Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha

65 odpowiedzi na ten temat

#41 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 15:26

Nikita_Bennet a ile ty masz kredytów do spłaceni ?? a jeżeli jeszcze nie masz to pewnie zechcesz je zaciągnąć bo nie wieże że z 25 ha bedziesz mógł sobie pozwolić na zakup 20 ha bez brania kredytu??? w dzisiejszych czasach kredyt jest konieczny aby sie rozwijać szczególnie dla tych któży mają niewielkie gospodarstwa (chociaż w dużych tez) najważniejsze aby brać je z głową i wiedzieć ze trzeba je bedzie spłacać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Dzisiaj, 06:34
  •  

#42 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 styczeń 2012 - 16:09

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha ja mam dwa (MGR i autko bo ziemię i bizonka spłaciłem w zeszłym roku). Dobieram kilka ha aby mieć ponad 30 i oczywiście w kredycie. Przyznasz sam że byłbym głupcem aby nie wziąć kredytu bo po pierwsze ma niższe oprocentowanie a po drugie weź sie wytłumacz z takiej kasy jeżeli kupujesz za gotówkę ;)
Niestety ja muszę kupować w małych ilościach. Obecnie gdybym miał kasę na ręku to jest do kupienia jest kilka ha: 16+8+6+1+2, a biorę tylko te 8ha bo na resztę to trza mieć kasę na ręku (nie da się tego wziąć z nKZ/nGR).
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#43 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 27 styczeń 2012 - 17:27

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Hmm. Będzie ziemia do kupienia w taki sposób nie kobinowałem ale to jest myśl. ..................No to kolego wyżej zaczynamy odkładać kasę bo od przybytku głowa nie bolli . Pozdro.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 27 styczeń 2012 - 17:54

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Nikita_Bennet jesteś szczęsciarz że masz możliwość kupna ziemi...ja bym chciał a nie mam gdzie wydzierżawić nawet a nie mowa już o kupnie ;]

#45 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 18:11

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha tylko że kasę trzeba mieć bo niektóre powierzchnie to jest przetarg (rozłożenie na raty lub kredyt odpada no chyba że komercyjny), mniejsze działki to jest odkup razem z jakąś częścią domu lub całym domem (jakieś ruiny za które krzyczą sobie ludzie niewiadomo ile), a część to po prostu komornik (i tych nie wezmę napewno choć coraz ich więcej).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#46 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 18:31

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Nikita_Bennet do spłaty zostało mi ok 100tys za sprzęt( w ciągu 3 lat) ,oraz ok 40tys za zakup ziemi( do spłaty w ciągu 6 lat )A ziemie wydzierżawiłem za 600 zł od ha+ podatek,dopłaty moje kawałek(25 ha)

Edytowany przez pabloooo, 27 styczeń 2012 - 18:39.

#47 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 18:42

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha to nie takie złe warunki jeżeli masz to na piśmie i na kilka lat jest ta dzierżawa. Dopłatami spłacasz gościa, podatek rolny i jak dobrze pomyślisz to jeszcze z dopłat Ci zostanie. No i jeden kawałek swoje robi.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#48 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 18:54

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha mam to na piśmie ,umowa na 10 lat pierwszy rok biegnie, ziemia w miarę dobra choć mozaika od III A do VI,hektarów przeliczeniowych 24,88,dodam jeszcze ze obok mam swojego pola 5 ha

Edytowany przez pabloooo, 27 styczeń 2012 - 18:55.

#49 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 27 styczeń 2012 - 19:01

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha napiszę to jeszcze raz - ZAZDROSZCZĘ WAM ;)

#50 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 20:37

w dzisiejszych czasach kredyt jest konieczny aby sie rozwijać szczególnie dla tych któży mają niewielkie gospodarstwa (chociaż w dużych tez) najważniejsze aby brać je z głową i wiedzieć ze trzeba je bedzie spłacać

Właśnie nie wszyscy biorą kredyty z głową. Ilu to jest młodych rolników którzy dostali od ojca 10-15 ha ziemi, dostali MR i wykorzystali do tego prawie cały limit z MGR bo będą się rozwijać ale pominęli to, że w najbliższej okolicy nikt nie kwapi się do sprzedaży ziemi a jak już się pojawi to zaraz znika po kosmicznej cenie. Ilu jest takich co nakupili sprzętu na wyrost bo będą się rozwijać a w ciągu 5 lat kupili może z 2 ha ziemi. I teraz mają problem bo zrezygnować tak łatwo nie mogą bo mają zobowiązania wobec banków czy ARIMR a jak by mogli to nie chcą bo zainwestowali dużo kasy i żyją ciągle nadzieją, że kiedyś się może poprawi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mpersen

mpersen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 27 styczeń 2012 - 22:27

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Mój znajomy przejol 10 ha i inwestuje w borowke,z tego co widze u siebie w okolicy to calkiem nie zly biznes tylko trzeba wlozyc sporo kasy o od razu nie ma zysku.

#52 Share cuabab

cuabab

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Maszyneria ;D

Napisany 28 styczeń 2012 - 16:42

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Kolego co do nawozów się nie martw ;)
Znajomy wyjeżdża czasem do Niemiec (ma swojego tira) bierze pszenice a przywozi nawóź i czasem jest na równo a czasem musi sfinalizować koszty przejazdu. Powiedzmy sobie szczerze jak przywieziesz prawie 30 ton nawozu to się opłaca.

#53 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 396 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 28 styczeń 2012 - 17:20

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Dołożę i ja swoje grosze do tego tematu bo mnie bardzo interesują co po niektóre wypowiedzi.
Zasadniczymi czynnikami tego jak możemy żyć na danym areale jest klasa gleby, areał no i liczba gęb do wyżywienia jest pod dachem. Bo jeżeli ktoś myśli że nawet na III klasie zasieje 20ha zbóż i wykarmi rodzinę 2+2 to ja dziękuje .... Myślę że z przy takiej produkcji trzeba liczyć z 10-15ha na głowę w rodzinie żeby familia mogła godnie żyć a i na inwestycje nawet skromne w gospodarstwie żeby nie zabrakło.
Klasy gleby też determinują ilość pracy jaką musimy włożyć by osiągnąć zysk. Dzięki dobrej klasie bonitacyjnej siejąc zboża możemy odetchnąć nieco późną jesienią i zimą. A hodując bydło mleczne musimy być cały czas blisko domu, bo trzeba zadać pasze doić dwa razy dziennie, krowa się cieli, choruje. Od wiosny do jesieni zapieprz, bo a to siewy zbóż, a to sianokosy lecz przy odpowiednim areale i sprzęcie da się ten wysiłek ograniczyć do pewnego minimum.
Pozdrawiam i czekam na następne wypowiedzi. Chciałbym żeby wydając sądy jak wam się powodzi lub nie wypisywali ile osób macie w rodzinie, jakiej klasy gleby posiadacie no i jaka produkcja :)

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#54 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 28 styczeń 2012 - 17:57

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Zgodzę się z wypowiedzią kolegi powyżej areał i liczba gęb do wykarmienia jest istotna.. W moim przypadku było tak po rodzicach gospodarstwo przejołem niecałe 15ha ziemia słaba 5,6 klasa. Produkcja roślinna żyto łubin itp plus dochód z pracy. A ja pomyślałem sobie tak: Skoro mam wstawać co dziennie rano i wiecznie być pod czyjeś dyktando do tego stres i wieczna presja szefa i zapierda..c na czyjegoś mercedesa wole robić to samo:D ,ale na własnego mercedesa.
20tyś zainwestowałem w jałowizne 13 sztuk po 1600zł obecnie są to krowy mleczne 14 sztuk i 14 cieląt Miesięczny dochód to koło 8tys i cała ziemia na pasze. A fakt faktem pracuje tylko na siebie bo rodzice mi jesc daja:D wiec to co mi zostaje bo 8tyś to musze kupić pasze paliwo rachunki itp, przeznaczam tylko i wyłącznie na głupoty a tak jak bym miał rodzine to by było ciężko.Podam przykład kolega sąsiad jest wulkanizatorem jak ja wstaje rano do dojenia on jedzie do roboty jak ja koncze doic wieczorem on wraca i pijemy po piwie:D zazwyczaj ja stawiam bo on ma 1700 z czego 700zł przejeździ a ja mam 4tyś na czysto a robimy mozna pow tyle samo. Ale że o przyszłośći też trzeba myśleć za dwa lata kupuje 9ha ziemi a w tym roku modernizuje oborę na 24 sztuki i dojarka rurociag a kase mam bo dostałęm MR produkcję się zwiększy i rodzine też sie utrzyma.
I tym sposobem pstanowiłęm byc panem sam dla siebie tak wiec do założyciela tematu: Opłaca się tylko musisz wszystko dobrze zaplanowac adekwatnie to twoej sytuacji i konsekwetnie darzyc do celu jeśli naprawde to lubisz. Bo jak nie to sprzedaj to kup sobie dom w miescie i módl sie o dobrą prace. Bo na wsi jeszcze nikt z głodu nie umarł:D

#55 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 20:39

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha To prawda, że na wsi to jeszcze nikt z głodu nie umarł :) . Tyle, że my nie żyjemy w Afryce, gdzie problem głodu jest głównym problemem. Pracuje się dzisiaj, by żyć nie gorzej niż inni w mieście. Kto wie jak to będzie za parę lat... . Dla Twojego ojca i rodziny wystarczało to co masz teraz. Ty musisz dokupić ziemi by zwiększyć produkcję. Trochę to błędne koło...
20 ha to już coś jest, ale dla rozgarniętego, który uprawia lub hoduje coś innego niż większość..

#56 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 29 styczeń 2012 - 08:46

To prawda, że na wsi to jeszcze nikt z głodu nie umarł :) . Tyle, że my nie żyjemy w Afryce, gdzie problem głodu jest głównym problemem. Pracuje się dzisiaj, by żyć nie gorzej niż inni w mieście. Kto wie jak to będzie za parę lat... . Dla Twojego ojca i rodziny wystarczało to co masz teraz. Ty musisz dokupić ziemi by zwiększyć produkcję. Trochę to błędne koło...
20 ha to już coś jest, ale dla rozgarniętego, który uprawia lub hoduje coś innego niż większość..

Czytaj troche kolego ze zrozumieniem to co napisałem. Pisałem że wczesniej był do tego dochód z ojca pracy i dozhód z ziemi zanim nie przeszedł na emeryture to było ok. Dla mnie samo gosp wystarcza ale rodziny nie utrzymam dlatego chce zwiekszyć produkcje to nie jest błędne koło:D Poza tym dla ojca nie wystarczyło to co ja mam teraz bo tego nie miał pisałem przeciesz ze była produkcja roślinna tylko i praca a ja zainwestowałem w krowy. Czy ja piszę nie wyraźnie albo ktoś tu ma problemy z myśleniem:D I o jakim błędnym kole mówisz? To że chce się rozwijać to jest błędne koło?? Nie rozmumiem, ale z Afryką masz racje:D

#57 Share kojot2385

kojot2385

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 01 luty 2012 - 15:59

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha Dawno mnie nie było, ale postanowiłem o sobie przypomnieć jak widze jak to niektórzy mają jakieś obiekcje do "gospodarności" Moje gospodarstwo to 5 i 6 klasa troszke 4 rodzice mają rentki ale dużo pieniędzy idzie na leczenie ojca (ma raka) więc komentarze typu rodzice mają rentki to możesz pożyć są nie na miejscu. Jedynie traktor jest częściowo za kredyt a resztę sprzętu kupiłem za ciężko zarobione pieniądze... Pozdrawiam wszystkich gospodarnych, a w szczególności Wielkopolske.

#58 Share cuabab

cuabab

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Maszyneria ;D

Napisany 03 luty 2012 - 14:07

a w szczególności Wielkopolske.

Czuję się obrażony tą Wielkopolską ;P

#59 Share Lesssiu007

Lesssiu007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 04 luty 2012 - 14:18

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha No i przyszedł podatek na 2012 r 674 zł jednej raty a mam niespełna 12 ha by ich szlag trafił 100% wiecej jak w roku 2011 !!! Sasiad zastanawia sie czy żyta im w urzedzie nie przywiesc i niech sobie go wezna. bo nie wiem czy żyto o 100 % jest drosze niz w roku 2010/2011. złodzieje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share pieniu

pieniu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 04 luty 2012 - 15:03

czy opłać się gospodarzyć ma 20 ha My mamy 32 ha i mamy warzywa ziemniaki i na rynki jeździmy do tego 10 krów mlecznych i daje rade się żyć :)