Skocz do zawartości

Zdjęcie

żywienie na zasuszeniu

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share piter1rolnik

piter1rolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 12:45

żywienie na zasuszeniu Witam ja na zasuszenu daję krowom słomę. Mój ojciec daje im jeszcze śrut ze zboża. Moim zdaniem nie powinien. Krowy które się teraz wycieliły są popasone i 4 szt jusz odpadły ponieważ nie mogły wstać na nogi i ja myślę że ten śrut jest tego przyczyną. A co Wy na to?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żywienie na zasuszeniu Dzisiaj, 23:44
  •  

#2 Share MarcinZetor8011

MarcinZetor8011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo krowy :)
    Historia
    itd.
    itp.
    :)

Napisany 17 styczeń 2012 - 14:33

żywienie na zasuszeniu Sama słoma to troszke za mało,krowa musi odpocząć ale i sie zregenerować,przygotować do laktacji.Te pół kg.śruty to może zjeść,ale zapasanie krów jest niezdrowe.Duże masz stado?

#3 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Zainteresowania:Nowe technologie, motoryzacja, piłka nożna

Napisany 17 styczeń 2012 - 14:37

żywienie na zasuszeniu Dawaj im sama słome i siano a potem 2-3 tygodnie przed wycieleniem możesz jej zaczynac powoli dawać jakąś mieszanke lub srute

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share piter1rolnik

piter1rolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 14:39

żywienie na zasuszeniu

Sama słoma to troszke za mało,krowa musi odpocząć ale i sie zregenerować,przygotować do laktacji.Te pół kg.śruty to może zjeść,ale zapasanie krów jest niezdrowe.Duże masz stado?

100 dojnych i ok. 100 jałówek. One po zasuszeniu dostają słomę ale miesiąc przed wycieleniem dostają pasze którą będą dostawać po wycieleniu oczywiście tylko troche nie do syta.

#5 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1266 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 15:52

żywienie na zasuszeniu siano ,sloma odrobina qq i wiatminy bo nic o nich nie piszesz ale moze przekarnione sa juz pod koniec laktacji gdy daja mniej mleka ale z tej sruty to niech zrezygnuje bo jest nie potrzebna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 17:04

żywienie na zasuszeniu U nas dostają praktycznie to co dojne, z tym że kiszonka z kukurydzy i treściwe w niewielkich ilościach (na podtrzymanie flory bakteryjnej), słomę i siano. A z zapasaniem, to przeważnie krowy zapasają się pod koniec laktacji co oznacza, że są za dobrze karmione w stosunku do tego ile mleka produkują. Treściwe zwiększa się na jakiś 1 tydzień przed wycieleniem- ale to też nie więcej jak 3kg dziennie. Ostatnimi czasy krowy dają bardzo mało siary (co akurat nas cieszy- jest gęstsza i jest mniejsze ryzyko ketozy). Po około tygodniu dają już jakieś 70-80% szczytowej produkcji.

Witam ja na zasuszenu daję krowom słomę. Mój ojciec daje im jeszcze śrut ze zboża. Moim zdaniem nie powinien. Krowy które się teraz wycieliły są popasone i 4 szt jusz odpadły ponieważ nie mogły wstać na nogi i ja myślę że ten śrut jest tego przyczyną. A co Wy na to?

Nadmierne opasienie na pewno nie pomogło- ale one się chyba odwapniły- Krowa która podejrzewasz o dużą wydajność może dostać profilaktycznie wapno (takie w butelkach do wlewania w pysk). Jeśli będzie zbędne, organizm spokojnie sobie poradzi z usunięciem. Łatwo sprawdzić, że coś nie tak z krową- będzie osowiała i do tego będzie miała zimne uszy- wystarczy wlać wapna i odczekać parę minut- uszy robią się ciepłe i krowa robi się aktywniejsza.

Edytowany przez ppp, 17 styczeń 2012 - 17:04.