radek24

Bydło mięsne

Polecane posty

radek24    2

Jaką rasę mamek wybrać? Chcę hodować bydło mięsne tylko nie bardzo wiem jaka rasa najlepsza Ponieważ chciał bym hodować około 5 mamek i co pół roku dokupywać do nich byczka. Mamki były by zapładniane sztucznym bykiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Sztucznym bykiem? :blink: :blink: :blink:

jak to? :rolleyes:

Może insemiacja to sie nazywa==> sztuczne zapłodnienie. :rolleyes: :rolleyes:

 

Pozdrawiam kolege. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

do prawdziwych mięsnych mamek nie dołączysz drugiego cielaka bo raz są bardzo agresywne a dwa dają tylko tyle mleka co dla swojego cielaka. Jak chcesz robić tak jak piszesz to polecam ci simentale albo ich krzyżówki z hf. Taka mamka wychowa ci 4-5 cielaków. A jak zacielisz ja np bbb to będziesz miał super materiał na opasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

No tak mam krowę 50 %lm to da się drugiego cielaka przysadzić. A co powiecie o charolaise miałem byczka tej rasy i rósł znakomicie jak bym miał mieszankę lm z charolaise czy by wyszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bado    0

Jak chcesz robić tak jak piszesz to polecam ci simentale albo ich krzyżówki z hf. Taka mamka wychowa ci 4-5 cielaków

4-5 cielaków jakim cudem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak się ocieli to kupujesz jej drugiego. Po 3 miesiącach są odpojone. Kupujesz następne 2 po 3 miesiącach odsadzasz i kupujesz jeszcze jednego który jest z krowa aż do zasuszenia. Jak krowa daje około 6tys w laktacji spokojnie 5 odpoi. Wiadomo im krowa mniej mleczna tym mniej cielaków wyżywi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

A z 10 ha łąk ile sztuk bydła można hodować ? I poczym poznać że krowa ma cięczkę , są uwiązane i niemają możliwości po sobie skakać i niewiem kiedy mają cieczkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Wg książki

są inne objawy rui jak obskakiwanie:

faza przedrujowa-niepokój, pobudliwość, obskakiwanie innych (w Twoim przypadku niemożliwe), lekkie zaczerwienienie i obrzmienie warg sromowych, wydzielanie skąpego śluzu, spadek wydajności, zmniejszenie apetytu

faza rui właściwej-tolerancja na obskakiwanie przez inne krowy i obskakiwanie innych krów (również w Twoim przypadku niemożliwe), wydzielanie obfitego śluzu (ciągliwy, czysty, przejrzysty, zwisający w kształcie sopli), zaczerwienienie i silne obrzmienie warg sromowych, wilgotność błon śluzowych i połyskiwanie, wzmożona pobudliwość

faza porujowa-ustępowanie objawów rujowych...(wyżej wym.)

 

Najlepiej unasieniać w drugiej połowie/pod koniec fazy rui właścierj która trwa śr. 18 h

Edytowano przez sirKonrado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

4-5 cięląt od sztuki, to już coś. Ja założyłem sobie, że moje trzy krowy(hf, sm w mieszance z nie wiem czym oraz rw) odchowają w laktacji 9 cieląt. Ósma sztuka ma właśnie prawie trzy miesiące, jest to czystorasowa hf po jakiejś niemieckiej krowie. Ma około 100 kg (ale gdy ją przywiozłem w bagażniku mojej jettki, razem z jej "bratem", to ważyły 52 kg, Było to około 20 listopada). Zamierzam ją wyeksportować w najbliższym czasie, bo dziś już zamówiłem hf-ka byczka, nowo narodzonego, ale z ciekawym umaszczeniem. Po pierwiastce, babka holenderka, zacielona hf-em. Wyszedł mu biały łeb, reszta jak u standardowego hf-a, ale dośc duży. Może inseminator się walnął.

A wracając do tematu, myślę że 10-11 sztuk, to przy mojej genetyce krów jest to realny target. Jedna jest już zasuszona, Druga około 20 lutego będzie zasuszona. Sezon skończy się w kwietniu(mam nadzieję że już po ocieleniu sm). I w przyszłym cyklu chciałbym właśnie te 10-11 odchować, bo to daje jakąś ekonomię utrzymywania mamek. Z tym jednak zastrzeżeniem, że cielęta pozostawione do własnej hodowli, odpajam znacznie dłużej, szczególnie byczki, bo sprzyja to dalszemu rozwojowi.

Ale się rozpisałem.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qwerty1998    0

A z 10 ha łąk ile sztuk bydła można hodować ? I poczym poznać że krowa ma cięczkę , są uwiązane i niemają możliwości po sobie skakać i niewiem kiedy mają cieczkę.

U nas na to się mkówi że krowa się "goni" .Tak jak mówisz skączą po sobie i leci śluz sam chyba wiesz z czego ....Jest agresywna i w niektórych przypadkach nie ma mleka ...u mnie tak jest z niektórymi ... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

W moich stronach również mówi się, że krowa lub jałówka się goni.

@radek24 Cieczkę to może mieć pies (suka).

Co do rui to nawet jeśli są uwiązane to widać po nich (oczywiście jeśli nie maja tzw. ,,cichych rui,,). U mnie (na uwięzi bydło powyżej 0,5 roku) jeśli jest w rui sztuka to oczywiście śluz, nawet na łańcuchach próbują skakać, wyginają się, przy czyszczeniu koryt próbują skakać na człowieka, stają w poprzek, są tolerancyjne na obskakiwanie (naciskanie) i wzmożona ruchliwość.

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

U mnie już 3 miesiące po ocieleniu i się nie goni. Jak będą na łąkę wyprowadzane to będzie na pewno widac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

@radek24 Jeśli się nie goni tyle czasu to prawdopodobnie jest z nią coś nie tak. Moja miała podobnie-miała cystę (torbiel). Lek. Wet. przyjechał rok temu przy okazji i wycisnął. Zagoniła się w niedługim czasie i za pierwszym razem zaszła. Teraz tez się nie goni i chyba bd musiał wezwać lek. wet.

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

Dzięki chłopaki już jedna zapuszczona insyminacją a dokładnie charolaise buhajem JOCK mieliście już po tym byku cielęta? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

.

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Na mięsnych specjalnie się nie znam ale słyszałem że na mamki dobre są limousine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ValtraN82    0

Ja z ojcem rozważam właśnie zakup krów limousine. Na razie jednak to tylko plany, bo póki co to nie ma czasu ani pieniędzy żeby się za to porządnie brać. A powiedzcie, czy opłaca się w ogóle zakup krów tej rasy czy lepiej jest zainwestować w jaką inną rasę? Z tego co mi wiadomo, to limousine szybko rosną i jedzą byle co. Czy to prawda?


Deutz-Fahr Agrotron 4.85 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Byle co to jedzą kozy. Jak coś ma rosnąć to musi zjeść. Tak samo jak krowa mleczna - jak dasz jeść to i mleka będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

,

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

W moich stronach również mówi się, że krowa lub jałówka się goni.

@radek24Cieczkę to może mieć pies (suka).

Co do rui to nawet jeśli są uwiązene to widać po nich (oczywiście jeśli nie maja tzw. ,,cichych rui,,). U mnie (na uwięzi bydło powyżej 0,5 roku)) jeśli jest w rui sztuka to oczywiście śluz, nawet na łańcuchach próbóją skakać, wyginają się, przy czyszczeniu koryt próbója skakać na człowieka, stają w poprzek, są tolerancyjne na obskakiwanie (naciskanie) i wzmożona ruchliwość.

 

A u nas się mówi że się bydłuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A z 10 ha łąk ile sztuk bydła można hodować ? I poczym poznać że krowa ma cięczkę , są uwiązane i niemają możliwości po sobie skakać i niewiem kiedy mają cieczkę.

 

Krowa reaguje na uwięzi wyrażnym zdenerwowaniem się,jest niespokojna,zatrzymuje mleko podczas laktacji,potrafi nawet przymierzyć się do skoku takiego jaki ma podczas rui gdy inna krowa to zauważy(wyczuje),z macicy można zaobserwować śluz który wydziela się w niedużych ilościach no i najbardziej rzecz charakterystyczna to wyrazne zaczerwienienie ujścia pochwy gdyż wtedy ta część jest najlepiej ukrwiona potem zmienia kolor na różowy...

 

Krowa reaguje na uwięzi wyrażnym zdenerwowaniem się,jest niespokojna,zatrzymuje mleko podczas laktacji,potrafi nawet przymierzyć się do skoku takiego jaki ma podczas rui gdy inna krowa to zauważy(wyczuje),z macicy można zaobserwować śluz który wydziela się w niedużych ilościach no i najbardziej rzecz charakterystyczna to wyrazne zaczerwienienie ujścia pochwy gdyż wtedy ta część jest najlepiej ukrwiona potem zmienia kolor na różowy...

 

A na jedną szt.przypada ok. 1 hektar łąki(nie wiem czy wlicza w to się również grunty orne ale wydaje mi się że raczej nie) w ciągu całego roku bo pół kosimy a drugą część ona sama zje razy 10szt i wynik gotowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Loczek12345    0

Witam poszukuje kontaktów z hodowcami ktorzy maja byki odsatki limusine 100% w wadze 240-300

Potrzebuje na jesien

czekam na odzew priv

i prosze pisac z jakich wojewodztw jestescie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez extrabyk
      Mam do sprzedania dwie krowy mamki MM. Jeśli kogoś zainteresuje ogłoszenie to szczegóły na telefon.
      https://www.olx.pl/oferta/krowa-mamka-mm-CID757-IDrvR5T.html
    • Przez Gladius
      Witam!
      Planuję w najbliższym czasie zakup karabinu/aplikatora do usypiania zwierząt. Służyć miałby oczywiście do aplikowania leków usypiających na bardziej "dzikim" zwierzętom (bydło mięsne) przebywającym na pastwisku. Ciekawi mnie, czy ktoś może kupował podobny sprzęt, może jakiś konkretny model polecić albo skrytykować.
      Co ważne, wszelkie dmuchawki raczej odpadają. Budżet na razie nie jest określony, chcę się po prostu zorientować w temacie.
      Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!
    • Przez Marcin199027
      Witam chciałbym żebyście mi pomogli w wyborze. Mam dylemat ponieważ nie wiem co wybrać krowy mleczne czy bydło mięsne do hodowli. Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Primorac
      Witam! Zmagam się  z małym dylematem, otóż potrzebuje porady odnośnie wygrodzeń dla mamek i rozpłodnika. Obecnie przebywają one w blaszanej hali na prowizorycznych wygrodzeniach. Chciałbym teraz zrobić to trochę lepiej, porządniej tylko nie wiem jak dobrze to zrobić, ponieważ: nie ma różnicy poziomów pomiędzy stołem paszowym a miejscem w którym przebywają zwierzęta. Zastanawiam się  czy murek +/- 30cm zda egzamin z racji tego, że przy nagromadzonym oborniku, pasza dla bydła będzie za nisko? Druga kwestia to jakie wygrodzenie? Drabina skośna czy może  rury poziome? No i która z nich była by na tyle skuteczna żeby małe cielaki nie wychodziły na zewnątrza jak dotychczas sie dzieje? 
    • Przez MariuszKlim
      Cześć.
      Hoduję Hf kupuje cielaki i sprzedaję na rzeźnię. ale marny interes zwłaszcza na małej ilości ziemi, myślę nad stopniowym przejściem do hodowania ras LM SM lub mieszańce z tych ras. mam 5 łąk i 6 hektarów ornej. 
      Przy chlewie mam też kawałek pastwiska jakieś 1.30 hektara i myślę czy z czasem opłacało by się przejść na mamki LM  byczki podrośnięte sprzedawać lub część z nich trzymać na rzeź. na początek dwie mamki, i stopniowo z rok na rok przechodziłbym na LM.
      Jak myślicie na co się przestawić żeby lepiej i optymalnie wychodziło niż na HF-ach? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj