Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

11537 odpowiedzi na ten temat

#6401 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 27 luty 2016 - 11:52

Bo kto pracował w odr i był troszeczke mądrzejszy to albo założył prywatną działalność doradczą, albo poszedł pracować do takowej firmy, bo na stanowisku kierowniczym oddziału powiatowego zarabiać trochę ponad 2000 to lepiej zrobić kilkanascie wniosków przez rok x2-6tys i resztę czasu mieć dla siebie. A reszta nieporadnej ciemnoty została w odr i taką mamy rzeczywistość.

Odpowie ktoś na moje pytanie powyżej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 20:27
  •  

#6402 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 27 luty 2016 - 11:53

Wielkość ekonomiczną będziesz miał liczoną także z tych działek, na które nie masz umowy ale składałeś wniosek o dopłatę. 

#6403 Share farmino22

farmino22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo

Napisany 27 luty 2016 - 12:31

czy kredyt preferencyjne ze srodkow prow 2007-2013 na zakup ciagnika wyklucza mnie z mozliwosci skladania wniosku w tym naborze prow 2014-20 na zakup ciagnika?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

PROW: trudno, ale warto zobacz »

•  

#6404 Share kowall99

kowall99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 27 luty 2016 - 13:49

Panowie, 20ha z tabeli wynika:      103,0 kW/gospodarstwo    ;   63 kW/podstawowy ciągnik
Więc do jakiej mocy ciągnika mogę się starać? 

#6405 Share PrzemoO

PrzemoO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 27 luty 2016 - 14:09

140 koni na gospodarstwo , podstawowy 85 koni możliwa tolerancja 20 % tam jest podana jest  jeszcze ilość ciągników na gospodarstwo. Jeżeli będziesz posiadał tylko jeden ciągnik to pewnie będzie mógł mieć 140 koni plus 20%

#6406 Share feliksio

feliksio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 27 luty 2016 - 14:52

No właśnie super było by gdyby ktoś dokładnie wyjaśnił/potwierdził co w sytuacji gdy ktoś nie posiada żadnego ciągnika, a ma zamiar kupić na MGR pierwszy ciągnik.

Czy wtedy liczy się moc jako podstawowego ciągnika z tabeli czy moc na gospodarstwo?

#6407 Share panmino

panmino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 27 luty 2016 - 15:32

kolego punkt 5 mówi o tym iż :

-działki które były wpisane we wniosku o dopłaty jednolite w 2015 r lub w prow - ie 07-13 bierze sie do wyliczenia wielkości ekonomicznej ale pod warunkiem że dostałeś płatność do nich jak nie to cofasz się do wniosku rok do tyłu, a jak nie były ujęte we wniosku to trzeba spełnić pozostałe punkty powyżej. np kupiłeś nową działke - to ok, ale jak wydzierżawiłeś to na min 7 lat i potwierdzona data u notariusza lub w gminie.

za wyjątkiem umów z ANR

jak dostałeś na nie dopłaty to wedle roz można liczyć ale tak do pewności dopytaj na piśmie arimr - bo to instytucja która intepretuje prawo do swoich potrzeb a nie petenta.

w odr jak i arimr pracują ludzie którzy z wykształcenia są agro - w sporej części a nie po administracji i prawie, z tego wynikają  takie numery. ja miałem taka sytłacje, że nie miałem wglądu do dokumentów brata w jego obecności i za jego wyrażnym przyzwoleniem - byłem w szoku że takie głąby tam pracują a co naj lepsze wniosek pisałem. 

Bo Ci z ODR-ów to są tacy kompetentni w tych sprawach , nowych przepisach i wymogach co mój sąsiad 92 letni. Brak słów i szkoda wymieniać ile poniosłem ja i inni strat przez  (Odeerowców) brak ich wiedzy, doświadczenia i kompetencji.

Bo kto pracował w odr i był troszeczke mądrzejszy to albo założył prywatną działalność doradczą, albo poszedł pracować do takowej firmy, bo na stanowisku kierowniczym oddziału powiatowego zarabiać trochę ponad 2000 to lepiej zrobić kilkanascie wniosków przez rok x2-6tys i resztę czasu mieć dla siebie. A reszta nieporadnej ciemnoty została w odr i taką mamy rzeczywistość.

Wielkość ekonomiczną będziesz miał liczoną także z tych działek, na które nie masz umowy ale składałeś wniosek o dopłatę. 

Dziękuję za opinie i pomoc! :)

Panowie, 20ha z tabeli wynika:      103,0 kW/gospodarstwo    ;   63 kW/podstawowy ciągnik
Więc do jakiej mocy ciągnika mogę się starać? 

A gdzie znajdę te tabelę?

#6408 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 27 luty 2016 - 15:35

http://www.arimr.gov...W_2014-2020.pdf

#6409 Share Pawel29

Pawel29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:38

Czy ktoś może mi wyjaśnić punkt 5) z rozporzadzenia? Czy mam rozumieć, że wszystkie grunty, na ktore miałem w minionym roku dopłaty, liczą się w wielkości ekonomicznej gospodarstwa a punkt czwarty to jedna z pięciu opcji? W ODR mi mówi gość, że musi być umowa dzierżawy. Według mnie nie. Jest Tu jakiś prawnik?

Cytuję rozporządzenie:

"3. Ustalając wielkość ekonomiczną gospodarstwa... uwzględnia się grunty... wchodzące w skład gospodarstwa w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy:

1) stanowiące przedmiot własności tego rolnika;
2) oddane w użytkowanie wieczyste temu rolnikowi;
3) które są dzierżawione przez tego rolnika z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa...
4) które są dzierżawione przez tego rolnika od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:
a) w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz
b ) na okres co najmniej 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
5) do których temu rolnikowi przyznano jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomoc finansową w ramach działań obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, zwanego dalej „PROW 2007–2013”, lub programu, co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności lub pomocy, płatność lub pomoc została przyznana co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy."

Może ktoś ostatecznie napisać jak to jest z tą wielkością ekonomiczną i działkami dzierżawionymi na które nie ma żadnej umowy napisanej ale było na nie składane o dopłaty w roku 2015 bo dla mnie tak jak dla kolegi z zacytowanego postu w odr i w oddziale agencji w Białymstoku powiedzieli że do wielkości ekonomicznej będą liczone tylko te dzierżawy na, które w zeszłym roku było składane o dopłaty i przede wszystkim musi być napisana umowa dzierżawy(same dopłaty nie zaliczają tej działki do wielkości ekonomicznej) według tych dwóch instytucji. Więc może ktoś jednoznacznie i ostatecznie napisać jak to wygląda naprawdę.

W moim przypadku lepiej by było żeby nie brali do wielkości ekonomicznej działek na które było składane o dopłaty a nie ma umowy dzierżawy ponieważ jedną taką działkę w zeszłym roku dzierżawiłem na umowę ustną i podałem ją do dopłat a już w tym roku jej nie dzierżawię więc wielkość ekonomiczna mojego gospodarstwa we wniosku na MGR będzie sporo większa niż jest w rzeczywistości w chwili składania wniosku bo ta działka była dosyć spora i w znaczny sposób podniosła mi wielkość ekonomiczną:( to teraz dopiero będzie wyzwanie spełnić wymóg 10% GVA gospodarstwa które na starcie w rzeczywistości jest sporo mniejsze niż we wniosku heh

#6410 Share WadysawOszczyk

WadysawOszczyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 27 luty 2016 - 17:12

Mam jeszcze jedno pytanie,otóż tata kupil ciagnik na modernizacje 2007-2013 czy jesli teraz zlozymy wspolny wniosek tzn ja i tata to bedziemy mogli wziac ciagnik?

dołacze sie do tego pytania otoz ja wziolem ciagnik na mlodego w 2011 roku a ojciec nie korzystal wcale z zadnego programu i czy razem mamy szanse dostac ciagnik? i drugie pytanie jezeli ja posiadam gołą ziemie a ojciec reszte tzn ziemie budynki  to czy wspolnie mozemy tez wnioskowac o utwardzenie podworka kostka???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6411 Share panmino

panmino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 27 luty 2016 - 18:40

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Freetaxi, dzięki za linka.

Może ktoś ostatecznie napisać jak to jest z tą wielkością ekonomiczną i działkami dzierżawionymi na które nie ma żadnej umowy napisanej ale było na nie składane o dopłaty w roku 2015 bo dla mnie tak jak dla kolegi z zacytowanego postu w odr i w oddziale agencji w Białymstoku powiedzieli że do wielkości ekonomicznej będą liczone tylko te dzierżawy na, które w zeszłym roku było składane o dopłaty i przede wszystkim musi być napisana umowa dzierżawy(same dopłaty nie zaliczają tej działki do wielkości ekonomicznej)...

Nie pozostaje nic innego jak złożyć oficjalne zapytanie do odzdziału, na piśmie rzecz jasna.

Edytowany przez panmino, 27 luty 2016 - 18:42.

#6412 Share bolek2

bolek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 27 luty 2016 - 20:50

już wiem że rokiem bazowym ma być ten rok- to dlaczego  będą brane pod uwagę poprzednie wnioski o dopłaty

#6413 Share Piteriiv

Piteriiv

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 27 luty 2016 - 20:53

panowie smarujcie maill-a do arimr bo pracownicy agenci różnie go interpretują przepis przepisem a opinie są całkiem inne.ale na 99% wniosek jak został zatwierdzony( decyzia wydana) to wielkość ekonomiczna powinna być liczona z wniosku.

#6414 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 27 luty 2016 - 21:13

Bolek2 WEG wyliczasz z upraw w plonie głównym z roku, w którym składamy wniosek o przyznanie pomocy. Kilka postów wcześniej dyskutujemy na temat tego jakie działki mamy wliczać do wyliczenia tej wartości. 

#6415 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 27 luty 2016 - 22:39

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Czyli do obliczania wielkości ekonomicznej będą brane grunty z dopłat 2015? Do doboru maszyn też z dopłat 2015r.? Dzierżawa z datą pewną, żeby wciągnąć nowe działki w 2016 roku, do wielkości ekonomicznej i wyliczania maszyn?
Case 5140, NH T5060+MX T8, Zetor 7011, C330, Kramer 412

#6416 Share lolek1

lolek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 27 luty 2016 - 23:20

Czy ciągniki  które sa zarejestrowane na ojca  tez musze podawac  do modernizacji ? dodam ze wniosek bede składał na siebie bo mam ziemie na siebie a ciągniki sa  powyzej 20 lat .

Edytowany przez lolek1, 27 luty 2016 - 23:21.

#6417 Share bolek2

bolek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 27 luty 2016 - 23:28

jak możemy wliczać działki które mieliśmy w dopłatach w tamtym roku -a których nie mamy  w tym roku. Według mnie do wyliczenia WEG to tylko działki wpisane we wniosku o dopłaty 2016 których będziemy właścicielami przez 5 lat po otrzymaniu ostatecznego zwrotu z MGR ( własność, dzierżawa, użyczenie i inne ) tak było w poprzednim PROW

#6418 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 28 luty 2016 - 05:54

140 koni na gospodarstwo , podstawowy 85 koni możliwa tolerancja 20 % tam jest podana jest jeszcze ilość ciągników na gospodarstwo. Jeżeli będziesz posiadał tylko jeden ciągnik to pewnie będzie mógł mieć 140 koni plus 20%

Zastanów się dobrze czy prawidłowo piszesz...
Moim zdaniem jednak trzeba bardziej brać pod uwagę moc ciągnika głównego. Według tego co piszesz to możliwe by było aby wziąć ciągnik 168 kucyków na 20 ha a to jest nonsens kompletny, dawno nie patrzyłem w kryteria doboru maszyn ale tam jeszcze były dodatkowe procenty za odległość pól, za obsadę zwierząt i chyba coś jeszcze czyli dało by się dociągnąć do 180 kM. Czy dalej uważasz że agencja pozwoliła by na taki nonsens? Na 20 ha to niech się cieszy jak zechcą mu dać 100 kM. I to zapewne jeszcze przy dobrym uzasadnieniu. To że są określone kW na gospodarstwo to szczegół w tym przypadku, mimo wszystko będzie brane pod uwagę ile kW ma mieć ciągnik główny i od tego dopiero trzeba liczyć dodatkową tolerancję.

A pewien jesteś tego co piszesz?
Nie wziąłeś pod uwagę mniej przedsiębiorczych którzy nie chcą bawić się we własną firmę plus tacy jak u mnie w ODR którzy mają już swoje lata, do pracy swojej przykładają się i im zwyczajnie nie opłaca się zakładać działalności, wolą ciepłą posadkę bez zmartwień i stresów, zwłaszcza, że tutaj szef nie ciśnie ich, mają święty spokój dzięki dobremu wypełnianiu swoich obowiązków, taki układ im pasuje.

#6419 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 28 luty 2016 - 09:23

Panowie, w tamtym roku nie składałem wniosku o dopłaty, w sierpniu przyznano mi młodego rolnika, wtedy przejąłem część gruntów od ojca, i jeszcze od dwóch innych dzierżawców. Podpowie ktoś jak mam teraz zrobić ? czy muszę od wszystkich wydzierżawiających załatwić wnioski z tamtego roku, czy mogę wypełnić już wniosek na ten rok i złożyć go na modernizację?  Pomoże ktoś? z góry dziękuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6420 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 28 luty 2016 - 09:46

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych A o jakich wnioskach mówisz?
O wnioskach o dopłaty?
Człowieku co ci to da?
Jakie branie wniosków od wydzierżawiających?
Papiery mają być na ciebie a nie będziesz wnioski zbierał...
Myślałem że na tym forum już mnie nic nie zaskoczy a jednak

Edytowany przez daremw, 28 luty 2016 - 09:52.