Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

11429 odpowiedzi na ten temat

#6941 Share arku3060

arku3060

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,muzyka,imprezy,kobiety,

Napisany 10 marzec 2016 - 10:31

Właśnie czy będzie można zmieniać działki aby powierzchnia się zgadzała czy jak w trakcie wniosku ubędzie mi ziemi to mogę ja zastąpić inna działką?????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 09:56
  •  

#6942 Share maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 11:40

Możesz podać jeśli brałeś na nie dopłaty w roku ubiegłym, agencja traktuje to wtedy jako ustną umowę dzierżawy.

freetaxi może się orientujesz jak interpretować to zachowanie struktury?

Ale rozporządzenie mówi wyraźnie że podajemy tylko działki na które jest umowa z pieczątką notariusza bądź z gminy. Jeżeli znasz źródło mówiące inaczej to poproszę żebyś się podzielił skąd te dane.

Mi osoba zajmująca się tym i dosyć kompetentna powiedziała tak jak wcześniej napisałem.

#6943 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 12:26

Czy ktoś może mi wyjaśnić punkt 5) z rozporzadzenia? Czy mam rozumieć, że wszystkie grunty, na ktore miałem w minionym roku dopłaty, liczą się w wielkości ekonomicznej gospodarstwa a punkt czwarty to jedna z pięciu opcji? W ODR mi mówi gość, że musi być umowa dzierżawy. Według mnie nie. Jest Tu jakiś prawnik?

Cytuję rozporządzenie:

"3. Ustalając wielkość ekonomiczną gospodarstwa... uwzględnia się grunty... wchodzące w skład gospodarstwa w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy:

1) stanowiące przedmiot własności tego rolnika;
2) oddane w użytkowanie wieczyste temu rolnikowi;
3) które są dzierżawione przez tego rolnika z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa...
4) które są dzierżawione przez tego rolnika od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:
a) w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz
b ) na okres co najmniej 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
5) do których temu rolnikowi przyznano jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomoc finansową w ramach działań obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, zwanego dalej „PROW 2007–2013”, lub programu, co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności lub pomocy, płatność lub pomoc została przyznana co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy."

Kolego "maroko" cofnij się w temacie do tego postu i kilka dalej

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6944 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 12:29

http://wyslijto.pl/plik/mzebw3b6k2

instrukcja wypelniania biznesplanu

#6945 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 14:55

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Osoba z odr mowiła , że na etapie wnioskowania trzeba określić parametry maszyny to luz, ale producenta i najlepsze dilera ? Przecież to nienormalnenie ma oferty na której nest cena więc pożniej zrobi cene jaką chce..

#6946 Share gelorolnik

gelorolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 16:00

Przejąłem całe gospodarstwo rolne w lutym i tu moje pytanie czy do wniosku i wypełnienia biznes planu wystarczy sam akt notarialny? bo wszelkie inne dokumenty będą dostępne za około 2-3 miesiące

#6947 Share patryk22k

patryk22k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 16:32

chciałem zapytac czy majac 6 punktów jest sens wogole składac wniosek na modernizacje z obszaru który jest przewidziany na maszyny 

#6948 Share rafalmariusz

rafalmariusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 16:47

ppppppppp

coś szwankuje Oferty nie są potrzebne ale parametry maszyny z ofert tak

na etapie składania oferty nie są potrzebne ale

w zestawieniu rzecz-finanans musisz okerślić parametry maszyny np ciągni przedział pocy 100-105 KM i itd

natomiast w opisie zadań podajesz i parametry i jaki i konkretny model producenta i żródło ceny jaka wpisałeś w zestawianiu rzecz-fin.

zakup maszyn może zwiększyć gva, nawet utwardzenie placu!

wszystko zależy z jakiego punktu startuje gospodarstwo, tzn. wymiana np. pługa z zagonowego na obracalny może zwiększyć plony.

osoba szkoląca (współtwórca obecnego wniosku) twierdzi, ze nie wyobraza sobie aby mozna było wiarygodnie uzasadnić wzrost o 10% VGA przy inwestycji tylko utwardzeniu placu

również przy zakupie samych maszyn bedzie to nie łatwe bo to sam przedmiot inwestycji ma wpłynąć na wzrost VGA (zapomnieć można o zakupie maszyn a wzrost zrobić powiekszeniem stada o 10szt bydła, czy jedynie zmianą upraw na wyżej punktowane)

gdzieś jeszcze było o braku możliwość zmiany maszyn z zestawienia rzecz-fin, na etapie aneksu do umowy jest to możliwe jeżeli bedzie uzasadnione i ewentualna zmiana ilości punktów nie wpłynie na to, że bedzie mniejsza od wniosku ostatniego z listy.

o zachowaniu struktury była mowa, że nie może spaść VGA w ciągu kazdego z 5 lat ponizej roku bazowego

co do postepowania ofertowego to jezeli uda sie agencji uruchomić portal do upubliczniania zapytania to kazdy bedzie miał taki obowiazek i moze się zdazyć ze najkozystniejsza oferta bedzie nie na taką maszyne (np nie taką marke ciagnika jaką sobie wymazyliśmy)

jeżeli nie zdąza z portalem wystarczy wyałać do 3 dostawców odpowiednio sporzadzone zapytanie i wybrac zwyciezce :) ale procedura jest tez dość zawiła a czy wykonalismy wszystkie elementy poprawnie dowiemy się po sprawdzeniu przez agencje po podpisaniu umowy i przeprowadzniu postępowania.

#6949 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 17:00

nie vga a gva!

to po pierwsze,  ma byc wzrost GVA  po 5 latach, twoja sprawa jak tego dokonasz. takie jest moje zdanie.  wiec mowienie ze np zakup samego ciagnika byc nie moze to dla mnie kretynizm

#6950 Share Lewy91

Lewy91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 17:03

może ktoś mi powiedzieć czy jak wziąłem młodego rolnika ze starego prow i jestem w trakcie uzupełnienia wykształcenia dostanę punkty z tytułu młody rolnik? bo słyszałem że aby otrzymać te punkty musi byc wykształcenie sam fakt że jestem młodym rolnikiem nic nie znaczy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6951 Share oniak

oniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:wszechstronne :)

Napisany 10 marzec 2016 - 17:16

wiec mowienie ze np zakup samego ciagnika byc nie moze to dla mnie kretynizm

nawet z maszynami nie da wzrostu ... np ,kupując zestaw do sianokiszonki...  co z tego że nie płacisz za usługę, ale ponosisz koszy, paliwo, siatka/sznurek, folia ... 

#6952 Share anette71

anette71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 17:22

Zakup zwierząt nie jest kosztem kwalifikowanym, więc nie można wykazać wzrostu GVA poprzez powiększenie stada o 10 szt. np

#6953 Share gelorolnik

gelorolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 18:11

Pytanie do kogoś obeznanego z tematem. 

Jeśli gospodarstwo przejąłem w Lutym tego roku to rokiem bazowym jest 2016 od momentu w jakim przejąłem gospodarstwo?

Czyli jeśli ojciec sprzedał bydło na początku tego roku w styczniu jak stało jeszcze na niego to ja nie muszę tego uwzględniać w "tabeli 25 sprzedaże"?

#6954 Share martin0000

martin0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Sport

Napisany 10 marzec 2016 - 18:20

podczas szkolenie rozmawiałem z osobą prowadząca szkolenie (człowiek z ARiMR Olsztyn) i mówił że wzrost GVA można wykazać po przez zwiększenie stada zwierząt

#6955 Share anette71

anette71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 18:26

Ale jak, skoro wzrost GVA musi być w wyniku realizacji inwestycji, czyli można zwiększyć stado, ale nie mogą być zwierzęta celem inwestycji.

#6956 Share geo2

geo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 18:59

na etapie składania oferty nie są potrzebne ale

w zestawieniu rzecz-finanans musisz okerślić parametry maszyny np ciągni przedział pocy 100-105 KM i itd

natomiast w opisie zadań podajesz i parametry i jaki i konkretny model producenta i żródło ceny jaka wpisałeś w zestawianiu rzecz-fin.

osoba szkoląca (współtwórca obecnego wniosku) twierdzi, ze nie wyobraza sobie aby mozna było wiarygodnie uzasadnić wzrost o 10% VGA przy inwestycji tylko utwardzeniu placu

również przy zakupie samych maszyn bedzie to nie łatwe bo to sam przedmiot inwestycji ma wpłynąć na wzrost VGA (zapomnieć można o zakupie maszyn a wzrost zrobić powiekszeniem stada o 10szt bydła, czy jedynie zmianą upraw na wyżej punktowane)

gdzieś jeszcze było o braku możliwość zmiany maszyn z zestawienia rzecz-fin, na etapie aneksu do umowy jest to możliwe jeżeli bedzie uzasadnione i ewentualna zmiana ilości punktów nie wpłynie na to, że bedzie mniejsza od wniosku ostatniego z listy.

o zachowaniu struktury była mowa, że nie może spaść VGA w ciągu kazdego z 5 lat ponizej roku bazowego

co do postepowania ofertowego to jezeli uda sie agencji uruchomić portal do upubliczniania zapytania to kazdy bedzie miał taki obowiazek i moze się zdazyć ze najkozystniejsza oferta bedzie nie na taką maszyne (np nie taką marke ciagnika jaką sobie wymazyliśmy)

jeżeli nie zdąza z portalem wystarczy wyałać do 3 dostawców odpowiednio sporzadzone zapytanie i wybrac zwyciezce :) ale procedura jest tez dość zawiła a czy wykonalismy wszystkie elementy poprawnie dowiemy się po sprawdzeniu przez agencje po podpisaniu umowy i przeprowadzniu postępowania.

odnośnie wzrostu gva.

samo utwardzenie placu raczej ciężko, ale w połączeniu z maszynami i ciągnikiem jak najbardziej, no i zależy czy przy wymianie maszyn jest postęp w stosunku do posiadanych np. pług zagonowy na obracalny, pojedyncze maszyny na agragat, do tego potrzeba ciągnik rzecz jasna.

pługi obracalne zamiast zagonowych = mniej bruzd> większa powierzchnia do rozowju roślin, bardziej wyrównana > wyższe plony (niech będzie tylko o 2% w każdej uprawie na ornych

podobnie z agregatem, można też grać na minimalne zmniejszenie kosztów paliwa.

mi przy maszynach, utwardzeniu placu, wymianie eternitu i budowie magazynu paszowego wychodzi 50% wzrost, ale że potrzeba 10% to nie widze potrzeby wykazywać wiecej jak 20%.

#6957 Share maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 19:54

Kolego "maroko" cofnij się w temacie do tego postu i kilka dalej

No ok załóżmy że weźmiesz tą działkę pod uwagę, ale dalej w biznesplanie masz pola w które należy wpisać tytuł prawny (tj. dzierżawa krótko lub długoterm. ) oraz Numer umowy trzeba podać. A jak jest to umowa ustna to jaki numer tam wpiszesz? Są to pola podświetlone na czerwono i trzeba coś tam wpisać.

Nie wiem już teraz sam.

#6958 Share kamik90

kamik90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 20:02

może ktoś mi powiedzieć czy jak wziąłem młodego rolnika ze starego prow i jestem w trakcie uzupełnienia wykształcenia dostanę punkty z tytułu młody rolnik? bo słyszałem że aby otrzymać te punkty musi byc wykształcenie sam fakt że jestem młodym rolnikiem nic nie znaczy.

Punkty za wiek dostaniesz, natomiast nie dostaniesz refundacji 60% tylko 50%.

#6959 Share arku3060

arku3060

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,muzyka,imprezy,kobiety,

Napisany 10 marzec 2016 - 20:06

Ponawiam ważne pytanie "można zmieniać działki aby powierzchnia się zgadzała czy jak w trakcie wniosku ubędzie mi ziemi to mogę ja zastąpić inna działką?????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6960 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 821 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 10 marzec 2016 - 20:19

Cześć koledzy .Piszecie już wnioski .Ja za tydzień jadę do mojej doradczyni .Za całą pulę zwrotu 200 tyś życzy sobie 3 tyś za swoją pracę .Ja zbieram jeszcze oferty do wniosku .Pochwalicie się na jakie maszyny startujecie najbardziej interesuje mnie agregat uprawowo -siewny 3 metrowy nabudowany  z wałem packera  wszystko na talerzach   i pług ,jaki warto kupić 3+1 obrotowy ?.

I love salsa