X

Skocz do zawartości

Zdjęcie

nawadnianie malin i truskawki

41 odpowiedzi na ten temat

#1 Share sezam

sezam

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 23 styczeń 2012 - 19:47

nawadnianie malin i truskawki

Witam mam mam trochę tego maliny z 40 arów a truskawki 15arów i chciałbym się spytać czy nawadniacie swoje plantacje i czy widzicie jakiej porawe wydajności

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
nawadnianie malin i truskawki Dzisiaj, 11:04
  •  

#2 Share wsk1993

wsk1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 23 styczeń 2012 - 21:11

nawadnianie malin i truskawki Ja mam deszczownie szpulową i wiadomo roboty jest mniej niż przy rozstawianych zraszaczach albo kładzionych liniach kroplujących w rzędach tylko koszty podlewania taką deszczownią są duzo większe niż podlewanie liniami a poza tym linie kroplujące mogą podlewa w dzień w czasie upałów. U mnie w czasie suszy na koniec dnia krzaki truskawek są porozkładane na boki i takie podnoszenie ich to tylko utrzymywanie przy życiu dlatego wtym roku na 1 ha zakładamy linie kroplującą mamy nadzieje że bedzie lepiej.

powered by DEERE

#3 Share sezam

sezam

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 23 styczeń 2012 - 22:05

nawadnianie malin i truskawki Ja mam rzekę jakieś 400m ale jest droga i budynki musiałbym beczkowozem jeździć i podlewać

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 12:49

nawadnianie malin i truskawki Orientujecie się jak to jest z nawadniamiem z wodociągu? Będę sadził nieduży kawałek malin około 30 arów i interesuje mnie jak to wygląda z punktu prawnego - czyli czy takie nawadnianie jest dozwolone i druga sprawa to jak taka woda wpływa na rośliny i na linie kroplujące?

#5 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 13:21

nawadnianie malin i truskawki znajomy nawadnia z wodociągu,
jeśli nie masz kanalizacji i nie doliczają ci za ścieki do ceny wody to śmiało , chyba najlepsza woda jaka może być.
a co do punktu prawnego zadzwoń do gospodarki komunalnej czy jak tam się zwie zapytaj

#6 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 17:18

nawadnianie malin i truskawki A ile +/- potrzeba wody do jednorazowego nawodnienia 1 ha malin liniami kroplującymi?

#7 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 18:41

nawadnianie malin i truskawki nie pamiętam dla malin, a ja uprawiam truskawki.
pobaw się tymi kalkulatorami na nawadnianie.inhort.pl

#8 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 18:52

nawadnianie malin i truskawki Obecnie coraz więcej gmin zakazuje używania wody do nawodnień, podlewania ogródków czy też mycia samochodu. W okresie suszy w tym roku w niektórych gminach woda była włączana na dwie godziny rano i dwie wieczorem. Żeby było śmieszniej nawet z własnej studni nie możemy podlewać jeśli nie mamy operatu wodno prawnego. Obecnie wybijając nową studnię do nawodnień, trzeba się liczyć z rozliczeniem każdej litry wody z państwem. Kolega wybił właśnie taką (co prawda na fundusze unijne) i ma założony licznik. Ale stawki nie pamiętam -jest to kilka groszy, ale nie pamiętam ile. Jednak biorąc pod uwagę, że takie jednokrotne nawodnienie powinno wynosić około 30000l to przez sezon trochę się uzbiera.

#9 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 21:33

nawadnianie malin i truskawki 30 000 litrów przez linie na 55 arów to chyba trochę za dużo,
coś mi się wydaje że około 10 tys powinno wystarczyć.
z tym co piszesz o studniach to masz w pełni rację, ale do 2 metrów sześciennych studnie są zwolnione z opłat.
za korzystanie z wód powierzchniowych (rzeki, stawy) też trzeba płacić, sprawa jest prostsza jeśli mamy staw na swoim ale i tak na pewno trzeba pozwolenie, nie wiem jak to jest z opłatami

Edytowany przez malkolm, 14 grudzień 2013 - 21:35.

#10 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 23:27

nawadnianie malin i truskawki Te 30tys. l to na ha. A przy zraszaczach antyprzymrozkowych(w sadach) potrzeba minimum 30tys. l/ha w ciągu godziny. U nas rozpoczęły się kontrole z OSN-u i pierwsze pytanie to ile wody do oprysków dziennie zużywa gospodarz. Powyżej 2000l konieczny jest operat wodno-prawny. Nasi urzędnicy zrobią wszystko, aby zasłużyć na premię i zwiększyć wpływy do budżetu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 12:44

nawadnianie malin i truskawki Ja na wiosnę też robię nawadnianie ok 30 ar truskawki i mam dylemat czy zastosować zraszacze czy taśmy kroplujące?

#12 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 13:24

nawadnianie malin i truskawki Nie posiadam nawodnienia, ale i jeden sposób i drugi ma swoje plusy i minusy. Przy zraszaczach na pewno większą uwagę trzeba będzie zwrócić na ochronę fungicydową. Taśmy natomiast trzeba będzie codziennie sprawdzać, gdyż w czasie suszy lisy, kuny będą robić spore spustoszenia - a potrafią sporo zniszczyć.

#13 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 21:07

nawadnianie malin i truskawki Nie wiem jak jest w malinach z ilością wody na ha ale 30.000l wydaje się być ok U siebie w truskawce jednorazowo daje 60.000l/ha standardowa dawka a bywają mniejsze jak i większe.
@DominikKuchniak jeżeli wydolisz finansowo zdecydowanie polecam kropelkowe na plantacji owocującej. Równomiernie podlane, możesz podlewać nawet w czasie zbioru co nie raz u mnie miało miejsce. Nie patrzysz na wiatr jak przy zraszaczach suche rośliny a to ogromny plus. Oszczędność wody, suche międzyrzędzia!
Teraz trochę minusów rozłożenie tego wszystkiego dość pracochłonne, przeszkadzają przy pieleniu itp, woda musi być filtrowana, uszkodzenia przez gryzonie i inne zwierzęta. Uszkodzeń szukasz na słuch wyłapiesz nawet najmniejsze w czasie podlewania.

Jeśli zraszacze drobne krople, dwie dysze, sektorowe.

Uważam taśmy za lepsze rozwiązanie ale to tylko moja ocena i chodzi tylko o truskawki nie mam doświadczenia z maliną.

#14 Share misia6

misia6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 20:18

nawadnianie malin i truskawki Jakie wybrać taśmy do truskawek bo na alegro jest kilka rodzaji i nie wiem co wybrać

#15 Share prome

prome

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 22:17

nawadnianie malin i truskawki Jestem zdecydowany na system oparty na zraszaczach. Wodę będę pobierał ze stawu oddalonego od pola o jakieś 200-300m. Proszę o porady odnośnie zakupu pompy spalinowej (chyba najlepsze rozwiązanie) oraz zraszaczy, jaką wybrać średnicę węży głównych i doprowadzających do zraszaczy oraz o jakiej wydajności wybrać pompę, może ktoś zna jakieś sprawdzone pompy. Ogólnie myślę aby postawić pompę bok stawu i wężami strażackimi doprowadzać wodę w pobliże truskawek, a następnie już węższymi węzami doprowadzać wodę na kolejne sektory pola. Proszę o opinie i sugestie.

#16 Share cesar5678

cesar5678

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 10 maj 2014 - 11:01

nawadnianie malin i truskawki Witam, mam zamiar zrobić nawodnienie do truskawek jeśli nie w tym roku to w następnym,
Niestety nie mam blisko rzeki, ani stawu. Planuje wykopać staw obłożyć go czymś o motopompą pompować wodę do linii kroplujących

Jakie motopompy polecacie, mogą to być nowe/ używane na ok 1 ha truskawek
Jakie filtry do tego?

Może macie jeszcze jakieś inne pomysły?

#17 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 10 maj 2014 - 20:07

nawadnianie malin i truskawki z motopomp to tylko honda,
z filtrów będziesz potrzebował żwirowego i dyskowego (lub siatkowego)
wybierz się do jakieś firmy robiącej nawodnienia, oni mniej więcej wytłumaczą co i jak

#18 Share RadekWojtczak

RadekWojtczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 23 maj 2014 - 08:06

nawadnianie malin i truskawki WITAM
Panowie posiadam mała plantacje truskawki i potrzebuje ja nawodnic
mam staw przy niej kupilem przewód kroplujacy, potrzebuje pobrac wode z tego stawu
nie wiem co za pompe kupic;
plantacja ma 8 rzedów po 120m wstawione zawory na połowie czyli moge podzielic 120m,
jest z gorki;
rora doprowadjace do przewodów 40mm;
przewody 16mm z rostawem kroplujacym 10cm;
staw 5 metrów od rury głownej ;
brak pradu czyli chodzi mi o motopompe , badz agregat pradotwórczy i do niego jakas pompe.
co kupic,by nie było za duze no i jednoczesnie za male?
jaka kupic pompe by nie była za mała

#19 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 23:02

nawadnianie malin i truskawki Ma ktos moze doswiadczenia z pompami do studni? Chodzi mi o to zeby 4 beczki po 1000l wody napelnic w ciaagu mniej wiecej godziny ze zwyklej studni, glebokosc do lustra wody 7m + 4m do beczek na przyczepie. czy taka pompa nadaje sie do tego?- http://allegro.pl/po...4344604659.html

Czy raczej cos takiego?- http://allegro.pl/po...4349833003.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share senator11111

senator11111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 05:49

nawadnianie malin i truskawki Ja ciągnę z podobnej co podałeś głębinówki sprawuje się 4 rok jak talala beczka 1000 l ok 10 min
a ciągnę wodę ze studni 20m głębokiej . Także mogę polecić takie rozwiązanie.
Sam używam jej do nawadniania kropelkowego na przydomowej plantacji truskawki