Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4049 odpowiedzi na ten temat

#261 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 23:53

fasola ja się nie dziwię koledze kotek0, gdyż mam bardzo dobry przykład jeśli chodzi o zboża, trawy, koleś w okolicy jest prezesem centrali nasiennej, a oprócz tego ma duże gospodarstwo i wszystko co obsiewa a później zbiera, jest tzw kwalifikatem jak to mówisz zaplombowane i z etykietą.. Nie raz słyszałem, że ktoś kupił nasiona a w worku było bez rewelacji.. Kiedyś na pszenicę rzuciła mu się jakaś choroba, że jakaś inspekcja kazała mu to spalić na polu, a on co zrobił? szybko wykosił i poszło tam gdzie wszystko..
Także, nie dziw się kolego, że niektórzy mają mocno ograniczone zaufanie do tego typu spraw..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 17:50
  •  

#262 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 09:01

fasola fasola nowokorczyńska jest produktem regionalnym i jest zapis że może byc rozmnażana tylko poprzez własne nasiona bądż od innych rolników ,są kontrole za zbożami kukurydzami za fasolą jaką my uprawiamy nie ma bo żadna firma hodowlana nie ma jej w swoim rejestrze do piotrdeere jeśli masz fasole karlową typu jaś to proszę o kontakt

#263 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 14:58

fasola a może kwalifikat fasoli to tylko ładnie zapakowane nasiona niczym się nie różniące od tych ze stodoły sąsiada? niczym oprócz kilka krotnie wyższej ceny. osobiście nigdy nie słyszałem o kwalifikowanej fasoli ludzie w mojej okolicy sieją od lat swoim nasieniem czasem ktoś przywiezie z innej miejscowości bo ponoć jak z innej ziemi to może lepsza, ale jak to jest w praktyce to nie wiem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź plantacje grochu! zobacz »

•  

#264 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 18:27

fasola a no właśnie są tu ludzie co rozumieją ten temat jabym proponował skończyć o tym a pomyśleć jaki bedzie ten rok dla fasoli

#265 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 21:21

fasola Chyba w tym roku to ludzie nasieja fasoli,jak taka cena jest. Ciekawo jaka cena bedzie po zbiorach.

#266 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 23:21

fasola u mnie sie ludzie śmieją że ogórka ziemniaka i fasoli bedzie masa ale fasola w granicach 5zł jest ceną optymalną i przy plonie 2ton jakiś grosz zwiekszacie areał na ten rok ?

#267 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 07:46

fasola ja bede siał 7ha fasoli w tym roku.

#268 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 08:03

fasola ja 4,5ha jaska i czerwonego 1ha

#269 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 17:52

fasola To że ludzie nasieją jeszcze nic nie znaczy. To zeby mowić jaki będzie rok dla fasoli, trzeba ją najpierw zebrać :). Może i większość się chce rzucić na fasolę, ale czy wiedzą ze za nasiona w obrocie miedzy-sąsiedzkim chodzą po 8-10 zł, a kwalifikat po 16? Druga sprawa to zbiór. Kto ma kombajn, zwiększy zasiew to może zbierze, choc tez nie wiadomo, ale jak go nie ma to ryzyko straty zbioru sięga 100 %. Wszystko będzie zależało od pogody. Druga sprawa to brak rąk do pracy. Nie jednemu się odechce jak zapada i trzeba będzie wzruszać pokosy, a może i skladać w kupki. Poźniej wymłócić, a każy kto żyw do roboty krzyknie 20-30 zł za godzinę pracy. Więc nie ma się co zastanawiać tylko siać po 10-20 ha i krzyczec całą gębą żeby potem sprzedawać po 0,80 zł/kg. Niektórzy pamiętają złote fasolowe lata...

#270 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 22:23

fasola u mnie na wsi i nie tylko ludzie by siali ale na szczęście cena ich paraliżuje bo mówią nasiona 130kg x 8zł= 1000 plus oprysk plus witamina plus robota i się okaże że będzie po 2zł po co ryzykować dla mnie lepiej maskin nie przesadziłeś z tymi 20zł na godz toć to stawka w Niemczech

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 15:36

fasola Kolego kotek0 to co ile i jakim siewnikiem siejesz że liczysz 130kg/ha? Ja sieje punktowym co 21 cm nie przekraczam 100kg/ha i nigdy jeszcze nie zebrałem mniej jak 2,5t(mówię o jaśku bo innej nie sieje). Bo jak ktoś pisze że zbiera do 4t to ja jestem ciekawy co tej fasoli daje. A u mnie niema słabszej gleby jak IIIa czarnoziem. Jak bym nie miał własnego siewnika to za 30kg opłacam spokojnie najem usługi i stoje na miedzy z przysłowiowym papierosem w zębach :D. A jakość siewu jest nie porównywalna do poznaniaka (nim też siałem ale to kiepskie rozwiązanie). Pozdrawiam.

#272 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 19:41

fasola mam robiony każda sekcja niezależna ja sieje 130 to ludzie sie śmieją bo mówią że jak nie nasiejesz to niezbierzesz i sieją po 180-200a potem tylko materiału zielonego i jaki to piekny kolego bomber co za siewnik masz ? u nas czerwony poznaniakiem siejemy

#273 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 20:37

fasola Prawie spadłem z krzesła jak przeczytałem Twojego posta. Przy 200kg/ha jaśka i wadze 1000 ziaren w granicach 1kg wychodzi 200000/ ha czyli trzeba siać co 10cm z tego wychodzi fasolisko a nie zbiór. Dojdzie do tego jeszcze jakieś zachwaszczenie wtórne nawet znikome i mamy pięknego grzybka i znikomy plon. Sieje siewnikiem punktowym marki Pneumassem II jaśka, czerwona, drobną i co tam jeszcze wymyślisz z wyjątkiem tzw. tyczki bez tyczki (za duże ziarno zapycha się w aparatach). Jak są tacy ludzie to powinniśmy się z tego cieszyć, mniej towaru na rynku co daje szanse na lepszą cene B). Kolego Twój siewnik równo sieje?? tzn. odległości miedzy roślinami są równe? Dużo siejesz fasolki? Pozdrawiam.

#274 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 21:28

fasola w granicach 5-6 ha zależy jakie działki a nie lubie dzielić działki mój właśnie nie sieje punktowo twój rozumie że pneumatyczny?sieje w rozstawie na 67 bo ursusa nie zwęże bardziej

#275 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:20

fasola u nas tez sieja 100 kg/ha a o 200 kg nie słyszałem :D

#276 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:23

fasola Witam to nie tak mało. Ja tak ok 5 nie mam tak dużego areału żeby można było po szaleć ;) (znam takich co sieją 25). Tak mam pneumatyczny. A jeśli chodzi o rozstaw to miałem na myśli rozstaw roślin w rzędzie a nie rozstaw rzędów. Na twoim miejscu zastanowiłbym się nad zakupem takiego siewnika. Wydatek ok 7tys. a jakość jest znaczna. Do tego obsypniki i pole jest przygotowane do zbioru. Czym kosisz taki areał bo na scinacz trochę dużo?

#277 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:28

fasola 2 bębny zrobiona z malej kosiarki 130cm a wcześniej 1bęben i odgarnywanie

#278 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:41

fasola I jak się sprawuje taka kosiarka? Rozumiem że tniesz 2 rzadki o rozstawie 67 (tak jak mówiłeś). Głębokość regulujesz kółkami czy płozami??

#279 Share dmarcel

dmarcel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 01 luty 2014 - 18:11

fasola Chciałbym kupić 50 kg czerwonej fasoli.
Ma ktoś może na sprzedaż, oczywiście fasola karłowa do siewu.
Kupiłbym również 200 kg białej też do siewu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 01 luty 2014 - 19:39

fasola Białej czyli jasia karłowego czy drobnej?? Z jakich rejonów jesteś??