radek24

Bydło mięsne

Polecane posty

Mateusz95    5
Napisano (edytowany)

Witam wszystkich forowiczów :) Chciałbym się doradzić jaka rasa jest najlepsza waszym zdaniem na mamki? Chodzi mi o rasy mięsne, bo wszyscy wiedzą pewnie jak dziś jest problem z cielakami :) Proszę o wasze opinie

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

A jakie możesz dostać każde są dobre ale najlepiej limousine simentale też mogą być chariolaise to wątpie czy dostał bys takie krowy czy jałówki łatwość wycieleń zależy od wielkości krowy i cielaka a herefordy nie rosną aż tak duże ale mają mocny instynkt stadny


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto    6

Moim zdaniem limousine popularne bardzo w Polsce,łatwe wycielenia,znoszą ujemne temperatury bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Mam 30ha ziemi,na ktorej czesc zajmuje kukurydza a reszte zboza, swojego bizona, ursusy 385 i 1224 i ogolny sprzed jako taki do tego.

Zajmuje sie bydlem opasowym na zasadzie ze kupuje cielaki byczki i je opasam, ok 60 sztuk.

Po glowie chodzi pomysl zeby zalozyc stado mamek, wiadomo musial bym wybudowac jakas obore(wiate).Zakupic krowy , nie maly wydatek.. Problem to brak pastwisk, i krowy byly by caly czas w tej oborze(wiacie) z wybiegiem wokol ok 0,5 ha, jedzenie trzeba by bylo dowozic,ale wiem ze wielu ludzi tak wlasnie robi. Do dyspozycji mam kukurydze + swoje zboza+ sloma + siano ktore trzeba kupowac.Stado chcialbym miec takie duze zeby wszystkie cielaki opasac u siebie w oborze ktora juz mam do tego przystosowana. Do obslugi bydla przydal by sie NOWY ciagnik z turem, ten ktory posiadam jest w bardzo dobrym stanie ale to jednak 30 letniu ursus, a trzeba myslec ze za pare lat te ciagniki chodz dobre beda traktowane jako zabytki z racji wieku. Mam motywacje i checi ale do tego potrzebuje duzo pieniedzy. W przyszlym roku przejmuje gospodarstwo i stane sie mlodym rolnikiem, zacznie sie nowy okres finansowania z uni i chcialbym go w pelni wykorzystac. Ogranicza mnie mala ilosc ziemi ktora posiadam bez wiekszych szans na dokupienie czegokolwiek w okolicy.Czego od was oczekuje? Zebyscie pomogli mi jak uzyskac na to pieniadze z uni. Kredyty, dofinansowania na zakup krow?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

chodziło by mi o takie rasy które maja łatwe porody.

 

I ile bym potrzebował balotów siana na stado 10 mamek. Nie chcaił bym dawać sruty aby ich nie zapaś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

troche śruty bedziesz musiał im dawać jak nie robisz siano kiszonki. 10 mamek zje ok 300 balotów(120/150) rocznie....kup salersy albo limousine

 

Mam 30ha ziemi,na ktorej czesc zajmuje kukurydza a reszte zboza, swojego bizona, ursusy 385 i 1224 i ogolny sprzed jako taki do tego.

Zajmuje sie bydlem opasowym na zasadzie ze kupuje cielaki byczki i je opasam, ok 60 sztuk.

Po glowie chodzi pomysl zeby zalozyc stado mamek, wiadomo musial bym wybudowac jakas obore(wiate).Zakupic krowy , nie maly wydatek.. Problem to brak pastwisk, i krowy byly by caly czas w tej oborze(wiacie) z wybiegiem wokol ok 0,5 ha, jedzenie trzeba by bylo dowozic,ale wiem ze wielu ludzi tak wlasnie robi. Do dyspozycji mam kukurydze + swoje zboza+ sloma + siano ktore trzeba kupowac.Stado chcialbym miec takie duze zeby wszystkie cielaki opasac u siebie w oborze ktora juz mam do tego przystosowana. Do obslugi bydla przydal by sie NOWY ciagnik z turem, ten ktory posiadam jest w bardzo dobrym stanie ale to jednak 30 letniu ursus, a trzeba myslec ze za pare lat te ciagniki chodz dobre beda traktowane jako zabytki z racji wieku. Mam motywacje i checi ale do tego potrzebuje duzo pieniedzy. W przyszlym roku przejmuje gospodarstwo i stane sie mlodym rolnikiem, zacznie sie nowy okres finansowania z uni i chcialbym go w pelni wykorzystac. Ogranicza mnie mala ilosc ziemi ktora posiadam bez wiekszych szans na dokupienie czegokolwiek w okolicy.Czego od was oczekuje? Zebyscie pomogli mi jak uzyskac na to pieniadze z uni. Kredyty, dofinansowania na zakup krow?

Pozdrawiam

 

 

kredyt dostaniesz w BGŻ, agro plan albo agro expres się nawywa. preferencyjny z dopłata ARiMR to sporo ceregieli ale też dostaniesz( obydwa pod zastaw ziemi lub sprzetu który kupisz)

 

 

ja bym na twoim miejscu poszedł w strone zakupu odsadów i młodego bydła niż mamek gdyż nie masz pastwisk a uwierz mi że krowa przez rok potrafi sporo zjeść i wypić. jeżeli masz możliwość koszenia i zbierania siana za darmo dla tych krów to spoko ale jeżeli masz je dokupować to słabo to widze. pzatym mamki trzeba przypilnować przy wycieleniu, kupić buhaja, korekcja racic, coś ze zdrowiem zawsze wyskoczy itd

 

postaw "nowoczesną", prostą wiatę na te opasy gdzie będzie ci się łatwo i przyjemnie pracować a zwierzęta bedą miały dobre warunki(jasno, sucho dużo miejsca)kup przyczepe do transportu bydła( taka żeby wchodziło z 6 szt po 300 kg) albo jakiegoś lublina czy starego mercedesa ew. transport zawsze można wynająć i bydło zawsze znajdziesz.. w mojej okolicy(sudety) wiele rolników sprzedaje odsady lub młode bydło do opasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey5425    0

Simentale nie maja łatwych porodów chyba ze byś krył krowy jakimś innym bykiem np limuse to wtedy jest lżej, ale im wystarczy siano i sianokiszonka czy kiszonka z qq tyle iż potrzebne im jest dużo paszy szczególnie zimą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Simentale nie mają łatwych porodów? ciekawe...


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Wiem wiem, ja obserwuje zupełnie co innego :)


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

 

ja bym na twoim miejscu poszedł w strone zakupu odsadów i młodego bydła niż mamek gdyż nie masz pastwisk a uwierz mi że krowa przez rok potrafi sporo zjeść i wypić. jeżeli masz możliwość koszenia i zbierania siana za darmo dla tych krów to spoko ale jeżeli masz je dokupować to słabo to widze. pzatym mamki trzeba przypilnować przy wycieleniu, kupić buhaja, korekcja racic, coś ze zdrowiem zawsze wyskoczy itd

 

postaw "nowoczesną", prostą wiatę na te opasy gdzie będzie ci się łatwo i przyjemnie pracować a zwierzęta bedą miały dobre warunki(jasno, sucho dużo miejsca)kup przyczepe do transportu bydła( taka żeby wchodziło z 6 szt po 300 kg) albo jakiegoś lublina czy starego mercedesa ew. transport zawsze można wynająć i bydło zawsze znajdziesz.. w mojej okolicy(sudety) wiele rolników sprzedaje odsady lub młode bydło do opasu

 

kupowac odsady to tez bardzo duzy wydatek, wiaty dla opasow nie musze budowac bo mam obore przystosowana na 60 opasow i tyle trzymam.

Jak bym mial swoje mamki to nie musial bym kupowac drogich cielakow tylko opasac cielaki od swoich krow, w tej oborze ktora juz mam.

Musial bym zbudowac wiate na mamki i zakupic stado krow, i na to potrzeba troche kasy.

Filantrop opisz jak sa karmione twoje mamki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey5425    0

Jak się namyślisz na odsadki, i będziesz pamiętał to napisz do mnie w okolicach czerwca/lipca to powinienem mieć około 10 samic w wadze około 200 kg (simentale) na sprzedaż tyle że ja mieszkam nad rzeką bug w lubelskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

Simentale nie maja łatwych porodów chyba ze byś krył krowy jakimś innym bykiem np limuse to wtedy jest lżej, ale im wystarczy siano i sianokiszonka czy kiszonka z qq tyle iż potrzebne im jest dużo paszy szczególnie zimą .

 

jak to możliwe? mam simentale pomieszane troche z hf i mają bardzo, ale to bardzo lekkie porody, u żadnej innej krowy nie zuważyłem żeby był tak łatwy poród, więc nie wiem co Ty masz za simentale.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey5425    0

 

jak to możliwe? mam simentale pomieszane troche z hf i mają bardzo, ale to bardzo lekkie porody, u żadnej innej krowy nie zuważyłem żeby był tak łatwy poród, więc nie wiem co Ty masz za simentale.....

ty masz pomieszane a ja mam sety i kryje też simem i jak ciele rodzi się około 50 kg to sama na pewno nie urodzi i jest jeszcze co ciągnąć mam nawet taką wyciągarkę którą wyciągam cielaki , znajomy przywoził do byka krowy hf to mówił ze same się cieliły. U mnie rzadko się zdarza żeby sama urodziła , chociaż jak krowa sm została pokryta bykiem limuse to sama się wycieliła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

no ok, ale miałem kryte czystym simentalem i rodziły się simentale czerwone same, także ciężko jest mi w to uwierzyć, że masz ciężkie porody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

U mnie dziś jałówka się bezproblemowo sama ocieliła, piękny byczek, rzadko się zdarzy że trzeba pomagać przy wycieleniach, i żeby nie było simy mam 100% :)


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
linusek11    0

Witam mam 50h ziemi i planuje zakub byczkow miesnych jakie rasy polecacie i ile moge ich wychowac mam 20h qq reszta grunty orne nie mam pastwisk moge zrobic tez siano kiszonke ile bym z tego wychowal byków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

Wie ktoś może ile bym potrzebował siana i sianokiszonki dla 10 mamek?

 

Z tego co wiem to zakłada sie jedna bele siana na ok 15 sztuk dorosłego bydła na dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

rasy to najlepiej mieszance jakies tylko drogie teraz a byki nie wiadomo czy chorob nie na niesa za 1,5 jak ci one urosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Witam mam 50h ziemi i planuje zakub byczkow miesnych jakie rasy polecacie i ile moge ich wychowac mam 20h qq reszta grunty orne nie mam pastwisk moge zrobic tez siano kiszonke ile bym z tego wychowal byków

 

Jaką masz klase ziemi? Chcesz całe 50 ha przeznaczyć dla bydła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale pisze, ale chciałbym sie zorientować czy według was dobrym pomysłem jest kupno kilku jałówek hf x LM i trzymania ich na mamki czy lepiej troche mniej sztuk ale czysto rasowych LM. Na przełomie tego roku chce kupic 2-3 jałówki najlepiej cielne albo 4-6 mniejsze i je podchowac. Bede chciał miec do nich pastwisko około 0,5 ha ktore w tej chwili chce obsiac trawa plus lucerna. Dodatkowo chciałbym przeznaczy na nie 1ha łaki na siano plus niecałe 2ha mieszanki dla nich. Czy taka mini hodowla ma sens, czy bedzie z tym za duzo kłopotu. Na te chwile wypobrazam sobie to tak tak ze, wyjadaja wszystko z pastwiska, ewentualnie zima czy w momentach gdy bedzie mało zielonego, to dokulne im balot siana lub słomy. Z góry zakładam ze ma byc to hodowla ktora bedzie mało pracochłonna, ze wzgledu na brak czasu. Zysk miałby byc z cielakow odsatków, plus dodatkowa dopłata do trwałych uzytkow zielonych(mam do dopłat w tej chwili około 6ha łak), plus ewentualnie mam nadzieje jakas płatnosc zwierzeca, o ile trafie w nowy rok referencyjny. Kokosów z tego nie bedzie ale moze uda sie wyciagnac jakies dodatkowe kilka set zł co miesiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

mam kilka krów mamek mieszańców miesnyh wszystkie cielaki zostawiam dla siebie i chowam na duże. Zastanawiam sie czy kryc krowy zawsze ta sama rasa np.LM zeby dojsc do czystosci czy robic tak jak do tej pory czyli krowy kryje roznymi bykami miesnymi i mam kolorowe stadko.Dodam ze moje krowki odpajaja po 2 cielaki, a przy czystym LM to sie nie uda. Czy bedzie to jakos bardziej oplacalne ze dojde do czystosci rasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

a jam mam takie pytanie,jeżeli mam krowe HF i zacielam ją bykiem 100% LM to jak długo trwa wypieranie aby uzyskać cielaka 100% LM,po ilu wycielaniach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez extrabyk
      Mam do sprzedania dwie krowy mamki MM. Jeśli kogoś zainteresuje ogłoszenie to szczegóły na telefon.
      https://www.olx.pl/oferta/krowa-mamka-mm-CID757-IDrvR5T.html
    • Przez Gladius
      Witam!
      Planuję w najbliższym czasie zakup karabinu/aplikatora do usypiania zwierząt. Służyć miałby oczywiście do aplikowania leków usypiających na bardziej "dzikim" zwierzętom (bydło mięsne) przebywającym na pastwisku. Ciekawi mnie, czy ktoś może kupował podobny sprzęt, może jakiś konkretny model polecić albo skrytykować.
      Co ważne, wszelkie dmuchawki raczej odpadają. Budżet na razie nie jest określony, chcę się po prostu zorientować w temacie.
      Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!
    • Przez Marcin199027
      Witam chciałbym żebyście mi pomogli w wyborze. Mam dylemat ponieważ nie wiem co wybrać krowy mleczne czy bydło mięsne do hodowli. Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Primorac
      Witam! Zmagam się  z małym dylematem, otóż potrzebuje porady odnośnie wygrodzeń dla mamek i rozpłodnika. Obecnie przebywają one w blaszanej hali na prowizorycznych wygrodzeniach. Chciałbym teraz zrobić to trochę lepiej, porządniej tylko nie wiem jak dobrze to zrobić, ponieważ: nie ma różnicy poziomów pomiędzy stołem paszowym a miejscem w którym przebywają zwierzęta. Zastanawiam się  czy murek +/- 30cm zda egzamin z racji tego, że przy nagromadzonym oborniku, pasza dla bydła będzie za nisko? Druga kwestia to jakie wygrodzenie? Drabina skośna czy może  rury poziome? No i która z nich była by na tyle skuteczna żeby małe cielaki nie wychodziły na zewnątrza jak dotychczas sie dzieje? 
    • Przez MariuszKlim
      Cześć.
      Hoduję Hf kupuje cielaki i sprzedaję na rzeźnię. ale marny interes zwłaszcza na małej ilości ziemi, myślę nad stopniowym przejściem do hodowania ras LM SM lub mieszańce z tych ras. mam 5 łąk i 6 hektarów ornej. 
      Przy chlewie mam też kawałek pastwiska jakieś 1.30 hektara i myślę czy z czasem opłacało by się przejść na mamki LM  byczki podrośnięte sprzedawać lub część z nich trzymać na rzeź. na początek dwie mamki, i stopniowo z rok na rok przechodziłbym na LM.
      Jak myślicie na co się przestawić żeby lepiej i optymalnie wychodziło niż na HF-ach? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj