Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
kowal1    0

Onośnie 3zł za kilo fasoli to chyba pomyłka u nas "półtyczka" po 6zł ostatnio :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    959

Onośnie 3zł za kilo fasoli to chyba pomyłka u nas "półtyczka" po 6zł ostatnio :)

 

 

półtyczka jak mniemam to jaś u nas jest po 4zł teraz ale w naszym regionie w tym roku plony do 2 ton !! zawsze było 3 i 4 tony i fasola przez suszę trochę drobna. Ale sieją już tylko wytrwali i ci co lubią się narobić:)


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rybka2485    1

Witam, jak wygląda uprawa fasoli szparagowej Exalibur?? opłaca się to zasiać? i co pod fasolkę po burakach cukrowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Otuż mam małe pytanko: jaki zastosować środek chwastobójczy na fasole? Interesowała by mnie nazwa oprysku, dawka jaką powinienem dać (najlepiej żeby była tylko jedna, żeby nie dzielić na np. 3 dawki) i czas w jakim powinienem opryskać go.

Kilka byćmoże przydatnych informacji:

1. Klasa ziemi: II - IV

2. Ziemie zakwaszone bardzo mocno (nigdy nie sypałem wapna)

3. Mam gospodarstwo w południowej części województwa świętokrzyskiego

4. Przedplon: ziemniaki (na oborniku), pszenica (słoma zebrana) i jęczmień (słoma ścięta)

5. W zeszłym roku zebrałem ok. 2 t/h

6. Odmiana: Jaś korczyński

8. Mam bardzo zachwaszczone pola, rosną chyba wszystkie możliwe chwasty

Za każdą radę z góry dziękuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc odświeżając temat:

Oto moje propozycje co do nawożenia i pryskania:

1) Nawożenie: Polifoska 6: 200 kg/ha

2) Opryski: Afalon 450 SC: 2L/ha + Panida 330 EC 4L/ha + Pendigan 330 EC 4L/ha

Czy to będzie dobre? Proszę o ocenę tych propozycji.

Z góry dzięki!!! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

panida i pentigan to nie to samo przypadkiem? i po 4l na 1oprysk? moim zdaniem to trochę duże dawki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego daje pendigan bo mi został z zeszłego roku, a panida dlatego, że właśnie nie wiem czy pendigan jak tyle leży czy zadziała, a chwasty biorą troche inne.

Dawki są takie jakie zalecają producenci: Panida: 3-4 l/ha, a Pendigan: 3-5 l//ha. Afalon też w normie: 1-2 l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

ja myślę, że te środki mają te same substancje bo mają w nazwie to samo 330 SC, a z tego co zauważyłem to większość środków które mają takie same oznaczenia w nazwie to mają jak nie takie same składy to podobne.. z wyszukania w internecie:

PANIDA 330 EC

Zawartość substancji aktywnej:

pendimetalina N-(1-etylopropylo)-3,4-dimetylo-2,6-dinitroanilina (związek z grupy toluidyn) - 330 g w 1 litrze środka.



P E N D I G A N 330 EC

Zawartość substancji aktywnej:

pendimetalina (związek z grupy toluidyn) , N-(1-etylopropylo)-3,4-dimetylo-2,6- dinitroanilina - 330 g/l.


Myślę, że jeśli dałbyś takie dawki obu środków jakie na początku zaproponowałeś, to niexle byś sobie zaszkodził pewnie.. ?
Ja w tamtym roku trochę 'pszefujarzyłem' sprawę z zabiegiem po siewie, i nie opryskałem Pendiganem, a miałem dawać 3l/ha ale pewnie wylałbym 10l/3ha. Jakie były tego później skutki - szkoda gadać, dobrze, że nie dokumentuje zdjęciami stanu upraw ;p
Myślę, że jeśli nie otwierałeś i środek ten nie stał całej zimy w garażu gdzie był narażony na ujemne temperatury to śmiało możesz go stosowac, ja tam nie zamierzam wyrzuac kasy na ten sam środek...

Myślę, że pomogłem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie pryskałeś w ogóle niczym? A pryskałeś już kiedyś afalonem, panidą lub panidą? Jak tak, to jakie efekty?

Ale jeśli skład mają taki sam to czemu panida bierze: jasnota różowa, miotła zbożowa, przytulia czepna, wiechlina roczna, włośnica sina, a pendigan nie?

A z kolei pendigan bierze: krzywoszyj polny, mlecz zwyczajny , a panida nie?

Czyli jeśli bym zastosował afalon 2l/ha i ten pendigan co mam czyli 4l/ha, bez panidy to by było dobrze? Czy poprostu nie lać wszystkiego tego pendiganu?

Pryskał może ktoś taką miksutrą? Ma ktoś jakieś uwagi? Ma ktoś może jakieś inne propozycje na mieszanine?

Bardzo mi kolego pomagasz i liczę na dalszą pomoc!!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3217

Nie wiem panowie czy kiedykolwiek sialiście fasolę na suche nasiona ale jeśli chodzi o afalon dyspresyjny to maksymalnie litra, a i to może być za dużo nawet na najcięższych glebach .Ostatni rok rok pokazał fantazje co niektórych i po deszczach było widać kto stosował dawki z przepisu .Nigdy nie stosowałem Panidy ale widziałem kto stosował po ulewnych deszczach więc co do tego środku więcej się nie wypowiem .Proponuje do afalonu dodać setkę Comand (ten od rzepaku ) a co do zwalczania jednoliściennych to i tak musowo pryskać później i żadna kombinacja (przynajmniej przez mnie ) doglebowa nie jest efektywna .Jeszcze raz powtarzam że jeśli afalon to w dawce mniejszej niż 1l a najlepiej by spać spokojnie to wystarczy 0,8 na gleby ciężkie a na lżejsze przydało by się jeszcze zmniejszyć .Tyle od mnie a zrobicie jak chcecie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

nie wiem czemu tak napisane, że tu bierze takie chwasty a tam nie bierze takich,ale skoro substancje i ich zawartość jest identyczna to myślę, że to jest to samo.

Wyszło tak, że nie opryskałem, akurat jak kończyłem siać zaczęło padać, padało ze 3dni z przerwami a to było w weekend i jeszcze wesele mi wypadło, a możnabyło nie patrzeć na deszcz i w poniedziałek pryskać, bo to środek doglebowy to by nic nie było... ;/ A to tylko do 3dni po siewie. Później basagranem było pryskane, ale szkoda pieniędzy na ten środek, bo jest strasznie drogi a mi w tamtym roku prawie nic nie zadziałał.. Chybaże to przez brak 1szego zabiegu..

Afalonem chyba nie pryskałem, ja dwa lata temu jeszcze się nie zajmowałem gospodarzeniem to nie wiem czym tam pryskali ;p

Ja Ci powiem tak, ja pogadam ze swoim doradcą i Ci napisze co i jak, może sam dodam afalonu? Ale myślę, że jeśli robić taką mieszankę to tego pendiganu 2-3l max. Stymże, jeśli chodzi o afalon, to on przypala trochę fasolę jesli popada..

A z mieszanek jakie znalazłem na forum zaproponowane przez kolegów to np:

Dual gold przed siewem - 1,03l/ha

6-7dni po siewnie raundap 1l/ha?

afalon 0,7+command 0,15+panida 2l (ja myślę, że może tej mieszanki bym spróbował, bo znajomy mówił coś że on właśnie robi jakieś mieszanki z afalonem i commandem)

dual gold+command+panida

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6297

Basagran nie działa ponieważ powinni zmienić całą część etykiety dotyczącą warunków stosowania, bo z moich doświadczeń wynika że chyba pisał to idiota.

Panida, stomp, czy cokolwiek z tej grupy - nigdy więcej, a na pewno nie na glebach ciężkich albo przy niskich temperaturach podczas wschodów.

Musisz skupić się na dwuliściennych chwastach , bo jednoliścienne zlikwidujesz czymkolwiek. Tym bardziej że większość wschodzi w wyższej temperaturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnioskuję z powyższych wypowiedzi, że najlepszym rozwiązaniem będzie:

Afalon 0,8l/ha + command 0,125l/ha do trzech dni po siewie

A mogę do tego dodać pendiganu? Zależy mi na tym bo leży już rok, za pare miesięcy się kończy data ważności i pasowałoby go wypryskać.

Zrezygnować całkowicie z Panidy? W tym roku będę miał fasole na II klasie ziemi, więc dość ciężkie.

A może jeszcze coś do tego domieszać, żeby zniszczyć jak najwięcej i na jak najdłużej chwasty?

@skywalker89 Będę wdzięczny!!! ;)

Dziękuję za wszystkie rady!!! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

"żeby zniszczyć jak najwięcej i na jak najdłużej chwasty"- tak to każdy by chyba chciał :D:D ja już powiedziałem co wiedziałem w tym temacie, jak wspomniałem wyżej, jak coś będę wiedział to napiszę tutaj - jeszcze trochę czasu do siania fasoli jest... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6297

Nie do trzech dni po siewie, tylko natychmiast.

Zabawa z linuronem to troszkę bardziej skomplikowane przedsięwzięcie i wymagające większej uwagi, choć wg. mnie warte zachodu bo efekty mogą być bardzo dobre i to przy dawkach puszczających producenta środka z torbami ze względu na małe zużycie.

Pendigan lepiej daj przedwschodowo pod ziemniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

czy ktoś ma albo może znaleźć, informacje ile npk zostaje po zbiorze fasoli i przyoraniu rozdrobionych resztek ? Kiedyś gdzies widziałem takie info ale teraz nie mogę znaleźć.. ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1

Fasolę już od dłuższego czasu pryskam Afalon 0,8l + Command 0,12l ( ewentualnie Kalif lub Kilof - to jeden czort) bezpośrednio po siewie i problemu z chwastem nie ma. Wschodzące chwasty (dwu i jednoliścienne) robią się białe i usychają. Tylko z tą kombinacją ostrożnie bo przy obfitych deszczach środek przemieści się zbyt głęboko do strefy korzeniowej i będzie podpalał a przy suszy będzie zalegał na powierzchni.

I jeszcze ciekawostka dotycząca podpaleń tą mieszaniną - w ubiegłym roku sąsiad pryskając fasolę ,,opryskał,, mi przy okazji jęczmień jary. Zajechałem na pole pryskać grzyba a tu k....a jęczmień na szerokość 15 metrów bialutki , nie wiedziałem czy mnie pierwszego trafi szlag czy ten jęczmień. Do tego zabiegu dostał jeszcze dodatkowo Asashi i postawiło go na nogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

A jak kupujecie Afalon bo zez zaświadczenia go nie da się kupić a nawet gdyby to trzeba go rozpisać na jakieś uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak kropicie afalon + command to potem jak przygotowujecie glebe do siewu zbóż ozimych?

Bo u mnie to głęboko orają (15cm-30cm). Mówią, że pszenice może upalić bez głębokiej orki. Prawda? Nie wystarczy agregatem przejechać?

A może wogóle nie powinno sie siać zbóż ozimych na fasoli po takim oprysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurass    0

Witam ja sieje wapno granulowane Luboplon 350kg/ha i polifoske 6 150kg/ha .Z opryskow to przed siewem Dursban1,5l/ha a zaprawiam zwykla zaprawa do zboza.Po siewie odrazu Command 0.15L/ha+Linurex 0.8L/ha+Pendigan 2l/ha. Pozniej Basagram 1.25L/ha x2 w odstepie 10 dni. A najlepiej na chwasty to motykolot.. :) i od jednolisciennych Targa 1L/ha i tylko targa nie jakies wynalazki za 40 zl tzn Leopard,Lampart itp .... mi to nie pomoglo ..Z tego co slyszalem to w tym roku nie ma Linurexu to prawda?? aa i czy ktos pryskal Dualem i w jakich dawkach??.Co do Afalonu to jak deszcze sa to przypali fasole i bedzie zolto na polu.. widzialem w tamtym roku jak ludzie popryskali .....Odzywki to Florovit,Insol 6,Ekolist, i na kwiat Borvit. i nie sieje zadnej saletry bo tylko szybciej ziele wybuja niz fasola wiem sam na wlasnym przykladzie.Od grzyba nie pryskam bo sieje igolomska a ona grzyba sie nie boi.

 

 

P.s Sory za brak polskich znakow ale mam wloskiego windowsa a tu nie ma...

Edytowano przez Jurass

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal1    0

Kolego Juras a po tych wszystkich zabiegach jaki masz plon z hektara tej Igołomskiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurass    0

W tamtym roku plonu w mojch stronach nie bylo wyszlo 2,1t ok. Ale 2 lata temu to do 4 ton dochodzilo .Ale cena dobra sprzedawalem po 4,50zl a teraz 6zl a piechota 5,40zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj