Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa soczewicy

112 odpowiedzi na ten temat

#61 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 11:31

uprawa soczewicy

a stosowałeś jakiś adiuwant? nie wiem jak z chlomazonem, ale w zeszłym sezonie po zastosowaniu afalonu (2l/ha) w soczewicy (na pisaku) i przejściu ulewy rozwaliło ją tylko na zakładach, w tym sezonie stosowałem ponownie linuron w maksymalnej dawce z adiuwantem, gdyż było strasznie sucho, na stanowiskach z uproszczeniami będę musiał czymś poprawić (zapomniałem o dodaniu glifosatu), macie jakieś doświadczenie z butoxone albo basagranem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa soczewicy Dzisiaj, 13:01
  •  

#62 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 18:12

uprawa soczewicy Stosowalem 1% dodatek grundetu ,butoxone i basagramem robilem robilem tylko groch. Zdecydowanie lepiej wypadal basagram tylko cena kosmiczna. Do porawek mozesz jechac 60-70% dawki i powinno byc dobrze, zreszto zalerzy co zostawi linuron

#63 Share Madziula5005

Madziula5005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 08:59

uprawa soczewicy

Mikipost- gdzie kupujesz nasiona cicierzycy? 

Też jesteśmy z okolic Białej i chcemy posiać doświadczalnie poletko ciciorki- nigdzie niestety nie mogę znaleźć nasion. Ile musimy wysiać cieciorki na ha?  Masz może jakieś doświadczenia z Ciciorką? Jaka jest plenność? Nie mogę znaleźć nigdzie wiarygodnych informacji.

Przechodzimy od tego roku na ekologię.

( Wybaczcie nie mam ani wykształcenia rolniczego, ani doświadczenia, mąż rolnik, ale czasu nie ma na poszukiwania, uczę się dopiero- stąd błędy terminologiczne mogę robić :) 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 17:59

uprawa soczewicy Pierwszy raz posialem ciecierzyce. Nasiona kupilem na Elizowce,przeznaczone byly na konsumpcje. Po zbadaniu sily kielkowania wyszlo ok.75.% Wysiew 300 kg/ha zaprawiane tylko nitragina do grochu,nawozenie jak na groch,siew gł. 5cm co druga leje (25cm) Oprysk jak opisane wyzej.Ale juz wiem ze posialem za wczesnie dotego prawie na calosci stoi woda, mam nadzieje ze szybko opadnie bo bedzie nanic

#65 Share Madziula5005

Madziula5005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 08:13

uprawa soczewicy

Dzięki wielkie! Już myślałam, by dzwonić po uczelniach rolniczych i pytać :D

W takim przypadku życzę niech poletko szybko schnie, ciekawa jestem jak to wyjdzie;) I zwykłej konsumpcyjnej cieciorki będę szukać. 

Z tego co wyczytałam, najlepiej ciecierzycę siać od połowy kwietnia do połowy maja - czyli info na przyszły rok będzie;) 

http://www.old.acta-...007_1_9_767.pdf

http://www.pimr.pozn.../2009_3_RKC.pdf

#66 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 19:08

uprawa soczewicy

Mam pytanie. Czy można soczewice odchwaszczać broną chwastownik?

#67 Share abrarakulix

abrarakulix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 17 maj 2015 - 07:52

uprawa soczewicy

linuron zastosowany we właściwych warunkach będzie bardzo skuteczny, stąd jego popularność wśród ekologów, chociaż prawdziwi pasjonaci ekologii stosują również zabiegi powschodowe (w skrajnych przypadkach ekolodzy stosują więcej chemii niż rolnicy konwencjonalni), zapotrzebowanie proszę ocenić na podstawie podaży soczewicy w sklepach, ostatnio w lidlu spotkałem soczewicę zieloną w woreczku foliowym i gołym okiem można było dostrzec 2 nasiona owsa głuchego (stąd mniemam, iż to prawdziwa ekologia), skład aminokwasowy i zawartość żelaza sprawiają, że soczewica jest świetnym substytutem mięs, a bacząc na zawartość hormonów i antybiotyków w tuczu zwierząt to już wolę ekologiczną, soczewicę po 3 zabiegach herbicydowych, cena zbytu w ilościach hurtowych to około 4zł/kg 

Proszę mi wytłumaczyć na jakiej podstawie twierdzisz że rolnicy ekologiczni stosują wogóle środki chemiczne w uprawie. Znajdź mi w tym wykazie takie środki dopuszczone do stosowania http://www.ior.pozna...m.html?tresc=42 . Jezeli jesteś takim rolnikiem to współczuję, trafisz na kontrolę podczas której wezmą od Ciebie próbki do badania na pozostałości środków ochrony i stwierdzą ich obecność  to lezysz i płaczesz, bo będziesz musiał oddać dpłaty za 5 lat wstecz wraz z odsetkami karnymi, a jak ich nie oddasz to i zwykłych dopłat nie dostaniesz. Co roku kilkudziesięciu rolników kombinatorów tak kończy. Mogą jeszcze zostać pozwani przez zakłady skupujące takie produkty o fałszerstwo i odszkodowanie a to równa się już bankructwo więc nie warto się narażać.

Edytowany przez abrarakulix, 17 maj 2015 - 07:53.

#68 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 21 maj 2015 - 09:28

uprawa soczewicy

Mam pytanie. Czy można soczewice odchwaszczać broną chwastownik?

tak

Co roku kilkudziesięciu rolników kombinatorów tak kończy

szkoda, że nie wszyscy;]

macie jakieś doświadczenia z herbicydami stosowanymi powschodowo na komosę (ciężka gleba) oraz samosiewy rzepaku (słabsze stanowisko)? zastanawiam się nad testowaniem chwastoxu/legato (komosa) i basagranu/butoxone (rzepak), jakie dawki dadzą sobie radę z tymi chwastami?

Edytowany przez kissmy..., 21 maj 2015 - 09:55.

#69 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 21:06

uprawa soczewicy

Jak w tym roku rośnie u Was soczewica? Zasiałem pierwszy raz i myślę że niska.

#70 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 07 czerwiec 2015 - 12:10

uprawa soczewicy

u mnie w tym roku też rośnie w górę, wysokość jest raczej cechą genetyczną,

zaobserwowaliście jakieś szkodniki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 07 czerwiec 2015 - 13:18

uprawa soczewicy Szkodników nie zauważyłem. U mnie problemem jest susza.

#72 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 07 czerwiec 2015 - 17:19

uprawa soczewicy

susza soczewicy nie szkodzi, wodę potrzebuje wyłącznie do okresu kwitnienia u mnie spadło od siewu około 75l/m2

#73 Share InkaxX

InkaxX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 22:09

uprawa soczewicy

Witam,też zamierzam w 2016 zasiać soczewicę czerwoną na 7 ha ekologia i jestem ciekawa jak wypadły wam zbiory?Czy ktoś może miał zasiane w ekologi i może pochwalic  się wysokością plonów?Czy na ekologi coś z tego da się zebrać?

#74 Share InkaxX

InkaxX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 sierpień 2015 - 14:39

uprawa soczewicy

Czy może ktoś ma do sprzedania nasiona ekologiczne soczewicy czerwonej?

#75 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 10:56

uprawa soczewicy

ja miałem konwencję, ale zachwaszczenie raczej większe niż w ekologii, gdyż nie wykonywałem żadnych zabiegów odchwaszczających - plon około 1t/ha soczewicy brązowej drobnonasiennej, soczewica czerwona to obłuskana soczewica brązowa (nie mam pewności czy można ją siać po obłuskaniu); z nasionami radzę uważać, gdyż ekolodzy soczewicy często nie zbierają, stąd nasiona mogą okazać się konwencjonalne i co jeszcze gorsze importowane, przez co nie wiadomo czy uda się je zebrać, dlaetego proponuję poszukać zaufanego dostawcy 

#76 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 12 wrzesień 2015 - 20:40

uprawa soczewicy

ile obecnie można dostać za soczewicę zieloną, kto kupuję w lubelskim? 

#77 Share andrzejb181

andrzejb181

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 14 wrzesień 2015 - 10:23

uprawa soczewicy

Witam. Również jestem zainteresowany uprawa soczewicy. Jak wyglada opłacalność na uprawie ok 2 ha. jak wyglada zbiór czy sam kombajn wystarczy czy jeszcze dochodza potem jakieś łuszczarki itp.?? 

#78 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 05:19

uprawa soczewicy

ciężko wskazać jak kształtuje się opłacalność, w tym sezonie ze względu na dotkliwą suszę były spore problemy z zachwaszczeniem oraz niskie plony (około 1t/ha dla brązowej drobnonasiennej), do zbioru zasadniczo wystarczy sam kombajn (łuszczarka jest niezbędna do uzyskania soczewicy czerwonej z brązowej), należy tylko uważać z doborem nasion, gdyż większość odmian wylega, co często uniemożliwia pielęgnację i zbiór 

#79 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 20:17

uprawa soczewicy

jak jest ze zbytem nie ma problemu, przyjadą po mniejsze ilości 2-3 t. ile na ha potrzeba soczewicy zielonej drobnoziarnistej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 30 październik 2015 - 14:39

uprawa soczewicy

ktoś przyjedzie, pytanie brzmi ile zapłaci, nasion potrzeba 200-250szt/m2, stosował ktoś boxer w soczewicy? właśnie zauważyłem, ze poszerzyli rejestrację