiesza, rury plastikowe i nawet spoglądam na te bobowe sadzarki na przyszłość (yt sadzenie bobu)

No i czas najwyższy siewu ten i następny tydzień wszelkich jaśków.

w tym siewniku nasiona zwieszały się nawet już między wałkiem wysiewającym a wystającymi śrubkami mocującymi docisk górnych zastawek ale tu "gumówka" pomogła.

Edytowany przez dysydent, 03 maj 2017 - 08:47.

#4456 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 03 maj 2017 - 11:31

fasola

Mam takie pytanie w jakim rozstawie w rzędzie siejecie fasole: Jasia karłowego, igołomska i czerwoną? Pierwszy rok sieje i planuje te trzy odmiany, nawet siewnik pneumatyczny kupiłem i wszystkie tryby do zmiany rozstawu. Proszę o szczegółowe odpowiedzi.

Przy święcie - wykopki. Odkopałem stare pytanie bo zamierzałem sam podzielić się spostrzeżeniami.

Rozstaw dla jaśka karłowego podobny jak dla buraków (można rzadziej w rzędzie do 30cm przy mocnych stanowiskach) ale siejąc fasolę zwyczajną taki rozstaw tylko na bardzo dobrych stanowiskach - typowo warzywnych z "kalafiorowym" nawożeniem (najwyższym, moje prywatne określenie).

Bardziej optymalny dla Red Kidney, Igołomskiej, Aury, Bomby jest zbliżony do 30cm między rzędami w rzędzie 8-15cm zależnie od stanowiska.

Ravoj pisał o planach siewu w różnych terminach dla różnych terminów zbioru, wystarczy różne nawożenie NK i z tego samego terminu siewu można mieć różne zbioru. Nieprzydatne przy wielokwiatowej bo tu termin siewu musi zmieścić się aby wschody były przed 25maja bo późniejsze słabo kwitną (fotoperiod) zwłaszcza pół- i tyczkowe. a wegetacja u jaśków trwa dłużej i ledwie mieścimy się aby zakończyły wegetację w rozsądnym terminie im wcześniejsze wschody tym większy plon w wielokwiatowej na identycznym stanowisku no ale majowe przymrozki i ciasno się robi.

Przy zwyczajnej termin zbioru można opóźnić do miesiąca nawet ponad standardowy i tak wyjdzie z Kontrą razem najwyżej, czy to opóźniając siew w okolice 25maja czy zwiększając ogólne nawożenie oraz N pogłównie gdy konieczne przed kwitnieniem do 30kgN/ha.

Bez wnikania w dawki co do zasady - lepsze pole - rzadszy siew i wcześniejszy, razem będzie zebrana z siewem późniejszym na posnym polu oraz z siewem późniejszym i gęstszym na takim samym i z tego posnego plon może być niewiele niższy przy zagęszczeniu siewu (przy czerwonej nie gęściej niż 25x8cm). Posne pole da drobniejsze nasiona ale ona przecież nazywa się - drobna. Powszechnym błędem jest siew odmian drobnych karłowych na ustawieniu siewnika dla karłowego jaśka, i jeżeli już masz tak posianą to daj jej jeść jeśli jeszcze nie posiana (bo następny tydzień otymalny) to zasiej gęściej rzędy i w rzędzie 8-15 do 20cm i też daj jej jeść jeśli zasiejesz do max 15-ego dla bomby 20-ego dla czerwonej lub igołomskiej a 30-ego dla Aury, Perły czy takiej żółtej okrągłej (też mi w detalu schodzi trochę). Oczywiście terminy ostateczne i przy dużym nawożeniu wyjdzie późny zbiór, na pośniejszych polach zbiór będzie wcześniejszy tylko plon niższy jeśli nie zagęścisz siewu.

Wniosek dla fasoli zwyczajnej, że zagęszczając siew na takim samym nawożeniu przyspieszy się termin zbioru z godziwym plonem drobniejszych nasion, bez zwiększania nawożenia termin zbioru i tak zależy od nawożenia bo część pola leży niejako odłogiem i konieczne jest zwiększenie obsady.

....pochodzi z najświeższej bo ubiegłorocznej obserwacji gdy czerwoną posiałem co 25-27cm m.rzędami a w rzędach co 5-15cm (siewnik zbożowy) plon na kartoflisku (fasola nie przepada za takim przedplonem już lepiej po sobie) bez ziarnka nawozu przekroczył 2t/ha na polu ph 6,1 na polu poniżej ph5,0  plon 1t/ha poniżej ph4,5 niezebrana do dziś - tam nawet ziemniaki największe wielkości sadzeniaka ale to z 5 arów w dolince w sam raz na eksperymenty i jeszcze dzierżawa.

Fajnie mi się pisze na świeżo złożonym laptopie tylko komu się to zechce czytać a wspominam o tym bo sprzedałem zdjęcia plantacji z poprzednim laptopem (kolega uparł się że chce tego na którym akurat siedziałem i podobno sformatował już dysk) i muszę kopać się przez stosy płyt bo kopie zapasowe robię tylko bez ładu,ale postaram się uporządkować zbiory zdjęć i wrzucić bodaj ne dysk google choćby dla samego siebie.

Informatyka, elektronika to moje hobby - podobnie jak uprawa warzyw w tym fasoli - te drugie nawet bardziej dochodowe

No i nie trzeba "latać po chałupach" żeby co ciekawego się dowiedzieć lub zebrać się w jednolitą ofertę towaru na szersze wody bo tu jeden może pracować dla wielu a nie każdy na własną rękę wypychać towar po przypadkowych cenach, eksperymentować każdy z osobna nad tym samym "kołem" opryskiem, odmianą, rozstawem .

Chciałbym poznać rynek fasoli bliżej bo widzę .że z wami ta uprawa nie zginie o ile godziwy dochód przyniesie i widzę że nie tylko technologią uprawy trzeba się zająć ale i marketingiem z poziomu producenta, bo jeśli nie mróz, robaki, susza to polityka kreowana przez przydupasów wielkich (nie naszych) koncernów wykończy i tę uprawę w Polsce tak jak sprawiła że jesteśmy importerem cukru na własny rynek, znieśli limity kiedy nie mamy już własnych cukrowni Durnie rządzą tym krajem i tak już... chyba zostać nie musi?

..może kiedyś dohodujemy się własnych przydupasów.

Edytowany przez dysydent, 03 maj 2017 - 13:02.

#4457 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 03 maj 2017 - 12:37

fasola

po co powyższy post?

Aby za coś się wziąć trzeba podjąć decyzję.

Aby podjąć decyzję, trzeba się czasami wk****ć.

#4458 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1502 postów

Napisany 03 maj 2017 - 12:41

fasola

Czym w tym roku pryskacie na chwasty, macie moze koledzy jakieś sprawdzone mieszaniny?? 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#4459 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów

Napisany 03 maj 2017 - 13:05

fasola Desydent przeczytałem cały Twój post. Ja jednak będę siał igołomską w rozstawie rzędów 45cm bo jakoś nie uśmiecha mi się co chwilę przesuwać sekcji. Tylko rozstaw w rzędzie w okolicy 11-12cm. Tak samo jaśka tylko w rzędzie w okolicy 20-22cm.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4460 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 03 maj 2017 - 13:14

fasola

Czym w tym roku pryskacie na chwasty, macie moze koledzy jakieś sprawdzone mieszaniny?? 

nie mam czasu na szczegóły ale polityka - ratuj się kto może.

Chlomazon, Pendimeetalina, linuron, metrybuzyna, trifluralina; przedwschodowo

Bentazon, graminicydy (dużo ich), niektórzy minimalne dawki MCPA, co najmnie jeden testował MCPB, Niemcy w soi - kilka wpisów wyżej link do mojego dysku.

ostatnich 12 stron tego forum daje pewien obraz, jeśli masz chwilę czasu, poczytaj bardzo dużo z tego to autentyczna prawda potwierdzona w praktyce niekoniecznie zgodna z aktualnymi zaleceniami (one bardzo się zmieniały na przestrzeni lat i - przyznam - rzadko już czytuję).

O w tym roku chyba w zaleceniach nie ma pendimetaliny a chlomazon wrócił. Tfu... po co ja to sprawdzam.

Na ra..