Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5115 odpowiedzi na ten temat

#4261 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 06 kwiecień 2017 - 16:12

fasola

no oczywiście, że jak w instrukcji, waldi oszalałeś :blink: gdzie tam 2 litry saroxu na 100kg, toż to kisiel.

Wlewam butelkę Saroxu do opryskiwacza ręcznego i dolewam  5 litrów wody plus 200ml Pyrinexu, czyli wychodzi 6,2L zaprawy. W betoniarkę wchodzi mi 50 kg, to na jeden zabieg idzie 1,5 litra, ot cała tajemnica. Nigdy nie pryskałem całego pola ani Dursbandem ani Pyrinexem, zbędny i kosztowny zabieg, z resztą jak i Dual Gold.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 11:24
  •  

#4262 Share mateusz44

mateusz44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 06 kwiecień 2017 - 16:34

fasola Panowie wiecie coś na temat zazielenienia muszę siać np fasole teraz żeby było te 5% ? Czy mogę np zasiac jakas roślinę ozimą po żniwach ?

#4263 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 06 kwiecień 2017 - 17:59

fasola

no oczywiście, że jak w instrukcji, waldi oszalałeś :blink: gdzie tam 2 litry saroxu na 100kg, toż to kisiel.

Wlewam butelkę Saroxu do opryskiwacza ręcznego i dolewam 5 litrów wody plus 200ml Pyrinexu, czyli wychodzi 6,2L zaprawy. W betoniarkę wchodzi mi 50 kg, to na jeden zabieg idzie 1,5 litra, ot cała tajemnica. Nigdy nie pryskałem całego pola ani Dursbandem ani Pyrinexem, zbędny i kosztowny zabieg, z resztą jak i Dual Gold.

A mi wychodzi na 50 kg nasion 1litr wody 200 saroxu i 40ml pyrinexu czyli 1,24l całej mikstury.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4264 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 06 kwiecień 2017 - 18:49

fasola

No tak, bo ja dawałem 1 litr Saroxu na 200 kg nasion a Ty liczysz 0,8 litra na 200 kg nasion, dlatego.  Jak dasz 400ml Saroxu też będzie dobrze, ale wychodzi mniej wody i ciężko mi było dobrze zaprawić 50kg nasion 1,2 litra mikstury, dlatego zwiększyłem do 1.5 litra i było git.

#4265 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 06 kwiecień 2017 - 21:42

fasola A dodajesz jakiś nawóź donasienny czy tylko zaprawę?

#4266 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 06 kwiecień 2017 - 21:54

fasola

Nie dawałem, ale teraz Panie planuję Nitraginę jak dostanę i molibden kilka %, bo fasolka go lubi na początku i wręcz potrzebuje a wiem że tak można (nitragina i molibden  na zaprawianie nasion, według  różnych opracowań zwiększa plon o 20% - aż mnie korci sprawdzić). Plus Azot 30kg przedsiewnie z saletrzaku oczywiście, (NPK już dawno w glebie) później dwa zabiegi dolistne fosfor i potas po 600g na hektar (w tym pierwszy raz 120g azotu) r i po 80g boru, 50g manganu, 20g żelaza 20g cynku  i oczywiście siarczan magnezu.

Wiem, że fasola odwdzięcza się bardziej niż pszenica  jak się o nią dba, nawet przy suszy Zawsze dorzuci te 100kg na porządne nawozy.

No  i Panie siew to 60% plonu,  stała głębokość i odległość. Później  jak masz równe wschody to wszystko z górki.

#4267 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 06 kwiecień 2017 - 22:20

fasola Tylko czy nitragina podziała jak zaprawisz pyrinexem? Cz pyrinex nie zabije wszystkich bakterii?

#4268 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 06 kwiecień 2017 - 22:46

fasola

Tylko czy nitragina podziała jak zaprawisz pyrinexem? Cz pyrinex nie zabije wszystkich bakterii?

Pyrinex to - chyba - chloropiryfos. On jest tylko i wyłącznie zabójczy dla zwierząt, ludzi, najbardziej dla owadów, a wcale dla bakterii, grzybów, roślin. Oczywiście w odpowiednich dawkach.

#4269 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 07:00

fasola

Oczywiście, że pyrinex nie jest środkiem bakteriobójczym, bakterie ciężko zwalczyć, to małe skubańce, Nitraginę można mieszać ze wszsytkimi śrdokami chemicznymi.

Dodatkowo eksperymentalnie planuję postawić sobie na słońcu beczkę 100 litrów z wodą, do której wleję Humus Active 20 litrów i  wsypię Nitraginę oraz dwa kilo cukru i z tej beczki pobierać do każdego oprysku po 20 litrów. Taki mam plan.

#4270 Share MateuszMK

MateuszMK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 08:47

fasola

Witam\

Koledzy Palnuje w tym roku zrobic tam. teraz uprawilem sobie dwa ha pod fasole poltyczke po swietach planuje spryskwac randapem i przed 15 maja wsiadz fasole. w tym roku chce ja zaprawic zaprawa nasienna i nitragina. przed sieweim chce rozsiac 100kg fosforanu na 1ha + 100kg saletrzaku na 1ha i 100kg solmagu na 1ha. czy dobrze mysle doradzcie mi cos w tamtym roku zaprawialem nitragina i dawalem tylko 100kg fosforanu na 1 ha. pozniej pryskalem borem dwa razy i w sumie yle niesttey strasznie zawalil mi chwast nie dalem rady spryskac bo bylo mokro i wyszlo mi 1t na hektarze, co wy jeszcze dajecie czytalem wyzej ze ktos pozniej jedzie odzuwka fosforanem i borem dwa razy pewnie tez tak zrobie ale powiedzcie mi co pod korzen jedno pole jest po przezycie a drugie po fasoli gdzie w tamtym roku bylo wlasnie dane 100kg fosforanu i nitragina. mysle ze jak spryskam po 20 to gdzies kolo 6 rozsieje nawozwy i kolo 12 zasieje fasolke. jak sie myle prosze sprostujcie mnie:)

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4271 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 12:01

fasola Musisz lepiej walczyć z zachwaszczeniem i dać trochę więcej nawozów i to najlepiej na jesień ostatecznie wczesna wiosną.

#4272 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 13:39

fasola

sam glifosat zwalczy tylko już wzeszłe chwasty za wyjątkiem skrzypu, on się wchłania tylko przez zielone części roślin, nigdy przez korzenie i rozkłada się do 5 dni po zabiegu. wszystko co powschodzi po zabiegu będzie sobie rosło dlatego konieczne są zabiegi jeszcze innymi środkami.

Kilka stron wyżej (211 strona tego tematu) znajduje się mój obszerniejszy opis na temat fasoli, nawożenie zależy od zasobności gleby i na tutaj potrzebne doświadczenie.

Półtyczka sporo teraz potaniała, u niej głównym parametrem jest wielkość nasion a o tym decyduje najwięcej fosfor i gęstość siewu (w ub roku miałem 60cm X 20cm i wyszło nieźle, mogła by być rzadsza w rzędzie ale trudno konnym siewnikiem tak ustawić aby nie robił mijaków przy rzadszym siewie) chociaż dwa lata temu dałem za mało potasu (chyba nawet wcale) i miałem przedwczesne zasychanie roślin bo była susza przez co nasiona miały żółtawy odcień mimo iż były duże.

Termin siewu między 25 kwietnia a 15 maja i każdego roku inaczej - loteria tak że losy skreślaj sam. Największym zagrożeniem wschodów są robaki - śmietka i konieczna walka z nimi zaprawy grzybobójcze np: Sarox robaki raczej chroni przed chorobami (grzybicą) na pewno krzywdy im nie zrobi, też opis wyżej 

Edytowany przez dysydent, 07 kwiecień 2017 - 13:58.

#4273 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 15:50

fasola

O jeszcze nie słyszałem o grzybicy, na tym forum można się wiele nauczyć.. he he

#4274 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 15:52

fasola

no co?... robaki też mogą chorować na grzybicę, nie? :) 

Czytając wcześniejsze wpisy zauważyłem pytanie o agrotechnikę fasoli szparagowej. Nie mam tutaj żadnych doświadczeń i wiem tylko że dawki nawozów dużo wyższe, terminy siewu bardziej rozciągnięte w czasie nawet do końca czerwca (nie musi zaschnąć przed mrozami)  i technologia bardziej dopracowana tak że więcej można znaleźć oficjalnych zaleceń. Dużym doświadczeniem i jednocześnie praktycznym doradztwem mogą służyć podmioty kontraktujące szparagówkę. Niejednokrotnie oferują swój materiał siewny, środki a nawet nawozy. Co poważniejsi nawet na krechę pod rozliczenie z plonu. Mimo, iż to jest też fasola to zupełnie inny temat niż fasola na suche ziarno.

Edytowany przez dysydent, 07 kwiecień 2017 - 16:02.

#4275 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 17:21

fasola Podpowiedzcie jak zrobić żeby było dobrze, ile czasu przed siewem zaprawić saroxem i pyrinexem? Bo nitragina planuję w dniu siewu. Tak jak w instrukji jest napisane. A ile czasu potrzebuje zaprawa żeby obeschła na ziarnie? Czy dzień wcześniej będzie dobrze?

#4276 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 19:51

fasola

Wstyd się przyznać, ale nigdy nie stosowałem nitraginy i nie mam praktycznych z nią doświadczeń a przepisać zalecenia - żadna sztuka.

Powiem tak. Ja zaprawiam na bieżąco (tego samego dnia lub dzień przed) chociaż w ub roku pozostało mi trochę zaprawionej i wysiałem ją tydzień później i też powschodziła i robaki nie zjadły. Jeśli zaprawiona pyrinexem lub innym środkiem owadobójczym z grupy fosforoorganicznych uczulam na wysoką toksyczność ich oparów a obsycha stosunkowo szybko. Po prostu nasiona wchłaniają wodę w ciągu godziny może dłużej ale zanim przygotujesz siewnik, dojedziesz na pole powinna już się nie kleić, jeśli poleży kilka dni też nie problem tylko w niezbyt przewiewnych workach bo spora część chloropiryfosu z pyrinexu może się ulotnić, tiuram z saroxu to proszek i się nie ulatnia . Oficjalnie to chyba nie ma zarejestrowanych zapraw owadobójczych do fasoli i my tu sobie piszemy ale... no. 

#4277 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 20:00

fasola Przecież nikt nie zaprawia od robaka to są tylko takie teoretyczne wywody jakby to fajnie było jakby taka zaprawa była. Pryskać od chwastów tez nie pryskamy bo pobiegać z motykolem po polu to czysta przyjemność i głupoty do głowy nie przychodzą:-)

#4278 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 20:23

fasola

ale za to wolno wlać w pole ze trzy litry na hektar pyrinexu, dursbanu i nie wiem jeszcze czego wymieszać z glebą; to jest w zaleceniach jak też możliwość desykacji Reglonem a to też toksyczne świństwo - na szczęście drogie i nikt tego nie stosuje.

Komentarze nie przystają do tego portalu bo zaraz dostałbym bana.

Edytowany przez dysydent, 07 kwiecień 2017 - 20:48.

#4279 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 20:50

fasola

http://www.minrol.go...-ochrony-roslin

wystarczy wpisać w uprawie Fasola

Widać, że tylko jedna zaprawa ma rejestrację.

Na szczęście fungicydów jest sporo.

to w razie czego w książkę zabiegów jest co wpisać  :ph34r:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4280 Share stempos1980

stempos1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 758 postów

Napisany 07 kwiecień 2017 - 21:04

fasola

od tego roku niema w Polsce żadnych zapraw na robaka nawet usunęli z kukurydzy takiego imbecyla mamy w warszawie