Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Kiedy ruszają kredyty peferencyjne na zakup maszyn rolniczych

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
382 odpowiedzi na ten temat

#41 analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 911084
  • Zainteresowania:Informację dot. kredytów preferencyjne - pomoc w uzyskaniu kredytu w Banku - informacje dot. wymogów, pomoc przy biznes planach.

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 07 luty 2012 - 10:23

Kredyt preferencyjny a nowe technologie to to samo. Wśród kredytów preferencyjnych sa rózne linie, w tym m.in na nowe technologi NT, jesli masz mniej niż 40 lat to z kredytów preferencyjnych polocam MR (młody Rolnik) a nie NT (przy NT musisz dostarczyć do banku zaświadczenie od Inspekcji Jakości handlowej Artykułow Rolno-Spożywczyc dot. oceny jakości handlowej wyprodukownego produktu za pomocą kupionej maszyny/urzadzenia).

Kredyt CSK jest to dopłata ARIMR do kapitału. Natomiast w przypadku kredytów preferencyjnych np. MR - ARiMR dopłaca do odsetek od kredytu - ty płacisz tylko 2 % a ARiMR resztę. Należy pamietac aby nie spoźniac sie z placeniem odsetek i kapitału bo wtedy bedziesz musiał zapłacić całość odsetek a ARiMR nie zwróci ci tego.

Jesli chodzi o KRUS to jest to tylko ubezpieczenie rolników, aby dostać kredyt preferencyjny musisz prowadzić gospodarstwo rolne czyli być zarejestrowanym w ARiMR oraz miec Regon i NIP. ale to nie znaczy że musisz płacić KRUS. Jesli jednocześnie masz gospodarstwo rolne i jestes zatrudniony na umowe o prace w pełnym wymiarze czasu (nawet za min. wynagrodzeniem) to pracodawca płaci twoje ubezpieczenie i wtedy nie płacisz KRUSU. Ale jesli nie masz innych źródeł dochodów to musisz płacić KRUS.
  • 0

#42 ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • 40155352
  • Zainteresowania:Straż Pożarna;Rolnictwo

Napisany 07 luty 2012 - 10:33

Ma

Kredyt preferencyjny a nowe technologie to to samo. Wśród kredytów preferencyjnych sa rózne linie, w tym m.in na nowe technologi NT, jesli masz mniej niż 40 lat to z kredytów preferencyjnych polocam MR (młody Rolnik) a nie NT (przy NT musisz dostarczyć do banku zaświadczenie od Inspekcji Jakości handlowej Artykułow Rolno-Spożywczyc dot. oceny jakości handlowej wyprodukownego produktu za pomocą kupionej maszyny/urzadzenia).

Kredyt CSK jest to dopłata ARIMR do kapitału. Natomiast w przypadku kredytów preferencyjnych np. MR - ARiMR dopłaca do odsetek od kredytu - ty płacisz tylko 2 % a ARiMR resztę. Należy pamietac aby nie spoźniac sie z placeniem odsetek i kapitału bo wtedy bedziesz musiał zapłacić całość odsetek a ARiMR nie zwróci ci tego.

Jesli chodzi o KRUS to jest to tylko ubezpieczenie rolników, aby dostać kredyt preferencyjny musisz prowadzić gospodarstwo rolne czyli być zarejestrowanym w ARiMR oraz miec Regon i NIP. ale to nie znaczy że musisz płacić KRUS. Jesli jednocześnie masz gospodarstwo rolne i jestes zatrudniony na umowe o prace w pełnym wymiarze czasu (nawet za min. wynagrodzeniem) to pracodawca płaci twoje ubezpieczenie i wtedy nie płacisz KRUSU. Ale jesli nie masz innych źródeł dochodów to musisz płacić KRUS.

A kredyt na NT to ile ma on %,kiedy rusza nabór,trzeba czy można mieć skończone 40 lat,jaki ty mi osobiście polecasz ??
  • 0

#43 darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 07 luty 2012 - 11:03

@ZETOREK135 Ja Ci radzę wziąć CSK. Przy tej lini, to nie opłaca sie kupować za gotówkę. Dam taki przykład: przy inwestycji 100 tyś. Startując od marca tego roku do końca 2017, w 1 roku wykładasz 20 tyś wkładu własnego + 2tyś spłada kapitału na koniec roku, raty w kolejnych latach 10 tyś.oprocentowanie na dziś jaieś 9%, dodać prowizję i .... Ostatecznie całkowity kosz inwestycji wyniesie jakieś 95 tyś, wiec 5 tyś masz w kieszenie w stosunku do kupna gotówką.

po uzyskaniu pozytynej decyzji w BGŻ jest nie 40 dni a 90 dni na podpisanie umowy Cały czas mówie o BGŻ, niewiem jak jest w innych bankach.

A dokładnie tak jest decyzja ważna 3 m-ce.

PS
Troch skłamałem z tym oprocentowaniem bo w BGŻ bedzie 3% + WIBOR 1M = 7,75%, więc wyjdzie jeszczy kożystniej: całkowity koszt 92 tyś.

I lepiej wżąć MR niż NT. procent ten sam (2%) a mniej papierologii.

Edytowany przez darolee, 07 luty 2012 - 11:12.

• 0

#44 analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 911084
  • Zainteresowania:Informację dot. kredytów preferencyjne - pomoc w uzyskaniu kredytu w Banku - informacje dot. wymogów, pomoc przy biznes planach.

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 07 luty 2012 - 11:31

Wszystki linie (KZ, MR, NT) są oprocentowane 2 %, tylko linia IP oprocentowana jest oprocentowana troche wyżej ok. 3,75%. Z kredytami z NT jest tak samo jak z KZ czy MR. Niewazne jaka jest linia, wszystkie kredyty preferencyjne wrzucane sa do jednego worka. Limit na kredyty preferencyjne na I kwartał w BGZ przymnajmniej już sie skonczyl, ale wnioski teoretycznie mozna skłądać i przeprowadzać cała procedure kredytową (tylko czasmi doradcy maja tyle wniosków w szufladach że im sie nie chce tego robić bo i tak umowy nie podpiszą jak nie bedzie limitów). Po zbadaniu zdolności i uzyskaniu pozytynej decyzji kredytowej trzeba czekać na limit, deczyja kredytowa wazna jest 3 miesiace, przynajmniej w BGŻ.

Kredyt z NT moze byc udzielony pod warunkiem że realizowana inwestycja związan jest z wprowadzeniem nowych technologii produkcji zweirzecej i roślinnej zapewniajacych wysokoą jakość produktu. Oznacza to że mozesz kupic z lini NT ciagnik i prawie kazdą maszynę rolnicza (oprocz pługa chyba ale tego nie jestem pewien). Po zrealizowaniu inwestycji (czyli po zakupie) i po wyprodukowaniu za pomocą tej nowej technologii (czyli za pomocą ciagnika lub nowej maszyny) produktu (np. po zbiorze zboza) do Inspekcji Jakości Handlowej i prosisz o zaświadczenia, czasmi wydają zaświadczenia a czasmi pisza w zaświadczeniu że nie maja kompetencji do oceny jakosci - co dla banku nie ma znaczenia, ma być tylko zaświadczenia - za treść zaświadczenia odpowiada wystawca czyli inspekcja.

Jesli nie masz jeszcze skonczonych 40 lat to polecam kredyt MR, nie trzeba chodzić za tym zaświadczeniem. Jesli natomaist masz skonczone 40 lat to można skorzystać z IP lub NT. Z tym że IP jest wyzej oprocentowany.
Jesli masz jeszcze jakieś pytania to pisz :) chętnie odpowiem.
  • 0

#45 ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • 40155352

Napisany 07 luty 2012 - 11:59

Wszystki linie (KZ, MR, NT) są oprocentowane 2 %, tylko linia IP oprocentowana jest oprocentowana troche wyżej ok. 3,75%. Z kredytami z NT jest tak samo jak z KZ czy MR. Niewazne jaka jest linia, wszystkie kredyty preferencyjne wrzucane sa do jednego worka. Limit na kredyty preferencyjne na I kwartał w BGZ przymnajmniej już sie skonczyl, ale wnioski teoretycznie mozna skłądać i przeprowadzać cała procedure kredytową (tylko czasmi doradcy maja tyle wniosków w szufladach że im sie nie chce tego robić bo i tak umowy nie podpiszą jak nie bedzie limitów). Po zbadaniu zdolności i uzyskaniu pozytynej decyzji kredytowej trzeba czekać na limit, deczyja kredytowa wazna jest 3 miesiace, przynajmniej w BGŻ.

Kredyt z NT moze byc udzielony pod warunkiem że realizowana inwestycja związan jest z wprowadzeniem nowych technologii produkcji zweirzecej i roślinnej zapewniajacych wysokoą jakość produktu. Oznacza to że mozesz kupic z lini NT ciagnik i prawie kazdą maszynę rolnicza (oprocz pługa chyba ale tego nie jestem pewien). Po zrealizowaniu inwestycji (czyli po zakupie) i po wyprodukowaniu za pomocą tej nowej technologii (czyli za pomocą ciagnika lub nowej maszyny) produktu (np. po zbiorze zboza) do Inspekcji Jakości Handlowej i prosisz o zaświadczenia, czasmi wydają zaświadczenia a czasmi pisza w zaświadczeniu że nie maja kompetencji do oceny jakosci - co dla banku nie ma znaczenia, ma być tylko zaświadczenia - za treść zaświadczenia odpowiada wystawca czyli inspekcja.

Jesli nie masz jeszcze skonczonych 40 lat to polecam kredyt MR, nie trzeba chodzić za tym zaświadczeniem. Jesli natomaist masz skonczone 40 lat to można skorzystać z IP lub NT. Z tym że IP jest wyzej oprocentowany.
Jesli masz jeszcze jakieś pytania to pisz :) chętnie odpowiem.

Jest już skończone 40 :) na MR już brałem w 2003 r :).Mam też zamiar prześć na vat i czy to nie robi kłopotu z kredytem NT ??? a jak bym złożył wniosek i biznesplan np. w tym tygodniu to kiedy mogę liczyć na kredyt ?? i czy równe jest 2 % ??? tylko jedno mi się nie podoba te zaświadczenie :( a gdzie jest ta inspekcja ??? czy ona przyjedzie i może sprawdzić ??
  • 0

#46 jarecki01

jarecki01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 07 luty 2012 - 12:02

W BS również nie ma limitów. A jeśli już będą to dla stałych klientów Banku. Pozostaje złożyć wniosek o kredyt CSK w BGŻ i czekać. Będę składał na ciagnik, agregat uprawowy i pług . Kwota inwestycji to 192.500zł netto, minus 20% wkładu własnego, więc kredyt, który chciałbym wziąć na 5lat wyniesie 154tys. Szczerze mam dość latania po tych bankach.
  • 0

#47 analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 911084

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 07 luty 2012 - 14:25

ZETOREK jeśli przejdziesz na VAT i bedziesz kupował maszynę to wtedy kwotę kredytu liczymy od wartosci netto (max. to 80%) a nie jak w przypadku rolników ryczałwotych od warotści brutto (czyli z VAT). Dodatkowo jeśli jesteś VATowcem bank przy uruchomieniu kredytu wymaga opłacenia podatku VAT, w BGŻ mozesz otrzymać również kredyt na sfinansowanie tego VAT (na 3-6 miesiecy, w zależnosci od tego jak szybko otrzymasz zwrot tego vatu).

Oprocentowanie wszystkcih kredytów preferencyjnych oprócz IP jest takie samo czyli: 2 % na dzień dzisiejszy (zaley od stopy redyskonta weksli przyjmownaych od banków przez NBP, ale mniejsza z tym). IP jest oprocentowane wiecej ok. 3,75%, dokładnej wartosci Ci nie podam bo niewiem.

Jeśli chodzi o Inspeckje Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (główna strona http://www.ijhar-s.gov.pl/ ). W zakłądce wzory dokumentów jest wniosek o dokonanie oceny jakości handlowej artykułów rolno- spożywczych - moze zadzwoń do nich i dopytaj sie, myśle ze nie robią probelmów z tym zaświadczeniem.
Adresy oddziałów: http://www.ijhar-s.g...aboratoria.html

W BGŻ decyzja kreddytowa wazna jest 3 miesiace, tylko trzeba uzyskac dokładną infomracje od doradcy kiedy dokładnie była podjęta.

Z jakich województw jesteście (może podacie miasto) może coś uda mi sie pomóc.
  • 0

#48 darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 07 luty 2012 - 14:27

Z kredytami z NT jest tak samo jak z KZ czy MR. Niewazne jaka jest linia, wszystkie kredyty preferencyjne wrzucane sa do jednego worka.

Jesli nie masz jeszcze skonczonych 40 lat to polecam kredyt MR, nie trzeba chodzić za tym zaświadczeniem.

I właśnie dlatego nie jest tak samo. Po co się pocić z udaowadnianiem NT jak w MR nic nie musisz.

Jest już skończone 40 :) na MR już brałem w 2003 r :).Mam też zamiar prześć na vat i czy to nie robi kłopotu z kredytem NT ??? kiedy mogę liczyć na kredyt ?? i czy równe jest 2 % ??? tylko jedno mi się nie podoba te zaświadczenie :(

Te zaświadczenie nie jesat konieczne z tego co mi wiadomo. Celem NT może być zmniejszenie kosztów wytwarzania, a nie poprawa jakości. Dlatego wolę MR bo bez zbędnych ceregieli :) Ale jak skończone 40, to nie ma wyboru. A z tym VATem to nawet lepiej jak kasa potrzebna. Składasz przed przejściem więc kredyt dostajesz od ceny brutto. Przechodzisz na VAT i masz zwrot vatu z zakupu. Tylko Fakrura musi być wystawiona w miesiącu od którego bedziesz sie rozliczał VATem.

Będę składał na ciagnik, agregat uprawowy i pług . Kwota inwestycji to 192.500zł netto,

Tylko bądz ostrożny. Narazie z tymi kredytami nic pewnego. A jak podpiszesz z dealerem umowe i kredytu dla Ciebie nie starczy? Ja mam dogadane z dealerami wersję pesymistyczną :)
  • 0

#49 analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 911084

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 07 luty 2012 - 14:51

Niestety zaswiadczenia są konieczne - w ciągu 30 dni kalendarzowych od wytworzenia produktu kredytobiorca musi zwrócić się do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (a w przypadku pasz do Krajowego Laboratorium Pasz Instytutu Zootechniki – PIB,) z wnioskiem o przeprowadzenie oceny jakości handlowej.

Wydane zaświadczenie lub pisemne stanowisko ww. instytucji, stwierdzające, że nie posiadają one kompetencji do oceny jakości produktu, którego dotyczyła inwestycja realizowana przy udziale kredytu z linii nNT, kredytobiorca zobowiązany jest złożyć w banku w terminie 30 dni kalendarzowych od daty jego wydania.

W przypadku niedotrzymania powyższego warunku dopłaty Agencji za okres od daty zawarcia umowy kredytu do dnia przedstawienia odpowiedniego zaswiadczenia w banku obniża się do wysokości przewidzianej dla linii nIP. - czyli podwyższa sie oprocentowanie dla rolnika do poziomu IP czyli do ok. 3,75%.

Problem polega ustaleniu daty wytworzenia produktu, bo od tego terminu rolnik ma 30 dni na złozenie wniosku do Inspekcji, a ta mozęten wniosek rozpatrywać kilka dni, i kolejna sprawa kredytobiorca ma kolejne 30 dni (od daty otrzymania tego zaświadczenia) na dostarczenie go do banku. Trzeba pamiętąc aby wziąć potweirdzenie złozenia wnioski w inspekcji w razie gdyby inspekcja opozniała sie z wydaniem takiego zaswiadczenia, zazwyczaj ten czas siega do 7 dni.

Wymogi dot. kredytów preferencyjnych:

Przy MR musisz:
1. mieć mniej niż 40 lat,
2. posiadać wykształcenie rolnicze lub udokumentować 3 letni okres pracy w gospodarstwei rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej o kierunku zgodnym z dzialanością na którą zostanie przeznaczony kredyt,

Przy NT:
1. po realizacji inwestycji - zaświadczenie z Inspeckje Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
  • 0

#50 ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • 40155352

Napisany 07 luty 2012 - 14:59

@analitykkred

czyli jak jestem na Vat to od każdej raty będę mógłodliczyć vat czy jak ??? bo toroszkę nie rozumiem ???
  • 0

#51 darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 07 luty 2012 - 15:16

Robisz inwestycję i VAT US zwraca jednorazowo. Ale jak pisał kolega bedąc na VAT kredyt dostajesz 80% inwestycji netto Ty musisz ze swojej kieszenie przed uruchomieniem kredytu zapłacić 20% inwestycji netto (wkład własny) + 23% VAT.

Co do VAT to prosze obszerna lektura, z której sporo sie dowiesz :) :
http://www.agrofoto....040#entry876257

Edytowany przez darolee, 07 luty 2012 - 15:18.

• 0

#52 analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 911084

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 07 luty 2012 - 15:17

Załóżmy że ciągnik kosztuje 100.000,00 zł netto + 23 000,00 zł VAT = 123 000,00 zł wartość bruto

Max kwota kredytu to 80 %:
- w przypadku Vatowca 80 % od wartosci netto,
- w przypadku ryczałtu 80% od wartosci brutto:

1. Kiedy jesteś Vatovcem - otrzymasz max. 80. tys. zł kredytu
Kredyt to 80% od wartości netto czyli 80% * 100.000,00 zł = 80.000,00 zł
Wkład własny to 20.000,00 zł + VAT 23.000,00 zł. = 43. 000,00 zł ale przy uruchamianiu kredytu musisz opłacić i udział włąsny 20% i VAT
Z tym że później Vat zostanie zwrócony przez US.

2. Kiedy jesteś na ryczałcie - Kredyt = 80% * 123 000,00 zł = 98 400,00 zł, udział własny 24 600,00 zł. VAT nie zostanie zwrócony przez US.
  • 0

#53 ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • 40155352

Napisany 08 luty 2012 - 08:55

to lepiej jest brać kredyt jak jestem na Vat czy nie ??
  • 0

#54 analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 911084

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 08 luty 2012 - 09:19

Musisz sam to przeanalizować, czy ci sie opłaca.
Jeśli masz wolne środki aby zapłacic Vat to super, bo nie musisz wtedy brać kredytu kredytu na VAT (co wiąże sie z dodatkowymi kosztami - prowizje, opłaty. Kredyty na VAt oprocentowane sa zazwyczaj standardowo czyli ok 8-9%). Po 3-4 miesiacach i tak otrzymasz zwrot tego VATu a przynajmniej większej jego czesci.

Koszty zw. z kredytem są mniejsze przy mniejszej kwocie kredytu.

Wg mnie raczej sie opłaca brac kredyt kiedy jesteś na VAT, ale to jest indywidualna decyzja kazdego. Porozmawiaj z księgową, która rozlicza ci Vat to wytłumaczy ci to dokładnie i pewnie doradzi.
  • 0

#55 Piotrek6911

Piotrek6911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • 41309011

Napisany 09 luty 2012 - 13:37

Siema dziś dzwoniłem do oddziału regionalnego ARiMR w Lublinie i pytałem sie o kredyt o CSK i już nie ma i nie będzie funduszy na niego tak mi powiedział miły Pan z agencj i teraz musze szukać jakiegoś innego kredytu
  • 0

#56 ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • 40155352

Napisany 09 luty 2012 - 13:52

Siema dziś dzwoniłem do oddziału regionalnego ARiMR w Lublinie i pytałem sie o kredyt o CSK i już nie ma i nie będzie funduszy na niego tak mi powiedział miły Pan z agencj i teraz musze szukać jakiegoś innego kredytu

Chyba jest jeszcze NT.A skąd jesteś dokładniej ??
  • 0

#57 Piotrek6911

Piotrek6911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • 41309011

Napisany 09 luty 2012 - 14:40

Mówił że jeszcze są preferencyjne w których agencja dopłaca do oprocentowania ale też mówił żeby sie śpieszyć bo sie limity mogą nie długo skończyć.Ja jestem z powiatu łukowskiego okolice Stoczka Łukowskiego.
  • 0

#58 analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 911084

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 09 luty 2012 - 17:30

Na I kwartał limity sie juz skonczyly, ale banki przyjmuja wnioski na kredyty preferencyjne na kolejny kwartał.
  • 0

#59 ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • 40155352

Napisany 09 luty 2012 - 17:33

kiedy kolejny kwartał ??
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#60 Wiceroj

Wiceroj

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 09 luty 2012 - 17:54

A ja dzwonilem dzis na infolinie ARIMR do warszawy to mowili ze kredyt jeszcze ma byc i ze wty mroku nie bylo jeszcze
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk