Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4204 odpowiedzi na ten temat

#3421 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 28 czerwiec 2016 - 05:22

fasola

Witam

Pryśnij teraz 1kg.na hektar Signum i szukaj Nordoxu ,śpiesz się bo to wszystko jest mniej lub więcej zainfekowane .Z grzybem nie ma żartów to nie motyle że przejedziesz wieczorem i rano towarzystwo gotowe leży.

Powodzenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 06:26
  •  

#3422 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:wszystko poza innymi

Napisany 28 czerwiec 2016 - 09:50

fasola

:o  No to za***iście 650zł w opryskiwacz i na polie. Muszę to przemyśleć, jadę dziś liczyć krzaki chore i wyliczę ile jeszcze padnie do sierpnia w tym tempie, bo to przecież 250 kg fasoli na ten oprysk trzeba, a jak na zbiory będą deszcze to mogę zapomnieć o wyjściu na 0. Dobrze będzie jak dołożę tylko 200 - 300zł do tej zabawy plus kilkadziesiąt godzin pracy. 

W sklepie mi radzi dać 150 gram Signum  na 100 litrów  wody, czyli wystarczyłby mi 1 kg na wszystko licząc 350 litrów na hektar, tak jest na etykiecie na warzywa, czyli w tym stężeniu powinno działać bo i tak 100% oprysku trafi na fasolę bo zakryła międzyrzędzia. Nie wiem, mam mieszane uczucia. 

#3423 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1102 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 28 czerwiec 2016 - 10:13

fasola

Damian, obawiam się, że jak masz 4 gąsieniczki to będziesz miał więcej i więcej i jednak będziesz musiał jechać z opryskiem w większej dawce. Daj znać czy udało Ci się dotrwać do zbioru bez oprysku pestycydem. 

jak bedzie sie pojawiać wiecej to na pewno wjade, póki co obsewuję

Kryje ;-)

Kryje... ale pisz o skutkach tj pleśń i zgnilizna strąków.... na bank pojedziesz z opryskiem na zgniliznę

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3424 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 28 czerwiec 2016 - 10:57

fasola

Odnośnie gąsienic to prowdopodobnie jest to rusałka pokrzywowa , motyl podobny jest do rusałki pawik .  Szkody nie wywołują  cztery motyle tylko jest nalot grup  około 50 sztuk a jak nad polem pojawi się grupa np. trzech skupisk to wtedy szkody są znaczne i wtedy trzeba interweniować . Na pocieszenie dodam że po zastosowaniu Proteusa 0,6 na hektar (po dwudziestej)  problem się rozwiązał a nawet po tygodniu fasola zazieleniła się nowymi liśćmi . 

Efekt nalotu motyli był fascynujący i nawet to pięknie wyglądało ale niestety takie zjawisko kosztowało 70 zł na hektar . Dziś w rolnictwie nawet za piękne widoki trzeba zapłacić :)

Co do pszczółek to następnego dnia uczciwie pracowały i nie widać było by spadały a sąsiad także nie narzekał by były jakieś upadki przed ulem więc chyba wszyscy zadowoleni  oprócz gąsienic :)

#3425 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1102 postów

Napisany 28 czerwiec 2016 - 15:20

fasola

To jest rusałka pokrzywnik, masz racje. http://www.wiadomosc...cae_275179.html

Pamietam jak 3 czy 4 lata temu miałem nalot na fasoli i nie było to 50sztuk a moze 500!! Były takie place, skupiska i to w oczach było widać jak wpier...la fasole. Wtedy to kazdy pryskał bo faktycznie to był jakis nalot na fasole. Póki co nie ma szkód ale jak trzeba bedzie to niestety opryskiwacz i jazda ze srodkami.

Edytowany przez damianXXL, 28 czerwiec 2016 - 15:25.

#3426 Share NowyRolnik2

NowyRolnik2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 28 czerwiec 2016 - 19:56

fasola

NowyRolnik2 jak ty mnie zaimponowałeś. Podoba mnie się twoja fasola. 

Mam nadzieję, że to Twoja fasola a nie sąsiada  :rolleyes:

hehe pewnie :) Do sąsiada nie mam praw autorskich :P

jak bedzie sie pojawiać wiecej to na pewno wjade, póki co obsewuję

Kryje... ale pisz o skutkach tj pleśń i zgnilizna strąków.... na bank pojedziesz z opryskiem na zgniliznę

Stary pewnie ze pojade. Ty nie bedziesz jechał ? Opryskałem juz raz funguranem przed kwitnieniem a plan minimum to jeszcze dithane i amistar .Taka fasola to norma , przeciez to nic nadzwyczajnego. Taka powinna być minimum i taka bywała w poprzednich latach. I też trzeba było chronic. Jak do tej pory znalazłem jeden przewrócony krzak ,także daleko jeszcze do progu szkodliwości. 

#3427 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1101 postów

Napisany 28 czerwiec 2016 - 20:35

fasola

ale tej rusałki jest niewiele , o wiele więcej jest zielonych gąsienic , a to już jest tantniś krzyżowiaczek. ponoć w całym kraju jest ostrzeżenie o masowym wystąpieniu tego dziadostwa. 

#3428 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1102 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 06:02

fasola Fasola jest moja po co mi sąsiada. Sąsiad w połowie mają sial i jest połowę mniejsza nie skrywa miedzyrzedzia i nie skryje już.
Co do zielonej gasienicy to mówią ludzie ze z sadzonkami kalafora nawiezli z zagranicy. Sąsiad ma kalafior dwie miedze dalej to dosłownie sito zostało i nic nie pomaga a pryskal już ze 4x.

#3429 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 06:51

fasola

Na szczęście u mnie szkodnik padł i ten problem mam na razie z głowy. 

Jeśli chodzi o zgniliznę, to chodziłem wczoraj po fasoli i  mam wrażenie, że jednak Amistar z Tebu pomógł, bo dosłownie gdzieniegdzie widziałem ślady tej choroby. Są krzaki porażone, lekko oparły się o glebę i rosną, a miejsce zgnilizny na łodydze wyschło jakby rana się zagoiła. Poza tym fasola przykryła międzyrzędzia i nie ma szans wjechać żeby nic nie uszkodzić. Więcej poduszę kołami niż padnie z choroby do zbioru. Poniżej wrzucam fotki. Kwiat nie odpadł, ale na dole już są duże strączki, także na pewno te wyżej co dopiero kwitną nie dojrzeją w tym samym czasie. Zostawiam fasolę Woli Bożej - Do Zbioru. 

Foty

Załączone miniaturki

• DSC_0033.JPG
  • DSC_0026.JPG
  • DSC_0034.JPG

#3430 Share NowyRolnik2

NowyRolnik2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 00:39

fasola Suszy mi górne nowe liście na czerwonej. Jaka przyczyna może być i czy jakoś interweniować?
Kiedy pryskacie amistarem?

Załączone miniaturki

• Screenshot_2016-07-01-01-37-15.png

Edytowany przez NowyRolnik2, 01 lipiec 2016 - 08:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3431 Share Cradle

Cradle

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 14:44

fasola

Najprawdopodobniej to efekt upałów.

#3432 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1102 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 18:42

fasola

Suszy mi górne nowe liście na czerwonej. Jaka przyczyna może być i czy jakoś interweniować?

To obrona przed słońcem... za mocno pali słońce. Nie dawno Stary Zamość i okolice polało a moje okolice Tyszowiec ani kropli tyle dobrego ze pochlodniało

#3433 Share NowyRolnik2

NowyRolnik2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 20:00

fasola

Nieźle się broni , wykreca tylko młode liście , suszy na popiół. Jutro po jadę pryskać. Zdecydowałęm sie na olympus 2L/h.

#3434 Share Borczok

Borczok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 04:06

fasola

Suszy mi górne nowe liście na czerwonej. Jaka przyczyna może być i czy jakoś interweniować?

To nie jest zadna obrona tylko grzyb a dokładnie maczniak. Przerabiam to co roku w fasoli szparagowej. Zalezy to wszystko od odmiany. A teraz do tych co skomentuja to zem pojeba .... mam jedna odmiane x i obok odmiane y. U jednej jest maczniak a u 2 nie. A zkad to wiem bo wiem A teraz wjedz amistarem i pompa w krzaka tylko tak jak nalezy 700 l /h i bedzie dobrze i dodaj na przyczepnosc.

#3435 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 21:49

fasola Próbowałem wlać 700 l na ha i splywalo z krzaka na ziemię także myślę że 400 -500 to maks

#3436 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 21:56

fasola

U mnie jak narazie żadnego grzyba ani nic oby tak dalej , ładnie urosła i pomału zaczyna zakrywać miedzyrzedzia

Edytowany przez Ogon988, 02 lipiec 2016 - 22:10.

#3437 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 03 lipiec 2016 - 09:31

fasola

tylko się cieszyć :) 

#3438 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 03 lipiec 2016 - 12:45

fasola

Tak jak pisałem , zaczęła kwitnąć i jak narazie jestem zadowolony :) Próbował ktoś kosić kosiarką listwową ?

Załączone miniaturki

• P1319_03-07-16.JPG

#3439 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 03 lipiec 2016 - 13:14

fasola

Starą kosiarką idzie najlepiej ale pod pewnymi warunkami - nie lepiąca się ziemia, listwa ,musi iść w ziemi ( ktoś musi ją dociążać ), no i w miare równe pole.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3440 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1101 postów

Napisany 03 lipiec 2016 - 14:15

fasola

Nie wiem czy listwową kosiarkę da radę w ziemię wbić !!! ja rotacyjną ścinam fasolę.