Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniaki na nieużytku

41 odpowiedzi na ten temat

#1 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 16 styczeń 2012 - 11:54

Ziemniaki na nieużytku Witam,biore w dzierżawe 1,5 ha nieużytku,ugoru 4 i 5 klasy(przez około 4 lata)na którym mam w planach posadzić ziemniaki chce je tam posadzić ponieważ pole jest blisko oraz sąsiaduje z moim,tylko nie wiem czy jeśli pole nie było użytkowane nie bedzie dużego spadku plonu?????
czy lepiej wsadzić ziemniaki gdzie indziej a tu zrobić coś innego???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniaki na nieużytku Dzisiaj, 12:19
  •  

#2 Share malopolanin64

malopolanin64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 12:18

Ziemniaki na nieużytku Na tym polu w tym momencie jest coś zrobione czy daje jest to nieużytek?? Chcesz wsadzić ziemniaki tam juz tej wiosny??

#3 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 12:18

Ziemniaki na nieużytku ziemniak lubi ziemie gdzie dawno nie bylo ziemniaka. Na Twoim miejscu w tym roku obsiałbym jakimś niewymagającym zbożem, potem gorczyca na poplon i za rok dopiero ziemniaki. Ryzyko jest zawsze gdy sadzisz na nieznanym polu.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 12:55

Ziemniaki na nieużytku niema tam nic nadal,nic nie było robione,wiosną bede orał,jesli uda mi sie przyorać,w miałem zamiar zamiar teraz wiosną wsadzić tam ziemniaki,

Edytowany przez grala13, 16 styczeń 2012 - 12:56.

#5 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 12:56

Ziemniaki na nieużytku Uprawianie nieużytku ziemniakami to zły pomysł, dużo pracy, wydatku a efekt marny. Najpierw upraw ten nieużytek najlepiej żbożem i póżniej posadź ziemniaki.

#6 Share RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 16 styczeń 2012 - 12:57

Ziemniaki na nieużytku pawelec ma rację, choć jest ostrożny. ryzyko było, jest i będzie zawsze, bo nikt nie przewidzi, co zastaniemy na jakimkolwiek polu przed zbiorem... czy to nasze pole, czy nie nasze- zależy od roku, od pogody i wielu innych czynników.

fakt, lepiej przeczekać ten rok, bo okopowe lubią jesienny obornik, a jeśli ziemia go w porę nie dostała, to już tego nie nadrobisz. a jesli ziemia nie jest wyjałowiona, to sadź, daj wczesna wiosną gnojówkę czy gnojowicę (nie wiem czym dysponujesz :D ) i będzie ok.
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#7 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 12:59

Ziemniaki na nieużytku na takim nieużytku,lub po trawach często jest problem z pędrakami-ja bym co najmniej jeden sezon przygotowywał.

#8 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 13:00

Ziemniaki na nieużytku nie radzę, najpierw musisz to starannie odperzyć i nie wiem czy pojedyńczy oprysk wystarczy, jak posadzisz to ani tego wykopać ani pozbierać, chociaż przysłowie mówi gdzie "pyrz tam kartofle tyż", nie wiem ziemniacory późno się sadzi spróbój porządnie sieknąć roudupem zaraz na wiosnę i porządna uprawa zobaczysz jak w kwietniu będzie się zielenić to znowu roundup i posadź zobaczysz powinno nie być źle

#9 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 13:39

Ziemniaki na nieużytku więc raczej ziemniaki posadze gdzie indziej , a co polecacie żeby tam zrobić zaorać i coś zasiać co zasiać najlepiej??czy pryskać roundup najpierw??nawozy siać??

#10 Share malopolanin64

malopolanin64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 13:49

Ziemniaki na nieużytku Jka by to było jeszcze na jesień przeleciane środekiem z glifosadem i zaorane ale jak tam teraz jest jeszcze nieużytek i chcesz to zaorać na wosne to już niczym tego nie uprawisz, nawet ciężko będzie zasadzić. Jeśli obornik to tylko dany jesieniąm wiosenna orka pod ziemniaki mija sie naprawde z celem, ten rok zasiej coś jarego, po żniwach oprysk środkiem na chwasty jakimś totalnym rundup czy jakiś zamiennik, dopiero na zime orka i wiosną super uprawisz i ziemniaki bęą bo ziemniak lubi właśnie ziemie na któej już dawno nie rósł :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 13:53

Ziemniaki na nieużytku jest sens teraz wiosną pryskać na chwasty,orać siać nawozy i zboże??
czy tylko zaorać i zboże zasiać?

Edytowany przez grala13, 16 styczeń 2012 - 14:43.

#12 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 16 styczeń 2012 - 16:20

Ziemniaki na nieużytku W zeszłym roku przerabiałem ten temat tylko u mnie jesienią po nieużytku było pryskane i zaorane na raz(dość płytko ok 15cm) wiosną wywiozłem obornik i zaorałem bardzo głęboko ok 35 cm i posadziłem w to ziemniaki i pomimo zaprawiania sadzeniaka i tak młode bulwy nie nadawały się na nic innego po za paszą dla bydła-tak je drutowiec zjadł!!! Z chwastami też nie było za bardzo mimo oprysku przed wschodami ziemniaków i ciągłej uprawy międzyrzędowej były strasznie zarośnięte!!Jeżeli chodzi o plon to praktycznie nie odbiegał od plonu ziemniaków z sąsiedniej działki-chociaż te były posadzone w normalnym terminie-na ugorze sadziłem 19.04 a na sąsiedniej działce posadziłem po życie 15.05.
Osobiście odradzam sadzenie ziemniaków zaraz po nieużytku!!! Lepszym rozwiązaniem jest spryskanie i zasianie gorczycy na ziarno,gdyż przed zbiorem można ją potraktować glifocytem i mamy za jednym zamachem ziarno na poplony/lub sprzedaż i dość dobrze uprawione i odchwaszczone pole,które będzie już się nadawało do sadzenia ziemniaków :) :)

@ grala13 proponowałbym Ci jednak zastosować jakiś glifocyt wiosną ponieważ jak tak posiejesz w ten perz to niczego nie zbierzesz!!!-perz Ci zadusi zborze i poniesiesz tylko koszty!!

Edytowany przez soltys48, 16 styczeń 2012 - 16:24.

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#13 Share franek000rolnik

franek000rolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 16:27

Ziemniaki na nieużytku na ugorach ziemniak daje za***isty plon.Spraktykowane u nas, także radziłbym glęboką orkę i sadzić.
Zaufaj mi, jestem inżynierem...

#14 Share malopolanin64

malopolanin64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 17:04

Ziemniaki na nieużytku Tak Ciekawe jak sobie poradzi z taką jednolitą runią, chwastów, traw i perzu?? Nawet zasadzić nie bedzie w to można bo sadzarka będzie sie zapychać!! a nawet jeśli to same koszty ciągłej uprawy tego i odchwaszczania będą tak ogromne że szkoda zachodu...

#15 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 17:37

Ziemniaki na nieużytku zdecytowałem ,że ziemniaków nie będe tam sadził,tylko nie wiem co zasiać gorczyce owies jęczmień??co może tam dać lepszy plon??
czy opryskać roundupem wiosną i zaorać i siać??czy nie pryskać przed sianiem tylko pózniej??
nawozy siać tam w tym roku czy za rok?

#16 Share malopolanin64

malopolanin64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 17:46

Ziemniaki na nieużytku Roundupem na wiosne nie ma co pryskać bo zanim wegetacja ruszy to już zboża dawno musza być posiane, ten rok raczej tam za wiele nie zbierzesz bo orka wiosenna i wogóle ciężko będzi, ja mam dużo pola to przy takim czymś albo próbował bym jeszcze teraz to zaorać i wtedy na wiosne jakieś zboże albo ten rok sobie odpuścił i porządnie odchwaścił!

#17 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 18:04

Ziemniaki na nieużytku A Ja bym opryskał randapem i dopiero uprawa. Jak tylko zaorzesz to zamiast kosić zboża będzie łąka... No chyba ze masz bydło to wtedy tako mieszankę w kiszonkę skosić a jak odbije to oprysk.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#18 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 18:21

Ziemniaki na nieużytku to raczej tak zrobie że wcześniej opryskam,potem zaorze i zasieje coś

#19 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 18:49

Ziemniaki na nieużytku tak właściwie to ziemniakiem najszybciej można taki ugór doprowadzić do porządku(coś na pędraki,drutowce trzeba by było dać ,bo często występują-oczywiście przed sadzeniem)-ja z chwastami bym się tak nie martwił,bo w ziemniaku najłatwiej je usunąć-randup,fusilade,titus-właśnie takie środki bo to z jednoliściennymi będzie największy problem.
zbożami to można jedynie nadal utrzymać takie samo zachwaszczenie,już lepiej nic nie siać i uprawki robić.

a tak szczerze-jeśli zadajesz tyle pytań i to takich podstawowych to lepiej daj se spokój z ugorami-twoja wiedza jest taka skromna czy tylko udajesz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 16 styczeń 2012 - 18:59

Ziemniaki na nieużytku @ wiesmag a co byś proponował na pędraki i drutowce???

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem