Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5116 odpowiedzi na ten temat

#4141 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 28 styczeń 2017 - 21:23

fasola Już dokladnie nie pamiętam bo to bylo 2 lata temu cos ponad 60kg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 00:28
  •  

#4142 Share bochniak

bochniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 28 styczeń 2017 - 23:31

fasola

To kolego jakoś strasznie mało wysiałeś ja miałem kiedyś wysiane 70 kg i to było o wiele za mało ... zwykłym siewnikiem wysiewam około 100 kg na ha ale teraz na topie są siewniki pneumatyczne tylko że kiedyś takimi nikt nie siał i było ok co z tego że nasiona będą wysiane nie za równo zwykłym siewnikiem  ale czy siew musi być wykonany co do milimetra jaki to ma wpływ na plon ? 

Edytowany przez bochniak, 28 styczeń 2017 - 23:31.

#4143 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 29 styczeń 2017 - 10:31

fasola

A powiedz do czego Ci te 100kg? sieję się zakładaną obsadę a nie na pałę. dla mnie lepsza zdrowa fasola która ma 30strąków ziarno grubsze, jak nasiać gęsto i mieć więcej roślin po 5-10 strąków z słabym ziarnem. i to się tyczy każdej rośliny 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4144 Share bochniak

bochniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 29 styczeń 2017 - 11:37

fasola

Nikt na pałę nie sieje taka jest norma od 70-100 kg na ha obsada obsadą wszystko zależy od pogody .. a po za tym nikt nie sieje nasiona co 1 cm . Zwykłymi siewnikami chyba zawsze gęściej się wysiewa bo siew jest nie równy ..

#4145 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 29 styczeń 2017 - 11:58

fasola

a gdzie tu masz normę?? każdego roku jest inne MTZ siewnikiem pneumatycznym siejesz jaką chcesz obsadę, a zwykłym to wszystko na pałe. mój sąsiad też siał zwykłym siewnikiem i od trzech lat przestał siać 4 rośliny w kupie i metr przerwy.

#4146 Share bochniak

bochniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 29 styczeń 2017 - 13:08

fasola

no jak miał jakiegoś wraka a nie siewnik ... każdy ma swoją rację i chwali swoje u mnie też już mało osób sieje zwykłymi co się dziwić jak sieli konnymi poprzerabianymi i rzeczywiście kępa fasoli w jednym miejscu i przerwa tu się zgodzę taki siew nie ma sensu

#4147 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 30 styczeń 2017 - 11:36

fasola

Igołomskiej wychodzi podobnie, bo jest dwa razy drobniejsza, zatem masa 1000 ziaren wyniesie zaledwie 470g albo coś koło tego, więc tak jak piszą powyżej 65 - 80 kg to maks. 130 kg na hektar igołomskiej to kosmos - jak  napisał Zenon - fasolisko a nie fasola. Ja w zeszłym roku na małym kawałku pszenicy wysiałem 100 kg na ha - PSZENICY chłopie. Rzadka była, ale 7.5 tony z ha wyszło. 

Także nie szalej z tą Igołomską. 

To kolego jakoś strasznie mało wysiałeś ja miałem kiedyś wysiane 70 kg i to było o wiele za mało ... zwykłym siewnikiem wysiewam około 100 kg na ha ale teraz na topie są siewniki pneumatyczne tylko że kiedyś takimi nikt nie siał i było ok co z tego że nasiona będą wysiane nie za równo zwykłym siewnikiem  ale czy siew musi być wykonany co do milimetra jaki to ma wpływ na plon ? 

Stary ja nie chcę siać innym siewnikiem jak pneumatyk i to tylko z podwójnymi kołami sterującymi - jedno przed radlicą i drugie za.  Popatrz na posty z ubiegłego roku z 4 maja czym u mnie siano. PROFESJONALIZM !! i warto dać 130zł za hektar - na samym sianiu zarobiłem dodatkowy 1000zł. Tu nie chodzi tyle o odległość, co odległość i głębokość. Zwykłe siewniki odpadają i nikt mi nie udowodni, że posieje zwykłym siewnikiem i może równać się z pneumatykiem. BZDURA!!!!!!!!  dobry pneumatyk to:

1. równe odstępy pomiędzy roślinami, dobre ukorzenienie i przestrzeń 

2. równe  i jednakowe wschody - każdy krzak jest identyczny na końcu, po środku i na początku pola, 

3. równe, jednakowe dojrzewanie na całym obszarze, kwitnienie w jednym czasie 

4. ułatwienie dokarmiania dolistnego i zabiegów fungicydami, bo wszystkie rośliny są w tym samym stadium rozwojowym

4. równy zbiór i wysychanie 

Niech ktoś podejmie polemikę. 

edit: patrz posty od 2 maja 2016/ 

#4148 Share bochniak

bochniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 30 styczeń 2017 - 12:30

fasola

Oczywiście tu nie chodzi o pieniądze znam zalety siewu pneumatykiem ... nawet raz mi gość zasiał takim i od tego momentu się zraziłem dlatego że jak się okazało miał zrypany ten siewnik wysiał około 50 kg na ha oczywiście powiedział mi to po fakcie i nie tylko mi w okolicach mircza zasiał gościowi 12 ha po nocy i jak się okazało wszystko do przeorania ja nie neguje siewników pneumatycznych tylko trzeba mieć porządny sprawdzony sprzęt .

#4149 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 30 styczeń 2017 - 13:14

fasola

Gdzie mieszkasz jak masz dużo ha to Ci zasieję i zobaczysz prawdziwą fasolę.

#4150 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 30 styczeń 2017 - 14:36

fasola

zHE HE  :ph34r:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4151 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 30 styczeń 2017 - 15:01

fasola

Nie do ciebie to!!! 

#4152 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 30 styczeń 2017 - 17:24

fasola

zenonim, szkoda że bliżej nie mieszkasz, to byś mi zasiał, bo ojca nie moge przekonać do pneumatyka :)

Chociaż też dużo zależy od ziemi. Na borowinie jedynie nam udawało się siać poznaniakiem, bo w pneumatyk od razu zalepiał się i niestety wiele osób się zraziło do takiego siania, bo musiało znów przesuszać ziemię, a po tym długo nie było deszczu i znowu lipa. Druga kwestia - jest dużo chętnych do siania pneumatykiem, ale coś za coś - jeden za***prza jak głupi, byle by zasiać, drugi potrafi zrobić 7 poprzeczek na 1,5 ha kawałku, jeszcze inny nie sieje zaprawianej, bo tarcze nie łapią. 

I tak zostaje poznaniak, jak nasienie bedzie wysuszone to wagowo trafia się idealnie, choć co prawda zostają czasami przerwy.

Co do głębokości siewu - w zeszłym roku próbował i w tym też - zastosować z przodu płozy, coś jak w siewnikach sulky, i głebokośc będzie zachowana niemal tak samo.

#4153 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 30 styczeń 2017 - 22:27

fasola To jaki siewnik polecacie do fasoli? Chodzi mi o coś dobrego, niedrogiego i przyjemnego w eksploatacji. Oczywiście z maszyn używanych, nowych budżet może nie wytrzymać. Jakie tarcze trzeba do fasoli igołomskiej?

Edytowany przez waldii1, 30 styczeń 2017 - 22:48.

#4154 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1131 postów

Napisany 31 styczeń 2017 - 10:34

fasola

Wiem  Zenon, że to nie do mnie, riposta była do Bochniaka i mnie się spodobała dlatego napisałem He He, bo tego argumentu nie da się przebić. 

Co do siania - niech każdy sieje  czym chce i może, byle tylko cena nie spadła do 1,6 zł. W moich stronach dzwoniłem do majstra z siewnikiem zapisać jakiś termin to mi mówi, że spokojnie kiedy chcę przyjedzie, bo dużo zrezygnowało z fasoli  i będzie miał czas. Także zobaczymy.... co będzie z tymi areałami 

#4155 Share glikaninpazdanu

glikaninpazdanu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 01 luty 2017 - 08:57

fasola

W przypadku fasoli, dużo zależy od warunków atmosferycznych. W spokojnych latach można było zebrać dużą ilość. Ale jak wyłoży to kiepsko.

#4156 Share kubamako66

kubamako66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 02 luty 2017 - 08:18

fasola

dzisiaj sprzedałem jasia po 2.7 zł/kg w ilości 8 ton bo przy mniejszych ilościach to cena 2,6 

#4157 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 02 luty 2017 - 08:39

fasola

A miałeś po 2,75 kupca

#4158 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany