Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dziwny przypadek.

44 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pawelo89

pawelo89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 14:56

Dziwny przypadek. Witam forumowiczów, jestem tutaj nowy. Około 2 miesiące temu zakupiłem Fendt'a Farmer 309 z 98r. Ostatnio zauważyłem, że jak odpalę ciągnik i jest on zimny to gdy trzymam wciśnięte sprzęgło to obroty utrzymują się ok 700 na min. Gdy jednak puszczę sprzęgło obroty spadają do 650 i ciągnik tak jakby chciał jechać, widać lekki ruch kół. Czym to jest spowodowane? Jakaś awaria czy to normalne? Może zły olej jest w skrzyni? A i jeszcze jedno, w taką pogodę jak teraz czyli nocne mrozy i jak rano odpalam to zaraz po rozruchu pojawia się na chwilę ikona z sygnałem dźwiękowym, przedstawia ona tak jakby literę " U " z kropką w środku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dziwny przypadek. Dzisiaj, 11:12
  •  

#2 Share fendt309c

fendt309c

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 15:16

Dziwny przypadek. Powiedz mi jaką wersje posiadasz z elektroniką czy bez (wersje 'C'). Bo u mnie w wersji bez elektroniki jest tak :
Gdy silnik jest zimny i mam wyłączony rewers i półbiegi i jak puszcze sprzęgło jest ok. A gdy włączę rewers albo półbieg albo pokręcę kierownicą to trochę silnik przymuli to dlatego że silnik i jego podzespoły nie są rozgrzane,ale jak się rozgrzeje wszystko jest ok. Na obroty nie patrzyłem to nie wiem. a z tą literką U to chyba ci chodzi o świece żarowe.

#3 Share pawelo89

pawelo89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 15:23

Dziwny przypadek. Mam wersję z pełną eletroniką. dziwi mnie fakt, że ciągnik mimo iż jest na biegu jałowym to tak jakby próbował ruszać i nie ma znaczenia czy kierunek do tyłu czy do przodu.

#4 Share fendt309c

fendt309c

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 15:39

Dziwny przypadek. Popatrz przy sprzęgle może tam jest jakiś problem może nie zasprzęgla porządnie... nie wiem jaka może być przyczyna.Najlepiej popytaj fachowców albo kogoś ze wsi co ma podobny ciągnik.

#5 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 16:40

Dziwny przypadek. a pewnie jak sie rozgrzeja po chwili jest ok? to wina gestego oleju. mam tak samo w mrozy w samochodzie w ktorym przez 300 tys nie byl olej nigdy zmieniany od nowosci. na luzie sam wolno jedzie do przodu, im wiekszy mroz tym szybciej:) przejade 500m i mu przechodzi. olej masz taki jak powinien byc?

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#6 Share pawelo89

pawelo89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 17:09

Dziwny przypadek. Właśnie nie wiem jaki tam jest olej, zamierzam go wymienić na nowy. Dynatrans 80W90 LS, firmy Total.

#7 Share Ginterpol

Ginterpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 388 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 18:40

Dziwny przypadek. nasuwa mi się tylko przysłowie- zamienił stryjek siekierkę na kijek...
HYDRAMOT!!!!!!!!!!! tylko HYDRAMOT!!!!!!!!! teraz możesz mieć kłopot z kupnem bo teraz wychodzi pod nazwą: agrifarm stou 10w-40 mc jest to olej firmy fusch

#8 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1187 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 18:45

Dziwny przypadek. Zrób zdjęcie tego komunikatu to bede widział konkretnie i ci powien.

#9 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 21:42

Dziwny przypadek. Nie radzę lać 10w-40 do tej skrzyni chyba że radzący weźmie na siebie koszty ew. naprawy. Tam ma być 80w90 jeśli ls to jeszce lepiej.
Ten total jest całkiem, całkiem. Sam wymieniłem w 312 z Fuscha na Total i skrzynia ucichła. W sprążarkach chłodniczych taż przeszliśmy na Total i jest OK.

#10 Share artur21

artur21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 22:12

Dziwny przypadek. a czemu 10 w 40 nie nadaje się do tej skrzyni, ja w swoim 308 wlałem 10 w 40 hydramot i nic się złego nie dzieje a mój znajomy serwisant kontaktował się z filia korbanków, to powiedzieli ze można stosować

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share pawelo89

pawelo89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 22:17

Dziwny przypadek. Można teoretycznie, już nie raz się spotkałem z opinią, że oleje o specyfikacji 10W40 są w zasadzie to wszystkiego i do niczego. Dodatkowo na stronie Statoil jest aplikacja która pozwala nam dobrać odpowiedni olej do danej maszyny. Wyszło mi, że powinien to być olej 80W90, a co do głośnej skrzyni to fakt, szczególnie na wysokich biegach i przy dużej prędkości jest dość głośna, gdzieś na forum jest temat o olejach i jeden z użytkowników wypowiadał się iż zmienił olej 10W30 bodajże na 80W90 Dynatrans LS właśnie firmy Total i skrzynia ucichła.

Do @JD1052. Nie dam rady zrobić zdjęcia bo ta ikona pojawia się na momencik i natychmiast znika, wydaje mi się że to może chodzić o to iż zanika ciśnienie w smarowaniu skrzyni, bo kiedyś przy ugniataniu pryzmy jak ciągnik był w dość dużym przechyle też mi się taki komunikat pojawił ale również szybko zniknął.

Edytowany przez pawelo89, 19 styczeń 2012 - 22:20.

#12 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1187 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 05:48

Dziwny przypadek. Ciśnienie to trybo z kropelka w środku. Ale możliwe że to było to, bo twoj przypadek z pryzma jest prawdziwy.

#13 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 11:22

Dziwny przypadek. A ten serwisant odróżnia STOU UTTO i przekładniowe oleje z dodatkiem ls ? Wie który można stosować przy mokrych hamulcach a który w mechanizmach o ograniczonym poślizgu? A może slyszał coś o GL4 albo teraz już GL5? U korbamków polecają to co stoi w beczkach i nie zawsze odbiera telefon ten właściwy albo kompetentny.

#14 Share Ginterpol

Ginterpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 388 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:26

Dziwny przypadek.

Nie radzę lać 10w-40 do tej skrzyni chyba że radzący weźmie na siebie koszty ew. naprawy. Tam ma być 80w90 jeśli ls to jeszce lepiej.
Ten total jest całkiem, całkiem. Sam wymieniłem w 312 z Fuscha na Total i skrzynia ucichła. W sprążarkach chłodniczych taż przeszliśmy na Total i jest OK.

taki olej możesz nalać np. do przedniego mostu lub zwolnicy gdzie są smarowane tylko tryby i łożyska. olej ten nie nadaje się do układów z obwodem hydraulicznym chociaż by wzmacniacz momentu lub WOM. chociaż osobiście takiego oleju nie wlał bym nawet do zwolnicy gdyż w swej specyfikacji nie posiada normy MIL-2105 gdzie jest wymagana w większości przekładni zachodnich ciągników.
jeśli byś próbował wlać hydramot do silnika to mogę się zgodzić że może się źle skończyć... ale na pewno nie do przekładni!!

#15 Share pawelo89

pawelo89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 19:04

Dziwny przypadek. To w końcu jak z tym olejem? sprawdzałem na stronach kilku producentów i w każdej wyszukiwarce wyskakiwało że powinien w Fendzie być olej 80W90.

#16 Share Ginterpol

Ginterpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 388 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 21:18

Dziwny przypadek. w instrukcji na pewno masz napisane.
na jednym ze szkoleń o olejach dostałem prospekt o olejach i po ogólnym przejrzeniu pytam czemu piszą że niektóre oleje się nadają jak w swej specyfikacji nie mają norm podanych przez producenta maszyny. odpowiedz padła że ich inżynierowie stwierdzili że oleje te mogą być stosowane ale nie muszą.... wywnioskowałem że dzięki takim informacjom i ulotkom wielu się nabiera i powiększa interesy...
jak już koniecznie chcesz wlać jakieś siki to przynajmniej jakiegoś przekładniowo-hydrauliczny
a tak na marginesie podaj jakiś link gdzie pisze że powinien być to olej 80w90 i jeszcze jakiej firmy abym mógł znaleźć pełną specyfikację tego oleju bo mam od hu*a materiałów o olejach

#17 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 21:20

Dziwny przypadek. MIL2105 inaczej API GL-4 czyli cała zgraja UTTO STUO, MIL2105-B czyli API GL-5,80w90 nie będzie figurował pod MIL-2105 bo jest olejem wyższej klasy choć niektórzy producenci piszą że ich 10w40 spełnia GL-4 i GL-5. Chodzi o obciążenie w jakim pracuje dany olej,szczególnie w przypadku przekładni głównej. Tak więc 80w90 nadaje się szczególnie do mostów, skrzyń rozdzielczych, zwolnic, skrzyń biegów. Co do jego pracy w hydraulice to w tym przypadku nie ma większego znaczenia gdyż ciśnienia nie są tu zbyt duże. Obieg służy tylko do sterowania skrzynią i smarowania jej newralgicznych miejsc.
Sprawdzałeś i to jest prawda tak ma być.

#18 Share pawelo89

pawelo89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 22:14

Dziwny przypadek. @Ginterpol proszę podaję link http://www.statoil.p...pid=231&mid=206 i nie rozumiem dlaczego w tak chamski sposób się oburzasz, to tylko dyskusja, a i z ciekawości dziś też dzwoniłem do korbankowa i powiedzieli mi że powinien być to olej o specyfikacji 80W90 w dodatku miły pan powiedział że dobrym wyborem bedzie dynatrans LS firmy Total bo ma dobrą relację cena-jakość, wygląda na to, że nikt nie poda jasnej odpowiedzi skoro w serwisie opinia zależna jest od tego kto odbierze telefon.

Edytowany przez pawelo89, 20 styczeń 2012 - 22:24.

#19 Share Ginterpol

Ginterpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 388 postów

Napisany 21 styczeń 2012 - 17:13

Dziwny przypadek. piszesz że MIL 2105 inaczej GL-4... mam rozumieć że jeśli na oleju jest podane GL-4 to posiada normę MIL2105 a to oznacza że i hipol spełnia te normy. mnie inaczej szkolili... a jeszcze MIL2105 B to nie oznacza że to jest GL-5 bo mnie uczyli że literka B czy D jest oznaczeniem warunków temperatury atmosferycznej w jakich powinien pracować.

@pawelo89@ dobrze kombinujesz tylko w oleju total dynatrans 80w90 nie znajdziesz tego co ma olej statoil gearWay 80w90

a jeśli chodzi o oburzanie to zgadza się.. tylko nosi mnie jak ktoś chce popełnić błędy wieku dziecięcego które ja też popełniłem... też lałem różne wynalazki które między innymi wcisnęli mi z firmy statoil, castrol, dyvinol, total i jeszcze parę innych. i odbiło się w remontach. a to wymiana tarczek sprzęgłowych łącznie z WOM przy 4500mtg.. a to napęd pomp (hydrauliki, smarowania, zasilania biegów) zęby się skończyły przy 7000mtg i w tym samym czasie wymiana synchronizatorów wymiana oleju na hydramot to skończyły się wszystkie dziwne awarie i teraz mam 19300mtg i właśnie jestem w trakcie składania skrzyni bo musiałem zlikwidować luz na autorewersie po rozebraniu okazało się że jeszcze trzeba tarcze na WOM wymienić. rocznie zużywam 3-4 beczki oleju. ostatnie bezawaryjne ponad 10tys mtg to zasługa dobrych olei na 100%

pytałeś więc doradziłem chcesz jeździć do korbankowa po części?? nic prostszego, tylko skorzystać z rady korbankowa.

PS. jak kupiłem prasę od korbanków i na pierwszy serwis wymienili olej (nie było mnie przy wymianie) to po odejściu claasa od korbanka olej badali serwisanci z niemiec bo prasa miała parę bubli.. (temat nie na teraz) to wyszło że była zalana nie tym olejem co sami wymagają.. do dziś się zastanawiam czy z głupoty czy maszyna ma zbyt długo nie pracować.......

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 21 styczeń 2012 - 19:36