rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Meer    5

Rolnik to osoba prowadząca gospodarstwo i ubiezpieczona w krus czyli ktoś kto nie jest ubezpieczony w krus według prawa nie jest rolnikiem czyli nie może sie ubiegać jesśli nie jest ubezpieczony w krus .. tak mi tłumaczył doradca z wodr

 

 

a i co do wykształcenia to w dniu składania wniosku musi byc wykształcenie " rolnicze" , czyli nie tak jak było że jest czas np 3 lata na uzupełnienie wykształcenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

nie tak do końca. Posiadasz 1ha i jesteś rolnikiem. Znam wielu co mają 1-2ha krzaków/łąk aby płacić KRUS - nazwiesz ich rolnikami?

 

Co do pracownika ODRu - mi jak robili dokumentację do MR to potem kilka razy musiałem jechać poprawiać. Jak zrobiłem sam do MGR nic nie poprawiałem.

W ostatnim biznesplanie nawet mi byka zrobili przepisując dane z kartki do komputera. Jeżeli idzie o wiedzę tych z ODRu to szkoda gadać, przynajmniej w moich okolicach.

 

Co do ubezpieczenia. Jest wiele osób które są w innych systemach ubezpieczeniowych (np ja), może droższych ale lepszych (z mego punktu widzenia). Prowadzą też niezłe gospodarstwa rolne przejęte po rodzicach (produkujące tylko na rynek a nie przejadające produkcję i dopłaty).

Ograniczenie im możliwości skorzystania z dofinansowania łamie zasadę równości obywateli oraz zasady wolności gospodarczej.

 

Czy ktoś komuś zabrania pracować na dwa etaty i pobierać z obu profity?

Czy ktoś komuś zabrania pracować na etat i prowadzić dz.gospodarczą?

Dlaczego więc chcesz aby rolnikiem był tylko ten co płaci KRUS? KRUS jest systemem przestarzałym.

Poza tym podmioty (nie osoby fizyczne) też będą wykreślone z PROWu? Wątpię. Większość spółek korzystała i będzie korzystać.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

On myli pojęcia chodziło mu za pewnie o MGR i młody rolnik, przecież prow to nie tylko obory i maszyny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

Tak mówi założenia do prowu .. wiec jeśli nie płaci krus to nie jest rolnikiem tak z tego wychodzi .. nie moja wina ze tak jest

 

kiedy piszesz wniosek o coś do agencji zawsze są poprawki sam miałem kilka ma młodego rolnika

 

dla mnie każdy jest równy jak już to napisałem tak jest w założeniach .. wiec nie ja to ustalałem .. do mnie nie ma różnicy czy ubezpieczenie to krus czy zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

pamiętaj że wersja podpisana będzie pewnie się różnić kosmetycznie, podpiszą ją po cichu aby przemycić pewne zmiany ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

tego o krus napewno nie zmienią .. zostanie to tak jak w pierwszym rozdaniu było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

w jakim pierwszym?

W pierwszym MR owszem był wymóg, ale w ostatniej MGR z PROWu nie było tego bo podpisując umowę byłem na KRUS a tydzień później już nie i wiem że nie było tego wymogu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

gdzie znalezliscie to, ze do MGR trzeba miec wyksztalcenie rolnicze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

poczekazmy zobaczymy .. nie to tam wiadomo, byle ja dostał na to co chce .. .. a co kto robi jak mozna to niech robi .. ale rolnik to osoba na krus tu dyskusji nie ma bo pytałem sie o to w agencji

Edytowano przez Meer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seboss    0

Czytając nowy projekt przy MGR Benificjent to - rolnik prowadzący działalnośc rolnicza, zatem nie ma ani słowa o KRUSIE , mowa jest tylko o Krusie w działaniu Restrukturyzacji małych Gospodarstw - osoba fizyczna ubezpieczona na podstawie o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik

 

zatem krus nie będzie obowiązkowy !:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

I właśnie w restrukturyzacji ten KRUS się przyda taksiarze nie będą dla rodziny kupować sprzętów ;)

Ogólnie faktycznie trzeba poczekać na finalną wersję, potem poczekać aż w ARiMR będą wstępne szkolenia i podpytać znajomych pracowników co się da a w co nie wchodzić aby się nie sparzyć.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Ja mam takie pytanie do osób, które korzystały z PROW 2007-2013 i brały ma MGR wyposażenie budynku inwentarskiego, a konkretnie chodzi mi o tuczarnię, bądź chlewnię. Czy razem z wnioskiem składa się pozwolenie na budowę? Wydaje się, że jest niepotrzebne bo "mury" buduję za swoje, a jedynie wyposażenie na dofinansowanie. Ale chcę się upewnić. I kolejne pytanie (poprawcie mnie jeśli się mylę), w skład wyposażenia takiego budynku wchodzi:

 

1.system żywienia

2.system wentylacji

3.ruszta

4.wygrodzenia

5.okna, elektryka, hydraulika(poidła, rury itp)

6. Zewnętrzny zbiornik na gnojowicę

 

Wątpiwości mam co do dwóch ostatnich punktów i chciałem się upewnić jak to jest w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano98    0

Ostatnio słyszałem, że Nie jest dopuszczalne wsparcie gospodarstw zajmujących się chowem drobiu. Czy to prawda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

powiedzcie mi, jesli wiecie: czy w poprzednich MGR istniala mozliwosc kupna czesci wyposazenia na wlasna reke i nie wliczenia tego w calkowity koszt projektu? Powiedzmy przykladowo- mam wlasne silniki, liny i wygarniaki do gnoja i nie musze kupowac z tego powodu nowych. Czy wtedy ma to jakis wplyw na caly projekt? Chodzi mi o to, zeby mozna bylo wykorzystac pieniadze na inne rzeczy zwiazane z budowa, a wlasna uzywka i tak bylaby tansza niz nowa maszyna z dofinansowaniem.

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

mam do was takie pytanie krucho u mnie z pieniędzmi ( jak u wszystkich) i powiedzmy że przyznano mi premie to mogę ją połączyć z jakimś programem np. z tym na usługi gdzie dają 50k lub 100k?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

powiedzcie mi, jesli wiecie: czy w poprzednich MGR istniala mozliwosc kupna czesci wyposazenia na wlasna reke i nie wliczenia tego w calkowity koszt projektu? Powiedzmy przykladowo- mam wlasne silniki, liny i wygarniaki do gnoja i nie musze kupowac z tego powodu nowych. Czy wtedy ma to jakis wplyw na caly projekt? Chodzi mi o to, zeby mozna bylo wykorzystac pieniadze na inne rzeczy zwiazane z budowa, a wlasna uzywka i tak bylaby tansza niz nowa maszyna z dofinansowaniem.

Nie bardzo Cię zrozumiałem ale chyba tak.

Co ma stary silnik i lina do wiatraka? Piszesz we wniosku że chcesz kupić nowe wiatrak, a że napędzać je będą twoje stare silniki nikogo nie obchodzi...

Tak jak mówiłem nie bardzo wiem o co Ci konkretnie chodzi, mogę to opisać na podstawie np. silosów. Masz w domu stare żmijki, silniki, podajniki kubełkowe, kosze zasypowe itp. A chcesz kupić nowe silosy, więc na nie składasz wniosek i nikt już nie będzie wnikał czym ty je będziesz zasypywał i opróżniał, może to robić łopatą albo starą żmijką która będzie przykręcona do nowych silosów podczas kontroli ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

wygarniaki to nie wiatraki, chodzi mi o wyposazenie obory :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Kosztem kwalifikowanym będzie to co jest w kosztorysie, a ostatecznie w kosztorysie powykonawczym.

Jezeli więc masz np. wygarniaki, okna, poidła - to kosztu zakupu tego wyposażenia nie ujmujesz w kosztorysie, a w zapleczu inwestycji posiadanym przez Ciebie.

Możesz nawet kupować materiały do budowy/wbudowania np. glazurę i położyć ją samemu (prace wykonywane metodą gospodarczą) wtedy koszt zakupu płytek jest kosztem kwalif. (przy założeniu, że jest on ujęty w kosztorysie), a koszt ich położenia jest 0 - dla ARiMR :)

Tak było w poprzednim rozdaniu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Nie bardzo Cię zrozumiałem ale chyba tak.

Co ma stary silnik i lina do wiatraka? Piszesz we wniosku że chcesz kupić nowe wiatrak, a że napędzać je będą twoje stare silniki nikogo nie obchodzi...

Tak jak mówiłem nie bardzo wiem o co Ci konkretnie chodzi, mogę to opisać na podstawie np. silosów. Masz w domu stare żmijki, silniki, podajniki kubełkowe, kosze zasypowe itp. A chcesz kupić nowe silosy, więc na nie składasz wniosek i nikt już nie będzie wnikał czym ty je będziesz zasypywał i opróżniał, może to robić łopatą albo starą żmijką która będzie przykręcona do nowych silosów podczas kontroli ARiMR.

Chodzi mu chyba o to, że jak bierze PROW na wyposażenie obory to czy np może część kupić nowych na faktury a część z drugiej ręki używanych lub tych co już posiada. Np. nowy schładzalnik, nowe stanowiska, stare poidła, stary zgarniacz obornika. Według mnie tak gdyż w wyposażeniu nie ma zastrzeżenia, ze wszystko musi być na PROW a jedynie Ty ustalasz co chcesz wziąć na papier i potem sprawdzają to a reszta ich nie interesuje a przynajmniej nie powinna interesować.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Witam, moze mi ktos przetlumaczyc z polskiego na nasze :) jak to jest z tym Vatem ??? Zaczynam hodowle bydla miesnego, chcialbym skorzystac z programu dla malych gospodarstw, i czy za te 60.000 moge dokupic ziemie? Czy ten vat, bedzie poprostu oplacalny, bo przyznam sie szczerze, ze dokladnie nie wiem z czym to bedzie sie wiazalo i na czym to polega.

Wiele juz czytalem na ten temat, ale to jest napisane tak,ze zwykly chlop tego nie rozumie. Bynajmniej ja :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Chce kupić ciągnik za ok 400tyś netto w marcu tego roku na raty w okresie trzech lat. Czy jeśi wystawią mi faktUrę na ciągnik jak ruszy nowy PROW 2014-2020 na modernizacje to dostanę część pieniędzy na spłatę ciągnika. Czy będę mógł jako wkład własny wykorzystac premię z młodego rolnika jak złożę wniosek na nabór 2007-2013?

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Mam pytanie odnośnie zakupu sprzętu. Jeśli kupiłbym w 2015 roku ( tzn w momencie złozenia papierów na prow ) to móglbym zakupić sprzet w tym roku ( tj 2015 ) i wtedy ten sprzęt liczyłby się pod Prow ? Czy jak to jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj