leszekny

Przepisanie gospodarstwa synowi

Polecane posty

soltys48    19551

Panowie naprawdę się Wam dziwie-oszustwo powinno się piętnować a nie tłumaczyć,że co to te 8 ha "niech chłopak ma dodatkowe źródło dochodu i ubezpieczenie"itd. @ west ma rację w jednym temacie ludzie piszą o patologiach w KRUS a tu w drugim kierujecie krok po kroku jak kręcić wałki w KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

oprócz płacenia składki KRUS musisz jeszcze zapłacić podatek rolny jako właściciel. Osobiście nie uważam też za fair brania dopłat zamiast tego, kto tą ziemię użytkuje, no ale to twoje sumienie, rób jak chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CUPRA    0

Witam

Mam Takie Pytanie, czy po przepisaniu gospodarstwa na syna bedę musiał nadal opłacać składkę KRUS i czy będe mógł zarejestrować sie w pośredniaku????

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Panowie powiem tak

Gnębicie chłopaka za to, że dobrze kombinuje jak tu nasze cudowne państwo wyj....ć a w szczególności pana T. ???

A ilu z was jeździ na opale w ciągnikach, kombajnach,samochodach??

Dlaczego okradacie państwo z akcyzy? kupcie ropę na stacji przecież trzeba płacić podatki???.

Więc zanim go obsmarujecie to pomyślcie dwa razy bo sami inni nie jesteśmy każdy kombinuje jak może by żyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro0    11

g2osc:

"Dlaczego okradacie państwo z akcyzy? kupcie ropę na stacji przecież trzeba płacić podatki???"

 

nikt idioto nie okrada państwa z akcyzy, jesli mamy mozliwosc jej zwrotu to sciągamy ja, nie kradniemy ,poza tym jest okreslona ilosc zwrotu, wszystkiego nie mozna.

 

Paliwo kupuje na stacji jak wielu z rolników wiec w czym problem?

 

g2osc-> kolejny miastowy który uwaza ze ronlicy zarabiaja za nic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CUPRA    0

Witam

Mam Takie Pytanie, czy po przepisaniu gospodarstwa na syna bedę musiał nadal opłacać składkę KRUS i czy będe mógł zarejestrować sie w pośredniaku????

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Jeżeli będziesz opłacał KRUS to nie możesz rejestrować się w pośredniaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Panowie naprawdę się Wam dziwie-oszustwo powinno się piętnować a nie tłumaczyć,że co to te 8 ha "niech chłopak ma dodatkowe źródło dochodu i ubezpieczenie"itd. @ west ma rację w jednym temacie ludzie piszą o patologiach w KRUS a tu w drugim kierujecie krok po kroku jak kręcić wałki w KRUS

znaczy co? podpier**lił byś człowieka za to- chłopie to są wałki-mało wiesz chyba o przekrętach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

A dlaczego nie? Czyżby była jakaś selekcja przy robieniu przekrętów? Tych co robią przekręty do 10 tys. to po co ruszać, szkoda ich a od 10 tys. w górę to już łapać i karać. Może zróbmy tak we wszystkim. Jak tobie kozulek nie wypłacą za dostarczony towar np. 5 tys. złotych to nic im nie róbmy bo w porównaniu z innymi to grosze ci ukradli. Idziesz na to? Jak od razu się w sądach rozluźni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Gdzie ty tu widzisz przekręt chłopie?(gdzie tu jest złamane prawo? do czego ty to porównujesz? ).Stajesz się posiadaczem 8ha i z ustawy wynika że musisz płacic KRUS(ojciec ma chyba prawo opisac ziemie na syna?)...Gzie pisze że musisz własnoręcznie tą ziemie obrabiać i że nie można jej wydzierżawić..dajesz dzierżawe na gębę i kto zabierze ci dopłaty?(pobieranie dopłat przez właściciela jest chyba legalne?)POWIEDZ gdzie i na jakiej podstawie zakapujesz taki wałek?Sam nie wiesz o czym piszesz albo kleisz głupka...pobieranie dopłat do gruntu nie jest kradzieżą ,jak i opłacanie składek w krus - ustawa do tego zobowiązuje skoro posiadasz grunt.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Dopłaty może pobierać tylko posiadacz faktyczny gruntu więc jeżeli jesteś właścicielem ale nie uprawiasz to nie możesz brać dopłat. A w KRUSie może być ubezpieczony tylko rolnik czyli osoba która osobiście prowadzi gospodarstwo rolne. Więc jeżeli ktoś kombinuje kupić ziemię, ubezpieczyć się w KRUSie i oddać w dzierżawę wzamian za pobieranie dopłat to nie jest rolnikiem i łamie prawo. A jak to udowodnić to już inna kwestia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Dopłaty może pobierać tylko posiadacz faktyczny gruntu więc jeżeli jesteś właścicielem ale nie uprawiasz to nie możesz brać dopłat. A w KRUSie może być ubezpieczony tylko rolnik czyli osoba która osobiście prowadzi gospodarstwo rolne. Więc jeżeli ktoś kombinuje kupić ziemię, ubezpieczyć się w KRUSie i oddać w dzierżawę wzamian za pobieranie dopłat to nie jest rolnikiem i łamie prawo. A jak to udowodnić to już inna kwestia.

Człowieku o czym ty piszesz , jakie łamanie prawa?Prawo jest nie precyzyjne i KRUS olewa czy osobiście prowadzisz czy nie..i nie tylko rolnik a także domownik-przeczytaj ustawę a potem pisz

 

JAK niby udowodnisz że jesteś posiadaczem gruntu jak nie masz glejtu,nawet jeśli postawisz światków że faktycznie ty obrabiasz i wyrwiesz dopłatę to w następnym roku dostaniesz kopa z pola od właściciela...u nas ludzie cieszą się że mogą dzierżawić pole za friko, bo jak nie było dopłat to trzeba było płacić niezły czynsz... sam kiedyś nie mało płaciłem za dzierżawy ....jednych to boli a drudzy korzystają .

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Takie wybiórcze masz podejście do równości wobec prawa. Jeżeli ty wydzierżawiasz i ukrywasz osoby które łamią prawo to jest dobrze, mała szkodliwość, wyższy cel. Jeżeli ktoś robi tak samo to jest to karygodne. A jak robi to warszawiak to tylko szubienica bo tak nie godzi się aby człowiek robił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz1606    0

odświeżam temat, jak przepisać? mój ojciec pije od kilku lat, w gospodarstwie robi to naprawdę musi, ma zobowiązania typu alimenty,komornika, dopłaty z Uni przepija, co i jak zrobić żeby gospodarstwo przepisać na mnie? jest nie duże, zajmuje ok 5ha. POMOCY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Na chama nic nie zrobisz, pijanego do notariusza nie zaprowadzisz. Tylko po dobroci. Matka jest? Mają wspólność majątkową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

A własność jest na oboje, czy tylko na niego?

Aha, bierz się za to czym prędzej, bo komornik sprzeda i nic nie dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Ludziska potrzebuje pomocy

 

Sprawa wygląda tak, że ojciec będzie przepisywał gospodarstwo na mnie, sam ma juz pozytywną decyzje o rencie. Szkoły rolniczej nie mam żadnej, studiuje sobie dziennie, ale to nie ma znaczenia, do programów uzupełnie sobie wykształcenie ale to odrębny temat. Przychodzimy do notariusza i co dalej? Jakie dokumenty potrzebuje? Ile trwa takie przepisanie gospodarstwa, jakieś papiery trzeba dostarczyć do arimr, no i najważniejsze, jaki jest koszt takiej "przyjemności" i od czego ona zależy? Coś wyczytałem że od wartości gospodarstwa, czyli trzeba wcześniej robić wycene czy nie jest to konieczne?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Jak kupowałem gospodarstwo, i właściciel jednej z działek miał przepisywać na syna resztę.

Papiery:

- wypis z rejestru gruntów na każdą działkę;

- akt własności na wszystko;

- żadna wycena nie jest potrzebna (nawet nie wskazana), cenę "szacuje" przekazujący. Od tego jest do płacenia podatek, ale: podatek jest od nieużytków i lasu :-D (w naszym przypadku tamten właściciel miał "oddać" synowi resztę gospodarstw po kilka tyś./ha ). Ale na 90% w przypadku przekazywania dzieciom, nie ma podatku pcc (od czynności cywilno prawnych).

- notariusze są różni, taksy notarialne: http://www.gazetapra...ksa_notarialna#

z notariuszem idzie się dogadać(my mieliśmy odstępstwo od tych maksymalnych stawek w granicach 2 tyś. - kwota nieruchomości 360 tyś.).

 

Koszty jakie będziesz miał, to napewno: taksa dla notariusza, wypisy z rejestru gruntów, odpisy z KW (księgi wieczystej) upieraj się żeby sprawdzili to sobie online - czasami lubią papiery i trzeba dy...ć do sądu i 30zł za jeden odpis, wpis do KW (kilkadziesiąt zł lub 100 zł).

 

Poza tym, zadzwoń do notariusza, to nic nie kosztuje a odpowiedzą na twoje pytania. Dzwoń do kilku! Ceną znajdziesz odpowiednią i dla Ciebie.

Jak coś jeszcze, to wal jak w dym. Jestem na bieżąco :D

Edytowano przez Polus0
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Pierwsze co trzeba mieć to nr producenta i nr siedziby stada (jeśli w gospodarstwie są zwierzęta) w ARiMR, w innym przypadku nie możesz przyjmować gospodarstwa, bo w świetle prawa nie jesteś rolnikiem. Również polecam wykonać parę telefonów do notariusza czy właśnie do BP ARiMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

dzięki za pomoc, na dniach podzwonie do notariuszy, coś się dowiem i w razie wu będę pytał


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

na telefon to można panienki zamówić a nie ważne sprawy załatwiać ;)

Jedź do notariusza i to takiego który ma pozytywne opinie a nie jest tylko tani.

Wypytaj go o wszystko.

Potem podjedź do powiatówki ARiMR i tam wypytaj.

 

Wg mnie najpierw notariusz i kwity o przejęciu gospodarstwa, zapewne darowizna, dożywocie dla rodziców itp.

Potem pewnie ARiMR i o nadanie numeru producenta (i numeru stada, nawet jak nie masz zwierząt, może kiedyś będziesz miał i latać nie będziesz go załatwiać). Jeżeli będziesz brał dopłaty do materiału siewnego (ARR) to tam też nadadzą Ci własny numer ale to przy pierwszym wniosku jaki złożysz.

 

Koszta - zależy od notariusza. Normalnie za dzierżawę u nas liczą od wartości i jak wlicza dopłaty to robi się ciekawa sprawa, natomiast nam notariusz akty notarialne robi dużo taniej bo od ponad 15 laty jak nie dalej wszystko jest robione w jej biurze. Ogólnie cena jest do dogadania ale nie myśl że jest do 200-300 zł bo jeden notariusz krzyknie 1500 a drugi 3tysie.

 

Czasowo u notariusza to idzie szybko o ile masz wszystkie kwity tj wypisy itp.

 

Moja rada - na to co dostaniesz od rodziców załóż jedną nową księgę wieczystą i wszystko umieść w tej nowej księdze.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

U mieszczenie wszytkiego w jednej księdze nie jest takie proste i opłacalne. Nie opłaca sie bo moża w przypadku kredytu zastawić tylko część nie wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj