Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bydło mięsne

84 odpowiedzi na ten temat

#1 Share radek24

radek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 19:28

Bydło mięsne Jaką rasę mamek wybrać? Chcę hodować bydło mięsne tylko nie bardzo wiem jaka rasa najlepsza Ponieważ chciał bym hodować około 5 mamek i co pół roku dokupywać do nich byczka. Mamki były by zapładniane sztucznym bykiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bydło mięsne Dzisiaj, 23:06
  •  

#2 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 18 styczeń 2012 - 20:31

Bydło mięsne Sztucznym bykiem? :blink: :blink: :blink:
jak to? :rolleyes:
Może insemiacja to sie nazywa==> sztuczne zapłodnienie. :rolleyes: :rolleyes:

Pozdrawiam kolege. :rolleyes:

#3 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 20:44

Bydło mięsne do prawdziwych mięsnych mamek nie dołączysz drugiego cielaka bo raz są bardzo agresywne a dwa dają tylko tyle mleka co dla swojego cielaka. Jak chcesz robić tak jak piszesz to polecam ci simentale albo ich krzyżówki z hf. Taka mamka wychowa ci 4-5 cielaków. A jak zacielisz ja np bbb to będziesz miał super materiał na opasa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share radek24

radek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 11:44

Bydło mięsne No tak mam krowę 50 %lm to da się drugiego cielaka przysadzić. A co powiecie o charolaise miałem byczka tej rasy i rósł znakomicie jak bym miał mieszankę lm z charolaise czy by wyszło?

#5 Share Bado

Bado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 13:17

Bydło mięsne

Jak chcesz robić tak jak piszesz to polecam ci simentale albo ich krzyżówki z hf. Taka mamka wychowa ci 4-5 cielaków

4-5 cielaków jakim cudem?

#6 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 13:35

Bydło mięsne jak się ocieli to kupujesz jej drugiego. Po 3 miesiącach są odpojone. Kupujesz następne 2 po 3 miesiącach odsadzasz i kupujesz jeszcze jednego który jest z krowa aż do zasuszenia. Jak krowa daje około 6tys w laktacji spokojnie 5 odpoi. Wiadomo im krowa mniej mleczna tym mniej cielaków wyżywi.

#7 Share radek24

radek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 16:07

Bydło mięsne A z 10 ha łąk ile sztuk bydła można hodować ? I poczym poznać że krowa ma cięczkę , są uwiązane i niemają możliwości po sobie skakać i niewiem kiedy mają cieczkę.

#8 Share sirKonrado

sirKonrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 18:15

Bydło mięsne Wg książki
są inne objawy rui jak obskakiwanie:
faza przedrujowa-niepokój, pobudliwość, obskakiwanie innych (w Twoim przypadku niemożliwe), lekkie zaczerwienienie i obrzmienie warg sromowych, wydzielanie skąpego śluzu, spadek wydajności, zmniejszenie apetytu
faza rui właściwej-tolerancja na obskakiwanie przez inne krowy i obskakiwanie innych krów (również w Twoim przypadku niemożliwe), wydzielanie obfitego śluzu (ciągliwy, czysty, przejrzysty, zwisający w kształcie sopli), zaczerwienienie i silne obrzmienie warg sromowych, wilgotność błon śluzowych i połyskiwanie, wzmożona pobudliwość
faza porujowa-ustępowanie objawów rujowych...(wyżej wym.)

Najlepiej unasieniać w drugiej połowie/pod koniec fazy rui właścierj która trwa śr. 18 h

Edytowany przez sirKonrado, 31 styczeń 2012 - 18:17.

#9 Share dmowski1939

dmowski1939

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna
    bydło mięsne

Napisany 11 luty 2012 - 22:09

Bydło mięsne

4-5 cięląt od sztuki, to już coś. Ja założyłem sobie, że moje trzy krowy(hf, sm w mieszance z nie wiem czym oraz rw) odchowają w laktacji 9 cieląt. Ósma sztuka ma właśnie prawie trzy miesiące, jest to czystorasowa hf po jakiejś niemieckiej krowie. Ma około 100 kg (ale gdy ją przywiozłem w bagażniku mojej jettki, razem z jej "bratem", to ważyły 52 kg, Było to około 20 listopada). Zamierzam ją wyeksportować w najbliższym czasie, bo dziś już zamówiłem hf-ka byczka, nowo narodzonego, ale z ciekawym umaszczeniem. Po pierwiastce, babka holenderka, zacielona hf-em. Wyszedł mu biały łeb, reszta jak u standardowego hf-a, ale dośc duży. Może inseminator się walnął.

A wracając do tematu, myślę że 10-11 sztuk, to przy mojej genetyce krów jest to realny target. Jedna jest już zasuszona, Druga około 20 lutego będzie zasuszona. Sezon skończy się w kwietniu(mam nadzieję że już po ocieleniu sm). I w przyszłym cyklu chciałbym właśnie te 10-11 odchować, bo to daje jakąś ekonomię utrzymywania mamek. Z tym jednak zastrzeżeniem, że cielęta pozostawione do własnej hodowli, odpajam znacznie dłużej, szczególnie byczki, bo sprzyja to dalszemu rozwojowi.

Ale się rozpisałem.Pozdrawiam

#10 Share qwerty1998

qwerty1998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:Bydło

Napisany 22 luty 2012 - 15:48

Bydło mięsne

A z 10 ha łąk ile sztuk bydła można hodować ? I poczym poznać że krowa ma cięczkę , są uwiązane i niemają możliwości po sobie skakać i niewiem kiedy mają cieczkę.

U nas na to się mkówi że krowa się "goni" .Tak jak mówisz skączą po sobie i leci śluz sam chyba wiesz z czego ....Jest agresywna i w niektórych przypadkach nie ma mleka ...u mnie tak jest z niektórymi ... :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 22 luty 2012 - 20:16

Bydło mięsne W moich stronach również mówi się, że krowa lub jałówka się goni.
@radek24 Cieczkę to może mieć pies (suka).
Co do rui to nawet jeśli są uwiązane to widać po nich (oczywiście jeśli nie maja tzw. ,,cichych rui,,). U mnie (na uwięzi bydło powyżej 0,5 roku) jeśli jest w rui sztuka to oczywiście śluz, nawet na łańcuchach próbują skakać, wyginają się, przy czyszczeniu koryt próbują skakać na człowieka, stają w poprzek, są tolerancyjne na obskakiwanie (naciskanie) i wzmożona ruchliwość.

Edytowany przez Mati10, 09 luty 2013 - 17:03.

#12 Share radek24

radek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 25 luty 2012 - 19:03

Bydło mięsne U mnie już 3 miesiące po ocieleniu i się nie goni. Jak będą na łąkę wyprowadzane to będzie na pewno widac

#13 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 27 luty 2012 - 19:26

Bydło mięsne @radek24 Jeśli się nie goni tyle czasu to prawdopodobnie jest z nią coś nie tak. Moja miała podobnie-miała cystę (torbiel). Lek. Wet. przyjechał rok temu przy okazji i wycisnął. Zagoniła się w niedługim czasie i za pierwszym razem zaszła. Teraz tez się nie goni i chyba bd musiał wezwać lek. wet.

Edytowany przez Mati10, 27 luty 2012 - 19:28.

#14 Share radek24

radek24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 19:07

Bydło mięsne Dzięki chłopaki już jedna zapuszczona insyminacją a dokładnie charolaise buhajem JOCK mieliście już po tym byku cielęta? :)

#15 Share gryli319

gryli319

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 10 kwiecień 2012 - 11:38

Bydło mięsne Kupię byczki w wadze 150-250kg PISAĆ!!!
Kupię byczki w wadze 150-250kg , PISAĆ!!!

#16 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2012 - 15:03

Bydło mięsne .

Edytowany przez peres100, 06 grudzień 2012 - 13:43.

#17 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2012 - 21:12

Bydło mięsne Na mięsnych specjalnie się nie znam ale słyszałem że na mamki dobre są limousine.

#18 Share ValtraN82

ValtraN82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, informatyka

Napisany 11 kwiecień 2012 - 21:28

Bydło mięsne Ja z ojcem rozważam właśnie zakup krów limousine. Na razie jednak to tylko plany, bo póki co to nie ma czasu ani pieniędzy żeby się za to porządnie brać. A powiedzcie, czy opłaca się w ogóle zakup krów tej rasy czy lepiej jest zainwestować w jaką inną rasę? Z tego co mi wiadomo, to limousine szybko rosną i jedzą byle co. Czy to prawda?
Deutz-Fahr Agrotron 4.85 ;)

#19 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 12 kwiecień 2012 - 10:11

Bydło mięsne Byle co to jedzą kozy. Jak coś ma rosnąć to musi zjeść. Tak samo jak krowa mleczna - jak dasz jeść to i mleka będzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 grudzień 2012 - 13:47

Bydło mięsne ,

Edytowany przez peres100, 06 październik 2013 - 14:22.