Taurus83

uprawa soczewicy

Polecane posty

andrzejb181    0

Witam. Również jestem zainteresowany uprawa soczewicy. Jak wyglada opłacalność na uprawie ok 2 ha. jak wyglada zbiór czy sam kombajn wystarczy czy jeszcze dochodza potem jakieś łuszczarki itp.?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ciężko wskazać jak kształtuje się opłacalność, w tym sezonie ze względu na dotkliwą suszę były spore problemy z zachwaszczeniem oraz niskie plony (około 1t/ha dla brązowej drobnonasiennej), do zbioru zasadniczo wystarczy sam kombajn (łuszczarka jest niezbędna do uzyskania soczewicy czerwonej z brązowej), należy tylko uważać z doborem nasion, gdyż większość odmian wylega, co często uniemożliwia pielęgnację i zbiór 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ktoś przyjedzie, pytanie brzmi ile zapłaci, nasion potrzeba 200-250szt/m2, stosował ktoś boxer w soczewicy? właśnie zauważyłem, ze poszerzyli rejestrację 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysztof81    3870

W okolicach Olecka(warmińsko-Mazurskie) pseudorolnicy -cwanaiczki, którzy powykupowali PGRy sieją soczewice na setkach hektarów(zbierają niekoniecznie) i jak widac od kilku lat opłaca im się. Obok mnie taki biznesmen posiał około 300 hektarów, oczywiście w ekologii, skosił kilkadziesiąt, przy czym miał problemy z skoszeniem taka była zachwaszczona. kosił tylko to co było widoczne z drogi i zeby było na nasienie za rok. Reszte opryskał Randuapem tym szybko działającym a następnie stalerzował żeby nie było widac że nie była skoszona.

I tak wygląda uprawa soczewicy z praktycznego punktu widzenia w województwie w-m u rolników biznesmenów w małym miasteczku gdzie wszyscy wszystkich znają i nie ma agencji która skontroluje, sprawdzi tak jak zwykłego rolnika a kasa płynie szerokim strumieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w ekologii głównie o to idzie, aby było ekstensywnie, jeśli byłeś świadkiem aplikacji syntetycznych środków chemicznych to w takim przypadku obywatelskim obowiązkiem jest telefon do odpowiedniej jednostki certyfikującej, WIS, PIORiN, ARiMR i WIJHARS

 

uprawa soczewicy pod talerzówkę jeszcze nie jest taka zła dla otoczenia, gorzej jeśli kasa płynie a na polu brzoza i sprawiedliwość przy kontroli zawsze jest po stronie beneficjenta;]    jaki rząd taki kraj, teraz prezes ARiMR zrobi porządek:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W okolicach Olecka(warmińsko-Mazurskie) pseudorolnicy -cwanaiczki, którzy powykupowali PGRy sieją soczewice na setkach hektarów(zbierają niekoniecznie) i jak widac od kilku lat opłaca im się. Obok mnie taki biznesmen posiał około 300 hektarów, oczywiście w ekologii, skosił kilkadziesiąt, przy czym miał problemy z skoszeniem taka była zachwaszczona. kosił tylko to co było widoczne z drogi i zeby było na nasienie za rok. Reszte opryskał Randuapem tym szybko działającym a następnie stalerzował żeby nie było widac że nie była skoszona.

I tak wygląda uprawa soczewicy z praktycznego punktu widzenia w województwie w-m u rolników biznesmenów w małym miasteczku gdzie wszyscy wszystkich znają i nie ma agencji która skontroluje, sprawdzi tak jak zwykłego rolnika a kasa płynie szerokim strumieniem.

 

W okolicach Mragowa to samo ale w tym roku trafili na cieta kontrole i podobno sie ucielo i trzeba zwracac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barca    0

kiedy siać soczewicę zieloną i czym pryskać bo ja siałem w ubiegłym roku w maju i było sucho wyrosła niska i trudno było zebrać .Pryskałem afalonem 1l na ha.i było trochę chwastów .Próbowałem potem basagran 1,25l na ha ale wypaliło a tam gdzie nie pryskałem było ok.Czy ktoś próbował coś innego ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w jakiej fazie zastosowałeś basagran? u mnie soczewicę brązową wykończyły dopiero ostatnie mrozy, wcześniej zniosła temperaturę do -8 stopni, dlatego ja sieję tak wcześnie jak się tylko da (podobnie jak groch), opóźnienie siewu wiąże się z obniżką plonu i praktykują je wyłącznie dopłatowcy, aby za długo nie męczyć się z plantacją, niedawno poszerzyła się rejestracja na boxer, drogo ale w końcu legalnie

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bio    0

Siał ktoś soczewicę z rośliną podporową, np. z łubinem wąskolistnym. Dobrze to wyszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barca    0

Basagranem pryskałem soję na próbę pojechałem po soczewicy było miesiąc po posianiu l zaraz po 5 dniach na polu było widać gdzie pryskałem a gdzie nie więc nie polecam a ten boxer to próbowałeś na soczewicy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie testowałem, ale z rejestracją to już można śmiało go stosować i ewentualnie reklamować, w minionym sezonie (susza) miałem spore problemy z chwastami co obniżyło mi plony do 1t/ha (brązowa drobnonasienna), a Wy jakie zebraliście plony w ostatnie żniwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

Brak słów na tych pseudo rolników. Bizmesmeni powykupowali pgr'y i sieją różne wynalazki aby kase przytulić z uni..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrTopya    0

siej w tedy kiedy siejesz zboża jare jak owies z tego co wiem to dobrze znosi przymrozki ja zasieję zaraz po świętach mam zieloną średniej wielkości nasiona . w ubiegłym roku siałem koniec kwietnia ale rewelacji nie było zobaczę jak teraz będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bio    0

W ubiegłym roku spałem w marcu i rewelacji też nie było, ale chwasty był. Spróbuję na początku kwietnia jak będzie ciepło, Jak jest zimno to chwasty rosną soczewica czeka, tak myślę, co o tym sądzicie?
Przepraszam siałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

opóźnienie siewu wpływa na obniżkę plonu, siać soczewicę należy jak tylko jest możliwe wejście w pole (woda!!!),

na moich poplonach jesienią -8 stopni nie robiło wrażenia, 

500kg/ha to nie najlepszy wynik, ale do właściwej jego oceny niezbędne jest jego zestawienie z wynikami z lat poprzednich, u mnie w zeszłym sezonie średni plon soczewicy brązowej drobnonasiennej wyniósł około 1t/ha (jeszcze nie przeważone), a dwa lata temu 1,66t/ha przyczyną obniżenia plonu było zachwaszczenie,

natomiast kluczem do ograniczenia zachwaszczenia w rolnictwie ekologicznym jest płodozmian, nie zaś zabiegi odchwaszczające, chociaż słyszałem też o technologii (dla dopłatowców), gdzie do końca kwietnia przeprowadza się kilkukrotnie zabieg bronowania (celem eliminacji chwastów), a sam siew następuje w maju, plonu oczywiście nie ma, ale chwastów również 

 

odnośnie do sprzedaży to proszę przejść się po sklepach i sprawdzić kraj pochodzenia sprzedawanej tam soczewicy, warto ją siać chociażby dlatego, paczkarnie wezmą każdą ilość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawić poznaniaka do siewu soczewicy i czy konieczna jest zmiana tych kółek wysiewających czy można na tych do zboża?

Edytowano przez RadikRenault

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kółka zbożowe dają radę, ustaw odpowiednio przekładnię i denka - próba kręcona i w pole, przydałby się również zwiększony docisk, aby osiągnąć zakładaną głębokość siewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj