Taurus83

uprawa soczewicy

Polecane posty

mikipost    2

Gruba podobno ma większe rośliny, wiec może szybciej zdobędzie przewage nad chwastami. Ale to tylko moje gdybanie.

Zapytam z innej beczki soczewica czerwona ma mniejwiecej tą samą ilość strąków i ilość nasion w strąku co zielona a połowę mniejszy mtz od zielonej. Czyli plon czerwonej powinien być o połowę mniejszy? Jak jest w rzeczywistośći?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

soczewica czerwona to obłuszczona brązowa, ja zebrałem w tym sezonie 1,5t/ha brązowej w konwencji, zielone wcale nie plonują lepiej, przynajmniej nikt mi się nie pochwalił lepszym wynikiem (max 1,2t/ha)

 

Jak myślicie, jaką najlepiej siać soczewicę w ekologii, zieloną drobną zieloną grubą czy brązową drobną ?

 

zasadniczo nie ma to większego znaczenia (jeśli znajdzie się zbyt, zielonej jest za dużo) proponuję tylko uważać na zagraniczne (tanie) nasiona, gdyż można nic nie zebrać oraz oczywiście pilnować chwastów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Na tą chwile soczewica u mnie po 2zł jak leci czerwona czy zielona. Okoliczna firma sprzedała już 3 samochody nasion :blink: ,ciekawe ile będzie robione na dopłaty ile na plon. Może być ciasno. Coś czuje że chyba przeprosze groch ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

po 2zł jest czysty materiał czy prosto z ekologicznego pola i jaka MTN? na pocieszenie dodam, że grochu też będzie do oporu, podobnie jak pozostałych bobowatych czy wysokobiałkowych, także lepiej skupić się na soczewicy, gdyż na nią zawsze będzie zbyt, szczególnie na drobnonasienną, a ekolodzy będą dostawać też dopłaty do wysokobiałkowych, których nie muszą wcale zbierać, więc nasion będą potrzebować bardzo dużo, u mnie w okolicy brązowa drobnonasienna już się pokończyła,

 

zielona jest lepsza pod względem ilości zielonej masy, bardziej zagłuszy chwasty, ale też potrzebuje więcej NPK i wody oraz jest mniej wierna w plonowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Po 2zł kupują,towar ma być czysty, natomiast nasiona sprzedają po 3,7zł siła kieł. 96%, wilg. 11%, MTN 36 o ile dobrze pamiętam. Ja nasiona zakupiłem od rolnika za 4zł MTN ok. 38 także z 80kg trzeba będzie wysiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

odmiana nie znana, w jakiej rozstawie rzedów nalezy siać? Czy posiewie 1l afalonu i 0,15 commandu zda egzamin czy z commandu lepiej zrezygnować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Oj bedzie chyba bieda,soczewica,ciecierzyca grochy popryskane w
w srode 1l afalonu+0,15 commandu a od piatku leje jak
z cebra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a stosowałeś jakiś adiuwant? nie wiem jak z chlomazonem, ale w zeszłym sezonie po zastosowaniu afalonu (2l/ha) w soczewicy (na pisaku) i przejściu ulewy rozwaliło ją tylko na zakładach, w tym sezonie stosowałem ponownie linuron w maksymalnej dawce z adiuwantem, gdyż było strasznie sucho, na stanowiskach z uproszczeniami będę musiał czymś poprawić (zapomniałem o dodaniu glifosatu), macie jakieś doświadczenie z butoxone albo basagranem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Stosowalem 1% dodatek grundetu ,butoxone i basagramem robilem robilem tylko groch. Zdecydowanie lepiej wypadal basagram tylko cena kosmiczna. Do porawek mozesz jechac 60-70% dawki i powinno byc dobrze, zreszto zalerzy co zostawi linuron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mikipost- gdzie kupujesz nasiona cicierzycy? 

Też jesteśmy z okolic Białej i chcemy posiać doświadczalnie poletko ciciorki- nigdzie niestety nie mogę znaleźć nasion. Ile musimy wysiać cieciorki na ha?  Masz może jakieś doświadczenia z Ciciorką? Jaka jest plenność? Nie mogę znaleźć nigdzie wiarygodnych informacji.

Przechodzimy od tego roku na ekologię.

 

( Wybaczcie nie mam ani wykształcenia rolniczego, ani doświadczenia, mąż rolnik, ale czasu nie ma na poszukiwania, uczę się dopiero- stąd błędy terminologiczne mogę robić :) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Pierwszy raz posialem ciecierzyce. Nasiona kupilem na Elizowce,przeznaczone byly na konsumpcje. Po zbadaniu sily kielkowania wyszlo ok.75.% Wysiew 300 kg/ha zaprawiane tylko nitragina do grochu,nawozenie jak na groch,siew gł. 5cm co druga leje (25cm) Oprysk jak opisane wyzej.Ale juz wiem ze posialem za wczesnie dotego prawie na calosci stoi woda, mam nadzieje ze szybko opadnie bo bedzie nanic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie! Już myślałam, by dzwonić po uczelniach rolniczych i pytać :D

W takim przypadku życzę niech poletko szybko schnie, ciekawa jestem jak to wyjdzie;) I zwykłej konsumpcyjnej cieciorki będę szukać. 

Z tego co wyczytałam, najlepiej ciecierzycę siać od połowy kwietnia do połowy maja - czyli info na przyszły rok będzie;) 

 

http://www.old.acta-agrophysica.org/artykuly/acta_agrophysica/ActaAgr_148_2007_1_9_767.pdf

 

http://www.pimr.poznan.pl/biul/2009_3_RKC.pdf

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bio    0

Mam pytanie. Czy można soczewice odchwaszczać broną chwastownik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abrarakulix    0
Napisano (edytowany)

linuron zastosowany we właściwych warunkach będzie bardzo skuteczny, stąd jego popularność wśród ekologów, chociaż prawdziwi pasjonaci ekologii stosują również zabiegi powschodowe (w skrajnych przypadkach ekolodzy stosują więcej chemii niż rolnicy konwencjonalni), zapotrzebowanie proszę ocenić na podstawie podaży soczewicy w sklepach, ostatnio w lidlu spotkałem soczewicę zieloną w woreczku foliowym i gołym okiem można było dostrzec 2 nasiona owsa głuchego (stąd mniemam, iż to prawdziwa ekologia), skład aminokwasowy i zawartość żelaza sprawiają, że soczewica jest świetnym substytutem mięs, a bacząc na zawartość hormonów i antybiotyków w tuczu zwierząt to już wolę ekologiczną, soczewicę po 3 zabiegach herbicydowych, cena zbytu w ilościach hurtowych to około 4zł/kg 

 

Proszę mi wytłumaczyć na jakiej podstawie twierdzisz że rolnicy ekologiczni stosują wogóle środki chemiczne w uprawie. Znajdź mi w tym wykazie takie środki dopuszczone do stosowania http://www.ior.poznan.pl/19,wykaz-sor-w-rolnictwie-ekologicznym.html?tresc=42 . Jezeli jesteś takim rolnikiem to współczuję, trafisz na kontrolę podczas której wezmą od Ciebie próbki do badania na pozostałości środków ochrony i stwierdzą ich obecność  to lezysz i płaczesz, bo będziesz musiał oddać dpłaty za 5 lat wstecz wraz z odsetkami karnymi, a jak ich nie oddasz to i zwykłych dopłat nie dostaniesz. Co roku kilkudziesięciu rolników kombinatorów tak kończy. Mogą jeszcze zostać pozwani przez zakłady skupujące takie produkty o fałszerstwo i odszkodowanie a to równa się już bankructwo więc nie warto się narażać.

Edytowano przez abrarakulix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
Napisano (edytowany)

Mam pytanie. Czy można soczewice odchwaszczać broną chwastownik?

 

tak

 

 

Co roku kilkudziesięciu rolników kombinatorów tak kończy

 

szkoda, że nie wszyscy;]

 

macie jakieś doświadczenia z herbicydami stosowanymi powschodowo na komosę (ciężka gleba) oraz samosiewy rzepaku (słabsze stanowisko)? zastanawiam się nad testowaniem chwastoxu/legato (komosa) i basagranu/butoxone (rzepak), jakie dawki dadzą sobie radę z tymi chwastami?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bio    0

Jak w tym roku rośnie u Was soczewica? Zasiałem pierwszy raz i myślę że niska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

u mnie w tym roku też rośnie w górę, wysokość jest raczej cechą genetyczną,

 

zaobserwowaliście jakieś szkodniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bio    0

Szkodników nie zauważyłem. U mnie problemem jest susza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

susza soczewicy nie szkodzi, wodę potrzebuje wyłącznie do okresu kwitnienia u mnie spadło od siewu około 75l/m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
InkaxX    0

Witam,też zamierzam w 2016 zasiać soczewicę czerwoną na 7 ha ekologia i jestem ciekawa jak wypadły wam zbiory?Czy ktoś może miał zasiane w ekologi i może pochwalic  się wysokością plonów?Czy na ekologi coś z tego da się zebrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja miałem konwencję, ale zachwaszczenie raczej większe niż w ekologii, gdyż nie wykonywałem żadnych zabiegów odchwaszczających - plon około 1t/ha soczewicy brązowej drobnonasiennej, soczewica czerwona to obłuskana soczewica brązowa (nie mam pewności czy można ją siać po obłuskaniu); z nasionami radzę uważać, gdyż ekolodzy soczewicy często nie zbierają, stąd nasiona mogą okazać się konwencjonalne i co jeszcze gorsze importowane, przez co nie wiadomo czy uda się je zebrać, dlaetego proponuję poszukać zaufanego dostawcy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj