Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniaki na nieużytku

41 odpowiedzi na ten temat

#21 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 19:33

Ziemniaki na nieużytku zalecenia sobie znajdź-w każdym sklepie masz ze środkami-albo w necie,są programy z zaleceniami do ściągnięcia-Fresch Manager np.tam są aktualne środki na każdą roślinę i patogena.

ten program polecam-na wszystko sobie szybko możesz znaleźć.i to w każdej chwili.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniaki na nieużytku Dzisiaj, 03:32
  •  

#22 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 16 styczeń 2012 - 20:16

Ziemniaki na nieużytku pytam,bo chce wiedzieć jak bedzie najlepiej ,nie chcesz to nie odpowiedaj

#23 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 22:15

Ziemniaki na nieużytku @grala13-nie byłem złośliwy-tyle że nikt ci złotego środka nie poda,nikt nie wie jak ten ugór wygląda,jakie rośliny tam rosną,jaki jest odczyn,jak z wilgotnością,jaka zawartość składników-można by długo wymieniać-a ty chcesz żeby ci udzielono odpowiedź w kilku zdaniach.
z resztą pisałem że ja bym nic nie siał-tylko odchwaścił chemicznie i mechanicznie,przy okazji widziałbym co tak naprawę jest z tą ziemią i co w niej jest,i nierzadko uprawienie długoletniego ugoru to trwa kilka lat.a podpowiedzi to tylko zgadywanki-kierując się takimi zgadywankami możesz mieć czasami do kogoś pretensje.
gospodarowania niektórzy nawet we własnym życiu,na doświadczeniach i błędach się nie nauczyli,co dopiero na forum.

może jesteś świeży,pytasz-ok-najlepsza rada: spróbuj,tyle że na niewielkim areale,to niewiele ryzykujesz-ja nawet nieznaną odmianę próbuję na niewielkim areale-ryzyko mniejsze w razie porażki.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 17 styczeń 2012 - 21:48

Ziemniaki na nieużytku dobrze podany dursban czy pyrinex i robaka nie ma :lol: . i do tego zaprawa. A chwasty to faktycznie można w miarę skutecznie zlikwidować już po posadzeniu. Chwastu wysokiego i bujnego raczej nie będzie po zimie. Możesz nawet teraz orać jak warunki pozwolą. Część zdąży przegnić

#25 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 22:29

Ziemniaki na nieużytku Na takie zapuszczone pola najlepszą uprawą doprowadzającą pole w rok do przeciętnego stanu użytkowania jest qq,tylko przed pługiem glebogryzarka albo kilkukrotna talerzówka, następnie siew qq siewnikiem z dozownikiem, oprysk doglebowy(guardian) i jeżeli jakieś chwasty odważą wyjść na powierzchnie potraktować ich mocarzem+jakimś środkiem na jednoliścienne np. titus, i czyste pole, później chwasty se mogą wschodzić qq ich zagłuszy, po qq np. pszenica jara czy przewódkowa i chwasty opanowane, w okopowych na ugorze byś się zap***dzielił na cacy.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#26 Share KarolT25

KarolT25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 18 styczeń 2012 - 14:32

Ziemniaki na nieużytku Ja tak zrobiłem w tamtym roku jak ty chcesz zrobić też miałem taki ugór i lepiej czymś wcześniej innym obsadzić pole bo spadek plonu będzie duży niż na zwykłym uprawianym polu :) Ja to miałem ten ugór spalony przez kogoś już wyszło zielone raundap i 3 tyg. poczekania i talerzówka tylko ja miałem ten ugór poorane byle jak i niczym innym nie było wjechać tylko dużym ciągnikiem z talerzówką do uprawy tego i potem bronami wyciągałem go kultywatorem i bronami lecz teraz do jesieni już go nie było ;)

#27 Share bolko

bolko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, uprawa roślin,

Napisany 18 styczeń 2012 - 15:08

Ziemniaki na nieużytku Ja bym Ci radzil cobys to stalerzowal, dobrze wybronowal, i potem to głeboko zaoral. Oczywiscie te waly ktore sie nasiągaja pod bronami spaliłbym. POsadzic i opryskac górną dawką Afalonu Dyspersyjnego a pozniej obserwowac czy wychodzą dalej chwasty a zwłaszcza perz. Jeśli tak to bym jeszcze zrobil poprawke Leopardem tez górną dawką i ma byc. W tym roku tak zrobilem i ziemniaki jak marzenie. Nie widzialem zadnego przebitego przez perz. Powodzenia

#28 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 18 styczeń 2012 - 15:49

Ziemniaki na nieużytku Byłbym za tym aby jednak zasiac zboże, opryskac roundap, wsiac gorczyce, dac obornik i dopiero nastepnego roku praktykowac ziemniaczki

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#29 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 18 styczeń 2012 - 16:18

Ziemniaki na nieużytku A Ja bym był za tym ,żeby zaryzykować z ziemniakami , ale tylko jeśli mają to być ziemniaki przemysłowe a nie jadalne ;) Nie od dziś wiadomo ,że ziemniaki "lubią" perz , to znaczy jeśli jest dobry rok mogą sie udać bardziej niż na uprawianym polu ;) oczywiście trzeba pamiętac o dobrym nawożeniu i ochronie chemicznej , jesli dobrze uda się uprawić pole wiosną to i perzu wiele nie będzie , a jesli będzie możesz go skutecznie zwalczyć już w uprawie ziemniaka - u mnie ostatnie dwa lata takie coś sie praktykuje z racji uprawy ziemniaka na polach na których są place perzu , nie zaobserwowałem by miały miejsce jakieś zniżki plonu ;)

A powiedz jeszcze kolego jaka tam jest klasa gleby na tych nie uzytkach ? czy to glina czarnoziem czy piach ?

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#30 Share KarolT25

KarolT25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 18:33

Ziemniaki na nieużytku U mnie było trochę glinki z taką dobrą ziemią całkiem i jak był perz pryskaliśmy po wschodzie afalonem i potem żeby go zniszczyć w czasie uprawy to targą pryskaliśmy :) Ale u mnie było bardzo dużo robione po talerzówce i perz nadal był paliliśmy go ten co się zwłóczył a plon był niższy o nieco ale ja miałem na nim przemysłowe ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 18 styczeń 2012 - 19:25

Ziemniaki na nieużytku a może gryka ??
Na wiosnę roundup, około 15 maja orka siew, i później na 2-3 tyg przed zbiorem roundup (3 l już by na pewno starczyło), rdzycho stalerzować albo jakoś inaczej uprawić, obornik + głęboka orka i na wiosnę ziemniak. Ja bym tak zrobił, gryka dobrze rośnie po ugorach a dwukrotne roudupowanie sprawi że perzu powinno nie być.

Edytowany przez kryssr, 18 styczeń 2012 - 20:04.

#32 Share Medalik

Medalik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Sport, polityka :-) ,rolnictwo

Napisany 18 styczeń 2012 - 19:46

Ziemniaki na nieużytku Ja zrobiłem tak jak kolega wyżej napisał z jedną różnicą:
-uprawa
-siew
-oprysk(randap 4litry+siarczan amonu 5kg)

#33 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 18 styczeń 2012 - 20:05

Ziemniaki na nieużytku siarczan ma to do siebie że przyspiesza spalanie rośliny kontaktowo, a w przypaku perzu musi środek "iść" w korzeń, więc jeśli zbyt dużo zieleni by nie było to jest to zbędne. Oczywiście to jest moje zdanie.

Edytowany przez kryssr, 18 styczeń 2012 - 20:16.

#34 Share rafal831

rafal831

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 20:52

Ziemniaki na nieużytku Metodą mojego ojca na nieurzytki jest gęsto zasiać żyta i póżniej opryskać je po zbiorach. uwarzam że to dobra metoda bo gęste żyto nie pozwala przebić się chwastom i nie mogą zregenerować uszkodzonego systemu korzeniowego. podejrzewam że ziemniaki będziesz miał zamiar sprzedać a to ze będą poprzerastane pędami perzu raczej nie podniesie ich wartości handlowej. a poza tym mnie uczyli że ziemniaki należy uprawiać drugi rok po oborniku bo jest mniejsze prawdopodobieństwo parcha i szkodników które mogą zimować w oborniku na pryźmie.

Edytowany przez rafal831, 18 styczeń 2012 - 20:53.

#35 Share malopolanin64

malopolanin64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 21:56

Ziemniaki na nieużytku A co ma parch do obornika?? Parch masz po wapnowaniu.. gdy odczyn jest zbyt zasadowy gleby. A co do obrika to u mnie pod ziemniaki woże na jesień i nigdy nic złego ziemniaką się nie robiło a wręcz przeciwnie były jak oszalałe a dawka około 50 ton na hektar.

#36 Share rafal831

rafal831

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 22:44

Ziemniaki na nieużytku Ja nie woże obornika pod ziemniaki jesienią ponieważ wole dać go pod qq. a po oborniku na wiosne zawsze mają u mnie parcha. może mam zbyt zasadowy obornik :D

#37 Share KarolT25

KarolT25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 10:42

Ziemniaki na nieużytku Tej jesieni woziłem pod ziemniaki bo na wiosnę za dużo roboty :) Ale na wiosnę też woziłem i nie miały żadnego parcha ;)

#38 Share stalpin8145

stalpin8145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 19:49

Ziemniaki na nieużytku Ja miałem w tamtym roku większy kawałek ziemniaków a miałem mało obornika to na jesieni nawiozłem jedną połowę a na wiosnę drugi.Moim zdaniem na tej połowie co był nawieziony na wiosnę to były ładniejsze.

#39 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 22:46

Ziemniaki na nieużytku Ja chciałbym zlikwidować łąkę i zasadzić ziemniaki. Myśle 2 razy uprawić to talerzówką, po czym głęboko zaorać, wcześniej dając krede(wapno) lub obornik. Przed sadzeniem oprysk na pędraki i drutowce+ziemniaki zaprawiane. Oprysk na chwasty przedwschodowo, później w razie czego poprawka. Do tego oczywiście nawozy NPK i inne.
Mam nadzieje, że coś powinno urosnąć :) . Jakieś wskazówki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 08:12

Ziemniaki na nieużytku niby wszystko dobrze piszesz, ja też kiedyś miałem na nieużytku to właśnie zwróć uwagę na drutowce.