leszekny

Przepisanie gospodarstwa synowi

Polecane posty

Nikita_Bennet    315

przy mniejszych gospodarstwach warto. Przy przekazaniu takich powyżej 50-70ha faktycznie może się nie opylać.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

U mieszczenie wszytkiego w jednej księdze nie jest takie proste i opłacalne. Nie opłaca sie bo moża w przypadku kredytu zastawić tylko część nie wszystko.

 

Tu się kolego nie zgodzę. Jeżeli masz hipotekę, to konkretnie będzie w KW wpisane którą działkę obciąża, a nie jak w twojej wypowiedzi, że obciąża całą KW. Nawet jak będziesz chciał sprzedać jedną z działek z obciążonej KW, to sprzedajesz ją i jest ona wtedy wyodrębniona z tej KW (np. zakładana jest wtedy na nią nowa KW).

Co do jednej lub kilku KW, za każdą KW płacisz, za każdy wpis do KW płacisz. Jak zakładasz jedną, to płacisz raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Papiery:

- wypis z rejestru gruntów na każdą działkę;

- akt własności na wszystko;

- żadna wycena nie jest potrzebna (nawet nie wskazana),

 

Co wypisów jak będziesz wypisywać wniosek - wpiszesz, że do notariusza(to oczywiste). Wypisujący dokument powinien wiedzieć o tym, lecz czasem ich rutyna gubi. Jak już dostaniesz dokument sprawdź na dole formułkę ma brzmieć:

" Dokument niniejszy jest wypisem z opisowych danych ewidencji gruntów i budynków i jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej".

Jak chodziłem pytać o notariusza był gość co miał źle wypisany przed jest miał "nie" (w wyższej formułce) jeszcze raz musiał iść po dokumenty. Ten z "nie" jest tańszy to może dlatego go wziął.

 

 

Jak masz Akt Własności na którejś działce, nie ma na nim założonej KW to musisz szybko lecieć do geodezji po wyrys na na te działke.

 

Wycena potrzebna jest do kredytu.

Edytowano przez Majcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

oj chyba było kilka lat temu że obciąża się całą KW. Chyba bo coś kojarzę że była zmiana przepisów.

Dopiero niedawno się zmieniło że można włączyć do czystej KW nieruchomość obciążoną i nie obciąży to całej KW.

Może ktoś jest na bieżąco i może to potwierdzić?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Napiszę jak to jest u mnie. Mam kredyt na całe gospodarstwo, cztery działki ewidencyjne. Na dwóch mam ograniczone prawo rzeczowe (służebność). Mam 3 KW, każda była nowo zakładana (wymóg banku). Na te dwie działki ograniczone rzeczowo, również była zakładana KW i w dziale o ograniczeniach mam dwie pozycje: hipoteka i służebność.

A tak offtopic, jeżeli bierzecie hipotekę pod zastaw kilku działek i każda jest na oddzielnej KW, to płacicie raz za wpis hipoteki do kilku KW. Ja zapłaciłem dwa razy, ale sąd mi zwrócił (a już miałem się sam upomnieć o kaskę). To była tzw. hipoteka łączna umowna. To na wszelki wypadek jakby ktoś brał większy kredyt a w banku pracowali ludzie którzy muszą wyrobić normę.

 

Notariusze muszą być kompetentni, ale patrząc na ostatnie poczynania w kraju (kobieta chciała pożyczyć grosza pod zastaw domu, a okazało się że jakiś ciul razem z notariuszem podsunęli jej umowę sprzedaży-sprawa już wygrana na korzyść tej kobiety), to niestety trzeba patrzeć każdemu na ręce. Pisząc wcześniej o tym, żeby zapytać się kilku notariuszy o cenę, miałem na myśli wyjaśnić każdemu notariuszowi twoją sytuację i wyciągnąć wniosek, czy faktycznie to samo chcą i to samo osiągniesz. Ja na własnym przykładzie wiem, że niska cena nie zawsze wiąże się z wysoką jakością (jeden notariusz miał marmury ale za to brał 1,5 raza więcej niż ten który miał zwykłe biuro z poczekalnią na wspólnym korytarzu budynku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Czy jeśli mama przepisała by na mnie gospodarstwo dostała by rentę strukturalną czy teraz już tego nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

lukasz222 dzięki za odpowiedź , czyli żeby miała jakąś rente to musi czekać do , wieku emerytalnego z przepisaniem czy jak to jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turion23    28

panowie i panie mam takie pytanie.jakby ojciec miał przepisać gospodarstwo rolne to czy jeśli podzieliłby je na pół(jedna połowa na mnie a druga na mojego brata) to jak wtedy wyglądała by sytuacja z dopłatami choćby na młodego rolnika?dostałbym dopłatę ja i brat czy byłaby jedna dopłata do podzielenia na nas dwóch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Przy założeniu, że ojciec przepisałby wam tyle ziemi, ile jest w wymogach na MR i spełnialibyście resztę warunków to obaj możecie dostać premię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę jakie są koszty przekazania gospodarstwa następcy (pomijając oczywiście koszty notarialne) - czy od przekazanych maszyn należy odprowadzić PCC?

 

wskażcie mi proszę jakie są koszty przekazania gospodarstwa następcy (pomijając oczywiście koszty notarialne) - czy od przekazanych maszyn należy odprowadzić PCC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Pewnie już się dowiedziałeś.

 

Jeśli rodzice przekażą Ci maszyny darowizną (I linia) w US nie płacisz. Miałem to aktem zrobione nawet do US nie chodziłem, notariusz to załatwiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie nie jestem synem, ale mam pare pytań związanych z przepisaniem ziemi. Otóż rodzice chcą mi przepisać ziemie tłumacząc się tym, że tato (63lat) dostanie większą rentę, emeryturę i właśnie pierwsze pytanie czy to prawda że dostałby większą i o ile ? Dowiedziałabym się też że musze mieć wykształcenie rolnicze więc jakie to ma być wykształcenie technik inżynier czy mogę skończyć jakiś kurs? Studiuje obecnie inny zupełnie kierunek więc czy tą dodatkową edukacja mogłaby być zaoczna ? Bardzo prosiłabym bardzo o odpowiedzi a mój pytani oraz o dodatkowe informacje. Z góry dziękuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Wybacz że tak późno ale może sie przydać

 

jeśli Twój ojciec pobiera rente i prowadzi gospodarstwo rolne to nie otrzymuje całości renty tylko 50%. Po "pozbyciu się" gospodarstwa Twój tato idzie bodajże do urzędu gminy skąd bierze zaświadczenie że nie posiada już gospodarstwa i udaje się do KRUSu, gdzie składa wniosek o podwyższenie renty. Ty z kolei, jedziesz do agencji, składasz wniosek o nadanie nowego numeru gospodarstwa. Potrzebujesz dowód osobisty, konto bankowe i nie jestem pewien czy wymagają akt notarialny czy nie (jak ktoś zaczyna przygodę z KRUSem to tam na 99% wymagają)

 

Co do przejęcia gospodarstwa nie potrzebujesz wykształcenia rolniczego (tak, dopłaty weźmiesz studiując budownictwo czy socjologię) Wykształcenie jest potrzebne żeby korzystać z programów takich jak Młody rolnik, czy restrukturyzacja gospodarstw rolnych


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1983    0

a jesli mi zostanie przepisane gospodarstwo bo rodzice koncza lata to czy mija zona bedzie musiala oplacac krus a dodam ze ja jestem na zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

a co robi twoja żona? jeżeli nie jest ubezpieczona to mozesz opłacac jej krus jako domownikowi, ale nic na siłę,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

A ja mam następujące pytanko :)

Mam wydzierżawione 2 ha pola od ciotki czyli siostry mojego ojca, umowa dzierżawy zawarta na 10 lat notarialnie ja opłacam oczywiście podatek i biorę dopłaty.

Papiery poszły do rejestru gruntu i gminy tam jest zmienione.

Teraz ciotka chce przepisać te 2 ha na swoją córkę, co do użytkowania pola nic się nie zmieni tylko interesuje mnie czy do tej umowy dzierżawy którą posiadam potrzebny będzie jakiś aneks z nowymi danymi właściciela tej działki ? I czy nic nie stoi na przeszkodzie przepisania dzierżawionego pola

Bo teraz nakaz płatności podatku dostaję jedna kartka na swoją ziemię której jestem właścicielem i druga na tą dzierżawę gdzie jako właściciel widnieje ciotka, a jako płatnik jestem wymieniony ja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nigdzie nie mogę znaleźć tematu o  ''Płatności dla rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali gospodarstwo innemu rolnikowi''. Wyszło rozporządzenie rozpoczęło się przyjmowanie wniosków, a z tego co wiem to nikt nic nie wie. Moja sytuacja jest następująca. Rodzice przekazali mi część gospodarstwa na działanie ''młody rolnik''. Teraz tata chce przejść na wcześniejszą emeryturę i przekazać resztę. Tak się złożyło że że weszło to działanie i chcemy z niego skorzystać ale jest dużo pytań. Np. co z ubezpieczeniem mamy po przekazaniu gospodarstwa bo jest na KRUS razem z tata a jak mi przekażą to nie będzie mogła być. Następne pytanie. Tata ma dzierżawę nieformalna na która bierze dopłaty i czy musi wpisywać ja do wniosku o płatność? Ja mam dzierżawy formalne i czy liczą się mi one do mojej wlasności czy nie? Znaczy co rozumiecie przez stwierdzenie ''Powierzchnia gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa przejmującego. ( z czy bez dzierżaw) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj