Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5101 odpowiedzi na ten temat

#4161 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 897 postów

Napisany 02 luty 2017 - 14:28

fasola

sprzedałeś teraz po takiej cenie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 18:18
  •  

#4162 Share king12

king12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 03 luty 2017 - 11:37

fasola Kto placi po 3 zeta?

#4163 Share LUKAS27

LUKAS27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 03 luty 2017 - 19:31

fasola

Witam. Zamierzam w tym roku spróbować uprawy fasoli bez tyczkowej. Może ktoś opisać mniej więcej jaki zabiegi i kiedy się wykonuj?? Chodzi mi czym zaprawić, jaki nawóz podsypać no i co z chwastami. Dodam że jedno pole na którym zasieje jest po rzepaku drugie po pszenicy. 

Edytowany przez LUKAS27, 03 luty 2017 - 20:33.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4164 Share jareckijacek

jareckijacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 03 luty 2017 - 20:08

fasola

Jak Ci się nie chce czytać to komuś ma się chcieć tobie pisać?

#4165 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 04 luty 2017 - 21:29

fasola

Poczytaj, masz tu wszystko, zacznij czytać od kwietnia 2016

Pokrótce mogę napisać sprawdzoną metodę, uśrednioną ze wszystkich tu opisanych:

1 - nawóz - głównie potas i fosfor i najlepiej bezchlorkowy (ale drogi) dlatego daj jak najwcześniej fosforan amonu i jakiś nawóz z potasem lub kup lubofoskę 4, albo polifoskę 4 jak chcesz

2 - siew pomiędzy 26 kwietnia - 7 maja

3 ziarna zapraw dzień wcześniej -  na mokro plus Dursban 480 ec - ok 100ml na 100kg fasoli

4 - Siew tylko punktowy pneumatyk - daruj sobie poznaniaki

5 - po siewie do trzech dni z wieczora lub ja preferuje z rana Pendigan 2,5L/ha plus Command 180ml/ha i nic więcej, żadnych wynalazków, mieszanin laboratoryjnych, chyba że lubisz to mieszaj

6 - W fazie dwóch par liści  daję Saletrę Wapniową 2.5L/ha plus mikroelementy

7 - pod koniec maja na polu po pszenicy pojawią się jednoliścienne, może perz, może wiechliny i wyczniec - wtedy Agil 0,6/ha - sprawdzony

8 - kilka dni później albo później (czerwiec) odżywka Insol czy co tam chcesz  Fosfor, Potas, Bor, Żelazo, Cynk. Miedź  i ewentualnie Geomar na kwiat - ponoć działa, nie wiem, bo różnicy nie widziałem, chociaż w 2016 wyszło mi 2750 kg fasoli z ha, może to zasługa Geomara (a  sorry, Geomar wylał mi się do rowu, jak zgubiłem opryskiwacz, więc nie wiem czy on działa)

9 - na pewno wyskoczy ci rzepak - wtedy dasz basagran 480 sl plus MCPA, raczej nieuniknione

10 - w fazie kwitnienia lub później Amistar lub podobny grzybobójczy, grunt żeby był to środek o działaniu wgłębnym i systemicznym

no i mniej więcej mamy lipiec. Tyle co mogę pomóc, bo ja się nie znam.

Mówiłem Wam, że PlantiCo zabrało tamtą felerną partię fasoli a przysłali nową, z 2016 - wygląda lepiej, więc dam znać ile wzejdzie. Ogólnie pozdrawiam pana Zbyszka Rembowskiego , który stanął głowie żeby mnie zadowolić, telefon gorący, nie zapomniał o mnie i dołożył starań aby towar wymienić. 

#4166 Share wsza12345

wsza12345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 06 luty 2017 - 23:15

fasola

A od gąsienic larw tych białych motyli nie pryskacie? U mnie w tym roku była ich plaga zjadały całę krzaki i był problem bo było to jak fasola zaczęła kwitnąć...

#4167 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 07 luty 2017 - 00:19

fasola

Przed siewem zapodaj oprysk na robaka i dobrze wymieszaj agregatem, u mnie musiałem przesiewać bo nawet nie skiełkowały bo zjadło robastwo, i oczywiscie zaprawa na mokro.

#4168 Share Laakiluk

Laakiluk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 07 luty 2017 - 22:12

fasola

Na temat oprysku od robaka to też temat zależy od szkoły.
Np. ja nic nie daje od robaka. Nie zaprawiam ziarna ani pryskam. Dla przykładu u sąsiada przez miedzę zjadło wszystko mimo zaprawiania i oprysku a u mnie nic tyle że pole było całkiem w innym miejscu. Dlatego też po rozmowach ze znajomymi i własnych przemyśleniach wnioskuje że to czy robak się pojawi zależy od terenu to znaczy jak wystąpi w jakimś miejscu to niszczy plantacje od sąsiada do sąsiada przez miedzę mimo wykonywanych zabiegów. Dodam że obiło mi się o uszy jak w jednym sklepie rolniczym słyszałem że środki insekcydowe (oprysk) działają ok dwóch tygodni po tym czasie ochrona niknie a wtedy właśnie fasolka wschodzi i nagle dziwimy się że zmienia barwę i więdnie a przecież opryskaliśmy. Takie jest moje zdanie ale każdy ma swoją szkołę :) Po prostu jak coś zaatakuje to jak szarańcza trudno z tym walczyć. a i jeszcze wrony potrafią duże spustoszenie zrobić.

#4169 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 08 luty 2017 - 15:12

fasola

Wrony przylecą wtedy właśnie jak robak zjada fasolę, ona sobie ziarnko podnosi i robaka wyciąga, więc odganianie wron nie ma sensu, przynajmniej pozbędziemy się robaków a fasola i tak na stratę. U mnie nigdy jeszcze pędraków nie było, to i wrony nie przylatywały. Z robakiem zależy od roku,  czy tam od wylęgu. Ja zawsze zaprawiam ziarno Pyrinexem  i na polu śmierdzi dwa tygodnie podobnie jak po oprysku a oszczędność spora, bez sensu zabijać wszystkie żyjątka glebowe i te dobre i te złe pryskając całe pole.  Takie jest moje zdanie i kilku plantatorów z okolic. 

#4170 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 10 luty 2017 - 18:01

fasola

U mnie robak zeżarł bo była robiona orka wiosenna chyba pare dni przed siewem , w dodatku na polu gdzie była trawa. Wykonałem orke jeszcze raz, oprysk na robaka i wymieszałem kultywatorem i poźniej może pare krzaczków było co na jednym lisciu były wżery. ale urosła fajnie. Jakieś 2t było wiec na pierwszy raz chyba ok. 

Ja sobie daje spokój z hektarami  fasoli na drugi rok bo u mnie w okolicy nikt większej ilości nie skupuje , maksymalnie 100kg na rok idzie sprzedać więc pare arów zasięję napewno i będzie spoko. Przerobiłem starą sieczkarnie , i ona pięknie wymłaca nawet wiglotne krzaczki, jak ktoś nie ma dużo fasoli np. 10-20 arów to mogę powiedzieć jak przerobić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4171 Share NowyRolnik2

NowyRolnik2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 10 luty 2017 - 20:51

fasola

Witam.

Czy siał ktoś fasolę siewnikiem z podsiewaczem nawozu?

Jak to wychodzi w praktyce? Czy idzie mniej nawozu? Czy to lepsze dla roslin rozwiązanie że nawóz podany jest pasowo? Jakiego nawozu użyć i jakie dawki ?

#4172 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 10 luty 2017 - 21:06

fasola

Na pewno pójdzie mniej nawozu , nawet o 30-40% , można dużo zaoszczędzić , chwasty tak nie rosną w międzyrzędziach , ogólnie same plusy ale ma jedną wadę a mianowicie roślina mając nawóz blisko siebie nie rozwinie tak dobrze układu korzeniowego, przynajmniej ktoś tak pisał w temacie siewu kukurydzy. 

nawóz przed siewem: polifoska 6-300kg lub 8-200kg + saletrzak-100kg, można dać też saletre-ok 100kg

Edytowany przez Ogon988, 10 luty 2017 - 21:07.

#4173 Share NowyRolnik2

NowyRolnik2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 11 luty 2017 - 09:05

fasola W sumie może to być prawda z tym systemem korzeniowym. A jakby tak siewnik ustawić żeby dawał nawóz jak najgłębiej? Polifoska 6 300kg to chyba gdy nawozy siejesz normalnie pod agregat. Pasowo chyba mniejsza dawka.
Ktoś zaobserwowal jak to jest w rzeczywistości z tym systemem korzeniowym? Jaki jest efekt końcowy w sensie warto nie warto.

#4174 Share rolnik9518

rolnik9518

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 11 luty 2017 - 14:38

fasola

Panowie czy siewnik HASSIA VARIOSEM nadaje się do siewu fasoli i czy dobrze kojaże to jest jakiś starszy poprzednik kongskilde variosem ?

#4175 Share pablo-17

pablo-17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo!uprawa,maszyny rolnicze,sport

Napisany 11 luty 2017 - 16:03

fasola

Tak nadaje się, to tylko inne barwy,kongskilde przejeło hassie.

#4176 Share rolnik9518

rolnik9518

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 11 luty 2017 - 16:39

fasola A nie wiesz kolego czy do tego siewnika mozna dorobic tarcze do fasoli drobnej i jasia bo orginaly pewnie strasznie drogie

#4177 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1233 postów

Napisany 11 luty 2017 - 17:42

fasola

W pasiekach ktoś dorabia po 60zl/sztuka

#4178 Share Tomek12

Tomek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 11 luty 2017 - 20:28

fasola

https://www.olx.pl/o...html#e3c2b1c166

#4179 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 719 postów

Napisany 12 luty 2017 - 21:38

fasola A nie orientujecie się czy hassia tak samo szybko zużywa uszczelki jak kongskilde? Tzn. wymiana co około 100ha? Mam tu na myśli normalny siew a nie odpadanie nasion od tarczy.

I jak to jest z tym podsiewem? Bo może warto byłoby dać 3/4 nawozu normalnie a symboliczne 50-100kg podać podsiewem aby rośliny na starcie miały ułatwione pobieranie i nie odczułyby tak herbicydów. A może jakieś mikro w ilości 20kg? Tylko które?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4180 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 12 luty 2017 - 22:06

fasola

Załóż sobie zegar vacum i będziesz widział czy utrzymuje się podciśnienie w układzie. Ogólnie z grubonasienną fasolą jest taki że trzeba starannie do wielkości nasion dobrać średnicę tworów w tarczy. Inaczej powierzchnia przysysana będzie zbyt mała albo otwory zbyt duże i spadek podciśnienia nie pozwoli w ogóle łapać nasion. 

Co do podsiewacza to trenowałem dwa sposoby 100% wieloskładnika rzutowo i 150 kg mocznika na ha w podsiewacz. I drugi nic rzutowo i wieloskładnik w podsiewacz 350 kg na ha. Z tym że rządki są co 38cm i dotyczy to szparagówki.