Skocz do zawartości

Zdjęcie

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest?

38 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mazowsze

mazowsze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 21 maj 2012 - 11:22

Mam pytanie co do tych 35m2, bo w tej chwili mam budynek (stary kurnik) i jest on naniesiony na mapie o pow. 20m2 i chciałbym to rozwalić i postawić budynek o pow. 40m2. Czy da rade to zrobić bez pozwolenia ma budowe? Bo powiększał bym tylko o 20m2.

Musisz mieć pozwolenie na budowę. Kurnik możesz sobie rozebrać ale na każdy nowy budynek o powierzchni większej niż 35m2 trzeba mieć pozwolenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Dzisiaj, 16:23
  •  

#22 Share malydyzio2

malydyzio2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 20:26

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Mam pytanie. Jestem rolnikiem i chciałbym dostawić do budynku mieszkalnego pomieszczenie do 35 m2 ( na fundamęcie i 4 niezależne ściany z której jena ze ścian bedzie stykała się z budynkiem mieszkalnym ) a te dostawione pomieszczenie chciałbym przeznaczyć na swoje biuro wkońcu muszę gdzieś trzymać dokumenty a papierów do wypełniania robi sie coraz wiecej w rolnictwie :( i spełniało by też jednocześnie jako pomieszczenie dla sezonowych pracowników. I mam pytanie własnie do was przejdzie mi takie coś na zgłoszenie czy bede musiał o pozwolenie się starać ?? A może ktos podpowie jak to obejść ;) I jeszcze jedno pytanie budynek gospodarczy mam rozumieć że to może być : magazyn pasz, warsztat, garaż na samochód i ciągnik, pomieszczenie w którym można trzymać trzodę chlewna ??

#23 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 20:29

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Nie przejdzie
Musisz robić projekt, sam sobie odpowiedziałeś a pomieszczenie w którym trzyma sie świnki to budynek inwentarski.pozdro

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 29 listopad 2012 - 23:00

Mam pytanie. Jestem rolnikiem i chciałbym dostawić do budynku mieszkalnego pomieszczenie do 35 m2 ( na fundamęcie i 4 niezależne ściany z której jena ze ścian bedzie stykała się z budynkiem mieszkalnym ) a te dostawione pomieszczenie chciałbym przeznaczyć na swoje biuro wkońcu muszę gdzieś trzymać dokumenty a papierów do wypełniania robi sie coraz wiecej w rolnictwie :( i spełniało by też jednocześnie jako pomieszczenie dla sezonowych pracowników. I mam pytanie własnie do was przejdzie mi takie coś na zgłoszenie czy bede musiał o pozwolenie się starać ?? A może ktos podpowie jak to obejść ;) I jeszcze jedno pytanie budynek gospodarczy mam rozumieć że to może być : magazyn pasz, warsztat, garaż na samochód i ciągnik, pomieszczenie w którym można trzymać trzodę chlewna ??

Garaż w rozumieniu prawa budowlanego wymaga pozwolenia, bez względu na to jak duży. Na trzodę to budynek inwentarski-również pozwolenie. Budynek gospodarczy jest to miejsce gdzie można trzymać przysłowiową łopatę taczki itd. Ludzie kombinują w różny sposób. Budują bud gosp a trzymają tam samochody, zwierzęta itd. Wszystko przejdzie dopóki nie znajdzie się miły sąsiad i nie napisze do nadzoru. A jeżeli już napisze to na dzień kontroli najlepiej jest wszystko wyprowadzić z takiego budynku i niech zostanie tam np nie wiem, jakieś narzędzia. Oni robią zdjęcia więc nic się nie ukryje w razie postępowania. Odnośnie Twojego biura, to raczej nie przejdzie coś takiego. Nawet w starostwie jak będziesz zgłaszał to nie przyjmą Ci tego na zgłoszenie. Potraktują to jako rozbudowa i trzeba będzie robić pozwolenie. Ale zapytać możesz. Napisałem to co znam z praktyki.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#25 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 listopad 2012 - 18:42

...Budynek gospodarczy jest to miejsce gdzie można trzymać przysłowiową łopatę taczki itd....

myjka, drabiny, węże, zapasowa spawarka, kosa spalinowa,pilarka, pompa do brudnej wody, rowery, wiadra, taczka, szpdle, grabie, widły, sekator itp?
Bo właśnie potrzebuję takiego budyneczku na te graty. Po prostu aby sobie tam leżały.

Jednak potrzebne mi jest też info czy mogę (z tego co na razie znalazlem to nie mogę) postawić takie pomieszczenie w miejscu gdzie 160-180 cm pod ziemią biegnie ruruociąg z wodą.
Pomieszczenie na 4-5 lat max, ściany boczne z płyt lub blachy, ostatecznie z desek.
Jak myślisz?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#26 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 18:57

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Z tego co wiem możesz postawić, ale bez fundamentów i posadzki (możesz zastąpić np kostką brukową). Co do kar, z przypadków samowolek które znam to był wybór albo grzywna albo rozbiórka, być może zależy od gminy/miasta

#27 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 19:30

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? myślałem o płytach lub wylewce którą zawsze mogę przesunąć ciągnikiem.
Zresztą nawet kostka brukowa może być.
Pytanie jak to zgłosić żeby był legal?
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#28 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 02 grudzień 2012 - 16:20

myjka, drabiny, węże, zapasowa spawarka, kosa spalinowa,pilarka, pompa do brudnej wody, rowery, wiadra, taczka, szpdle, grabie, widły, sekator itp?
Bo właśnie potrzebuję takiego budyneczku na te graty. Po prostu aby sobie tam leżały.

Jednak potrzebne mi jest też info czy mogę (z tego co na razie znalazlem to nie mogę) postawić takie pomieszczenie w miejscu gdzie 160-180 cm pod ziemią biegnie ruruociąg z wodą.
Pomieszczenie na 4-5 lat max, ściany boczne z płyt lub blachy, ostatecznie z desek.
Jak myślisz?

Odnośnie budynku na te rzeczy to robisz zgłoszenie na budynek gosp do 35 m2. Jedyny koszt to mapka, jeżeli nie masz jakiejś w domu. Zresztą zadzwoń do starostwa do wydziału architektury i zapytaj. Dokładnie Ci powinni wytłumaczyć.
Odnośnie drugiego pytania, to ostatnio spotkałem się z sytuacją gdy na rurze gazowej fi 32mm stała altanka. Gość dostał nakaz przesunięcia, ale miał zrobione zgłoszenie tylko postawił troszkę w innym miejscu niż pokazał to na mapie. Twój przypadek raczej na legalu to nie przejdzie. Ale jak masz spokojnych sąsiadów to możesz ryzykować. Tylko pamiętaj, w naszym kraju przykładowo zabójstwo się przedawnia po 50 latach, a samowola budowlana nigdy.

Edytowany przez master20002, 02 grudzień 2012 - 16:22.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#29 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 16:39

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? no właśnie mi idzie o budowę na tym rurociągu bo od strony zgłoszenia to już przerabiałęm to.
Może jutro podejdę do starostwa i przedstawię sytuację (albo dają zgodę albo występuję do właściciela o przesunięcie rurociągu/służebność).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#30 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 19:06

no właśnie mi idzie o budowę na tym rurociągu bo od strony zgłoszenia to już przerabiałęm to.
Może jutro podejdę do starostwa i przedstawię sytuację (albo dają zgodę albo występuję do właściciela o przesunięcie rurociągu/służebność).

To może nie być takie proste. A jeżeli nawet się uda to na pewno nie po tygodniu od wystąpienia z wnioskiem... Takie sprawy często kończą się w sądach, więc może się pociągnąć nawet kilka lat. Może się nie opłacić "skórka za wyprawę". Czasami zawierano z zakładami tego typu jakieś porozumienia, ale one raczej dotyczyły minimalnej odległości od rurociągu. O ile pamiętam godzili się na 50 cm.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share zo58

zo58

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 22:41

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? mam takie pytanko na moje podwórze składają się dwie działki na pierwszej mam silosy i dom a na drugiej nic a na zawiadomienie chciałbym postawić dwa garaże o wym 8x4,3 wys.4m i teraz pytanie brzmi czy pozwolą mi takie coś postawić czy raczej nakażą mi zespolić te dwie działki ??? co jest tak drogie ze taniej byjdzie mi pozwolenie na Hale o wym 30x15

#32 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2398 postów

Napisany 14 lipiec 2013 - 08:43

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Na pozwolenie do 35 metrów kwadratowych bez stopu możesz postawić ale najpierw do biura projektowego mapa do celów opiniodawczych czy można postawić i jak odnosi się linia budowlana ale najpierw do starostwa do architektury żeby polecili ci jakiegoś swojego architekta i resztą z nim będziesz załatwiał.

#33 Share zo58

zo58

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 14 lipiec 2013 - 20:29

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? słyszałem że budynek na zawiadomienie można zbudować na działce by uzupełnić powstałe wcześniej budynki gospodarcze ale czy można stawiać cokolwiek o 35m2 na "gołej działce"

#34 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 07:12

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Na gołej nie. Musi to być działka zagrodowa. Tak jak kolega wyżej pisał. Musi być dom i conajmniej jakiś mały budynek, inaczej raczej Ci nie przyjmą zgłoszenia.

#35 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja (CC,SC) i wszystkie odmiany sportowych aut
    Lakiernictwo

Napisany 15 lipiec 2013 - 14:41

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Witam
Chciałbym dobudować do garażu przysłowiową wiatę boczną . Miałaby powierzchnię 30m2 oraz byłaby z fundamentem ale bez posadzki.
Czy muszę taki plan zgłaszać czy mogę budować bez obaw ?

Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

Sprzedam

NOWE CZĘŚCI DO URSUSÓW 360/355/4011/330 Z PRL , PISAĆ NA PW

#36 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2398 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 20:13

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Musisz takie coś zgłosić.Idź do architekta to on wszystko ci wytłumaczy czy możesz dostawić na pozwolenie czy musi być plan bo to wszystko zależy od architektury a starostwie a co starostwo to inne wymogi mają.
zo58 tobie też pisałem żebyś szedł do architekta to on wszystko ci wyjaśni.

#37 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 13:03

Witam
Chciałbym dobudować do garażu przysłowiową wiatę boczną . Miałaby powierzchnię 30m2 oraz byłaby z fundamentem ale bez posadzki.

Na zgłoszenie możesz postawić wiatę do 25 m2 powierzchni zabudowy. W przypadku wiaty nie obowiązują warunki techniczne dotyczące odległości od granic. Na większą wiatę trzeba wyrabiać pozwolenie.

#38 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 20:56

Witam

Taki sam dylemat był u mnie ,też był plan dobudowania do istniejącego już budynku wiaty .Podzwoniłam trochę po urzędach i dowiedziałam się, że nic nie można dobudować bez pozwolenia na budowę ,co ma wspólna ścianę z istniejącym budynkiem .Reasumując koszty ,zrezygnowaliśmy z tej przybudówki ,bo koszty mapek ,pozwoleń itp .prawie by przewyższyły koszt wiaty .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#39 Share max02359

max02359

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 17 luty 2014 - 09:49

budynek gospodarczy 35m2 jak z tym jest? Witam,

Pełna odpowiedz na wszystkie pytania o postawienie budynków gospodarczych 25 i 35 m 2 brzmi;

Można postawic 2 budynki gospodarcze na każde 500 m 2 z tym że rolnicy na działce o zabudowie zagrodowej posiadający ziemie mogą postawiac budynek 35 m 2 jako uzupełnienie zabudowy zagrodowej .
Na działkach o zabudowie jednorodzinnej (czyli gdzie mamy budynek mieszkalny) , można postawic budynek 25 m 2 do obsługi budynku mieszkalnego ..
Budynki te mają byc budynkami wolno stojącymi- nie połączonymi konstrukcyjnie z innymi budynkami.
Rozpiętośc konstrukcyjna nie powinna przekraczac 4.80 m - (konstrukcja dachu).
Muszą by zachowane warunki techniczne czyli 3 m od granicy bez otworów okiennych 4 m z otworami.
Odległości od drogi zależy jakiej kategorii jest droga od gminnej 6 m ,powiatowej chyba 8m musiał bym sprawdzic (a mi się nie chce )
Budynki te nie mogą byc budynkami mieszkalnymi ani garażami mają byc jak sama nazwa mówi budynkami gospodarczymi czyli mozna tam przechowywac narzedzia gospodarcze itp cuda.
Jest trochę ale żeby postaiwc taki budynek na zgłoszenie ale jest to znacznie tańsza forma załatwiania spraw papierkowych zwiazanych z budową takich budynków ..
Koszty postawienia budynku na zgłoszenie wyniosą ze 100- 200 zł jeżeli ktoś zrobi rysunki jeżeli sam potrafisz to tylko koszt mapki na której chce sie postawic w/w budynki (kopi mapy zasadniczej)..
Z budynkiem na pozwolenie na budowę czyli przekraczającym te wymiary badz naruszające warunki techniczne czyli np zbliżenie sie do granicy, niesie ze sobą spore koszty finansowe ..np., aktualizacja mapki ,warunki zabudowy w gminie ,projektant,kierownik budowy,zakonczenie budowy, inwentaryzacja powykonawcza ..
Wszystkie sprawy zwiazane z zgłoszeniami takich budynków zajmują sie Starostwa a nie tak jak ktos tu pisał Gminy ..
W przypadku pozwolenia na budowe tak samo wydaje je Starostwo .
Gmina wydaje warunki zabudowy do projektu na pozwolenie na budowę bo gmina odpowiada za zagospodarowanie przestrzenne w swojej gminie starostwo zas sprawdza zgodnośc projektu z warunkami zabudowy między innymi ..
Jesli ktos ma jakies pytania zwiazane z uzyskaniem pozwolenie na budowę lub zgłoszenia to chetnie odpowiem i pomogę.