Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa soczewicy

111 odpowiedzi na ten temat

#41 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 20:02

uprawa soczewicy

Lokalni pakowacze w tym roku bardziej zainterwsowani byli czerwoną, ale gdybym zaraz po żniwach miał zieloną to też by poszła. Grunt to mieć gotowy towar nim chętni zdążą się "obkupić"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa soczewicy Dzisiaj, 07:12
  •  

#42 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 styczeń 2015 - 14:47

uprawa soczewicy

skąd jesteś? orientujesz się jakie proponowali ceny za zieloną, czerwoną i brązową?

#43 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 19:19

uprawa soczewicy

Z lubelskiego, pow. Biała Podlaska. O cenie nawet nie rozmawiałem, poprostu mając dalekosiężne plany zapytałem czy byli by zainteresowani tematem. Ogólnie staram się szukać odbiorców z drugiej strony Wisły, bo poprostu bardziej się opłaca.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 18:56

uprawa soczewicy

bardziej się opłaca lecz nie wiesz kto ile płaci? od zbadania rynku należałoby zacząć, rynek soczewicy jest dosyć mały i raczej szybko się to nie zmieni, stąd tegoroczny boom na strączkowe może się źle skończyć, dlatego warto solidnie się zastanowić nad rodzajem upraw, ja w przyszłym sezonie przeskakuję już z soczewicą na ilości całosamochodowe, rzućcie okiem co wciska się konsumentom: http://florpak.pl/Oferta,25.html w soczewicy brązowej dostrzegam jęczmień, słomę i spleśniałe nasiona - prawie jak mieszanka śródziemnomorska; pszenica obłuszczona też jest niezła ;]

#45 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 19:44

uprawa soczewicy

Wiem ile mi płacą za pestke,rumianek czy ostropest.Dwadziescia lat temu lubiałem wszystko wiedzieć, teraz skupiam się nad tym co mnie konkretnie interesuje. Soczewica do tej pory nie za specjalnie mnie interesowała.Skupiałem się bardziej nad cieciorką ale doszłem do wniosku, że soczewica bedzie chyba mniej zawodna.Cieciorki zrobię tylko poletko dośw. A co do oferty powyżej pachnie mi wszechobecnym nie drogim , nie polskim towarem :lol: . Wracając do tematu jak sobie radzisz z obłuszczaniem? Łuskarka do grochu może robić śrute. Bez obłuskania to tylko chyba na pasze pójdzie. Jak chcesz to pisz na priv.Bardzo to dlamnie ważne. Bede bardzo wdzięczny.

#46 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 18:43

uprawa soczewicy

co to jest pestka? wydaje mi się, że to ciecierzyca jest obecnie bardziej modna niż soczewica (hipsterskie humusy), ja całą soczewicę sprzedaję na brązową, więc nie wiem jak to obłuskać, kombajn faktycznie bardziej śrutował niż łuskał, możliwe że chemicznie jakoś to ogarniają

#47 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 20:00

uprawa soczewicy

Pestka z dyni-bezłupinowa i tradycyjna biała.W cieciorce właśnie widze spore szanse,zobaczymy czy klimat jej podpasuje i czy nie będzie potrzeby przezbrajania kombajnu na kukurydziane klepisko itd. bo coś czuje że mogą byc problemy. Troche było by to nie w pore bo bedzie jeszcze do zdjęcia gryka i konieczyna. Zbzobaczymy co wyjdzie z poletka w tym roku.

#48 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 08:32

uprawa soczewicy

jakie to są areały, dużo masz tych strączkowych, w ciecierzycy obawiasz się o uszkodzenia nasion? z jakiego względu lepsze będzie kukurydziane klepisko?

#49 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 19:47

uprawa soczewicy

Ze strączkowych to robiłem tylko groch ok 8ha tak żeby było na samochód i troche zostało dla świn,ale poszedł po 900brutto. W tym roku i tego pewnie nie będzie. Dla tego zasieje  tylko ze 3ha na pasze. No i 3ha soczewicy i ok 40arów ciecierzycy, jedno i drugie na próbe. Myślałem o ciecierzycy typu kabuli, stąd moje obawy o uszkodzenia nasion, może być dużo połówek.

#50 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 luty 2015 - 15:01

uprawa soczewicy

Jak myślicie, jaką najlepiej siać soczewicę w ekologii, zieloną drobną zieloną grubą czy brązową drobną ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 15 luty 2015 - 19:08

uprawa soczewicy

Gruba podobno ma większe rośliny, wiec może szybciej zdobędzie przewage nad chwastami. Ale to tylko moje gdybanie.

Zapytam z innej beczki soczewica czerwona ma mniejwiecej tą samą ilość strąków i ilość nasion w strąku co zielona a połowę mniejszy mtz od zielonej. Czyli plon czerwonej powinien być o połowę mniejszy? Jak jest w rzeczywistośći?

#52 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 luty 2015 - 12:32

uprawa soczewicy

soczewica czerwona to obłuszczona brązowa, ja zebrałem w tym sezonie 1,5t/ha brązowej w konwencji, zielone wcale nie plonują lepiej, przynajmniej nikt mi się nie pochwalił lepszym wynikiem (max 1,2t/ha)

Jak myślicie, jaką najlepiej siać soczewicę w ekologii, zieloną drobną zieloną grubą czy brązową drobną ?

zasadniczo nie ma to większego znaczenia (jeśli znajdzie się zbyt, zielonej jest za dużo) proponuję tylko uważać na zagraniczne (tanie) nasiona, gdyż można nic nie zebrać oraz oczywiście pilnować chwastów

#53 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 15:04

uprawa soczewicy

Na tą chwile soczewica u mnie po 2zł jak leci czerwona czy zielona. Okoliczna firma sprzedała już 3 samochody nasion :blink: ,ciekawe ile będzie robione na dopłaty ile na plon. Może być ciasno. Coś czuje że chyba przeprosze groch ...

#54 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 20:08

uprawa soczewicy

po 2zł jest czysty materiał czy prosto z ekologicznego pola i jaka MTN? na pocieszenie dodam, że grochu też będzie do oporu, podobnie jak pozostałych bobowatych czy wysokobiałkowych, także lepiej skupić się na soczewicy, gdyż na nią zawsze będzie zbyt, szczególnie na drobnonasienną, a ekolodzy będą dostawać też dopłaty do wysokobiałkowych, których nie muszą wcale zbierać, więc nasion będą potrzebować bardzo dużo, u mnie w okolicy brązowa drobnonasienna już się pokończyła,

zielona jest lepsza pod względem ilości zielonej masy, bardziej zagłuszy chwasty, ale też potrzebuje więcej NPK i wody oraz jest mniej wierna w plonowaniu

#55 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 20:26

uprawa soczewicy

Po 2zł kupują,towar ma być czysty, natomiast nasiona sprzedają po 3,7zł siła kieł. 96%, wilg. 11%, MTN 36 o ile dobrze pamiętam. Ja nasiona zakupiłem od rolnika za 4zł MTN ok. 38 także z 80kg trzeba będzie wysiać

#56 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 09:02

uprawa soczewicy

siejesz zieloną czy brązową?

#57 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 19:56

uprawa soczewicy

brązową

#58 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 21:15

uprawa soczewicy

a wiesz jaka to odmiana?

#59 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 20:16

uprawa soczewicy

odmiana nie znana, w jakiej rozstawie rzedów nalezy siać? Czy posiewie 1l afalonu i 0,15 commandu zda egzamin czy z commandu lepiej zrezygnować?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 10:39

uprawa soczewicy Oj bedzie chyba bieda,soczewica,ciecierzyca grochy popryskane w
w srode 1l afalonu+0,15 commandu a od piatku leje jak
z cebra