Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podorywka czy roundup?

54 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 styczeń 2012 - 00:24

Podorywka czy roundup? Takie częste pryskanie ścierniska totalnym wcale nie jest fajne, bo się glifosat może kumulować jak warunki są nie sprzyjające. Ja bym pryskał wtedy po 2-3 tygodniach, do siewu pszenicy przecież jest sporo czasu.
@brzozak2 jak się nie ma mulczowej wystarczą zwykłe brony użyte po zbiorze i zostawione aż rzepak wyrośnie, potem uprawka niszcząco-mieszająca i dziękuje. W tym roku zrobię próbę mam 4ha rzepaku, na jednym polu więc połowę przebronuję, a połowę nie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Podorywka czy roundup? Dzisiaj, 04:30
  •  

#22 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 00:48

Podorywka czy roundup? brony bylyby dobre, gdyby sie nie zapychaly. moze w scierni rzepaczanej beda dawaly rade :) .

tez mnie jakos nie przekonuje uzywanie glifosatu do wszystkiego, moze jestem jakis dziwny, niedouczony, ale troche ta chemia mnie odpycha. fajnie jak pomaga w sytuacjach gdy mechanicznie sie nie da nic wiecej zrobic, ale gdy mozna to wole wylozyc wiecej kasy, a nie stosowac chemii.

@silva min. 10 dni przed siewem, zeby wiekszosc niedobitkow zdazyla skielkowac.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#23 Share Glon

Glon

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 01:00

Podorywka czy roundup? U nas po rzepaku jedzie agregat podorywkowy i jak wyrosną samosiewy to jeszcze raz.w suchym roku nie można dopuścić żeby samosiewy się wyrosły za duże bo wodę wyciągają.ogólnie po rzepaku ściernisko lżej się uprawia niż po zbożach.Ja jestem zwolennikiem nie za dużo tej chemii pakować.To jest moja opinia

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 01:07

Podorywka czy roundup? z drugiej strony zacieniajac pole rosliny bardzo ograniczaja parowanie gleby. wlasnie w okresie letnim ma to duze znaczenie, a niestety w rolnictwie ciezko przewidziec jaka bedzie pogoda.
mi sie najlepiej sprawdza zostawienie scierni do lekkiego odrosniecia i pozniej celowa podorywka tak by jednak samosiewy urosly do fazy 3-4 lisci. szkoda mi tylko wody, ktora ucieka poprzez pory pozostawione w glebie bez uprawy, a brony mulczowej nie mam.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#25 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 10:39

Podorywka czy roundup? Po zbiorze ok 3 tyg. w zależności od pogody idzie płytka talerzówka z zaczepionymi z tyłu bronami żeby pootwierały pozostawione łuszczyny. Potem orka i siew pszenicy. W następnym roku na tym polu są buraki i rzepaku wschodzi od ch...ja.Dlatego w tym roku będę próbował po zbiorze pościć brony potem talerzówkę, na drugiej połowie pola puszcze 2 razy talerzówkę.
Glifosat jakosc mi sie niewidzi w rzepaczysku chyba ze najpierw pojdzie talerzowka a potem oprysk. Sam oprysk zniszczy tylko to co skiełkowało a co z tym co nieskiełkowały?

#26 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 11:01

Podorywka czy roundup? Ja robiłem i bede robił w ten sposób:
- jak najszybciej zerwanie ścierniska po zbiorze rzepaku
- po około 4 tygodniach znowu agregat ścierniskowy
- na początku października orka pod pszenice.
To sie sprawdzało i bede tak dalej robił, glifostat to jest ostatecznosć jeżeli jest gdzieś perz a tak to szkoda gleby na takie ilisci niepotrzebnej chemi.

#27 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 12:16

Podorywka czy roundup? chyba wrzesnia?

#28 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 13:53

Podorywka czy roundup? Ja po zbiorze rzepaku niczym nie wjeżdżam przez 2-3 tygodnie. Potem podorywka, orka we wrześniu. A w tym sezonie zamiast orki to poszedł gruber na 25-30 cm i super wyszło. Ale tam gdzie rzepak miałem za wysoki to wałami Tytanami z włóką.

Dlatego nie jadę od razu po zbiorze gruberem żeby poplon rzepaku zdążył trochę powschodzić a łodygi po rzepaku wysuszyły się. Wtedy nie zabija grubera łodygami i super wychodzi. JA kiedyś od razu za kombajnem gruberowałem ale to był błąd. Sąsiad też tak zaczął robić.

W tamtym sezonie po podorywce rzepak powychodził mi trochę za wysoki i żałowałem że nie pojechałem glifosatem chociaż też nie chcę strasznie pryskać. Ale po tytanach fajnie wyszło. Wały niszczyły z 80 % rzepaku.

#29 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 16:46

Podorywka czy roundup?

chyba wrzesnia?

Jeszcze nigdy nie orałem pod pszenice we wrześniu, najwcześniej siałem ją 10 października.

#30 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:03

Podorywka czy roundup? zaraz po zbiorze bardzo płytka talerzówka taka na 2cm aby tylko przemieszać osypane nasiona z ziemią, po 3-4 tygodniach gruber na max 10cm, jeśli pożniej nie ma zbyt wielu chwastów lub samosiewów głębosz na 35cm i siew pszenicy, jeśli jest dużo samosiewów i innych chwastów na 10 dni przed siewem glifosat i przed siewem głębosz 35cm.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:18

Podorywka czy roundup? Nie lepiej głębosz od razu? Dobrze jest jk ziemia troche siądzie po głęboszu

#32 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:26

Podorywka czy roundup?

z drugiej strony zacieniajac pole rosliny bardzo ograniczaja parowanie gleby. wlasnie w okresie letnim ma to duze znaczenie, a niestety w rolnictwie ciezko przewidziec jaka bedzie pogoda.
mi sie najlepiej sprawdza zostawienie scierni do lekkiego odrosniecia i pozniej celowa podorywka tak by jednak samosiewy urosly do fazy 3-4 lisci. szkoda mi tylko wody, ktora ucieka poprzez pory pozostawione w glebie bez uprawy, a brony mulczowej nie mam.

a nie jest tak, że transpiracja roślin, powoduje o wiele większe straty wody niż parowanie z samej gleby? Tym bardziej jeśli dobrze zrozumiałem Ciebie, jak przeprowadzisz płytką uprawę i tak jak mówisz zostawisz niezacienioną glebę, to parowanie jest ograniczone przez zerwanie kapilar przy płytkiej uprawie.
DEZERTER

#33 Share radex

radex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:44

Podorywka czy roundup? a nie lepiej ten rzepak wykorzystać jako poplon? jakiś tydzień po zbiorze wjechać płytko z gruberem bądź talerzówką i wymieszać ziemię a na początku października zaorać pole pod zasiew pszenicy... ??
straty wody i tak będą, tego nie da się uniknąć...

#34 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:45

Podorywka czy roundup? Nie wolno za pierwszym przejazdem mieszać głębiej ziemi niż max 5cm inaczej nasiona głebiej przemieszczone nie skiełkują wywalisz je w przyszłym roku i będziesz miał problem z samosiewami. Pierwsza płytka uprawa ma za zadanie pobudzić osypane nasiona do kiełkowania oraz wydobyć je z nie wymłóconych łuszczyn.
Głębosz stosuje max 24 godziny przed siewem aby nie przesuszać ziemi z osiadaniem ziemi nie mam problemu bo mój głębosz jest wyposażony w dwa zagęszczające wały oprócz tego w trakcie siewu na przednim tuz zawsze mam zawieszone albo wały cambela albo croskilla.

#35 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:45

Podorywka czy roundup? nie wiem w tamtym roku zrobilem 1 przejazd, zrywajac drugi raz sciernisko. nie padalo za wiele i nic tam nie powschodzilo. za 3 tygodnie robilem uprawe gleboka i tam gdzie byly rosliny (duze) baly wilgoc i to sporo, tam gdzie nie bylo roslin ziemia sypala sie jak popiol.

#36 Share radex

radex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:04

Podorywka czy roundup? i pewnie ciężko do tego się orało??

#37 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:10

Podorywka czy roundup?

a nie lepiej ten rzepak wykorzystać jako poplon? jakiś tydzień po zbiorze wjechać płytko z gruberem bądź talerzówką i wymieszać ziemię a na początku października zaorać pole pod zasiew pszenicy... ??
straty wody i tak będą, tego nie da się uniknąć...

Chyba nie uprawiasz rzepaku. Jak będzie suchy rok a t nie zniszczysz samosiewów to pługa w ziemię nie wbijesz nie mówiąc o tym żeby coś potem powschodziło

#38 Share radex

radex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:14

Podorywka czy roundup? miałeś taki przypadek?

#39 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:26

Podorywka czy roundup? W tym roku bardzo wiele pól tak miało. Oczywiście zależy od ziemi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Glon

Glon

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:42

Podorywka czy roundup? Jak jest suchy rok i się pozwoli żeby samosiewy się wyrosły to z gleby wyciągną całą wodę