Skocz do zawartości

Zdjęcie

korekcja racic u krów

141 odpowiedzi na ten temat

#41 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 24 październik 2013 - 19:05

korekcja racic u krów "Jedną dwie sztuki to możesz robić ręcznie, ale jak masz od roboty duże stado to chyba i Ty byś wyją szlifierkę" Odpowiadam na post pod zdjęciem

To znaczy pierwsze pytanie które chce zadać to jak często wykonujecie korekcje racic u swoich krów oraz w jakiej fazie produkcyjnej krowy (zasuszenie laktacja itp) ?

http://www.agrofoto....ommentsStart��.

Edytowany przez krowka62, 24 październik 2013 - 19:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
korekcja racic u krów Dzisiaj, 23:27
  •  

#42 Share zootechniczka

zootechniczka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 30 październik 2013 - 14:00

korekcja racic u krów Ja znam bardzo dobrych korektorów racic, wykonują korekcję tzw. metodą holenderską, praktycznie bez użycia szlifierki, a cała korekcja przebiega możliwie bezstresowo dla krów..., bo poprzedni korektorzy zapędzając do poskromu krowy strasznie dewastowali nam zwierzęta (powybijane oczy, krowy porozjeżdżane i ciągłe krzyki w oborze). Korektorzy są z kujawsko-pomorskiego, ale są bardzo mobilni i pokonuja wiele km :) Przy tym nie biorą kasy od sztuki a za dzień, z tym że deklarują minimalną ilość zrobioną jednego dnia. Jeśli ktoś jest zainteresowany to bardziej szczegółowe dane mogę podać na gg 13314768

#43 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:06

korekcja racic u krów A spytam się posiadają własne poskromy dla zwierząt? Podobne do tych poniżej.

Edytowany przez krowka62, 30 październik 2013 - 21:09.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share gumaa87

gumaa87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Zainteresowania:Pożarnictwo, Sport pożarniczy, Handball, Siatkówka, Hazard-czyt. Poker, Film, Książki-tematyka II wojna światowa, Informatyka

Napisany 05 listopad 2013 - 10:18

korekcja racic u krów

"Jedną dwie sztuki to możesz robić ręcznie, ale jak masz od roboty duże stado to chyba i Ty byś wyją szlifierkę" Odpowiadam na post pod zdjęciem

To znaczy pierwsze pytanie które chce zadać to jak często wykonujecie korekcje racic u swoich krów oraz w jakiej fazie produkcyjnej krowy (zasuszenie laktacja itp) ?

http://www.agrofoto....ommentsStart��.

Raz w roku w okresie laktacji, ale z wyłączeniem sztuk którym do wycielenia zostało nie mniej niż ( i tu też zależy od ogólnej kondycji zwierzęcia) 90 dni

#45 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 22:42

korekcja racic u krów A nie lepiej wykonywać korekcję racic kiedy zachodzi taka potrzeba? Bo jeżeli krowa "dobrze" stoi, prosto, nie ma problemu z poruszaniem się (tzn prawidłowo chodzi) to czy warto wykonywać na siłę korekcję. Moim zdaniem nie. Ja sądzę podobnie jak kolega gumaa 87 w koncówce laktacji oraz dopisałbym także okres zasuszenia (max 2 tygodnie przed wycieleniem) by krowa miała idealne racice na dzień porodu

#46 Share czajek

czajek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:korekcja racic, dobrostan zwierzat

Napisany 12 listopad 2013 - 20:40

korekcja racic u krów Witam to i ja wtrace swoje trzy grosze na temat korekcji racic. tak jak pisze krowka62, korekcja nie powinna byc wykonywana u zwierzat ktore maja zdrowe racice, bo w ten sposob mozemy krowie zrobic krzywde. bo jesli podeszwa ma odpowiednia grubosc, a koronka odpowiednia dlugosc wykonujac korekcje u takiej krowy oslabiamy jej podeszwe co potem moze prowadzic do roznych urazow mechanicznych racicy. ale ta granica czy wykonywac korekcje czy tez nie jest bardzo cienka. poniewaz korekcja to zabieg profilaktyczny ktory ma zapobiegac kulawiznom, dlatego w takim przypadku tylko dobry korektor jest wstanie okreslic czy robiac korekcje danej sztuce jej nie zaszkodzi a pomoze. dlatego nie powinno sie robic korekcji w wyznaczonych terminach np. 2 razy w roku calemu stadu bo przez to mozemy zazkodzic krowa ktore sa zdrowe i korekcji nie wymagaja. A najlepsza metoda korekcji jest holenderska metoda 5 kroków którą glownie wykonuje sie nozami, poniewaz nozem mamy wplyw na kazdy milimetr podeszwy dzieki czemu mozemy stworzyc niemal ze idealnie fizjologiczny ksztalt racicy, a wykonujac korekcje wlasnie o to nam chodzi. Szlifierka mozna stworzyc ladna racice dla oka, ale tak zrobiona racica czesto jest skrzywdzeniem krowy poprzez zbyt mocne zeszlifowanie piety badz calej podeszwy. wyniku takiej korekcji tarczą zreguly otrzymujemy nieprawidlowe kąty na racicy co przyczynia sie do obciazenia stawow oraz zostawiamy zbyt cienka podeszwe co jest dla krowy krzywda. moglbym sie bardziej rozpisać na ten temat ale komu by sie chcialo to czytac pozdrawiam.

#47 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 13 listopad 2013 - 06:29

korekcja racic u krów Kolega czajek ma rację. Tylko, że w Polsce metoda holenderska jest mało znana. Mama nadzieję że za pomocą Pana Kapicy rozpowszechni się więcej - prowadzi kursy dla korektorów oraz wraz z pewną firmą paszową pokazy korekcji.
Dodam że zbyt cienka podeszwa (zbyt mocno ścięty róg przy użyciu szlifierki) powoduje szybsze narastanie rogu (organizm broni się) a brak kątów czy raczej złe wypoziomowanie będzie powodować przepukliny (niefachowo wrzody).

#48 Share zootechniczka

zootechniczka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 19:10

korekcja racic u krów

A spytam się posiadają własne poskromy dla zwierząt? Podobne do tych poniżej.

http://www.youtube.com/watch?v=Mx1C6FF8HKg

Tak mają własnie taki poskrom, albo bardzo podobny :) Ja w swojej karierze przeżyłam prace na trzech rodzajach poskromów i uważam, że ten jest najbardziej bezpieczny dla zwierzęcia... chociaż dla korektorów racic, chyba najmniej wygodny, ale przecież to nie oni są tu najważniejsi :) A Pan Kapica też prowadzi szkolenie na tego rodzaju poskromie, wiem bo sama brałam w nim udział :D

#49 Share Jejonek

Jejonek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 18:41

korekcja racic u krów Witam!
Jestem w ogromnym przerażeniu czytając wypowiedzi : krowka62 i czajek. Uważacie że nie należy robić korekcji racic krową które są zdrowe? Nie wiem co napisać (szok). Oby było jak naj mniej osób w polskiej gospodarce które będą myślały wte sposób toż to stare mongolskie myślenie jeśli nic zwierzęciu nie jest to nic mu nie robić tak?
Po pierwsze , najbardziej rozwalił mnie tekst : "dopisałbym także okres zasuszenia (max 2 tygodnie przed wycieleniem) by krowa miała idealne racice na dzień porodu" . Wykluczone !!! największa krzywda dla zwierzęcia oraz największa krzywda finansowa dla nas!!. Zwierze po takiej korekcji może porzucić ciąże , może dojść do przekrętu płodu itp.
Drugie co mnie nie pokoi w waszych wypowiedziach to to że uważacie że robić tylko takie krowy które mają już problem z kulawiznami, przykro mi ale wtedy to już jest za późno wtedy to krowa jest chora i się ją leczy a nie przeprowadza korekcje. Nauczcie się raz że jest różnica pomiędzy : KOREKCJĄ RACIC a LECZENIEM NARZĄDÓW RUCHU U BYDŁA w tym przypadku racic. Nie da się tak że w wydajnych oborach nie ma przyrostu racic . Prosta logiczne wytłumaczenie jeżeli krowa daje dużo mleka to jest tak zwanie pędzona czyli przyrost masy i produkcji mleka jest większy a przy czym idzie przyrost racicy jest też większy dodatkowo dochodzi kwasica ( czyli już naprawdę olbrzymi przyrost masy). Trzecia kwestia to metoda Holenderska wycinania racic . 5 sztuk dziennie tak? Ok masz stado 500 sztuk bydła i musisz korekcje przeprowadzić trzy razy do roku co wtedy?

Naprawdę jeśli nie macie pojęcia na temat Chorób i profilaktyki narządów ruchu u bydła to nie piszcie głupot które później ludzie czytają. Nie po to studiowałem tyle lat weterynarie żeby później czytać głupoty.

Ps. wracając do wycinania tym : "nożykiem" to zapewne byliście na jakimś pokazie z firmy zajmującej się dystrybucją pasz i oni robią tak ogromną furorę bo jadą, wytną kilka racic ( większość z nich uważa że nie wycina się przednich racic podają naprawdę wiele powodów że takie takie takie ble ble ble, wiecie dla czego nie wycinają przodów? Prawda jest taka że jeśli robią pokaz w hodowli w której krowy są trzymane na uwięzi i dbane mają o to aby miały sucho, to uwierzcie mi że przód naprawdę ale to naprawdę jest twardy i głupio by im było tak bezradnie powiedzieć ludziom że ten przód to trzeba by było wyciąć szlifierką :( bo przecież trzeba robić wszystko ręcznie.

#50 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 10:27

korekcja racic u krów Okres zasuszenia jest najlepszym okresem na wykonanie korekcji - z tego względu na to że krowa odpoczywa po laktacji i wskutek wysilenia organizmu na skutek dużej produkcji mleka może mieć problem czy to z przerostem puszki rogowej, schorzeniamu linii białej itp. Poskrom typu holenderskiego jest najbardziej bezpiecznym poskromem dla zwierząt do korekcji - dlatego pozwala na wykonanie korekcji w czasie ciąży. Oprócz tego w czasie laktacji krowa jest zajęta produkcją mleka i wszystkie zabiegi korekcyjne w tym okresie powodują stres i wpływają negatywnie na zwierzę (oczywiście jak ma problem z racicami to musi być leczona)
Nikt nie napisał że jak krowa ma kulawiznę to należy wykonać korekcje - taką krowę się po prostu leczy.
To do hodowcy należy przegląd swoich zwierząt np co miesiąc i wyłapanie sztuk, które mogą mieć problemy z racicami - zły chód, zła postaw, zbyt szybki przerost itp. i następnie skorygowanie tego poprzez korekcję.
Czyli reasumując w stadzie w której wykonywana jest korekcja metodą holenderską będą i sztuki które będą i 10 razy miały robiona korekcje w ciągu roku ale będą też sztuki które tylko raz w roku czy na kilka lat. A jeżeli wykonujemy korekcję co 4 mięsięcy to będą sztuki które za rzadko mają korekcje ale i takie które za często.
To właśnie duże stada powinny liczyć się z kosztami i nie zawsze bezsensownie wydawać pieniędzy na korektorów.
Co do szlifierka osobiście widziałem jak Pan Kapica stosował szlifierkę - bo jak ma do zebrania kilkanaście milinetrów rogu to dziwne by robił to nożykiem. Co do przodów kolega powyżej nie podał powodów dla jakich ich powinno się korygować.
Ja z wykształcenia jestem zootechnikiem i i nie zawsze co mi wpojono na studiach jest zgodne z moimi przekonaniami. Człowiek się rozwija, zmienia poglądy, stosuje nowe rozwiązania bo jeżeli by tego nie robił to bylibyśmy dalej w epoce kamienia łupanego.
Niestety lobby korektorów "polskiej" metody jest ogromne i jeżeli nie wiemy o co chodzi to chodzi o pieniądze. Dlatego metoda proponowana przez Pana Kapice czy jedną z firm jest tak niepopularna wsród korektorów. Polscy rolnicy coraz bardziej się do niej przekonują i coraz więcej jest korektorów

Ps. Znam gospodarstwa gdzie wydajność jest na poziomie powyżej 10 tyś litrów mleka, prowadzana jest na podręcznikowym poziomie, korekcja co 3 miesiące i brakowanie na poziomie 30-40%. Czy o to nam chodzi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share czajek

czajek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 19 grudzień 2013 - 22:47

korekcja racic u krów jajonek przeczytaj jeszcze raz dojladnie moja wyppwiedz. napisalem wyraznie ze korekcja to zabieg profilaktyczny. tak sie sklada ze dzis bylem na oborze w ktorej kprekcja byla wykonana przez bardzo znana firme ktora kladzie krowy na boku. dzis poprawialem po nich korekcje ktora byla wykonana w sposob calkowicie nie zgodny z sztuka korekcji racic. efekt po ich korekcji jest taki ze krowy ktore kulaly , kuleja dalej a wiele sztuk jest takich ktore przed korekcja nie kulaly a teraz kuleja. na duzy przyrost rogu najlatwiej powidziec ze to wina zywienia. do korekcji powinno sie wybierac sztuki ktore.kuleja i trzeba je zrabic natychmiast oraz takie ktore potrzebuja tego profilaktycznie czyli krowy nie kulejace z lekkim przerostem rogu lub zla postawa. pod zadnym pozorem nie mozna wjezdzac w rog szlofierka u krowy ktora ma prawidlowa dlugosc sciany i u krow ktore maja za krotkie racice. u takich krow nasze dzialanie mozemy jedynie skupic na wycieciu wyokraglen, odcieciu wolnych tkanek.z pietek jesli takie wystepuja i ewentualnym wypoziomowaniem , ale przy poziomowaniu takich sztuk musimy uwarzac na kazdy milimetr ciecia dlatego mozemy to zrobic tylko nozem. wracajac.do korekcji tej znanej firmy nie poczynili zadnych krokow aby poprawic kondycje stada zignorowali problem ktory wywoluje kulawizne w stadzie mimo ze problem nie jest trudny w diagnozie i leczeniu. korekcja to nie tylko.skracanie racic jak leci. nalezy je skrocic trzymajac sie pewnych zasad korekcji a nie jak leci. dobrze wypoziomowana racica wcale tak szybko nie rosnie ze wzgledu na to gdyz oba palce zuzywaja sie tak samo bo sa tak samo skrocone i wypoziomowane. ja zajmuje sie fukcjonalna metoda korekcji racic jestem z mazowieckiego i nikt mi nie powie ze ktos w dzien zrobi60szt i wiecej i zrobi to dobrze. a podstawa w korekcji jest znalezienie przyczyn kulawizm w stadzie i ich zniwelowaniu a nie tylko sciecie rogu. dziekuje. przepraszam ze tak chaotycznie ale pisalem na telefonie pozdrawiam

#52 Share czajek

czajek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 09:57

korekcja racic u krów witam odswiezam temat bo cos tu cicho co mnie bardzo dziwi. przeciez racice to problem wiekszasci polskich stad. z checia bym sie podzielil swoimi doswiadczeniami i po odpowiadal na wasze pytania. pozdrawiam

#53 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 09:45

korekcja racic u krów Jakie płyny do kąpieli racic stosujecie?

#54 Share czajek

czajek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 21:09

korekcja racic u krów witam . środki do kapieli racic to dosc obszerny temat. wiekszosc stad z ktorymi wspolpracuje przez dlugi okres borykala sie z problemem odpowieniego srodku do kapieli racic. jak wiemy wiekszosc stad wolnostanowiskowych w polsce boryka sie z problemami skórnymi w swoich stadach tzn. zapalenia skory palca, zapalenia szpary miedzypalcowej itp. to wlasnie ze wzgledu na te schorzenia kapiemy racie. a wiec tak te schorzenia wywoluja bakterie wiec jedynymi srodkami ktore moga nam dac zadowalajacy efekt sa srodki bakteriobujcze i ja takie stosuje w stadach ktore obsluguje. kapiele w siarczanie miedzi przynosza nam mizerne efekty dlatego bo siarczan miedzi jest slabo przyswajalny do skory i zewzgledu na to hodowcy decyduja sie kapac w duzych roztsworach co nam przynosi czesto odwrotny efekt do pozadanego a to dlatego bo siarczan pali krowy. wiec krowy z zapaleniami skory bardzo niechetnie wchodza w wanne bo maja otwarta rane ktora z stycznoscia z siarczanem miedzi bardzo boli. czesto zdaza sie tak ze po siarczanie ktory podrazni skore z malego zapalenia skory robi sie ono wieksze. ale niechce pisac tylko o tym ze siarczan jest zly. w siarczanie mozemy kapac ale nie w czystej postaci. sa srodki ktore zrobione zostaly na bazie siarczanu miedzi i dodatkowo wzbogacone o dodatki ktore poprawiaja jego przyswajalnosc dzieki temu kapiemy w malych stezeniach. ogolnie siarczan stwarza nie korzystne warunki dla rozwoju bakteri. a wiec najpierw bakterie trzeba zabic potem mozna profilaktycznie w siarczanie wzbogaconym kapac. i tak naprzemienie raz srodek bakteriobujczy a raz siarczan. pozdrawiam

#55 Share caniek

caniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,fotografia,inseminacja bydła,korekcja racic

Napisany 24 listopad 2014 - 15:49

korekcja racic u krów

Jakie środki polecacie na wrzody podeszwy (oczywiście po prawidłłowym odciążeniu chorej racicy)

MF 1014;U-4514;C-360;T-25

#56 Share radzio16

radzio16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 23:04

korekcja racic u krów

Jeżeli otworzyłeś wrzoda to najlepiej smoła bukowa i opatrunek, jeżeli nie to cięcia lecznicze i klocek na zdrowy palec.

#57 Share czajek

czajek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 01 grudzień 2014 - 18:34

korekcja racic u krów

na wrzod podeszwy najlepszym sposobem jest prawidlowe skorygowanie racicy i odciazenia miejsca chorego po przez ciecia lecznicze lub przez blok. prawidlowe skorygowanie to takie ktore spowoduje ze ciezar ciala zostanie przeniesiony w strone wierzcholka palca. najlepszym opatrunkiem na wrzod moim zdaniem jest uzycie masci z helatami cynku i miedzi w polaczniu z oksytetracyklina 50 lub oxymed 50. pozdrawiam. a najlepiej nie dopuszczac do powstania wrzoda. czyli trzeba sztuke skorygowac w takim momencie zeby nie dac szansy powstania wrzoda. pozdrawiam

#58 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 02 grudzień 2014 - 08:50

korekcja racic u krów

witam, mam pytanko, a czym najlepiej jest przeprowadzać korekcję racic? kątówką czy zwykłym nożem do kopyt? Czym wy się posługujecie?

Edytowany przez 7891Firefox, 02 grudzień 2014 - 08:52.

#59 Share tomek0889

tomek0889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 10:14

korekcja racic u krów

nozem wszystkiego nie wytniesz, najlepsza szlifierka tylko ze specjala tarcza bo zwykla to tylko kopyta przypala. Sa jeszcze takie specjalne duze cegi do tego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share czajek

czajek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 20:43

korekcja racic u krów

tarczą nie wprawiona osoba moze zrobic wiecej krzywdy zwierzeciu niz pozytku. uwierzcie mi ze ostrym nozem mozna naprawde sprawnie przeprowadzic korekcje. oczywiscie przy bardzo twardych racicach ktore z reguly sa z przodu trzeba uzyc tarczy ale trzeba byc bardzo ostroznym. ale cieszy mnie fakt ze coraz wiecej hodowcow szuka dobrej uslugi i sami chca wykonywac korekcje. swiadomosc rolnikow rosnie to jest bardzo motywujace.