Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola


5106 odpowiedzi na ten temat

#4341 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 18 kwiecień 2017 - 20:22

fasola

Z tych zdjęć wynika że po zbożowym jest ładniejsza fasola jak po punktowym. O to koledze chodziło?
Z moich obserwacji to wiem że tak gołym okiem to różnicy nie widać ale w późniejszej fazie rozwojowej ilość strąków i wyrównanie w nich ziarna jest na plus punkowego siewu.

 

Nie. Z tych zdjęć wynika, że aby uzyskać w miarę ciągłość rzędów musiałem wysiać ponad 160 kg/ha nasion i niepotrzebnie rośnie miejscami po trzy  w jednym miejscu  choć widoczne i przerwy, co przy karłowym jaśku jest do zaakceptowania ale drobniejsze po zbiorze i np: w tym roku trudniej sprzedać, a co roku za niższą cenę. Wynika też że łatwo zniweczyć zalety precyzyjnego siewu oszczędzając na zaprawieniu lub innej formie walki z robactwem czy grzybami. Przy siewie siewnikiem precyzyjnym - umieszczającym rządek w rowku, raczej odpadają linuron czy metrybuzyna bo po deszczu spływają dokładnie tam gdzie nie trzeba, może dawka Afalonu do 0,6l/ha w mieszankach i tutaj racjonalne jest "podziemie" trifluralinowe. Pendimetalina też jest dla fasoli fitotoksyczna o czym mowa w ulotce tylko nie wiem czy ona nie wnika głębiej i jej mechanizm działania jest nieco inny, (może to moje subiektywne wrażenie ale jakby była bardziej szkodliwa dla fasoli zwyczajnej niż wielokwiatowej).

Dopiero połączenie siewu precyzyjnego z resztą daje pełny efekt. Na starcie przy 100tys nasion/ha punktowym oszczędność u mnie ok, 60kg x 2,5zł= 150zł minus 130zł/siew daje flaszkę i czas na spożycie gdy fasola sieje się sama. Przy uprawie kilku hektarów ta zależność szybko amortyzuje zakup siewnika.

Jedynym przypadkiem racjonalności siewu zbożowym to gdy siejemy odpadami,  z góry loteria ale wielu jest hazardzistów i sam kilkakrotnie tak robiłem dawniej. Plon jest wtedy niejednolity i dojrzewanie nierówne choć bywają takie żniwa z których uzyskujemy prawie wyłącznie odpady jak np: w 2014r i to nimi właśnie jest obsiane prezentowane pole. Po tej czerwonej punktowym widać jakby nasiona były niesortowane bo siewnik tak by nierówno nie posiał. Tylko precyzyjnym można przekroczyć 3t/ha średniej kilkuletniej ale precyzja nie może się kończyć na samym tylko siewie.
 Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4342 Share waldii1

waldii1

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 719 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Trzeszczany

Napisany 18 kwiecień 2017 - 21:00

fasola Widzisz różnica w ilości wysianych nasion daje nam już zyski.
Wszystko zależy od agrotechniki, nawożenia i siewu. Uwzględniając to że z chwastami poradzimy sobie w sposób nie uszkadzający fasoli to różnica w plonie w ilości 500kg nie jest trudna do osiągnięcia. Przy siewie punktowym dużo zależy od sposobu krycia nasion na samych kołach ustawionych v pozostaje luka ziemi gdzie wnikają herbicydy i szybko się tam przemieszczają. Przy zagartaczach i kole oponowym jak do kukurydzy mamy jednolita powierzchnię a wschody nie są gorsze. W dodatku zagartacze da się ustawić tak że fasola wygląda jakby już przy siewie była podsypana a taką łatwiej jest wyciąć, np. scinarką samojezdną jaką sobie teraz zrobiłem.

Edytowany przez waldii1, 18 kwiecień 2017 - 21:04.


#4343 Share MateuszMK

MateuszMK

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 29 postów

Napisany 18 kwiecień 2017 - 21:30

fasola

Mam taki problem czym mozna spryskac oset w fasoli jas poltyczka, mam duzy ostu na polu chciałem spryskac teraz roundapem ale pogoda sie popsula i chyba nie zdąze bo chce rozsiac za tydzien nawóz po fasolke, stanowisko jest po jasku w tamtym roku pryskałem przedwschodowo srodkiem harrier(ale niesttey mozno przypalil mi fasole, nie wiem czy teraz to samo pole moge spryskac znowu czyms zaraz po sianiu bo te srodki sa mocne, na drugim polu bo fasoli z tamtego roku zasialem przenice jara i tez tam gdzie palilo groch to teraz mi spalilo przenice a podobno mial krotko dzialac, boje sie spryskac przedwschodowo zeby nie byloi za duzo stezenie ale w sumie chwast wyszedl i go nie pali a jarke na innym polu spalilo troche, i nie wiem co z tym ostem bo jak go nie spryskac to zawali bo nie ma zadnego oprysku na oset w fasoli, chyba ze ejszcze zrobic tak ze od poniedzialku ma byc poprawa pogody to bym spryskal tym roundapem. 5 maja rozsial bym te 300kg yara mila corn a 12 maja rozsialbym 100kg saletrzaku i zasial ta fasole, co mysliscie wiem ze pozno z tym nawozem ale czekalem zeby tego chwastu tego ostu jak najwiecej wyszlo zeby go wlasnie raundapem spryskac, mozna miał ktos do czynienia z tym harrierem z firmy agrii taki mi polecili fajnie wszystko palil nawet oset pryskalem nim na drugi dzien po sianiu ale niestey bardzo mocno spalil jaska:( mysle ze mi doradzice tak zeby bylo dobrze, zaprawial fasole będę molibden + nitragina + jeszcze cos jedno tylko zapomnialem nazwy:(Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4344 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 18 kwiecień 2017 - 23:44

fasola

Nic mi harrier nie mówi, jaka tam jest substancja czynna? Podejrzewam że glifosat, ale poszukam więcej na jego temat a puki co to służę praktycznym porównaniem z ub. roku.

Na polu po ziemniakach kopanych kombajnem nie orałem na zimę bo był w nich oset, ogólnie pole zachwaszczone najwięcej fiołkiem ale o tym przekonałem się za późno..

Wiosną pole przypominało łąkę i chyba 28-29 kwietnia pojechałem jakimś polskim środkiem z Sarzyny na glifosacie w dawce 4,5l/ha (tak mi wyszło choć zamierzałem dać 5l/ha)+5kg/ha siarczanu amonu. Przeważająca część już była w fazie rozetki i większe, oset występował placowo na ok 15% powierzchni i tam zwalniałem opryskiwaczem. Po piątym maja na polu zrobiło się żółto i wyjechałem pługiem z broną, to tylko 0,6ha i mały ciapek z dwuskibocem oraz przyczepiona brona, nie za głęboko i wyszło że posiałem czerwoną fasolę wprost na tę orkę ok 8 maja. Pendigan + Afalon + Command  2+1(!)+0,15l/ha. Wiedziałem że ryzykuję z afalonem ale w ub. roku akurat było na tyle sucho że mało iż nie uszkodził fasoli to partacka uprawa dała o sobie znać i z pod grud nawet komosa pojedyncza powschodziła. Oset oczywiście był ale pojedyncze okazy na spacerek z motyką, cóż z tego jeśli fiołek tak dał nam popalić że motyk dokupić musiałem.

Jeśli masz ostrożeń i zamierzasz siać półtyczkę to deko problem bo wcześniej by ją posiać pasowało, najlepiej na przełomie kwietnia/maja najpóźniej do 10-ego a chociaż z pięć dni przed siewem musi pójść glifosat a tu bodziaki rosnąć nie chcą bo zimno a ocieplić ma się tuż na siew fasoli. Fasola wielokwiatowa jest rośliną dnia krótkiego tzn. wiąże pąki kwiatowe przy dniu krótszym niż... (a żebym to ja wiedział ile godzin nieprzerwanego oświetlenia blokuje u półtyczki tworzenie kwiatów) po przekroczeniu tej długości pąki się nie zawiązują tak chętnie za to wąsów przybywa i zbyt póżno siana tworzy mniej strąków  w których wprawdzie dorastają większe ziarna ale proporcjonalnie później dojrzewające. Im później siejesz po 8 maja tym mniej potasu i azotu ale i plon już trochę niższy, bo zbiór w październiku nawet najsuchszym to już straty bo dzień krótki i nigdy nie dosycha, lepiej pośniejsze pole i do połowy września - fajrant na polu.

U mnie objawów na glifosat tak stosowany żadnych na fasoli i świeżo wzeszłych chwastach nie było, efekt na otrożeniu i czyścu błotnym był w stosunku do ziemniaków ale nie stuprocentowy, za to perze i inne trawy znikły nawet z miedzy do tej pory, tyle że ja przyorałem pole wyciągając sobie kolejne zastępy nasion chwastu średnio wrażliwego na każdy z trzech środków mieszaniny, może gdybym zastąpił linuron metrybuzyną bo na nią fiołek w/g opisu jest wrażliwy ale mam złe wspomnienia z grochu po Sencorze. chociaż na tym polu go przetestuję tym razem, też w półtyczce.

Najlepszym lecz technologicznie trudnym było by posiać siewnikiem o redlicach talerzowych bez uprawy przedsiewnej i po 5-7dniach do 10, zależnie jak fasola kiełkuje (trzeba grzebać w ziemi) przywalić glifosatem z jakimś wspomagaczem dawką 3-5l/ha proporcjonalnie do zachwaszczenia ale to bardzo ryzykowne bo fasola bardzo na glifosaty (Roundup-y i podobne) wrażliwa a oset stosunkowo dużych dawek dla skuteczności wymaga, i trzeba załatwić żeby przez trzy dni co najmniej nie było opadów ponad 15mm a najlepiej żeby nie było zlewy zanim fasola nie powschodzi.

Srodki na glifosacie raczej działają jednakowo i tu ilość substancji czynnej  na hektar oraz stężenie cieczy ma znaczenie nie nazwa środka  ale polskie zdają u mnie egzamin a tanie.

Z glifosatem w fasoli mam też inne doświadczenie ale tutaj nie na temat a i tak już przydługo.


Edytowany przez dysydent, 19 kwiecień 2017 - 02:27.


#4345 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 19 kwiecień 2017 - 00:23

fasola

o już wiem - harrier 295 zc, to nic innego jak mieszanina Afalon + Command tutaj etykieta i z glifosatem nie ma nic wspólnego tylko nie chce mi się liczyć proporcji ale dla fasoli maksymalna dawka z okazji linuronu (bo to on popalił ci fasolę najbardziej) nie może przekroczyć 1,6l/ha Harriera (Afalon linuronu ma 500 g/l), ja bym u siebie dał (o ile bym jego właśnie stosował) 1,2-1,4l/ha + 2-3l/ha Stomp lub Pendigan (chyba 330 g/l pendimetaliny) i ratował się w razie czego Basagranem 1litr gdy zauważę małe siewki chwastów w fazie liścieni, fasola samo zwykle w tedy kończy wschody lub tuż po a później na ewentualne osty (on je parzy 2 x 1l co 5 dni lub 1 x 1,6-1,8l/ha ale i tak do sierpnia odrosną ) gdy fasola ma ponad 4 liście tylko to droga recepta i taniej kombinować z glifosatem z poprzedniego wpisu i .... przypomnieć sobie gdzie motyki stoją bo ani jeden ani drugi sposób w pełni pola z wieloletnich chwastów nie oczyści - czego w zbożu nie zwalczysz tym ci fasola zarośnie jeśli jej nie chcesz spalić.

 

 

A nawozy możesz rozsiać zaraz za opryskiwaczem lub nawet jutro, ani polifoska ani Yara ani sól, superfosfat czy nawet fosforan z pola się nie ulatniają nieprzykryte tylko leżą na wierzchu aż je deszcz wmyje głębiej , chlorki nie reagują ze związkami organicznymi (glifosat jest solą organiczną), co najwyżej je rozłożą do związków prostszych. Azotowe tylko jeszcze za wcześnie bo część azotu nieprzykryta glebą może się ulotnić jeśli szybko nie popada po rozsianiu. Ja pryskałem po rozsianej polifosce i nic nie zauważyłem niepokojącego.

 

odkurzam fasolę czerwoną i jeszcze trochę w koszu zostało wiec doczytałem że harrier przyhamował pszenicę, jaka była jego dawka?

Pszenicę trzyma chlomazon z Harriera bo linuron się rozłożył a nawet gdyby nie to przedsiewnie nawet by wielkiej krzywdy pszenicy nie zrobił i raczej w tym roku na tych polach unikaj środków takich jak Command, Kalif, Kilof no i oczywiście Harrier. jeśli na drugi rok nie zamierzasz siać na danym polu fasoli, rzepaku ziemniaków dyni, ogórków amaranthusa tytoniu (do wymienionych chlomazon jest zalecany). 

Afalon możesz stosować w tym roku na tych polach do 0,8l/ha max

Stomp lub Pendigan, Panida, lub inne na pendimetalinie do 3l/ha, w półtyczce może nawet do 4l/ha jeśli ciepło i szybko powschodzi ale tyle nigdy pod fasolę nie dawałem i nie radzę zanim kto nie sprawdzi w praktyce.

Chlomazon rozkłada się do 19-stu miesięcy nie służy zbożom, burakom pozostałe wymienione środki rozłożą się do sierpnia, pendimetalina do października ale gdybyś siał pszenicę po fasoli to kiedyś pendimetalina była w niej zalecana

Zwracaj uwagę na substancję czynną oprócz nazwy środka to łatwiej dobrać tańsze na tej samej.,


Edytowany przez dysydent, 19 kwiecień 2017 - 03:04.


#4346 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 19 kwiecień 2017 - 01:08

fasola
po edycji
z tego postu usunąłem obrazek z opisem niezalecanych do fasoli herbicydów przedwschodowych po tym jak zaczął się pojawiać w wyszukiwarkach na wysokich pozycjach po wpisaniu - "fasola".

Edytowany przez dysydent, 05 sierpień 2017 - 02:45.


#4347 Share MateuszMK

MateuszMK

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 29 postów

Napisany 19 kwiecień 2017 - 10:20

fasola

to teraz spryskam raundapem i rozieje ta polifoske  jest duza wilgotnosc bo nawet snieg to szybkio wejdzie w ziemie a agregatem zjezdze dopiero przed samym sianiem i rozssieje ten saletrzak. to czym najlpiej spryskac jeszcze przedwschodowe?? myslalem o tym zeby rozsiac i zabronowac zeby ziemia przykryc ale jak moze lezec na ziemi bo napewno wsiaknie musie sie pozbyc tego ostu tylko boje sie to przedwschodowo pryskac, halliera doradzili mi 2l na 1ha, a ja spryskam tym randapem to glifosat na co??przepraszam za te pytania#4348 Share waldii1

waldii1

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 719 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Trzeszczany

Napisany 19 kwiecień 2017 - 11:04

fasola To teraz musisz poczekać aby te rośliny zaczęły żyć. Bo przy zatrzymanej wegetacji glifosat nie podziała. Także trzeba poczekać na ciepło czyli do następnego tygodnia.

#4349 Share MateuszMK

MateuszMK

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 29 postów

Napisany 19 kwiecień 2017 - 12:55

fasola

ale pryskac raundapem czy glifosatem, mysle w sobote albo poniedzialek chociaz mala poprawa pogody u mnie etraz po slonce swieci ale na piatek strasza w nocy -5 stopni#4350 Share waldii1

waldii1

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 719 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Trzeszczany

Napisany 19 kwiecień 2017 - 14:10

fasola Widzisz jakąś różnice miedzy randapem a glifosatem? Bo ja nie bardzo. Chyba że energy to ma 480sl a nie 360.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4351 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 19 kwiecień 2017 - 14:36

fasola

ale pryskac raundapem czy glifosatem, mysle w sobote albo poniedzialek chociaz mala poprawa pogody u mnie etraz po slonce swieci ale na piatek strasza w nocy -5 stopni

 

roudupowi trzeba dać szansę na wchłonięcie co najmniej 6 godzin przed deszczem przy temp. ponad +8stopni, pomocne jest dodanie do opryskiwacza do tego roundupu do 5kg siarczanu amonu/ha (powinno o tym pisać na opakowaniu) jako wspomagacza bo oset jest stosunkowo odporny na niego, on najlepiej zalcza trawy, perze i młode chwasty gdzie 1,5 l/ha może wystarczyć tylko trzeba patrzeć na to ile zawiera tego glifosatu bo jest jakiś roundup max i jego daje się mniej bo ma chyba 600g/kg , zwykły ma chyba 280g/l glifosatu i jego na oset  5l/ha zalecają (czyli maxa połowę tego bo dwa razy więcej glifosatu)

Przepraszam,piszę z pamięci i nie wkuwam takich rzeczy bo od tego mam komputery, etykiety można znaleźć w internecie.

Wiemy tylko, że na tym polu ma być zaraz siana fasola i nie chcemy eksperymentować maksymalnych dawek (bo zwykły roudup w zaleceniach ma i 7,5l/ha na oporne chwasty) Uzasadnione więc dać wspomaganie glifosatowi żeby zbyt dużej dawki nie wprowadzać na pole bo nie chciał byś być pierwszym - który ustalił dawkę glifosatu która na kilka dni przed siewem uszkodziła fasolę i być może to jest 15l/ha a może już te 5l/ha ją przychamuje, ja dałem 4,5 + 5kg siarczanu amonu i sądzę że więcej to już ryzyko a nawet i to ale znam ból widoku tych ładnych rozetek chwastu i świadomość  że znowu ta motyka.

Ja glifosat przyorałem tutaj orka nie planowana i nie wiem czy i ta dawka nie jest ryzykowna, chociaż zalecenia pozwalają/

Już pisałem że glifosat wchłania się tylko przez zielone części roślin i tylko przez te na które spadnie w oprysku. Przy kontakcie z glebą zaraz dobierają się do niego bakterie dla których jest pożywieniem i szybko znika stąd jakiekolwiek bronowania mogą przykryć chwasty przed opryskiem a my chcemy żeby jak najwięcej się go nawciągały tak że do oprysku niechaj sobie te bodziaki rosną zdrowe one się korzenią do 2,5 m i dużo trzeba truciżny aby je zabić chociaż z góry wiemy iż nie wszystkie zdążą powschodzić do zabiegu
 #4352 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 19 kwiecień 2017 - 15:07

fasola

Widzisz jakąś różnice miedzy randapem a glifosatem? Bo ja nie bardzo. Chyba że energy to ma 480sl a nie 360.

 

AGROFARM GLYFOSAT 360 SL.pdf
AGROFOSAT 360 SL.pdf
ATUT 360 SL.pdf
AVANS 330 SL.pdf
AVANS PREMIUM 360 SL.pdf
DOMINATOR 360 SL.pdf
GALLUP 360 SL.pdf
GL 360 SL.pdf
GLIFOCYD 360 SL.pdf
GLIFOGAN 360 SL.pdf
GLIFOPOL 360 SL.pdf
GLIFOSTAR 360 SL.pdf
GLYFOS360SL.doc
KLINIK 360 SL.pdf
KLINIK DUO 360 SL.pdf
KLINIK SUCHY 600 SG.pdf
KLINIK450SG.doc
KOSMIK 360 SL.pdf
MADRIGAL 360 SL.pdf
PERZOCYD280SL.doc
RODEO 360 SL.pdf
ROFOSAT 360 SL.pdf
ROUNDUP 360 SL.pdf
ROUNDUP ENERGY 450 SL.pdf
ROUNDUP MAX 680 SG.pdf
ROUNDUP PRO 360 SL.pdf
ROUNDUP STRONG 540 SL.pdf
ROUNDUPULTRA170SL.doc
ROUNDUPULTRA360SL.doc
SANGLYPHO 360 SL.pdf
TAIFUN 360 SL.pdf
TERMINATOR 360 SL.pdf
 

to wszystko i wiele innych jeszcze to to samo co roudup i ja np w ub roku stosowałem Rofosat, Gallup i któryś jeszcze, ale tyle przykładam do tego wagi że na drugi dzień już pamiętałem - tylko coś na glifosacie w standardowym stężeniu.. Rofosat był o połowę tańszy od roundup-u 360sl a podziałał tak jak on. a te cyfry to ile w litrze glifosatu.

 

Oczywiście powyższa lista nie jest jakimkolwiek wyznacznikiem czy zaleceniem akurat tych, bo te szybko znalazłem w archiwum wylistowane

i wielu z nich może już nie ma w obrocie może jest wiele innych dla mnie wszystkie to jedno i to samo - glifosat i tylko rzetelność producenta może podlegać wiedzy i ocenie.

 

Pierwszym środkiem w historii zawierającym glifosat był Roudup i chyba firmą która go wynalazła to amerykańskie Monsanto - ta sama która wprowadziła GMO trifluralinę pierwszy graminicyd wiele innych  i do dzisiaj była jest nie do pobicia na tym polu stąd popiskiwania unijnych firemek typu niemieckiego Bayera, Basfa, francuskiego (kiedyś) DuPont i wielu innych w nagonce przeciwko GMO jakoby szkodliwe było bo pojęcia nie mieli jak je podrobić. Roudup podrobili bo to łatwiejsze. Niemcom w chemii organicznej najlepiej wychodzą rzeczy typu sarin, iperyt, heroina (przez Bayera kiedyś za lek uznawana) Aushw...... i takie inne. Jedynym sposobem poznania tych technologi był a oferta wykupienia Monsanto przez europejskie firmy i jeżeli doszła do skutku to dowiemy się po zmianie polityki Brukseli w w obec GMO.

 

.... i będziemy mogli siać odmiany fasoli które można pryskać powschodowo glifosatem zamiast kombinować w kilkunastu substancjach czynnych bardziej toksycznych jedna od drugiej bo taki linuron dawno bym wycofał, lub metrybuzyna. Przecież triazyny wycofano (Azotop, Azoprim).


Edytowany przez dysydent, 19 kwiecień 2017 - 15:48.


#4353 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 20 kwiecień 2017 - 01:02

fasola

...., halliera doradzili mi 2l na 1ha, a ja sprys.......

zapewne chodzi tu o Harriera a nie hallierę co ci plony popaliła. ale poważnie. Harrier zawiera 250g/l linuronu + 45g/l chlomazonu, Afalon zaś 450g/l linuronu Command 480g/l chlomazonu czyli 2l/ha Harrier to tyle co 1,1l Afalonu + ok. 0,19l Commandu i taką dawkę dałeś pod fasolę ub. roku. Zgoda - fasolę mogło i powinno przypalić (patrz mój wpis ze zdjęciami kilka wpisów wcześniej) ale pszenica w tym roku powinna być w normie po tej dawce bo w ziemniakach można Afalonu 2l/ha + Command 0,2l/ha. nie wiem czy pisałeś jakie to pole ale czy nie piaszczyste, lub zbyt płytka lub brak orki pod pszenicę.

Masz obawy posiewnych oprysków to najbezpieczniejszy ze wszystkich jest którychś z trzech środków na pendimetalinie przed siewem(Pendigan lub Panida lub Stomp 330) do 3l/ha (4l/ha na pewno opóźni wschody, co wiecej, nie wiem) + po wschodach na maleńkie chwasty Basagran 1l/ha i po 5 dniach znów 1l/ha trzeci raz 1l/ha tylko w razie konieczności po kolejnych 5-7dniach. Basagran z trzeciego zabiegu można mieszać (przynajmniej ja w ub. roku mieszałem) ze środkiem Supero lub Leopard lub Labrador - te trzy to podróby Targi lub samą Targą w dawce 0,8-1l/ha na trawy Najdroższy na trawy Fusilade obniża ryzyko poparzenia fasoli Basagranem (nieco obniża jego skuteczność) zarówno w mieszance jak i do 7 dni po Basagranie (nie wiem jak przed). Może być tak że Basagran nie będzie potrzebny (on też swoje fasoli robi) a jedynie Targa lub jej podróbki lub Fusilade lub wiele innych tylko na trawy (wybierasz jeden z nich - który chcesz - działają tak samo). Dodatek Afalonu dużo daje już przy 0,6l/ha zwłaszcza gdy jest wigotna ziemia lub deszcze po zabiegu i do 0,7 l/ha nigdy nie spotkałem się aby fasolę uszkodził bo to śmiesznie mało w zestawieniu 2l/ha w ziemniakach, ale dużo pomaga Pendiganowi. Dodatek jeszcze 0,1-0,15l/ha Commandu lub jego podróbek załatwia rumianowate, trochę mleczy i pomaga Afalonowi przy żółtlicy, rdestach, poziewniku a pendiganowi przy prytulii. Dużo by jeszcze ale mnie tak boli ząb że już nie tylko spać ale i pisać nie mogę
 #4354 Share ravoj

ravoj

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1129 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Hrubieszów
 • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 20 kwiecień 2017 - 07:48

fasola

Command daje sobie znać w pszenicy na uwrociach, widzę to dość dobrze he he  :blink:  ale może będzie dobrze, tragedii nie ma. Tylko commandu dałem 0,2 /ha a teraz nieco mniej planuję.

W tym roku na fasolę pójdzie prawie  jak uprzednio 2L pendiganu, 0,17 commandu  i 0,5 Afalonu plus te adiuwanty doglebowe, zobaczymy ich skuteczność.  

Ale najśmieszniejsze jest to, że w ubiegłym roku sraczkujący już dawno siali fasolę, a teraz czekają i chyba wszyscy posiejemy w maju  he he he   :lol:#4355 Share sylwek1999

sylwek1999

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 13 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 15:14

fasola Ja w tamtym roku sialem 23.04 ale w tym to chyba tak jak mówisz w maju posieje

#4356 Share ravoj

ravoj

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1129 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Hrubieszów
 • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 20 kwiecień 2017 - 18:20

fasola

i też będzie git, ja jutro chwasty pomęczę i powkurwiam włóką.#4357 Share dysydent

dysydent

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 369 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Zamość okolice

Napisany 20 kwiecień 2017 - 18:42

fasola

Command daje sobie znać w pszenicy na uwrociach, widzę to dość dobrze he he  :blink:  ale może będzie dobrze, tragedii nie ma. Tylko commandu dałem 0,2 /ha a teraz nieco mniej planuję.

W tym roku na fasolę pójdzie prawie  jak uprzednio 2L pendiganu, 0,17 commandu  i 0,5 Afalonu plus te adiuwanty doglebowe, zobaczymy ich skuteczność.  

Ale najśmieszniejsze jest to, że w ubiegłym roku sraczkujący już dawno siali fasolę, a teraz czekają i chyba wszyscy posiejemy w maju  he he he   :lol:

 

Dawki w fasoli dla Command-a wymyśliliśmy do 0,2l i uzupełnienie ąfalonem osłabionej skuteczności na rodzinę bot. astrowate, żeby nie uszkodzić zbóż sianych po tej fasoli bo fasola zniesie 0,5l/ha.
 tylko co posiejesz po takiej dawce na drugi rok?


Ja w tamtym roku sialem 23.04 ale w tym to chyba tak jak mówisz w maju posieje

sprzedawaliśmy półtyczkę po 3,5 i kupujący okazał się być też plantatorem i jeszcze mnie broda boli.

On już posiał czerwoną, szczęka opada do samej ziemi.

 #4358 Share sylwek1999

sylwek1999

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 13 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 19:01

fasola A tak z ciekawości na ile przed siewem siejecie nawóz pod fasolę?

#4359 Share ravoj

ravoj

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1129 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Hrubieszów
 • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 20 kwiecień 2017 - 19:08

fasola

Dawki w fasoli dla Command-a wymyśliliśmy do 0,2l i uzupełnienie ąfalonem osłabionej skuteczności na rodzinę bot. astrowate, żeby nie uszkodzić zbóż sianych po tej fasoli bo fasola zniesie 0,5l/ha.
 tylko co posiejesz po takiej dawce na drugi rok?

 no jak to co, ja standardowo fasolę na drugi rokReklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
fasola Dzisiaj, 10:51
 •  

#4360 Share maskin

maskin

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 332 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 19:34

fasola

 a moze by tak sencor + command+afalon, gleba ciezka, tylko w jakich dawkach?Podobne tematy fasola oprysk chwasty siew fasoli

Tylko na agroFakt.pl: Groźny szkodnik w uprawach grochu! zobacz »