Taurus83

uprawa soczewicy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Taurus83    886

witam. chciałbym się zająć uprawą soczewicy, niestety ciężko jest znaleźć jakieś informacje na ten temat, znalazłem tylko ten artykuł link

 

czy ktoś z forumowiczów ma doświadczanie w uprawie tej rośliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mnie również interesuje uprawa soczewicy i jak narazie to dowiedziałem się że można na tą uprawę uzyskać bardzo wysokie dopłaty tylko nie wiem czy soczewica w polsce plonuje bo jedne zródła podają ze plonują a słyszałem też ze nie więc nie wiem.

Może znajdzie się ktoś kto wie o tej roślinie coś więcej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej1980    0

witam

podaje linka http://ir.ptir.org/artykuly/pl/108/IR(108)_2370_pl.pdf

uprawa do 15 kwiecień ja myśle że w naszym klimacie do nawet do maja można na ekologię siać aby poprostu zwalczać chwasty metodą mechaniczną (orka )nasiona można kupić kanadyjskie i argentyńskie od 4 do 8 zł za kilo obsada do 200 szt na m2 czyli ma chłopskie 150-200kg na h. soczewica jest warzywem czyli dotacja jest dużo większa 1550pln przez 2 lata (okres przestawiania) plus 570 pln za pakiet 6.1 plus dotacje JPO i NW nie wiem czy jest UPO jeszcze . Z plotek słyszałem że to jest ostatni rok na Rolno Środowiskowe pakiety trzeba sobie sprawdzić w ODR ni są od informacji i pisania planów no i prywatni doradcy lub firmy doradcze.

ROLNICY PISZCIE PLANY I SKŁADAJCIE WNIOSKI DO ARIMR PO PŁATNOŚCI RŚ TO SIĘ NAPRAWDĘ OPŁACA BUDRZET NA 2013-2020 JUŻ NIE BĘDZIE TAKI DOBRY JAK TEN.TO SĄ POLSKIE PIENIĄDZE WYDAWANE PRZEZ BRUKSELE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Andrzeju ty uprawiasz soczewice czy tylko napisałeś tyle co wiesz z jakiś informacji. I możesz mi powiedzieć jak widzisz plonowanie rośliny w północno-wschodniej polsce. Za więcej szczegółów będe wdzięczny:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gviastka    0

Witam :)

 

na forum jestem nowa... czytam sporo nie pisałam wcale...

 

teraz weszłam na forum w poszukiwaniu skupu soczewicy i znalazłam ten temat

 

w tym roku po raz pierwszy posieliśmy soczewicę zieloną... na hektar tata dał około 150 kg soczewicy... własnie skończyliśmy kosić i z 8 hektarów ukosiliśmy jakieś 8-9 ton... dodam iż nie jest to uprawa konwencjonalna bo gospodarstwo jest w II fazie przestawiania się na ekologię... zaskoczyło nas to totalnie bo byliśmy pewni, że nic z tego nie będzie...

 

nasiona zakupione od rolników którzy tak jak nasze gospodarstwo są w fazie przestawiania ale z Państwowego Inspektoratu Weterynarii dostaliśmy pozwolenie (o które trzeba było wystąpić) i nasiona stały sie kwalifikowane :)

 

w razie pytań chętnie więcej opowiem (po wcześniejszej konsultacji z tatą bo to jednak jego działka)

 

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mogłabyś powiedzieć jakie zabiegi były robione przed siewem i kiedy była siana ta soczewica i na jakiej klasie ziemi?

Napisz też jeśli możesz po ile kupowaliście nasiona.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gviastka    0

Przed siewem wiosenna orka, brona i siew. Wysiew około 10 kwietnia a klasy ziemi począwszy od III skończywszy na VI, bardzo płytki siew, 460 zł z dostawa na miejsce za 900 kg.

 

mam nadzieję, że pomogłam i przepraszam, że tak późno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Gdzie to później sprzedajecie ?? pozdrawiam

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Przed siewem wiosenna orka, brona i siew. Wysiew około 10 kwietnia a klasy ziemi począwszy od III skończywszy na VI, bardzo płytki siew, 460 zł z dostawa na miejsce za 900 kg.

 

dlaczego taki późny siew? w cenie jak mniemam zagubiło się jedno zero, co możecie polecić na chwasty poza afalonem przedwschodowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

gdzie można kupić nasiona? znalezłem tylko gdzieś koło olsztyna. @kissmy wiesz cos więcej o tej roślinie? siejesz z podporową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Reprezentuję firmę profesjonalnie zajmującą się uprawą jak i handlem soczewicą, w ekologii jak i konwencjonalnie, zainteresowanych proszę o kontakt: 667 579 993

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zasieję kilka odmian w czystym siewie, tylko zastanawiam się jeszcze nad wałowaniem po siewie, aby jeszcze dodatkowo wyrównać powierzchnię pola, nasiona można kupić prawie wyłącznie od ekologów lub z importu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

jak myslicie czy w soczewice można wsiać tymotkę lub koniczynę? póxniej chciałbymżeby to była nassienna uprawa w.w. roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gviastka    0

Witam

 

Proszę wybaczyć opieszałość w odpisywaniu nie dostałam żadnego powiadomienia że konwersacja trwa dalej.

 

W tym roku siejemy swoje nasiona które mają już certyfikat... uprawiamy soczewicę w gospodarstwie ekologicznym, więc niczym jej nie "traktujemy" działa to na zasadzie (może śmiesznie) zasiej i zapomnij...

 

sprzedaliśmy wszyściutko :)

 

dałam ogłoszenia na kilku portalach i klienci sami dzwonili...

 

co do siewu albo teraz albo właśnie w kwietniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

masz jakieś doświadczenie z przymrozkami? i wskaż proszę jak radzisz sobie z chwastami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam widzę że sie temat rozkręcił możesz mi kolezanko powiedzieć kiedy to zbieracie i jak kombajn sobie z tym radzi

Edytowano przez RadikRenault

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

u mnie afalon dał radę, mimo bardzo intensywnych opadów po jego zastosowaniu, ale będę jeszcze testował butoxone i basagran powschodowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

po siewie, ale przed wschodami, po wschodach pozostają "grochowe" herbicydy czyli butoxone i basagran - ewentualnie jakieś mieszanki z chwastoxem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedz a możesz mi powiedzieć czy na 5 i 6 klasie by coś było z tej soczewicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zasadniczo troszeczkę mam V klasy, na razie wygląda tam nieźle, zobaczymy co będzie przy zbiorze - podstawa to odpowiednie pH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo troszeczkę mam V klasy, na razie wygląda tam nieźle, zobaczymy co będzie przy zbiorze - podstawa to odpowiednie pH

 

 

 

Witam i jak tam twoja soczewica na tej V klasie nadal jest ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj