Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4042 odpowiedzi na ten temat

#381 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 14:37

fasola Wszystko zależy od pogody tydzień deszczu i będzie płacz. a tak realistycznie mają kontrakty ponoć jeszcze rok to może 3żł będzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 18:57
  •  

#382 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 18:59

fasola a skad masz takie informacje ze maja kontrakty jeszcze na rok? :D

#383 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 20:50

fasola Handlarzyna się wygadał... także kupią wszystko za rok ale cene ustali pogoda.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 13:39

fasola

Dołączam się do pytania kolegi dmarcel, wcześniej nigdy nie zaprawiałem nasion i było ok, ale w tym roku ze względu na to że fasola na polu była dość nie dawno i jest duża możliwość porażenia pasowało by czymś zaprawić, nitragina już przyszła, zobaczymy jaka pszeniczka za rok wyjdzie po tych 600kg Azotu który ma związać z powietrza :P

Dmarcel jak już zbierzesz tą Eurekę to chętnie się wymienię za nasienie po żniwach ;)

Z 3 lata temu jak chciałem kupić zaprawę na fasolę to babka w sklepie dała mi zwykłą na pszenice :blink:

Sarox T500 FS - zaprawa przeciwko zgorzeli siewek
Na ochronę przeciwko śmietce już kilka dobrych lat nie ma zaprawy.

#385 Share aro321

aro321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 699 postów

Napisany 29 marzec 2014 - 20:38

fasola witam. czy ma ktoś na sprzedaż fasolę jasia białego? najlepiej okolice hrubieszowa

#386 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 31 marzec 2014 - 17:21

fasola Jakie planujecie zastosować w tym roku herbicydy przed siewem i po siewie (przedwschodowo) fasoli?
Ja narazie mam po siewie: afalon (1,3 l/ha) + pendigan (2,7 l/ha) i planuje do tego dokupić przedsiewem: dual gold (1,3 l/ha). Nie wiem czy dodać coś jeszcze przed lub po siewie?

#387 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 17:33

fasola żebyś tylko nie spalił fasoli jak mój sasiad w tamtym roku też dawał środek przed siewem i po siewie.jak wschodziło to białe się robiło musiał orać i od nowa siać.ja to pryskam raz zaraz po siewie i dopiero póżniej poprawiam jak się pojawiają jakieś chwasty

#388 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 17:47

fasola A czym pryskasz zaraz po siewie i w jakich dawkach?

#389 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 18:03

fasola w tamtym roku pryskałem afalonem.w tym roku sprzedawca polecił mi stomp 4litry na hektar zobaczymy co wyjdzie z tego zawsze u niego kupuje środki i zawsze dobrze doradzał do tej pory.....

#390 Share mano

mano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 20:58

fasola Kolego robo1980, a jaki masz środek na chwast zwany żółtlica drobnokwiatowa bo w Stomp jest z nim problem?

Jeszcze mam pytanie, jakie tarcze i jakie ustawienie macie w siewnikach Nodet Pneumasem. Pytam bo właśnie nabyłem takowy.

?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 08:16

fasola

Jakie planujecie zastosować w tym roku herbicydy przed siewem i po siewie (przedwschodowo) fasoli?
Ja narazie mam po siewie: afalon (1,3 l/ha) + pendigan (2,7 l/ha) i planuje do tego dokupić przedsiewem: dual gold (1,3 l/ha). Nie wiem czy dodać coś jeszcze przed lub po siewie?

1,3 litra Afalonu to zdecydowanie za dużo !!!! Na bank fasolę spali przy pierwszym dobrym deszczu . Maksymalnie do 1 litr Afalonu i to przy bardzo , bardzo żyznych ziemiach a na piaskach i lżejszych musi wystarczyć 0,7 litra . Następna sprawa to po co mieszać Afalon z Pendiganem skoro zwalczają te same chwasty ? Zastosować jeden albo drugi a przy połączeniu jak planujesz 1,3 + 2,7 to na pewno fasoli nie będzie no może fasolanka . Dual Gold zalecają na jednoliścienne ale nie stosuje bo i tak powschodowo trzeba pryskać od jednoliściennych więc nie widzę sensu stosować . Do tego Afalonu na żółtlicę drobnokwiatową (zośkę , ogrodowy ) do Afalonu można dodać Comandu od 100 ml do 150 ml na hektar oczywiście rejestracji nie ma na fasolę . Z fasolą jest taka sprawa że niestety dawki oprysku dobiera się do pola precyzyjnie w zależności od gleby i jej wilgotności . Najlepiej popryskać od razu po siewie na jeszcze wilgotną glebę by środek jak najbardziej z wilgocią rozmieścił się jak najgłębiej i równomiernie. gdy gleba jest za bardzo podsuszona działanie oprysku jest dość nieprzewidywalne i przy zlewach które wcześniej lub później będą pokażą swoje działanie w postaci żółtej a nie zielonej fasoli .
Dawki jakie podpowiadam są gdy fasoli nie zamierza się planetkować , podsypywać czy "pryskać motykolem ". Oczywiście powschodowo dopiero po pojawieniu się pierwszej pary trójdrożnych liści stosuje się zazwyczaj Basagram ale o tym to dopiero jak fasola doczeka tego momentu .

#392 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 14:54

fasola To zniże dawke afalony do 0,8 l/ha.
Afalon z pendiganem zwalczają troche inne chwasty, niektóre się pokrywają, ale są i takie które bierze tylko jeden z nich. A commandu nie chce stosować!!!
A co do pryskania przed siewem to raczej pokropie, to przynajmniej na troche jest spokój z jednoliściennymi jak fasola zaczyna wschodzić i chyba najlepszym środkiem będzie właśnie dual gold, tylko nie wiem czy znowu 1,3 l/ha to nie będzie za dużo?
Fasole będę siał połowę na ciężkiej glebie (klasa: IIb), a połowe na lekkiej a miejscami nawet piaskowej ziemi (klasa: IIIa - IVb). To będę musiał to wziąść pod uwage przy robieniu mieszanki.
Dzięki za odpowiedź :)

#393 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 17:00

fasola daj duala 1l/ha i wystarczy. nie wiem czemu boisz się commanda, do 0,15 śmiało możesz dać i w połączeniu z pendiganem i afalonem powinno być ok, aczkolwiek tego afalonu to jeśli byś jednak się zdecydował na command, to w takiej mieszance ja dałbym max 0,5l..

Edytowany przez skywalker89, 01 kwiecień 2014 - 17:02.

#394 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 17:15

fasola w razie jakby po zasianiu długo było sucho, to lepiej rozbić dual, afalon i command na dwie dawki, tak aby bardziej "zmoczyc" glebe
my stosujemy sencor/mistral w połączeniu z commandem, ale commandu dajemy tylko 100ml.
i tak właśnie mysle czy na cięższej glebie (borowina zamojska) dać chociaż 150, a zasiać ją troszke głębiej jak zwykle.

#395 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 20:45

fasola Ja daję 1,2l Dual gold + 3,5l stomp i jest oka. tylko do 3 dni po zasiewie i musi być gleba wilgotna.

#396 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 21:40

fasola zenonim, u nas jest taka gleba, że jak pójdzie deszcz a potem przygrzeje, to robi się skała, a jak jest mokro to lepi się niesamowicie. dlatego trzeba często ruszać pielnikiem, wychodzi jakies 3-4 razy na sezon. ale po takiej mieszance dwie osoby są w stanie ogarnąć 3 ha ;)
a stompu/pendiganu/afalonu nie można ruszać, co niestety mnie nie ratuje.
u was też rzucili się na sianie fasoli? w moim rejonie wielu próbuje w tym roku, ale góra po 2ha, bo nie ma komu robić

#397 Share MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 01 kwiecień 2014 - 22:23

fasola Rzucili mało powiedziane tak mi się wydaję że średnio o 100% wzrosły zasiewy w naszym rejonie powiat hrubieszów bo kto siał 2ha to sieje 4 albo więcej ci o zaprzestali to przeprosili fasolę i sieją kilka ha. Więc Na bank będzie jej dużo , dużo zależy od pogody jak zwykle i od rynku czy przyjmie taką ilość fasoli. Żeby nie było jak z rzepakiem w ubiegłym roku, co jest prawdopodobne.
"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

#398 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 07:10

fasola U mnie w siew fasoli wchodzą nawet tacy co mają po 1000 ha. i tak ja sieje zawsze 5-7ha. ale są tacy co po 80ha jeden.

#399 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 07:55

fasola ja mam taką sytuację, że fasola jest co drugi - trzeci rok na tym samym kawałku, więc jak da 2 tony to już jest dobrze. a reszta oczekuje plonów bez pracy i czasem wychodzi tak, że ścinają fasole rotacyjną już w lipcu, a bo oprysk miał zadziałać, a bo wcześniej pieniędzy nie było a potem na basagran już się znalazły. no nic, aby pogoda była dobra i można było ją zabrać z pola, to już będzie dobrze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share gracz10

gracz10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 19:25