Taurus83

uprawa soczewicy

Polecane posty

To chyba nie jest zle ja planuje zasiać 5ha w tym roku na V klasie będę wdzięczny jak mi podasz nawożenie jakie stosujesz pod soczewice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przypomnij mi proszę zimą to znajdę gdzieś notes z dawkami, zastosowałem wyłącznie sól potasową i fosforan amonu na stanowisku po kukurydzy na ziarno, plon około 1,5t/ha, herbicyd afalon (na słabszych kawałkach dał się we znaki soczewicy ze względu na intensywne opady po zabiegu), później fusilade i na koniec desykant reglone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Ciekawy temat. Rozumiem, ze na razie nikt sie nie pochwalil stosowaniem basagranu...czyzby afalon tak zalatwil sprawe, ze nie trzeba powschodowo? czy jest to raczej ograniczenie w zwiazku z ekologia? Jak jest z zapotrzebowaniem na soczewice? Czy jakies odmiany sa preferowane? Duzo pytan, ale jak sie ma zaczynac to lepiej wiedziec....:) Pozdrawiam, Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

linuron zastosowany we właściwych warunkach będzie bardzo skuteczny, stąd jego popularność wśród ekologów, chociaż prawdziwi pasjonaci ekologii stosują również zabiegi powschodowe (w skrajnych przypadkach ekolodzy stosują więcej chemii niż rolnicy konwencjonalni), zapotrzebowanie proszę ocenić na podstawie podaży soczewicy w sklepach, ostatnio w lidlu spotkałem soczewicę zieloną w woreczku foliowym i gołym okiem można było dostrzec 2 nasiona owsa głuchego (stąd mniemam, iż to prawdziwa ekologia), skład aminokwasowy i zawartość żelaza sprawiają, że soczewica jest świetnym substytutem mięs, a bacząc na zawartość hormonów i antybiotyków w tuczu zwierząt to już wolę ekologiczną, soczewicę po 3 zabiegach herbicydowych, cena zbytu w ilościach hurtowych to około 4zł/kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś to sprzedajesz czy na własne potrzeby bo ja mam sąsiada który sieje tego około 1tys ha ale koszą to mulczerem albo talerzówką hehe a zapytać to nie mam co bo jak nie skłamie to prawdy też nie powie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Kolego kissmy miałeś soczewice zieloną? Bardzo wyległa? Mam 3ha wolnego pola, tylko zakamienione jak djabli, myślałem zeby soczewice tam zrobić, ale jak mi się wyłoży to będzie wtopa. Jeszcze jedno, jak z wilgotnośći nasion?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

miałem soczewicę brązową (czerwona po obiciu łuski) nie wylega lecz rośliny są niskie, więc przy kamieniach konieczne wałowanie, desykacja nie jest konieczna, nasiona suche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

łuska jest twarda, ale myślę że łuskarka do grochu dałaby radę,

 

masz zbyt wyłącznie na czerwoną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Lokalni pakowacze w tym roku bardziej zainterwsowani byli czerwoną, ale gdybym zaraz po żniwach miał zieloną to też by poszła. Grunt to mieć gotowy towar nim chętni zdążą się "obkupić"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Z lubelskiego, pow. Biała Podlaska. O cenie nawet nie rozmawiałem, poprostu mając dalekosiężne plany zapytałem czy byli by zainteresowani tematem. Ogólnie staram się szukać odbiorców z drugiej strony Wisły, bo poprostu bardziej się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

bardziej się opłaca lecz nie wiesz kto ile płaci? od zbadania rynku należałoby zacząć, rynek soczewicy jest dosyć mały i raczej szybko się to nie zmieni, stąd tegoroczny boom na strączkowe może się źle skończyć, dlatego warto solidnie się zastanowić nad rodzajem upraw, ja w przyszłym sezonie przeskakuję już z soczewicą na ilości całosamochodowe, rzućcie okiem co wciska się konsumentom: http://florpak.pl/Oferta,25.html w soczewicy brązowej dostrzegam jęczmień, słomę i spleśniałe nasiona - prawie jak mieszanka śródziemnomorska; pszenica obłuszczona też jest niezła ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Wiem ile mi płacą za pestke,rumianek czy ostropest.Dwadziescia lat temu lubiałem wszystko wiedzieć, teraz skupiam się nad tym co mnie konkretnie interesuje. Soczewica do tej pory nie za specjalnie mnie interesowała.Skupiałem się bardziej nad cieciorką ale doszłem do wniosku, że soczewica bedzie chyba mniej zawodna.Cieciorki zrobię tylko poletko dośw. A co do oferty powyżej pachnie mi wszechobecnym nie drogim , nie polskim towarem :lol: . Wracając do tematu jak sobie radzisz z obłuszczaniem? Łuskarka do grochu może robić śrute. Bez obłuskania to tylko chyba na pasze pójdzie. Jak chcesz to pisz na priv.Bardzo to dlamnie ważne. Bede bardzo wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

co to jest pestka? wydaje mi się, że to ciecierzyca jest obecnie bardziej modna niż soczewica (hipsterskie humusy), ja całą soczewicę sprzedaję na brązową, więc nie wiem jak to obłuskać, kombajn faktycznie bardziej śrutował niż łuskał, możliwe że chemicznie jakoś to ogarniają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Pestka z dyni-bezłupinowa i tradycyjna biała.W cieciorce właśnie widze spore szanse,zobaczymy czy klimat jej podpasuje i czy nie będzie potrzeby przezbrajania kombajnu na kukurydziane klepisko itd. bo coś czuje że mogą byc problemy. Troche było by to nie w pore bo bedzie jeszcze do zdjęcia gryka i konieczyna. Zbzobaczymy co wyjdzie z poletka w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jakie to są areały, dużo masz tych strączkowych, w ciecierzycy obawiasz się o uszkodzenia nasion? z jakiego względu lepsze będzie kukurydziane klepisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Ze strączkowych to robiłem tylko groch ok 8ha tak żeby było na samochód i troche zostało dla świn,ale poszedł po 900brutto. W tym roku i tego pewnie nie będzie. Dla tego zasieje  tylko ze 3ha na pasze. No i 3ha soczewicy i ok 40arów ciecierzycy, jedno i drugie na próbe. Myślałem o ciecierzycy typu kabuli, stąd moje obawy o uszkodzenia nasion, może być dużo połówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bio    0

Jak myślicie, jaką najlepiej siać soczewicę w ekologii, zieloną drobną zieloną grubą czy brązową drobną ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj