Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

5138 odpowiedzi na ten temat

#4101 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 17:30

fasola Witam, potrzebuje danych o uprawie fasoli igołomskiej, uprawy, norma wysiewu na ha oraz czy dobrze będzie ją zasiać siewnikiem zbożowym na zwykłych kółkach wysiewających?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 12:55
  •  

#4102 Share rolnik9518

rolnik9518

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 20:13

fasola

Ja igołomską miałem dwa lata temu co prawda na niewielkim areale bo 45 arów ale co do plonowania wyszło dobrze bo sprzedałem chyba po przebraniu 900 kg ale dużo mi przy przebieraniu odeszło bo była bardzo sucha i przy młóceniu bardzo ją pobiło, przebieranie ręcznie mocno ciężko idzie bo mocno drobna 

#4103 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 20:21

fasola A ile kolego wysiałeś na te 45 arow? Siałeś zwykłym siewnikiem czy punktowym?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4104 Share rolnik9518

rolnik9518

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 20:41

fasola

siane było punktowym miałem kupione nasienia 50kg z tego zostało mi jakieś 4-5 kg więc średnio około 100kg na ha wyszło dodatkowo bardzo się sypie przy wycinaniu jak strączki wyschnięte do wystarczy mocniej dotknąć krzak a juz się otwierają i wysypują

#4105 Share bochniak

bochniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 20:50

fasola

Nie będzie się sypała a raczej strąki nie będą odpadały bo najbardziej sypie się aura jak będzie się ją wycinało o świcie z rosą lub późnym wieczorem ... a co do siania zwykłym siewnikiem to też można np poznaniakiem .

#4106 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 20:59

fasola Mam taki zestaw amazone i w instrukcji jest napisane że można nawet tabela wysiewu jest ale wolałem spytać osób kompetentnych.
A jeśli chodzi o młócenie to jakie powinny być obroty bębna? W kombajnie bez kombinacji mogę ustawić 400rpm chociaż komputer twierdzi że powinno być 600 na fasolę. Jakie obroty ustawiacie tak żeby nie było za dużo pobitej?
A jeszcze czy ktoś z okolic Hrubieszowa ma do sprzedania igołomską o dobrym plonie?

#4107 Share bochniak

bochniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 21:06

fasola

Ja mam jak by co to info na priv ...

#4108 Share pawel-wod

pawel-wod

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 15 styczeń 2017 - 21:41

fasola

igołomska od 70kg-120 kg i to jest też zależne od rozstawu

#4109 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1146 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 16 styczeń 2017 - 07:55

fasola

Witajcie

Zobaczcie co mi przysłali z Plantico 

cena - 16 zł za kilogram Eureka!!!

Można podziwiać. 

OPAKOWANIE ŁADNE

Załączone miniaturki

• DSC_00011.JPG
  • DSC_00021.JPG
  • DSC_00041.JPG

#4110 Share pawel-wod

pawel-wod

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 11:44

fasola

robaczka brak , więc nie ma tragedii :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4111 Share miglanc88

miglanc88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:akwarystyka,wędkarstwo ,sporty walki

Napisany 16 styczeń 2017 - 11:57

fasola

ravoj: było mówić,sprzedał bym ci ładniejszą i do tego przebieraną po zaledwie 10 zł  :lol:  :lol:  :lol:

#4112 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1146 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 16 styczeń 2017 - 13:04

fasola

No tak, ale ja chciałem mieć pewność co sieję, bez zmian związanych z zapylaniem itp. Moja już się pomieszała, jest trochę wąsatki, trochę kontry, Eryki, igołomskiej ziarenko się trafi. Dlatego chciałem mieć coś dobrego,. 

A tu d*pa. Polskie warunki. 

#4113 Share miglanc88

miglanc88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:akwarystyka,wędkarstwo ,sporty walki

Napisany 16 styczeń 2017 - 13:09

fasola

Nic się na to nie poradzi . Jaki kraj taka eureka :D ...

Edytowany przez miglanc88, 16 styczeń 2017 - 13:09.

#4114 Share daaamiaaaan

daaamiaaaan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 16:17

fasola Witam Panowie na jaką szerokość między rzędzi siejecie fasolę Jasia karłowego ?

#4115 Share 000do000

000do000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 16:21

fasola

Jaka cena fasoli na ten tydzień?

#4116 Share pawel-wod

pawel-wod

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 18:28

fasola

Zależne czy będziesz ją podsypywał pod wycinak bo jak pod opryskiwacz to inny rozstawa a tak to musisz sobie podzielić siewnik między kołami i boki ale to też zależne od rodzaju fasoli

Edytowany przez pawel-wod, 17 styczeń 2017 - 18:30.

#4117 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 19:25

fasola

Jaś karłowy prawie  u każdego 2.40 + vat , a powyżej 10t  2.7zł brutto. czerwona od 3.6 do 4 zł  

#4118 Share jareckijacek

jareckijacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 19:27

fasola

Witam Panowie na jaką szerokość między rzędzi siejecie fasolę Jasia karłowego ?

Według mnie najlepiej ok. 0,5m u mnie wszyscy sieją siewnikami punktowymi i rozstaw to 0,45m, jeden ze znajomych ma ustawiony na 0,5m i też sobie chwali. W porównaniu do fasoli sianej kilka lat temu poznaniakiem co 3 czy co 4 lej, czyli w mniejszym rozstawie nawet nie ma porównania jeśli chodzi o plon i w ogóle o pielęgnację (oprysk, pielenie, ścinanie). Napiszę też taką ciekawostkę w zeszłym roku miałem fasolę na 2 kawałkach, to samo nasienie podobny areał (15 arów różnicy), mniejszy kawałek mocno przerzedzony po wschodach przez szkodniki (nie liczyłem dokładnie ale z 10% wypadło) miałem to już likwidować ale zostawiłem i dostała wszystko tak samo jak na drugim kawałku. Po zbiorze okazało się że wyszło z tego kawałka ok. 0,5 tony więcej niż z tego większego, ziarno wyraźnie grubsze. Nie wiem czy to właśnie przez to ale tak mi się wydaje.

#4119 Share kubamako66

kubamako66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 18 styczeń 2017 - 19:14

fasola

Mam takie pytanie bo mam zamiar na wiosnę posiać 2 ha fasoli drobnej (szabeliki ) bo nigdy drobnej nie siałem od x lat sieje tylko jasia i ma kilka pytań jak jest z pryskaniem jej od grzyba 1 raz wystarczy czy trzeb a 2 razy pryskać , co ile najlepiej ją siać co 14 czy 16 cm, i jak jest z jej plonowaniem czyli ile wychodzi mniej więcej z 1 ha. bardzo mnie zainteresowała bo dzisiaj sąsiad sprzedawał ją po 4.3 zł  i sypnęła mu około 2,4 t z ha i daje to około 10tyś z ha a jaś jest teraz po 2.6 zł i wychodzi np( przy plonie 3 t tyle mi wszyło w tym roku z ha po przebraniu) 7.5tyś i wychodzi z tego że drobna się bardziej teraz opłaca i się pytam jak z drobną fasolą jest i z jej uprawą ?  

Edytowany przez kubamako66, 18 styczeń 2017 - 19:18.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4120 Share pawstrong

pawstrong

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 18 styczeń 2017 - 20:36

fasola

Mam takie pytanie bo mam zamiar na wiosnę posiać 2 ha fasoli drobnej (szabeliki ) bo nigdy drobnej nie siałem od x lat sieje tylko jasia i ma kilka pytań jak jest z pryskaniem jej od grzyba 1 raz wystarczy czy trzeb a 2 razy pryskać , co ile najlepiej ją siać co 14 czy 16 cm, i jak jest z jej plonowaniem czyli ile wychodzi mniej więcej z 1 ha. bardzo mnie zainteresowała bo dzisiaj sąsiad sprzedawał ją po 4.3 zł  i sypnęła mu około 2,4 t z ha i daje to około 10tyś z ha a jaś jest teraz po 2.6 zł i wychodzi np( przy plonie 3 t tyle mi wszyło w tym roku z ha po przebraniu) 7.5tyś i wychodzi z tego że drobna się bardziej teraz opłaca i się pytam jak z drobną fasolą jest i z jej uprawą ?  

ja uprawiałem tak samo jak jasia, w tym roku cena drobnej w porównaniu do jasia jest lepsza a w zeszłym była taka sama.

w tym roku handlarze szukają drobnej a w zeszłym jasia, jesłi chodzi o opłacalność to wszystko zależy od roku,

ja siałem co 14cm plon 2500kg poszła nieprzebierana po 3,7zł  bez nawożenia raz odżywka,stanowisko po burakach cukrowych 

rok wcześniej 1400kg z ha i po 3,20zł przebrana poszła