Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5116 odpowiedzi na ten temat

#4421 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 21:40

fasola

Reklamy tutaj o mikroskopijnym zasięgu bo przeglądałem forum w poszukiwaniu tych informacji - tego jest masa i taki jeden wpis statystycznie ma żaden wpływ rynkowy.

Ja gdzieś na forum linka do sklepu wstawiłem i Redakcja nie upomniała.

Edytowany przez dysydent, 26 kwiecień 2017 - 22:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 04:14
  •  

#4422 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 06:05

fasola Sieje ktoś fasolę tyczną? Ile wychodzi plon z hektara lub ara? Mam ofertę ze sklepu za 13zl/kg i nie wiem czy się mi opłaca sadzic

#4423 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 06:46

fasola

do pytania o tyczkową

Kupa roboty, za mało nawozu lub niewłaściwe - mały plon. Za dużo nawozu - strąków nie wiąże dopiero we wrześniu zaczyna.  no i już na siew czas. Ale jeśli masz taką cenę to w tym roku proponowali nawet 6zł/kg w Kawęczynie i jest szansa że ktoś zapyta jaki sklep tyle daje i ile może kupić. Może lepiej handluj nią na początek. ;)

Miałem tego z 8 arów na próbę i plony 0,5-2,5 t/ha w/g mnie. Ponad 1,5t to już sukces.

A i w regionie gdzie wiele odmian wielokwiatowej bo i karłowe, półkarłowe a nawet kolorowe jaśki, trudno o czyste nieprzekrzyżowane nasiona.

Wielokwiatowa owadopylna, bardzo nikły procent samozapyleń  bo zwyczajna zasadniczo samopylna i w mniejszej części owady krzyżują odmiany.

Ponadto nikt nie prowadził w/g mojej wiedzy ustalonej odmiany tylko uprawiana jest jako typ - tyczkowa ze zróżnicowanymi cechami morfologicznymi na jednej plantacji. Przynajmniej na mojej to obserwowałem, a nasiona miałem z podkarpacia gdzie tylko taką uprawiają. Już ich nie mam bo skoncentrowałem się na półtyczce bez podpór, tylko trochę drobniejsza od tyczkowej i ciągnie jej cenę w dół. Pokaż temu sklepowi ładną półtyczkę i zapytaj o cenę za nią tylko miej przy sobie karłowego jaśka Eurekę dla porównania. Co powie?

Edytowany przez dysydent, 27 kwiecień 2017 - 07:12.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4424 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 27 kwiecień 2017 - 06:51

fasola

No właśnie nie mam teraz czasu poczytać co to jest ten rafinowany olej parafinowy w mieszance z etoksylowanym alkoholem i kwasami tłuszczowymi.  Nie stosowałem nigdy wspomagaczy ani adiuwantów, bo cały czas używam deszczówki. Dla porównania z wodą kranową wrzucam fotkę pomiaru miernikiem TDS na zawartość Ca(HCO3)2  czyli głównego powodu twardości wody. Jedno zdjęcie do woda z kranu - standard w mojej stronie to 340-360ppm, - woda twarda, a drugie zdjęcie deszczówka. Różnica to dzień i noc. 

Pomiar z wczoraj.

Załączone miniaturki

• DSC_0143.JPG
  • DSC_0139.JPG

#4425 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 07:24

fasola

Rola doglebowego wspomagacza jest specyficzna, a herbicydy doglebowe z natury rzeczy mają kontakt w glebie z naturalnym roztworem o zróżnicowanej twardości i muszą być niejako uniwersalne bo działają na świeżo wapnowanych polach niejednokrotnie stąd opryski doglebowe nie są tak wymagające co do "twardości" wody. Poważny producent herbicydu winien sprawdzić wpływ gleby jak np: izoproturon (na miotłę w zbożach) ma jawne przeciwwskazanie dla gleb z dużym Ca, jak też większość sulfonamidów (np: Glean) informuje o przedłużonym rozkładzie na glebach zasadowych.

Przemyślają producenci wynalazków że utrzymanie takiego Afalonu przy pomocy tłustego węglowodoru na powierzchni gleby przedłuży jego działanie, uchroni uprawę itp. tyle że tłuszcze w wodzie rozpuszczają się przy pomocy detergentów dopiero i te dodatki zapewne taką rolę spełniają. To wszystko biodegradowalne bo węglowodory światło rozkłada a ilości wprowadzane do gleby Węglowodorów z cieknących gratów i tak przewyższają jakiekolwiek dawki olejanów atpolanów itp. i czepiać się nie ma o co nawet jeśli się nie rozłożą.

W sadownictwie stosowany jest czysty olej parafinowy na drzewka w celu ochrony / ograniczenia infekcji wirusowych lub jest jedną z metod fizycznej walki z owadami  i on idzie w potężnych dawkach relatywnie do zaleceń np: 1 czy 0,4 l/ha doglebowo.

Edytowany przez dysydent, 27 kwiecień 2017 - 07:48.

#4426 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 07:57

fasola

Pora siewów i pryskania dużo tutaj pisywałem. Do roboty. Komputery poczekają na lepszą okazję. Kończę z kartoflami i już przesiadywanie przed laptopem się kończy w przerwach między jednym klientem a drugim. Na czas jakiś znikam z forum.

#4427 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 10:14

fasola

To w sumie zwykle tańsze adiuwanty na olejach też się sprawdza zamiast tych typowych doglebowych?

Ten Atpolan Soil Maxx wydaje się być wart wypróbowania  i testowania. Cena też ok. 

Edytowany przez ravoj, 28 kwiecień 2017 - 08:21.

#4428 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 10:59

fasola

To w sumie zwykle tańsze adiuwanty na olejach też się sprawdza zamiast tych typowych doglebowych?

Ten Atpolan Soil Maxx wydaje się być wart wypróbowania  i testowania. Cena też ok. 

Mimo iż ma ten wpis znamiona reklamy jest dla nas cenny - rozszerza wiedzę, czego szukać? Dzięki. Forum pracuje.

#4429 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 11:56

fasola

co nie zmienia faktu, że mam zamiar jutro siać, gdyż warunki wspaniałe, ziemia miękka, po agregacie będzie pulchna, bez grud, to dalej nie wiem jaki środek wypróbować, gdyż nie ma tego cholernego środka nigdzie w sklepie w okolicy. 

edit : będzie 

GROUNDED 1L

znalazłem i będę testował zalecane dawki 

Edytowany przez ravoj, 28 kwiecień 2017 - 12:25.

#4430 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 12:19

fasola Na końcu jest D, nie T. Ogólnie dobry, jest jeszcze adsol i różnicy nie zauważyłem. Ale daje go ok 0.8 - 1 litra na ha, bo też używam wieloraka i środki działają lepiej niż bez adiuwantu. To tak z własnych obserwacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4431 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 12:27

fasola

fakt, poprawiłem. 

#4432 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 17:32

fasola Zaprawialem dziś, Nitragina nie nadaje się do zaprawiania na mokro. Kasa stracona. Rozsypie ją na polu z saletrzaliem. Molibden cacy. Wody do saroxu broń Boże nie dawajcie. Oto efekt

Załączone miniaturki

• DSC_0145.JPG

#4433 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 17:50

fasola

Łupina pobita czy co? Punktowym nieciekawie coś takiego, część połówkami zasiać się może. Ziarno przed zaprawieniem mocno suche było, prawda?..

Edytowany przez dysydent, 28 kwiecień 2017 - 17:54.

#4434 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 18:01

fasola A dlaczego nitragina nie nadaje się do zaprawiania na mokro? Trzeba zaprawić od grzyba, poczekać z dzień żeby ziarno wyschło i dopiero nitraginą trzasnąć, najlepiej bezpośrednio przed siewem. Napisz na pw gdzie i za ile kupiłeś ten grounded.

Edytowany przez waldii1, 28 kwiecień 2017 - 18:03.

#4435 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 901 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 18:10

fasola

ty tą fasole chyba topiłeś a nie zaprawiałeś :D jak chcesz to posiać..? może być problem.. w mojej okolicy dostali wszyscy sra...zki z siewem fasoli... ja jak wszystko będzie ok to za tydzień na spokojnie

#4436 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 19:08

fasola Popierdoliło mi się zaprawianie fasoli z pszenicą, bo na jesień pszenice też saroxem zaprawialem. Dałem wody jak na etykiecie i betoniarka zrobiła swoje. Skórka zaczęła złazić dopiero w worku. 100kg tak popsułem. Ale błąd naprawiłem, reszta jest ok. Czyli dla sprostowania i wszelkiego wyjaśnienia: 400 ml saroxu, 100ml pyrinexu i 300ml molibdenu 3% na 100kg fasoli to miodzio, idealnie każde ziarno zaprawione,
Woda be
A Grounded kosztuje 67 zł i znalazłem go w sklepie Agroters. Tylko żeby w pryskaniu zachować trzeźwość umysłu i będzie dobrze.
A Nitragina to ziemia, nie rozpuszcza się w wodzie i boję się że ziarno będzie zbyt chropowate. A drugi raz przed siewem nie będę zaprawiał, nie mam czasu. Wymieszam ją z saletrzakiem i rozsypie na polu i przerobie.
Popierdoliło mi się zaprawianie że ho ho

Edytowany przez ravoj, 28 kwiecień 2017 - 20:56.

#4437 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 19:51

fasola To jakoś dużo tej wody dałeś do tego saroxu. Nitraginę możesz namoczyć w wodzie i później odsączyć tą ziemie i tym zaprawić. Nawet w instrukcji jest napisane żeby nie mieszać z zaprawami tylko zaprawić po całkowitym wyschnięciu. Rozsiewaczem tego idealnie nie rozsiejesz.

#4438 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 20:21

fasola

Rada dobra, tylko on ma już uczulenie na lanie wody w fasolę,. Czas raczej będzie bo deszcz obiecują do niedzieli. I tak jak rok temu. Kto zasiał już, ciepło mokro, szybko powschodzi, może być że za szybko. Ta wiosna jakby zimniejsza i taki jeden przymrozek jak rok temu wystarczy o jeden stopień niżej niż rok temu. "Taki mamy klimat" nawet muchy to wiedzą. Spokojnie. Przełom kwietnia/maja to początek siewów fasoli dopiero - jaśki aby do 10 -ego, w ub r z 11 lub 12 maja dała 2800kg jedynki z 0,8ha (najlepiej ze wszystkich) fakt, że na modelowym stanowisku.

Oj nie, poczytałem to pole siane było 9-ego maja, 11-ego zacząłem siać czerwoną.

Edytowany przez dysydent, 28 kwiecień 2017 - 21:01.

#4439 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 20:34

fasola Ja to już bym chyba wolał tą nitraginę rozrobić w opryskiwacz i wieczorem opryskać i jeszcze w nocy przerobić jak nie dam rady zaprawić to tak zrobię tylko opryskiwacz trzeba porządnie opłukać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4440 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 20:52

fasola Wiem że rozsiewaczem to pic na wodę, może do granulki nawozu coś się przyklei i poleci gdzieś tam sobie. Lepiej tak jak mam wyrzucić. Oprysk też byłby dobry ale trzeba ją dobrze przefiltrować bo tam jest jakiś piasek, ziemia. Nigdy wcześniej tego nie widziałem. Ciekawe doświadczenie.
A co do wody, to za dużo jej będzie, sam sarox jest rzadki plus 100ml pyrinexu i 200 molibdenu to i tak na 100KG fasoli wychodzi ponad 0,7litra cieczy. A ja głupi wylałem 1,3 litra na 50kg fasoli na początku. Rutyna, zero myślenia, brak doświadczenia, jednak rok to długo i bez zapisywania d*pa.