Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przepisanie gospodarstwa synowi

69 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 06 sierpień 2013 - 11:24

Przepisanie gospodarstwa synowi Na chama nic nie zrobisz, pijanego do notariusza nie zaprowadzisz. Tylko po dobroci. Matka jest? Mają wspólność majątkową?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przepisanie gospodarstwa synowi Dzisiaj, 09:26
  •  

#42 Share mariusz1606

mariusz1606

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 sierpień 2013 - 11:30

Przepisanie gospodarstwa synowi jak w małżeństwie, założyła mu alimenty ale nie spłaca,dlatego komornik jest,

#43 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 06 sierpień 2013 - 12:10

Przepisanie gospodarstwa synowi A własność jest na oboje, czy tylko na niego?
Aha, bierz się za to czym prędzej, bo komornik sprzeda i nic nie dostaniesz.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share mariusz1606

mariusz1606

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 07 sierpień 2013 - 09:21

Przepisanie gospodarstwa synowi jest tylko na ojca

#45 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 01:27

Przepisanie gospodarstwa synowi Ludziska potrzebuje pomocy

Sprawa wygląda tak, że ojciec będzie przepisywał gospodarstwo na mnie, sam ma juz pozytywną decyzje o rencie. Szkoły rolniczej nie mam żadnej, studiuje sobie dziennie, ale to nie ma znaczenia, do programów uzupełnie sobie wykształcenie ale to odrębny temat. Przychodzimy do notariusza i co dalej? Jakie dokumenty potrzebuje? Ile trwa takie przepisanie gospodarstwa, jakieś papiery trzeba dostarczyć do arimr, no i najważniejsze, jaki jest koszt takiej "przyjemności" i od czego ona zależy? Coś wyczytałem że od wartości gospodarstwa, czyli trzeba wcześniej robić wycene czy nie jest to konieczne?

KS Falubaz

#46 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 09:36

Przepisanie gospodarstwa synowi Jak kupowałem gospodarstwo, i właściciel jednej z działek miał przepisywać na syna resztę.
Papiery:
- wypis z rejestru gruntów na każdą działkę;
- akt własności na wszystko;
- żadna wycena nie jest potrzebna (nawet nie wskazana), cenę "szacuje" przekazujący. Od tego jest do płacenia podatek, ale: podatek jest od nieużytków i lasu :-D (w naszym przypadku tamten właściciel miał "oddać" synowi resztę gospodarstw po kilka tyś./ha ). Ale na 90% w przypadku przekazywania dzieciom, nie ma podatku pcc (od czynności cywilno prawnych).
- notariusze są różni, taksy notarialne: http://www.gazetapra...ksa_notarialna#
z notariuszem idzie się dogadać(my mieliśmy odstępstwo od tych maksymalnych stawek w granicach 2 tyś. - kwota nieruchomości 360 tyś.).

Koszty jakie będziesz miał, to napewno: taksa dla notariusza, wypisy z rejestru gruntów, odpisy z KW (księgi wieczystej) upieraj się żeby sprawdzili to sobie online - czasami lubią papiery i trzeba dy...ć do sądu i 30zł za jeden odpis, wpis do KW (kilkadziesiąt zł lub 100 zł).

Poza tym, zadzwoń do notariusza, to nic nie kosztuje a odpowiedzą na twoje pytania. Dzwoń do kilku! Ceną znajdziesz odpowiednią i dla Ciebie.
Jak coś jeszcze, to wal jak w dym. Jestem na bieżąco :D

Edytowany przez Polus0, 03 styczeń 2014 - 09:40.

#47 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 03 styczeń 2014 - 09:53

Przepisanie gospodarstwa synowi Pierwsze co trzeba mieć to nr producenta i nr siedziby stada (jeśli w gospodarstwie są zwierzęta) w ARiMR, w innym przypadku nie możesz przyjmować gospodarstwa, bo w świetle prawa nie jesteś rolnikiem. Również polecam wykonać parę telefonów do notariusza czy właśnie do BP ARiMR

#48 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 14:14

Przepisanie gospodarstwa synowi dzięki za pomoc, na dniach podzwonie do notariuszy, coś się dowiem i w razie wu będę pytał

KS Falubaz

#49 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 03 styczeń 2014 - 14:43

Przepisanie gospodarstwa synowi na telefon to można panienki zamówić a nie ważne sprawy załatwiać ;)
Jedź do notariusza i to takiego który ma pozytywne opinie a nie jest tylko tani.
Wypytaj go o wszystko.
Potem podjedź do powiatówki ARiMR i tam wypytaj.

Wg mnie najpierw notariusz i kwity o przejęciu gospodarstwa, zapewne darowizna, dożywocie dla rodziców itp.
Potem pewnie ARiMR i o nadanie numeru producenta (i numeru stada, nawet jak nie masz zwierząt, może kiedyś będziesz miał i latać nie będziesz go załatwiać). Jeżeli będziesz brał dopłaty do materiału siewnego (ARR) to tam też nadadzą Ci własny numer ale to przy pierwszym wniosku jaki złożysz.

Koszta - zależy od notariusza. Normalnie za dzierżawę u nas liczą od wartości i jak wlicza dopłaty to robi się ciekawa sprawa, natomiast nam notariusz akty notarialne robi dużo taniej bo od ponad 15 laty jak nie dalej wszystko jest robione w jej biurze. Ogólnie cena jest do dogadania ale nie myśl że jest do 200-300 zł bo jeden notariusz krzyknie 1500 a drugi 3tysie.

Czasowo u notariusza to idzie szybko o ile masz wszystkie kwity tj wypisy itp.

Moja rada - na to co dostaniesz od rodziców załóż jedną nową księgę wieczystą i wszystko umieść w tej nowej księdze.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#50 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 19:29

Przepisanie gospodarstwa synowi U mieszczenie wszytkiego w jednej księdze nie jest takie proste i opłacalne. Nie opłaca sie bo moża w przypadku kredytu zastawić tylko część nie wszystko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 20:51

Przepisanie gospodarstwa synowi przy mniejszych gospodarstwach warto. Przy przekazaniu takich powyżej 50-70ha faktycznie może się nie opylać.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#52 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 12:49

U mieszczenie wszytkiego w jednej księdze nie jest takie proste i opłacalne. Nie opłaca sie bo moża w przypadku kredytu zastawić tylko część nie wszystko.

Tu się kolego nie zgodzę. Jeżeli masz hipotekę, to konkretnie będzie w KW wpisane którą działkę obciąża, a nie jak w twojej wypowiedzi, że obciąża całą KW. Nawet jak będziesz chciał sprzedać jedną z działek z obciążonej KW, to sprzedajesz ją i jest ona wtedy wyodrębniona z tej KW (np. zakładana jest wtedy na nią nowa KW).
Co do jednej lub kilku KW, za każdą KW płacisz, za każdy wpis do KW płacisz. Jak zakładasz jedną, to płacisz raz.

#53 Share Majcin

Majcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 16:25

Papiery:
- wypis z rejestru gruntów na każdą działkę;
- akt własności na wszystko;
- żadna wycena nie jest potrzebna (nawet nie wskazana),

Co wypisów jak będziesz wypisywać wniosek - wpiszesz, że do notariusza(to oczywiste). Wypisujący dokument powinien wiedzieć o tym, lecz czasem ich rutyna gubi. Jak już dostaniesz dokument sprawdź na dole formułkę ma brzmieć:
" Dokument niniejszy jest wypisem z opisowych danych ewidencji gruntów i budynków i jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej".
Jak chodziłem pytać o notariusza był gość co miał źle wypisany przed jest miał "nie" (w wyższej formułce) jeszcze raz musiał iść po dokumenty. Ten z "nie" jest tańszy to może dlatego go wziął.

Jak masz Akt Własności na którejś działce, nie ma na nim założonej KW to musisz szybko lecieć do geodezji po wyrys na na te działke.

Wycena potrzebna jest do kredytu.

Edytowany przez Majcin, 07 styczeń 2014 - 16:26.

#54 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 16:31

Przepisanie gospodarstwa synowi oj chyba było kilka lat temu że obciąża się całą KW. Chyba bo coś kojarzę że była zmiana przepisów.
Dopiero niedawno się zmieniło że można włączyć do czystej KW nieruchomość obciążoną i nie obciąży to całej KW.
Może ktoś jest na bieżąco i może to potwierdzić?
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#55 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 08:24

Przepisanie gospodarstwa synowi Napiszę jak to jest u mnie. Mam kredyt na całe gospodarstwo, cztery działki ewidencyjne. Na dwóch mam ograniczone prawo rzeczowe (służebność). Mam 3 KW, każda była nowo zakładana (wymóg banku). Na te dwie działki ograniczone rzeczowo, również była zakładana KW i w dziale o ograniczeniach mam dwie pozycje: hipoteka i służebność.
A tak offtopic, jeżeli bierzecie hipotekę pod zastaw kilku działek i każda jest na oddzielnej KW, to płacicie raz za wpis hipoteki do kilku KW. Ja zapłaciłem dwa razy, ale sąd mi zwrócił (a już miałem się sam upomnieć o kaskę). To była tzw. hipoteka łączna umowna. To na wszelki wypadek jakby ktoś brał większy kredyt a w banku pracowali ludzie którzy muszą wyrobić normę.

Notariusze muszą być kompetentni, ale patrząc na ostatnie poczynania w kraju (kobieta chciała pożyczyć grosza pod zastaw domu, a okazało się że jakiś ciul razem z notariuszem podsunęli jej umowę sprzedaży-sprawa już wygrana na korzyść tej kobiety), to niestety trzeba patrzeć każdemu na ręce. Pisząc wcześniej o tym, żeby zapytać się kilku notariuszy o cenę, miałem na myśli wyjaśnić każdemu notariuszowi twoją sytuację i wyciągnąć wniosek, czy faktycznie to samo chcą i to samo osiągniesz. Ja na własnym przykładzie wiem, że niska cena nie zawsze wiąże się z wysoką jakością (jeden notariusz miał marmury ale za to brał 1,5 raza więcej niż ten który miał zwykłe biuro z poczekalnią na wspólnym korytarzu budynku).

#56 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:27

Przepisanie gospodarstwa synowi Czy jeśli mama przepisała by na mnie gospodarstwo dostała by rentę strukturalną czy teraz już tego nie ma

#57 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 21 styczeń 2014 - 00:03

Przepisanie gospodarstwa synowi Rent strukturalnych już nie bedzie

#58 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 18:08

Przepisanie gospodarstwa synowi lukasz222 dzięki za odpowiedź , czyli żeby miała jakąś rente to musi czekać do , wieku emerytalnego z przepisaniem czy jak to jest

#59 Share turion23

turion23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:07

Przepisanie gospodarstwa synowi panowie i panie mam takie pytanie.jakby ojciec miał przepisać gospodarstwo rolne to czy jeśli podzieliłby je na pół(jedna połowa na mnie a druga na mojego brata) to jak wtedy wyglądała by sytuacja z dopłatami choćby na młodego rolnika?dostałbym dopłatę ja i brat czy byłaby jedna dopłata do podzielenia na nas dwóch?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:54

Przepisanie gospodarstwa synowi Przy założeniu, że ojciec przepisałby wam tyle ziemi, ile jest w wymogach na MR i spełnialibyście resztę warunków to obaj możecie dostać premię.