Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

11426 odpowiedzi na ten temat

#61 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 10:18

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych kolego danield28 a podobno mało ludzi chce przejmować gosp po rodzicach. Wiadomo każdy kraj narzuca inaczej te programy i rozdziela w nich pieniądze. Odnośnie tych 70tys euro to niby by miało być podzielone na 5 lat ale to jak pisałeś za pewne zmniejszą i dadzą jednorazowo 100tys. zł . Co do kontroli to wiem że porządnego rolnika o byle g... się czepiają. Ale ja miałem na myśli to aby wzięli się za tych co tylko kasę biorą i nic więcej, za tych pseudo rolników, których na pewno każdy we wsi ma kilku. Niech dadzą dobrą kasę na inwestycje i ten co chce rozwinąć produkcje niech dostanie te pieniądze i zrobi coś porządnego i osiąga porządne wyniki z produkcji. Popatrzcie ile ludzi trzyma 5-10 krów do tego tuczników parę i to wszystko w ruderach. Jaki wynik oni osiągają? Może tu krytykuję wielu ludzi ale taka jest prawda. Zamiast kupować ciągnik to niech najpierw zainwestuje w to co przynosi dochody jeżeli ma jakąkolwiek produkcje żywą. Ja jestem za tym aby młody miał zawsze pierwszeństwo przed rolnikami z porządnym stażem ale tylko i wyłącznie pod warunkiem że chce się rozwijać i będzie spełniał wszystko co w biznesplanie napisał. Dodatkowo urzędnicy powinni mieć większe kompetencje i brać pod uwagę to że ktoś chce się rozwijać i kupuję maszynę z zapasem. Podam przykład, kolega kupił MF 64xx do niego siewnik a agregatem i chciał pług 5 skibowy do niego, to na pług mu nie przyznali dotacji bo według nich jemu wystarczy pług 3 skibowy a jak przyjechali na kontrolę, taka miła pani i z nosem zadartym do góry, popatrzyła na ciągnik z turem i powiedziała że cofa im dotację bo nie ma tura nigdzie w garażu a tur na ciągniku zamontowany. To musiał jej w internecie pokazać co to jest tur bo na słowo uwierzyć nie chciała bo ona myślała, że "to takie coś co na kółkach jeździ jak na budowach". Dodatkowo chcą przeznaczyć pieniędzy mnóstwo na doradztwo dla rolników, ale coś ja tego nie widzę że te pieniądze będą wykorzystane według intencji ministra.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 07:35
  •  

#62 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 11:16

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Kolego @ChiquitaB masz po części rację ale nie da się stworzyć kryteriów, które będą odpowiednie... Zawsze będzie ktoś pokrzywdzony... Pozdrawiam

#63 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 20:25

Co do kontroli to wiem że porządnego rolnika o byle g... się czepiają.

Tak samo jak w więzieniach siedzą tylko niewinni...

Niech dadzą dobrą kasę na inwestycje i ten co chce rozwinąć produkcje niech dostanie te pieniądze i zrobi coś porządnego i osiąga porządne wyniki z produkcji.

No i po co? Jeśli już ma być kasa to dla wszystkich którzy spełniają podstawowe warunki a nie tylko dla tych rozwojowych. I jak poznać kogoś kto jest rozwojowy? Po skończonej szkole, teście czy ilości ziemi?

Popatrzcie ile ludzi trzyma 5-10 krów do tego tuczników parę i to wszystko w ruderach. Jaki wynik oni osiągają?

A dlaczego bronisz mu mieć 5 krów? Jeśli chce je trzymać to niech trzyma. Oczywiście bez dodatkowych dopłat za to że ma tylko 5 krów czy świń.

Zamiast kupować ciągnik to niech najpierw zainwestuje w to co przynosi dochody jeżeli ma jakąkolwiek produkcje żywą.

Niestety wszelkiego rodzaje dopłaty czy dotacje zabijają w ludziach instynkt biznesmena. Skoro jest za pół darmo to po co liczyć.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co z naborami wniosków? zobacz »

•  

#64 Share pancarol

pancarol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 21:00

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ciężko jest wszystkich zadowolić macie rację. Ja mam tylko jedno "ale" co do tych 70tys euro i podobnych form dofinasowywania polskiego rolnika. Ja rozumiem kupa kasy dla rolnika 1-50ha ale co z tymi co maja wiecję? Zaraz się oburzycie, że posiadacze ziemscy mają lżej itd. ale zużycie środków, ich koszty są podobne i kształtuja opłacalność uzyskiwaną z 1ha czy zwierzaka. Dofinasowanie 300tys zł na modernizację gospodarstwa 10 hektarowego pozwala na wymiane całego parku amszynowego, jednak dla rolnika który posiada wielkoobszarowe gospodarstwo przy zakupie kombajnu często te środki nie wystarczają w całości. To tak do przemyślenia czy traktowanie wsyztskich jednakowo jest poprawne ekonomicznie. Pozdrawiam 
Rolnictwo to sztuka współżycia z naturą

#65 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 09:47

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Bardzo prosto można zrobić kryteria otrzymywania pomocy z MGR jednym z nich może być podatek dochodowy o ile będzie wprowadzony... Niech będzie określona pomoc maksymalna a kto ile będzie miał możliwość wzięcia dofinansowania będzie zależna od dochodów, i tak gospodarstwo bez dochodów nie skorzysta z premii (bo nie jest rozwojowe), jeśli nie ma dochodów po ostro kantuje US (to albo płaci podatek i ma sprzęt albo nie płaci podatku i nie ma sprzętu na dofinansowanie)... Zresztą i tak ta pomoc będzie ograniczona bo ludzie na MGR biorą często kredyty a jak będzie podatek dochodowy to łatwo będzie sprawdzić czy ten rolnik spłaci kredyt czy nie więc co niektórzy to na kantowaniu US mogą się przejechać... Pozdrawiam

#66 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 09:48

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Stasiek no może trochę źle się wyraziłem, ale z grubsza chodziło mi o to aby dać pieniądze temu kto chce najpierw inwestować w budynki i ich wyposażenie,a nie bo sąsiad kupił ciągnik to on też musi chociaż ledwo łączy koniec z końcem. Nie bronie ludziom trzymać tych 5 krów ale jak oni nie dają rady i stają po zasiłek to albo niech coś zrobią ze swoją produkcją albo sprzedadzą albo wydzierżawią komuś ziemię kto wykorzysta ją jak najlepiej. Dokładnie w tych czasach każdy rolnik to biznesmen taki jak i w firmach mniejszych czy większych.
Co do tych większych rolników no to kasę dostają tak jak inni no i limit jakiś jest pieniążków na dofinansowanie. Ale też jest to że oni prędzej kupią nowy sprzęt i szybciej będzie ich stać na daną maszynę a niżeli takiego co ma 10h. Co do ŚOR to wiadomo większa ilość troszkę niższa cena, wyjściem jest jedynie produkcja jak najwyższych plonów i najwyższych jakościowo. Taki rolnik już raczej nie oszczędza na ŚOR i plony ma bardzo dobre, a dużo jest jeszcze takich co powiedzą że oni nie kupią nawozu czy oprysku bo drogi a potem narzekają że mają 4-5t z hektara pszenicy a ten co ma dużo hektarów i sypnie więcej nawozu i osiągnie wynik 7-10t no to zaraz mówią że on jest bogaty bo ma dużo ziemi. Wszystko trzeba przekalkulować sobie w domu czy to się opłaca czy nie. Po prostu jak ktoś ma głowę na karku to i bez dopłat i dofinansowań przeżył i inwestował, oczywiście ceny wszystkiego idą w górę ale zboże też jakoś się teraz trzyma i jakoś to się równoważy. Gdyby nie dopłaty itp na pewno nawozy by były tańsze i maszyny.

#67 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 10:14

Bardzo prosto można zrobić kryteria otrzymywania pomocy z MGR jednym z nich może być podatek dochodowy o ile będzie wprowadzony... Niech będzie określona pomoc maksymalna a kto ile będzie miał możliwość wzięcia dofinansowania będzie zależna od dochodów, i tak gospodarstwo bez dochodów nie skorzysta z premii (bo nie jest rozwojowe), jeśli nie ma dochodów po ostro kantuje US (to albo płaci podatek i ma sprzęt albo nie płaci podatku i nie ma sprzętu na dofinansowanie)... Zresztą i tak ta pomoc będzie ograniczona bo ludzie na MGR biorą często kredyty a jak będzie podatek dochodowy to łatwo będzie sprawdzić czy ten rolnik spłaci kredyt czy nie więc co niektórzy to na kantowaniu US mogą się przejechać... Pozdrawiam

Troche nie masz racji bo jeżeli dużo inwestujesz w gospodarstwo to nie zapłacisz podatku dochodowego, bo niby za co jak wszystko co zarobiłeś to przeznaczyłeś na rozwój a nie przejadłeś. Limit 300tys na gospodarstwo jest za duży powinien być o połowe niższy żeby każdy mógł z niego skozystać, a tak wzieło kilka osób i limit wyczerpali.

#68 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 10:26

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Stawka 300 niech będzie ale można z tego skorzystać raz na budżet.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#69 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 10:29

Troche nie masz racji bo jeżeli dużo inwestujesz w gospodarstwo to nie zapłacisz podatku dochodowego, bo niby za co jak wszystko co zarobiłeś to przeznaczyłeś na rozwój a nie przejadłeś.

Ale to jest wiadome przecież amortyzacje można wyliczyć i wszystko będzie w porządku... Pozdrawiam

#70 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 26 styczeń 2012 - 09:52

Co 8 lat kupuj traktor a nie co 25

Nie wiem ile w tym prawdy, bo sam tego nie widziałem, ale mam kilku znajomych we wsi, co jeżdżą na tirach do Niemiec. Czasami zjeżdżają w jakieś wioski niemieckie jak coś upolują na traktorpool aby to zabrać do nas. Mówią, że nowsze ciągniki to idzie policzyć na palcach jednej ręki, a tak to większość jeździ 20 letnimi fendtami. Z resztą tam nie patrzy się na rocznik tylko na przebieg, ciągnik po prostu musi wypracować swoje godziny, w przeciwnym wypadku nikt go tam nie sprzedaje za szybko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Guardian1986

Guardian1986

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 15 luty 2012 - 21:42

Wiem o młodym rolniku, że ma być, a wysokość dofinansowania będzie mogła wynieść nawet 70tys EURO czyli około 300 tys złotych z tym, że będzie można to realizować w przeciągu 5 lat nie trzeba będzie od razu wszystkiego.

jakie 70 tyś euro dla młodego?...
podajcie jakis link potwierdzający bo ja szukam i pisze tylko o tych 25% wiekszych dopłatach bezpośrednich dla młodego

#72 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 16 luty 2012 - 10:14

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Kolego @Guardian1986 czytaj uważnie a nie będziesz zdawał głupich pytań... W Polsce nie będzie nigdy takiego dofinansowania na Młodego Rolnika... Ta kwota odnosi się do wszystkich państw UE i określa maksymalne dofinansowanie na Młodego rolnika do 70 tys. euro... Dotyczy to przede wszystkim państw w których są problemy z utrzymaniem młodych ludzi na wsi w Polsce póki co nie ma takiego problemu i taka kwota nie będzie możliwa... Dodatkową zmianą będzie to, że kwota z Młodego Rolnika będzie wypłacana w dwóch ratach tzn. 50% na samym początku i drugie 50% po 5 latach kiedy będzie okres rozliczenia się z wykonania biznesplanu... Takie działanie spowoduje, że dojdzie do zwiększania kwoty pomocy w PROW 2014-2020 na działanie Młody Rolnik gdyż kwota 75 tys. podzielona na dwie raty nie daje dużych możliwości... Pozdrawiam

#73 Share Guardian1986

Guardian1986

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 21:57

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych poniekąd moje pytanie nie było do końca głupie, bo sprowokowało Twoją rzetelną (choć nie popartą żadnymi wiarygodnymi dowodami "link")odpowiedź, ale mniej więcej o to chodziło...

#74 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 05 marzec 2012 - 10:45

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych tak sobie czytam stanowisko Polski na wpr 2013+ i wyczytałem iż plus 25% dopłat dla młodych rolników ale tylko gdy posiada wiecej niż 25h. Dostaną też ci którzy zaczęli gospodarzyć 5 lat wstecz, młody rolnik rozumiemy tu rolnika do 40r życia. Taki dodatek będzie przyznawany na 5 lat

#75 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 05 marzec 2012 - 11:43

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ależ kolego @Guardian1986 nie ma, żadnego problemu...

http://ec.europa.eu/...m627/627_pl.pdf

Strona 51 powyższego dokumentu ust. 5 ale warto przeczytać cały artykuł 20 na stronie 49...

Oczywiście te założenia, które podałem tzn. I i II rata po 50%, i że może wzrosnąć kwota pomocy nie są moimi założeniami... Tak zostałem poinformowany przez osobę z MRiRW...

i wyczytałem iż plus 25% dopłat dla młodych rolników ale tylko gdy posiada wiecej niż 25h

Kolego @ChiquitaB akurat w tej kwestii mam inne zdanie... Przeczytaj poniższy dokument, artykuł 36 na stronie 46 a dokładniej ust. 5 i tam jest to wyjaśnione...

http://ec.europa.eu/...m625/625_pl.pdf

Edytowany przez danield28, 05 marzec 2012 - 12:22.

#76 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 05 marzec 2012 - 12:40

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych to zwracam honory źródło moje się orżnęło na hektarach
Aha chciałem Cię jedynie poprawić w tym wypłacaniem kasy dla MR, to jest w co najmniej dwóch ratach, więc może być również raz w roku przez 5 lat

Edytowany przez ChiquitaB, 05 marzec 2012 - 12:53.

#77 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 05 marzec 2012 - 13:43

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Tak wiem o tym, napisałem w poście powyżej, że to nie są moje założenia... Pozdrawiam

#78 Share Laver

Laver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 15 listopad 2012 - 21:04

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Fragment założeń PROW 2014-2020
"Druga forma pomocy, co do zasady przypomina nieco rentę strukturalną, której po roku 2013 projekt reformy nie przewiduje. Drobni rolnicy, którzy nie będą zainteresowani dalszym prowadzeniem gospodarstwa rolnego, będą mogli je przekazać na rzecz innego rolnika,
w zamian za co, otrzymają specjalną płatność, która będzie wypłacana na poziomie 120 % kwoty zryczałtowanych dopłat obszarowych dla małych gospodarstw. Płatność taka, wypłacana będzie od momentu przekazania gospodarstwa, aż do końca 2020 roku"
O co chodzi z tą zryczłtowaną dopłatą obszarową?

#79 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 08:11

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych ok 600 € dla gospodarstw poniżej 6ha wypłacane bez składania wniosku o dopłaty ( i bez kontrolowania gospodarstwa ) :) i bez znaczenia czy sie ma 1 czy 6 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Lemke24

Lemke24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 11:53

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Generalnie możemy zapomnieć o jakiś dużych pieniądzach. Van Rompuy proponuje 19% cięć w II filarze.

http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/aktualnosci/rolnicy-traca-5-6-proc-doplat,40071,0.html