bolo22

korekcja racic u krów

Polecane posty

czajek    2

jajonek przeczytaj jeszcze raz dojladnie moja wyppwiedz. napisalem wyraznie ze korekcja to zabieg profilaktyczny. tak sie sklada ze dzis bylem na oborze w ktorej kprekcja byla wykonana przez bardzo znana firme ktora kladzie krowy na boku. dzis poprawialem po nich korekcje ktora byla wykonana w sposob calkowicie nie zgodny z sztuka korekcji racic. efekt po ich korekcji jest taki ze krowy ktore kulaly , kuleja dalej a wiele sztuk jest takich ktore przed korekcja nie kulaly a teraz kuleja. na duzy przyrost rogu najlatwiej powidziec ze to wina zywienia. do korekcji powinno sie wybierac sztuki ktore.kuleja i trzeba je zrabic natychmiast oraz takie ktore potrzebuja tego profilaktycznie czyli krowy nie kulejace z lekkim przerostem rogu lub zla postawa. pod zadnym pozorem nie mozna wjezdzac w rog szlofierka u krowy ktora ma prawidlowa dlugosc sciany i u krow ktore maja za krotkie racice. u takich krow nasze dzialanie mozemy jedynie skupic na wycieciu wyokraglen, odcieciu wolnych tkanek.z pietek jesli takie wystepuja i ewentualnym wypoziomowaniem , ale przy poziomowaniu takich sztuk musimy uwarzac na kazdy milimetr ciecia dlatego mozemy to zrobic tylko nozem. wracajac.do korekcji tej znanej firmy nie poczynili zadnych krokow aby poprawic kondycje stada zignorowali problem ktory wywoluje kulawizne w stadzie mimo ze problem nie jest trudny w diagnozie i leczeniu. korekcja to nie tylko.skracanie racic jak leci. nalezy je skrocic trzymajac sie pewnych zasad korekcji a nie jak leci. dobrze wypoziomowana racica wcale tak szybko nie rosnie ze wzgledu na to gdyz oba palce zuzywaja sie tak samo bo sa tak samo skrocone i wypoziomowane. ja zajmuje sie fukcjonalna metoda korekcji racic jestem z mazowieckiego i nikt mi nie powie ze ktos w dzien zrobi60szt i wiecej i zrobi to dobrze. a podstawa w korekcji jest znalezienie przyczyn kulawizm w stadzie i ich zniwelowaniu a nie tylko sciecie rogu. dziekuje. przepraszam ze tak chaotycznie ale pisalem na telefonie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czajek    2

witam odswiezam temat bo cos tu cicho co mnie bardzo dziwi. przeciez racice to problem wiekszasci polskich stad. z checia bym sie podzielil swoimi doswiadczeniami i po odpowiadal na wasze pytania. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czajek    2

witam . środki do kapieli racic to dosc obszerny temat. wiekszosc stad z ktorymi wspolpracuje przez dlugi okres borykala sie z problemem odpowieniego srodku do kapieli racic. jak wiemy wiekszosc stad wolnostanowiskowych w polsce boryka sie z problemami skórnymi w swoich stadach tzn. zapalenia skory palca, zapalenia szpary miedzypalcowej itp. to wlasnie ze wzgledu na te schorzenia kapiemy racie. a wiec tak te schorzenia wywoluja bakterie wiec jedynymi srodkami ktore moga nam dac zadowalajacy efekt sa srodki bakteriobujcze i ja takie stosuje w stadach ktore obsluguje. kapiele w siarczanie miedzi przynosza nam mizerne efekty dlatego bo siarczan miedzi jest slabo przyswajalny do skory i zewzgledu na to hodowcy decyduja sie kapac w duzych roztsworach co nam przynosi czesto odwrotny efekt do pozadanego a to dlatego bo siarczan pali krowy. wiec krowy z zapaleniami skory bardzo niechetnie wchodza w wanne bo maja otwarta rane ktora z stycznoscia z siarczanem miedzi bardzo boli. czesto zdaza sie tak ze po siarczanie ktory podrazni skore z malego zapalenia skory robi sie ono wieksze. ale niechce pisac tylko o tym ze siarczan jest zly. w siarczanie mozemy kapac ale nie w czystej postaci. sa srodki ktore zrobione zostaly na bazie siarczanu miedzi i dodatkowo wzbogacone o dodatki ktore poprawiaja jego przyswajalnosc dzieki temu kapiemy w malych stezeniach. ogolnie siarczan stwarza nie korzystne warunki dla rozwoju bakteri. a wiec najpierw bakterie trzeba zabic potem mozna profilaktycznie w siarczanie wzbogaconym kapac. i tak naprzemienie raz srodek bakteriobujczy a raz siarczan. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caniek    7

Jakie środki polecacie na wrzody podeszwy (oczywiście po prawidłłowym odciążeniu chorej racicy)


MF 1014;U-4514;C-360;T-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzio16    0

Jeżeli otworzyłeś wrzoda to najlepiej smoła bukowa i opatrunek, jeżeli nie to cięcia lecznicze i klocek na zdrowy palec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czajek    2

na wrzod podeszwy najlepszym sposobem jest prawidlowe skorygowanie racicy i odciazenia miejsca chorego po przez ciecia lecznicze lub przez blok. prawidlowe skorygowanie to takie ktore spowoduje ze ciezar ciala zostanie przeniesiony w strone wierzcholka palca. najlepszym opatrunkiem na wrzod moim zdaniem jest uzycie masci z helatami cynku i miedzi w polaczniu z oksytetracyklina 50 lub oxymed 50. pozdrawiam. a najlepiej nie dopuszczac do powstania wrzoda. czyli trzeba sztuke skorygowac w takim momencie zeby nie dac szansy powstania wrzoda. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

witam, mam pytanko, a czym najlepiej jest przeprowadzać korekcję racic? kątówką czy zwykłym nożem do kopyt? Czym wy się posługujecie?

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0889    1

nozem wszystkiego nie wytniesz, najlepsza szlifierka tylko ze specjala tarcza bo zwykla to tylko kopyta przypala. Sa jeszcze takie specjalne duze cegi do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czajek    2

tarczą nie wprawiona osoba moze zrobic wiecej krzywdy zwierzeciu niz pozytku. uwierzcie mi ze ostrym nozem mozna naprawde sprawnie przeprowadzic korekcje. oczywiscie przy bardzo twardych racicach ktore z reguly sa z przodu trzeba uzyc tarczy ale trzeba byc bardzo ostroznym. ale cieszy mnie fakt ze coraz wiecej hodowcow szuka dobrej uslugi i sami chca wykonywac korekcje. swiadomosc rolnikow rosnie to jest bardzo motywujace. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caniek    7

Ja do tej pory stosowałem przy opatrunkach roztwór siarczanu miedzi i nadmanganian potasu + dziegeć, i podczas obserwacji własnego stada oraz gospodarstw przeze mnie obsługujących zauważyłem że nie zbyt się sprawdza. Prawdopodobnie dlatego,że nadmanganian szybko się ulatnia.

A teraz  zacząłem używać podoseptan i chinoseptan włąśnie chyba na bazie helatów o których wspominałeś.


MF 1014;U-4514;C-360;T-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czajek    2

trzeba pamietac ze siarczan tylko wysusza i przypala w zaden sposob nie wspomaga regeneracji uszkodzonego rogu. siarczan miedzi w postaci opatrunku moze wiecej balaganu narobic niz pozytku. zdejmowalem juz opatrunki zrobione z siarczanu wiec wiem jakie zniszczenia w racicy potrafi zrobic. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caniek    7

obsługuję kilka stad w oborach wolnostanowiskowych na głębokiej ściółce i tam mam najwięcej właśnie wrzodów. A w jaki sposób łączysz maść z tym proszkiem (oksytetracyklina), żeby to miało ręce i nogi ?

Edytowano przez caniek

MF 1014;U-4514;C-360;T-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Caniek dużo korekcji rocznie wykonujesz? Jesteś po jakimś dobrym kursie, uczyłeś się od specjalisty czy sam do tego doszedłeś? Jaka jest obecnie stawka za korekcję? Może się zgadamy i zajedziesz zrobić korekcję moim krówkom, bo daleko do mnie nie masz. Używasz tylko szlifierki czy nóż też jej nie ustępuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom79    0

witam wszystkich

czytając  forum stwierdziłem ze moze ktoś mi udzieli wskazówek i pomocy  problem z racjcą u krówki która miała wrzod  wezwałem weterynarza z  poskromem otworzył rane wyleciała krew założył opatrumnek z siarczanu miedzi i jeszcze jakiegos proszku i powiedz ze 2 tyg na sprawdzenie  po dwóch tygodniach wrzód mniejszy otworzył go znów poleciało troche krwi i kolejny opatrunek i za 2 tyg sprawdz   przed 3 spradzenie była  znacząca poprawa krówka nie wiele utykała   po 3 sprawdzeniu niewielka rana  krwi juz nie było założył optrunek  i miało być juz po sprawie okazuje sie ze zrobiło sie gorzej ma opuchniete wokó ł racicy  i w miejscu tego wrzodu wypływa biała maź zrobiłem zdjecie .... był teraz ostnio i stwierdzi ze to zwyrodnienie i nie da sie tego wyleczyć wkurzyłem sie okropnie 500 zl wziąl i musze do rzeżni z nia (szkoda mi bo duzo mleka daje )moze ktoś  ma jakiś pomysl zeby jej  cos z tym zrobić

post-48291-0-16831500-1418938484_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie jest przypadkiem zanokcica? Wet. podawał jakieś antybiotyki? Czasem może pomóc spryskiwanie niebieskim sprayem( oksytetracykliny chlorowodorek).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom79    0

najciekawsze ze  weteryn stwierdził ze skręciła  , zanokcica to nie jest bynajmniej tak mówił .....ma ten spray psiukam  zrobię zdjęcie lepiej może pokarzę  tą ranę po wrzodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caniek    7

@Thomas2135 szlifierką na początku, a końcowej obróbki dokonuję nożem,samą szlifierką nie zrobi się tego dobrze. Biorę 20 zł/sztuka + ewentualna dopłata za opatrunek i też jeszcze zależy ile sztuk, zawsze można się dogadać ;) jestem po technikum wet. ,a korekcję praktykowałem u lek. wet. który opiekuje się bydłem W PH Konrad, no i też u swojego weta u którego miałem co roczne praktyki.Tak na większą skalę zacząłem się zajmować od nie dawna ,w tym roku miałem na "warsztacie" około 1000 szt. 


MF 1014;U-4514;C-360;T-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom79    0

powstał taki kanał jak oznaczyłem 1 ale najbardziej obolałe ma miejsce 2

post-48291-0-27678500-1419024875_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Biała max czyli " ropa" świadczy o zakażeniu rany. Takie coś najlepiej będzie leczyć antybiotykiem. Możesz zawołać innego weta i wyjaśnić co i jak? Warto byłoby jeszcze raz skorygować jeśli to możliwe. Krowa stoi prawidłowo na całej racicy, czy na piętkach? Póki co polecam smarować maścią Dermacorn i spryskiwać niebieskim sprayem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

w tym przypadku jesli zależy ci na krowie pomoże chyba tylko amputacja palca. mam jedna sztuke po ampytacji i dobrze ona funkcjonuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tu nie wygląda tak źle. Jakbyście zobaczyli racicę u jednej z moich krów. Po korekcji zrobiła się o 1/3 większa, ale wet się nie przyzna, że coś spieprzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caniek    7

Nie wiem jak wyglądało dokładnie postępowanie twojego weta (żeby miarowo ocenić sytuacje),ale mi się wydaje że jeżeli przeprowadzając korekcję odciążył chorą racicę i zaopatrzył wrzód to przy kolejnych zmianach opatrunku (kiedy to w tym czasie trwa już proces gojenia) nie powinien otwierać go ponownie,tworząc w ten sposób "wrota" dla bakterii.Tak jak pisano wyżej najlepsze jak na razie to antybiotyk i ew. podklejenia klocka(w zależności od tego jak rozłożony jest ciężar).


MF 1014;U-4514;C-360;T-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj