Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa soczewicy

110 odpowiedzi na ten temat

#81 Share Krzysztof81

Krzysztof81

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 03:14

uprawa soczewicy

W okolicach Olecka(warmińsko-Mazurskie) pseudorolnicy -cwanaiczki, którzy powykupowali PGRy sieją soczewice na setkach hektarów(zbierają niekoniecznie) i jak widac od kilku lat opłaca im się. Obok mnie taki biznesmen posiał około 300 hektarów, oczywiście w ekologii, skosił kilkadziesiąt, przy czym miał problemy z skoszeniem taka była zachwaszczona. kosił tylko to co było widoczne z drogi i zeby było na nasienie za rok. Reszte opryskał Randuapem tym szybko działającym a następnie stalerzował żeby nie było widac że nie była skoszona.

I tak wygląda uprawa soczewicy z praktycznego punktu widzenia w województwie w-m u rolników biznesmenów w małym miasteczku gdzie wszyscy wszystkich znają i nie ma agencji która skontroluje, sprawdzi tak jak zwykłego rolnika a kasa płynie szerokim strumieniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa soczewicy Dzisiaj, 03:54
  •  

#82 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 18:08

uprawa soczewicy

w ekologii głównie o to idzie, aby było ekstensywnie, jeśli byłeś świadkiem aplikacji syntetycznych środków chemicznych to w takim przypadku obywatelskim obowiązkiem jest telefon do odpowiedniej jednostki certyfikującej, WIS, PIORiN, ARiMR i WIJHARS

uprawa soczewicy pod talerzówkę jeszcze nie jest taka zła dla otoczenia, gorzej jeśli kasa płynie a na polu brzoza i sprawiedliwość przy kontroli zawsze jest po stronie beneficjenta;]    jaki rząd taki kraj, teraz prezes ARiMR zrobi porządek:)

#83 Share RadikRenault

RadikRenault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo maszyny rolnicze

Napisany 02 styczeń 2016 - 21:13

uprawa soczewicy

W okolicach Olecka(warmińsko-Mazurskie) pseudorolnicy -cwanaiczki, którzy powykupowali PGRy sieją soczewice na setkach hektarów(zbierają niekoniecznie) i jak widac od kilku lat opłaca im się. Obok mnie taki biznesmen posiał około 300 hektarów, oczywiście w ekologii, skosił kilkadziesiąt, przy czym miał problemy z skoszeniem taka była zachwaszczona. kosił tylko to co było widoczne z drogi i zeby było na nasienie za rok. Reszte opryskał Randuapem tym szybko działającym a następnie stalerzował żeby nie było widac że nie była skoszona.

I tak wygląda uprawa soczewicy z praktycznego punktu widzenia w województwie w-m u rolników biznesmenów w małym miasteczku gdzie wszyscy wszystkich znają i nie ma agencji która skontroluje, sprawdzi tak jak zwykłego rolnika a kasa płynie szerokim strumieniem.

W okolicach Mragowa to samo ale w tym roku trafili na cieta kontrole i podobno sie ucielo i trzeba zwracac

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share barca

barca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 08 styczeń 2016 - 17:02

uprawa soczewicy

kiedy siać soczewicę zieloną i czym pryskać bo ja siałem w ubiegłym roku w maju i było sucho wyrosła niska i trudno było zebrać .Pryskałem afalonem 1l na ha.i było trochę chwastów .Próbowałem potem basagran 1,25l na ha ale wypaliło a tam gdzie nie pryskałem było ok.Czy ktoś próbował coś innego ???

#85 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 18:41

uprawa soczewicy

w jakiej fazie zastosowałeś basagran? u mnie soczewicę brązową wykończyły dopiero ostatnie mrozy, wcześniej zniosła temperaturę do -8 stopni, dlatego ja sieję tak wcześnie jak się tylko da (podobnie jak groch), opóźnienie siewu wiąże się z obniżką plonu i praktykują je wyłącznie dopłatowcy, aby za długo nie męczyć się z plantacją, niedawno poszerzyła się rejestracja na boxer, drogo ale w końcu legalnie

Edytowany przez kissmy..., 11 styczeń 2016 - 19:39.

#86 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 19:33

uprawa soczewicy Siał ktoś soczewicę z rośliną podporową, np. z łubinem wąskolistnym. Dobrze to wyszło?

#87 Share barca

barca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 17:50

uprawa soczewicy

Basagranem pryskałem soję na próbę pojechałem po soczewicy było miesiąc po posianiu l zaraz po 5 dniach na polu było widać gdzie pryskałem a gdzie nie więc nie polecam a ten boxer to próbowałeś na soczewicy ?

#88 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 10:53

uprawa soczewicy

nie testowałem, ale z rejestracją to już można śmiało go stosować i ewentualnie reklamować, w minionym sezonie (susza) miałem spore problemy z chwastami co obniżyło mi plony do 1t/ha (brązowa drobnonasienna), a Wy jakie zebraliście plony w ostatnie żniwa?

#89 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:02

uprawa soczewicy

Brak słów na tych pseudo rolników. Bizmesmeni powykupowali pgr'y i sieją różne wynalazki aby kase przytulić z uni..

#90 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 14:31

uprawa soczewicy Kiedy siejecie soczewicę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share PiotrTopya

PiotrTopya

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 17:12

uprawa soczewicy

siej w tedy kiedy siejesz zboża jare jak owies z tego co wiem to dobrze znosi przymrozki ja zasieję zaraz po świętach mam zieloną średniej wielkości nasiona . w ubiegłym roku siałem koniec kwietnia ale rewelacji nie było zobaczę jak teraz będzie.

#92 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 23:13

uprawa soczewicy W ubiegłym roku spałem w marcu i rewelacji też nie było, ale chwasty był. Spróbuję na początku kwietnia jak będzie ciepło, Jak jest zimno to chwasty rosną soczewica czeka, tak myślę, co o tym sądzicie?
Przepraszam siałem

#93 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 16 marzec 2016 - 22:18

uprawa soczewicy

to ile wam wyszło z ha ?

#94 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 06:48

uprawa soczewicy 500 kg/ha
500 kg/ha z ekologji

#95 Share RadikRenault

RadikRenault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 02:24

uprawa soczewicy

Koledzy a wiecie może gdzie można sprzedać soczewice? Bo posiać aby posiać to nie dla mnie.

#96 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 09:12

uprawa soczewicy

opóźnienie siewu wpływa na obniżkę plonu, siać soczewicę należy jak tylko jest możliwe wejście w pole (woda!!!),

na moich poplonach jesienią -8 stopni nie robiło wrażenia, 

500kg/ha to nie najlepszy wynik, ale do właściwej jego oceny niezbędne jest jego zestawienie z wynikami z lat poprzednich, u mnie w zeszłym sezonie średni plon soczewicy brązowej drobnonasiennej wyniósł około 1t/ha (jeszcze nie przeważone), a dwa lata temu 1,66t/ha przyczyną obniżenia plonu było zachwaszczenie,

natomiast kluczem do ograniczenia zachwaszczenia w rolnictwie ekologicznym jest płodozmian, nie zaś zabiegi odchwaszczające, chociaż słyszałem też o technologii (dla dopłatowców), gdzie do końca kwietnia przeprowadza się kilkukrotnie zabieg bronowania (celem eliminacji chwastów), a sam siew następuje w maju, plonu oczywiście nie ma, ale chwastów również 

odnośnie do sprzedaży to proszę przejść się po sklepach i sprawdzić kraj pochodzenia sprzedawanej tam soczewicy, warto ją siać chociażby dlatego, paczkarnie wezmą każdą ilość 

#97 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 12:52

uprawa soczewicy

wezmą tylko za ile przy tak niskim plonie by się opłacało musieli by płacić ok 3,5 zł a to chyba nie możliwe. 

#98 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 21:56

uprawa soczewicy Płacą

#99 Share RadikRenault

RadikRenault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 22:46

uprawa soczewicy

A jak ustawić poznaniaka do siewu soczewicy i czy konieczna jest zmiana tych kółek wysiewających czy można na tych do zboża?

Edytowany przez RadikRenault, 04 kwiecień 2016 - 22:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 12:41

uprawa soczewicy

kółka zbożowe dają radę, ustaw odpowiednio przekładnię i denka - próba kręcona i w pole, przydałby się również zwiększony docisk, aby osiągnąć zakładaną głębokość siewu