Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5137 odpowiedzi na ten temat

#4321 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1144 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 14 kwiecień 2017 - 06:40

fasola

jak pod  Dołhobyczowem chwast będzie wschodził na fasoli, to ja dopiero będę siał.  :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 07:43
  •  

#4322 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 07:49

fasola

Ile planujesz brać za sianie w tym roku?

Jeśli to pytanie było do mnie to w granicach 130 zł.
Jakby już było ciepło to bym kukurydze zasiał bo to na kiszonkę ale lepiej poczekać na ciepło wtedy szybciej wschodzi i lepiej rośnie.

#4323 Share kuson

kuson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 09:04

fasola

Jak tak patrzę na pogodę i prognozy, to na ciepło jeszcze sobie poczekamy :).

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4324 Share mateusz44

mateusz44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 11:16

fasola A dojazdy osobno liczysz czy w cenie siania ? . I np pole w klinach ?

#4325 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 11:58

fasola To zależy jak daleko trzeba jechać, jaki areał. Pole w klinie to też pole tylko później więcej motyką trzeba popracować. No chyba że to taki klin że jest go 0,2ha i zanim siewnik opuścisz to już trzeba podnosić. Wszystko jest do dogadania.

#4326 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 15 kwiecień 2017 - 00:01

fasola

Jeśli to pytanie było do mnie to w granicach 130 zł.

cena ubiegłoroczna w okolicach Zamościa taka też była za siew 1ha precyzyjnym.

Czy jest jakiś siewnik punktowy do fasoli potrafiący bez przeróbek posiać odmiany o wielkości ziaren półtyczki tzn. ok. 3cm?

U tych odmian kluczowym parametrem jest wielkość ziaren a ta zależy dużo od rozstawy, znów przerabiać siewnik tylko dla jednej uprawy na granicy sensu.

Ponad 60cm między rzędami utrudnia utrzymanie chwastów w ryzach do końca wegetacji a bardziej nawet niczego nie daje w jakości obniżając tylko plon i jedynym sposobem było by manipulowanie w rzędach. Do 15 cm można zaakceptować efekt po siewnikach zbożowych, przy próbie zwiększenia ponadto pojawiają się przerwy ponad półmetrowe a często poleci dwa na raz czyli też straty plonu bez wpływu na jakość.

Przy zwiększonym nawożeniu mogła by być nawet w kwadrat (choć tu przesadę przeczuwam) bo zbytnie zagęszczenie + dobre stanowisko to chociażby podatność na różne zgnlizny, szare pleśnie potrafiące wyrzucić z plonu nadwyżkę zyskaną przez nawożenie. Nie wiem jeszcze jakie dobrać parametry obsady i nawożenia precyzyjnie i na razie nie mogąc zmniejszyć racjonalnie obsady, ograniczałem nawożenie, (przynajmniej odpadów mam mniej) chociaż miejscami krzaki potrafiły mieć do 70cm średnicy i masę strąków które - o dziwo jednocześnie dojrzały to gdzie było gęściej część strąków poraziła szara pleśń i przy tych odmianach siew precyzyjny ma największy sens, to k. znowu nie ma czym.

Oczywiście na przeważającej części pola robiła wrażenie za rzadkiej bo - przyznam - można było więcej sypnąć.

Moje zdanie dla proporcji P K  1 do 1 stąd się właśnie wzięło, ew. niedobory potasu po fasoli - wnioskuję z informacji na tym forum -  można zniwelować pod rośliny następcze, oczywiście pomocne dużo są analizy gleby i nie po to się je robi aby stosować schematy w nawożeniu, duży potas przysporzy plonu tylko czy nie kosztem jakości w odmianach półkarłowych? Ja tego nie wiem, to trzeba dopracować.

#4327 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 kwiecień 2017 - 07:31

fasola Myślę że jakby zrobił tarcze 10otworowe 10mm to półtyczke by zasiał. Tylko trzeba wtedy próbę wysiewu zrobić aby ustawić odległość ziaren w rzędzie.

Mi jak się trafi klient z większym areałem to jeszcze taniej posieję.

#4328 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1144 postów

Napisany 15 kwiecień 2017 - 14:22

fasola

No właśnie, porządny siew to połowa sukcesu. Krótko sieję fasolę, ale mam porównanie punktowego pneumatyka do poznaniaka - to jak dzień a noc. 

Zgnilizna i szara pleśń to cholerstwo podłe. Trzeba nasiona zmieniać, bo porażone ponoć   przenoszą chorobę. Zweryfikuję to w tym roku, bo sieję starymi nasionami, gdzie miałem padłe krzaki po zgniliźnie a teraz sieję  na  innym większym kawałku. Nowe nasiona z Plantico będą dopiero za rok. 

Dysydent stosowałeś kiedyś Contans WG  firmy Bayer ? wiesz gdzie go kupić? to porządny szczep grzyba pasożyta, który żywi się sklerocjami wywołującymi zgniliznę i szarą pleśń, ale nigdzie nie mogę go dostać, jak pytam to każdy robi wielkie oczy. 

Edytowany przez ravoj, 15 kwiecień 2017 - 14:23.

#4329 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 16 kwiecień 2017 - 20:46

fasola

No właśnie, porządny siew to połowa sukcesu. Krótko sieję fasolę, ale mam porównanie punktowego pneumatyka do poznaniaka - to jak dzień a noc. 

Zgnilizna i szara pleśń to cholerstwo podłe. Trzeba nasiona zmieniać, bo porażone ponoć   przenoszą chorobę. Zweryfikuję to w tym roku, bo sieję starymi nasionami, gdzie miałem padłe krzaki po zgniliźnie a teraz sieję  na  innym większym kawałku. Nowe nasiona z Plantico będą dopiero za rok. 

Dysydent stosowałeś kiedyś Contans WG  firmy Bayer ? wiesz gdzie go kupić? to porządny szczep grzyba pasożyta, który żywi się sklerocjami wywołującymi zgniliznę i szarą pleśń, ale nigdzie nie mogę go dostać, jak pytam to każdy robi wielkie oczy. 

ha ha 130 zł x 7 hektary =910zł a poznaniak  c-330 20 l paliwa 94 zł po zwrocie akcyzy 74zl  czyste sukces ha ha ha zostaje 836 zł na nawozy i odżywki

#4330 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1144 postów

Napisany 16 kwiecień 2017 - 21:46

fasola Haha głupiś Panie, zostaje na koniec minus 3 tony fasoli na tych 7 Twoich hektarach przez siew w kupie i 40 cm przerwy. Powodzenia i gratuluję

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4331 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 07:14

fasola Przy 7ha taniej bym posiał :-) a różnica w plonie jest znaczna. Zawróciło by się podwójnie jak nie lepiej.

#4332 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1144 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 08:25

fasola Po punktowym dobrym siewniku masz na plus minimum 300 - 400kg z hektara,do tego równe wschody, jednakowe kwitnienie i dojrzewanie, świetne wietrzenie i łatwiejszy zbiór, więc nie żartuj sobie z tym poznaniakiem.
Przy 7 hektarach masz dwie tony w plecy, ale zakładam że u Ciebie to różnicy nie robi jak Ty już na starcie idziesz mało profesjonalnie.

#4333 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 08:28

fasola To buraki tez mozna siac poznaniakiem. Hehe

#4334 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 09:48

fasola Pamiętam jak ze 25 lat temu buraki pastewne się siało poznaniakiem bo były wielo kiełkowe i nie były kalibrowane. A fasolę siałem poznaniakiem i punktowo to wiem jak to wygląda. Jakby nie było różnicy to bym siewnika punktowego nie kupował.

#4335 Share kubamako66

kubamako66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 13:02

fasola

Bylem dzisiaj na polu na którym będę siał fasolę  i mam problem bo na 3ha z 5 ha rośnie mi dużo rzepaku ozimego i mam pytanie czym go zwalczyć czy teraz jechać glifosatem czy po siewie jechać glifosat i od chwsatów opryski na fasole bo te co są na fasole to rzepaku nie wezmą ? 

#4336 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1144 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 20:40

fasola Możesz teraz albo po siewie. Teraz będzie taniej ale w czerwcu i tak wyskoczy

#4337 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 21:04

fasola

Przy 7ha taniej bym posiał :-) a różnica w plonie jest znaczna. Zawróciło by się podwójnie jak nie lepiej.

to okolicy tyszowiec po ile byś zasiał napisz pvr.

#4338 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 18 kwiecień 2017 - 15:18

fasola

...

Czymś podobnym (a może nawet tym) w Holandii pryskał farmer szparagówkę. Wściekłem się widząc opryskiwacz na polu, a dwa dni później nasza kucharka (pojechałem raz kilka lat temu do sadu, a bardziej kraj i rolnictwo zobaczyć) zrywała strąki nam na obiad z tego pola.... pokazano mi etykietę ze środka po "holenderskiemu" gdzie  - tu mi przetłumaczyli - składnik czynny i łacińska nazwa jakiegoś ...czegoś . Tyle słyszałem o ekologicznych metodach walki z chorobami fasoli. Oczywiście już w Holandii szparagówki nie jadłem, ale chętniej zjem fasolkę po bretońsku z plantacji chronionej takimi środkami zamiast produktami zaawansowanej chemii organicznej o strukturze cząsteczek zbliżonej do zaawansowanych środków bojowych.

Co do punktowego siewu "grubych jaśków" może być coś takiego   , ale jak widać na filmiku daleko tu do precyzji, ja precyzyjnego nie posiadam, ale mój niedoszły usługodawca oświadczył że będą się zawieszać nasiona w jego siewniku w prowadnicach redlic, co najwyżej karłowy jasiek i najlepiej kalibrowany . On ma jakiś siewnik do buraków z wymiennymi tarczami o różnej wielkości otworów i płynną regulację obrotów tych tarcz i ustawienie 50cm w rzędzie nie jest problemem. Ograniczyłem się do tych informacji nie wnikając w typ i konstrukcję siewnika. Nie da się - to nie. Może inny typ, producent czy wynalazca jak ten konstruktor bobowej sadzarki. stąd moje pytanie tutaj. W tym roku odreagowanie rynku po spadku ubiegłorocznym ceny da odpowiedź czy jest sens doskonalić technologię uprawy tych odmian.

#4339 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 18 kwiecień 2017 - 16:20

fasola

ha ha 130 zł x 7 hektary =910zł a poznaniak  c-330 20 l paliwa 94 zł po zwrocie akcyzy 74zl  czyste sukces ha ha ha zostaje 836 zł na nawozy i odżywki

czerwona punkt..JPG

czerwona punkt. fitotox.JPG

jasiek mały.JPG

Plon na polu z jaśkiem ledwie zbliżył się do 2t/ha ale to był rok suszy.

Czerwona to nie moja plantacja i tyle o niej wiem co na zdjęciach i pobieżnej próby tandetnym kwasomierzem gleby.

.....ale gdzie ja podziałem zdjęcia Kontry?...

Załączone miniaturki

• jasiek mały fitotox.JPG

Edytowany przez dysydent, 18 kwiecień 2017 - 17:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4340 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 18 kwiecień 2017 - 18:20

fasola Z tych zdjęć wynika że po zbożowym jest ładniejsza fasola jak po punktowym. O to koledze chodziło?
Z moich obserwacji to wiem że tak gołym okiem to różnicy nie widać ale w późniejszej fazie rozwojowej ilość strąków i wyrównanie w nich ziarna jest na plus punkowego siewu.

Edytowany przez waldii1, 18 kwiecień 2017 - 18:57.