Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

11423 odpowiedzi na ten temat

#5921 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 13 luty 2016 - 21:17

Przejęcie zobowiązań budzi trochę wątpliwości. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 15:17
  •  

#5922 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3532 postów

Napisany 13 luty 2016 - 21:46

Witam planuje wziąć opryskiwacz polowy bez (rękawowe z pomocniczym strumieniem powietrza (PSP)) = 0 PKT

ale z   - urządzenia sterujące automatycznie precyzyjną dawką środków ochrony roślin w zależności od prędkości jazdy 6 PKT

-   zdalnie wyłączane sekcje lub rozpylacze =  PKT 6

- Głowice wielorozpylaczowe do opryskiwaczy = 6 PKT

- Dodatkowy zbiornik na wodę do mycia opryskiwacza lub odrębny zestaw do płukania i mycia opryskiwacza na polu = 3 PKT

i kolejna maszyna ma byc - Wozy asenizacyjny bez ( aplikatorami gnojowicy ) = 0 PKT

I wychodzi mi 21 PKT

Moje pytanie brzmi czy dobrze licze punkty czy agencja bedzie jakos inaczej to przeliczac ?

Źle liczysz, w rozporządzeniu jest wzór.

Poza tym można sobie we wniosku powpisywać koszta i sam policzy punkty.

I z wniosku wynikałoby, że punktowane jest doposażenie opryskiwacza w elementy do ochrony środowiska a nie opryskiwacz jako całość.

No właśnie czaruję i myślę poważnie nad tymi panelami oczywiście też potrzebne maszyny chcę zakupić ,jak opryskiwacz ,rozsiewacz nawozu i rozrzutnik .Jest tego więcej .Mam bystra babkę doradcę i z tego ,co czytam na forum ,to ona całkiem rozsądnie sobie życzy za swoje usługi .Przy pełnym zwrocie czyli 200 tyś woła 3 tyś .Gdzie za sam wniosek z biznes planem trzeba zapłacić 1000 zł .Trochę się zagapiłem bo bym miał ponad 6 punktów ,a tak o jeden  jest mniej .

Coś mi się obiło o uszy ,że  agencja będzie bardziej przychylna  przy rozpatrywaniu wniosków dla osób mających  zwierzęta .To jest potwierdzone ?

W tym wniosku nie da się za dużo zaczarować tak jak w poprzednich to wszystko sam wylicza. Wcześniej można było troche pokombinować z wyliczaniem stada średniorocznego modyfikując okres przebywania a teraz nic się nie zmieni.

#5923 Share PrzemoO

PrzemoO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 13 luty 2016 - 22:10

Możesz podać link do tego wniosku

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co z naborami wniosków? zobacz »

•  

#5924 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 13 luty 2016 - 22:16

Powrócę do sprawy definicji Młody rolnik. (dot. 60% zwrotu)

Otóż dowiedziałem się właśnie, że Młody rolnik to osoba która:

-nie ukończyła 40 roku życia

-nie prowadzi gospodarstwa dłużej niż 5 lat

-posiada nie tylko świadectwo ukończenia technikum rolniczego ale także posiadać musi dyplom z tytułem Technik rolnik

Piszę o tym dlatego że wcześniej była o tym mowa na forum ale nie zauważyłem punktu odnośnie tytułu Technik rolnik.

Dla niektórych może to być istotne.

Pewnie na szkoleniu ODR

4)
jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy podmiot ubiegający się o jej przyznanie ma nie więcej niż 40 lat, przyznaje
się 3 punkty

pewnie chodzi o ten zapis a na szkoleniach glupoty opowiadaja

c) w przypadku gdy operacja jest realizowana przez osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat, rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa jako kierujący w rozumieniu §3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 982), nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy oraz posiada kwalifikacje zawodowe określone w tym rozporządzeniu, zwaną dalej „młodym rolnikiem” - w gospodarstwie jest utrzymywane mniej niż 15 krów mlecznych albo nie są utrzymywane żadne krowy mleczne i w wyniku realizacji operacji, do dnia złożenia wniosku o płatność końcową, liczba krów mlecznych wyniesie co najmniej 25, a wielkość ekonomiczna gospodarstwa wynosi co najmniej 10 tys. euro.

#5925 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 13 luty 2016 - 22:20

Odnośnie kwalifikacji to muszą być zgodne z tymi, które są w "Premiach dla młodych rolników". Wtedy beneficjent będzie miał refundację w wysokości 60 %. 

#5926 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 13 luty 2016 - 23:21

Jesli masz na mysli MGR 2007-13 Mój sasiad w grudniu pisal podanie do arimr Białystok i w styczniu juz odp. na tak, ale bierze cale gospodarstwo lacznie z jego zobowiazaniami.   Ojciec wniosek o platnosc mial na jesieni 2013

Wszystko ładnie pięknie, o ile poprzedni właściciel nie był na VAT i nie zrobił inwestycji na bańkę netto. Bo przypominam, w gospodarstwie rolnym vat się ,,kasuje,, po 5 latach.

Ja tak samo mógł bym i chciał bym przejęć z żoną zobowiązania po rodzicach. Ale US skarbowy żądał by zwrotu kilka tysiaków VATu.

W woj. maz. młody rolnik (1 rok gospo,  wiek mniej niż 40 lat) bez zwierząt, jeszcze bez szkoły (w czerwcu uzyska tytuł), stawia silosy za 150 tys + 250 tys utwardzenie placu. Ile pt. to będzie?

Ktoś mi podpowie? Ja w poprzednim naborze MR i MGR dużo się udzielałem i podpowiadałem teraz nie mam czau tego ogarnąć, ktoś pomoże? 

#5927 Share sss

sss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 14 luty 2016 - 07:37

Mylisz się, mogą być nawet 2 mln, jeśli zostanie przekazana zorganizowana cześć gospodarstwa lub całe, maszyny będą nadal wykorzystywane do czynności opodatkowanej a Ty będziesz na vacie to ani Ty ani przekazujący nie musicie dokonywać korekty vatu

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez danielhaker, 14 luty 2016 - 12:12.

#5928 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 14 luty 2016 - 08:34

Odnośnie kwalifikacji to muszą być zgodne z tymi, które są w "Premiach dla młodych rolników". Wtedy beneficjent będzie miał refundację w wysokości 60 %. 

taxi widzisz my jedno rozumiemy przez ten zapis że zobowiązując się w MR uzupełnic wyksztalcenie jak pisze ustawa, aby przejąc zobowiązania z 2007-2013 musimy posiadac pełne kwalifikacje, już i centrale obracałem z tym ale oni cały czas to samo że trzeba miec kwalifikacje aby móc przejąc zobowiązania, tak mi w odmowie napisali,
Dla mnie to chory zapis gdyż w MR zobowiązany jestem do uzupełnienia kwalifikacji,

W chwili obecnej wiem że skasuje to z MR od groma ludzi, jeszcze nie składali pisma o przekazanie ale to niebawem ich czeka.

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#5929 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów

Napisany 14 luty 2016 - 08:43

Wszystko ładnie pięknie, o ile poprzedni właściciel nie był na VAT i nie zrobił inwestycji na bańkę netto. Bo przypominam, w gospodarstwie rolnym vat się ,,kasuje,, po 5 latach.
Ja tak samo mógł bym i chciał bym przejęć z żoną zobowiązania po rodzicach. Ale US skarbowy żądał by zwrotu kilka tysiaków VATu.

W woj. maz. młody rolnik (1 rok gospo, wiek mniej niż 40 lat) bez zwierząt, jeszcze bez szkoły (w czerwcu uzyska tytuł), stawia silosy za 150 tys + 250 tys utwardzenie placu. Ile pt. to będzie?
Ktoś mi podpowie? Ja w poprzednim naborze MR i MGR dużo się udzielałem i podpowiadałem teraz nie mam czau tego ogarnąć, ktoś pomorze?

Moim zdaniem nie warto utwardzac placu na zwrot bo jego cala wysokosc zjedza koszta podatki, marze wykonawcy dla przykladu w tamtym roku za 1430m2 kostki przemyslowej tej najvrubszej w dwuch kolorach z kraweznikami drogowymi zaplacilem 110tys.zl ale mialem tylko fakture za materialy na 40tys. A silos bedzie z gotowych elementow czy szalunki i jakie wymiary za taka cene

#5930 Share zetor521189

zetor521189

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 luty 2016 - 09:51

dzisiaj w magazynie Tydzien na jedynce Jurgiel zapowiedzial nabór na modernizacje po 20 marca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5931 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 14 luty 2016 - 09:57

Zapis :

9.

"zachowania konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców poszczególnych zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, w przypadku gdy wartość danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji przekracza  20tys. zl netto"

mam rozumieć tak że każdy sprzęt do 20 tys mogę kupować jaki chce i od kogo chce i najważniejsze aby na fakturze zgadzała sie nazwa,typ, wielkość i rodzaj zgodnie z biznesplanem a cena może być zawyżona kosztem np. innego sprzętu od tego samego sprzedawcy ( jeżeli będę brał dodatkowo , siewnik itp)

#5932 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 14 luty 2016 - 10:38

Moim zdaniem nie warto utwardzac placu na zwrot bo jego cala wysokosc zjedza koszta podatki, marze wykonawcy dla przykladu w tamtym roku za 1430m2 kostki przemyslowej tej najvrubszej w dwuch kolorach z kraweznikami drogowymi zaplacilem 110tys.zl ale mialem tylko fakture za materialy na 40tys. A silos bedzie z gotowych elementow czy szalunki i jakie wymiary za taka cene

Nie mogę podać szczegółów, ale u mnie będzie się opłacać utwardzenie placu. Są ludzie którzy prowadzą na raz różne rodzaje działalności i jeśli chodzi o księgowość mają wszelakie możliwości oczywiście wszystko w majestacie prawa. Mam to wszystko dokładnie przemyślane i będzie się opłacać.

Kwestia tylko tego ile pt. byśmy za to dostali.

Silos gotowy, ale powyżej 200t i lej + 2 malutkie i podłączenia więc to tak mniej więcej wychodzi 150 netto.

@SSS jesteś tego pewien? Jakiś rok temu rozważaliśmy tę opcję i u księgowego było coś wspomniane on stwierdził że nie można, nie były to wielogodzinne posiedzenia i rozważania, tylko na szybko rzucone hasło w przysłowiowych drzwiach, być może czegoś nie zrozumiał.

Wiesz gdzie jest zapis o tym mówiący?

Edytowany przez damianzbr, 14 luty 2016 - 10:43.

#5933 Share oniak

oniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:wszechstronne :)

Napisany 14 luty 2016 - 10:48

Nie mogę podać szczegółów, ale u mnie będzie się opłacać utwardzenie placu. Są ludzie którzy prowadzą na raz różne rodzaje działalności i jeśli chodzi o księgowość mają wszelakie możliwości oczywiście wszystko w majestacie prawa. Mam to wszystko dokładnie przemyślane i będzie się opłacać.

Kwestia tylko tego ile pt. byśmy za to dostali.

Silos gotowy, ale powyżej 200t i lej + 2 malutkie i podłączenia więc to tak mniej więcej wychodzi 150 netto.

jakie i ile masz zwierzęta w gospodarstwie ? 

Edytowany przez oniak, 14 luty 2016 - 10:49.

#5934 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 14 luty 2016 - 10:57

Żona nie ma zwierząt, MR ale jeszcze bez szkoły (tytuł po sesji w czerwcu), wiek poniżej 40 lat. Woj. maz. Budowa magazynu paszowego (silos) 150 000 zł netto + 250 000 netto utwardzenie placu przy silosie i dojazd do niego.

Możliwość powiększenia areału gospodarstwa (czyli zwiększenie skali produkcji)

#5935 Share ija-ija-jooo

ija-ija-jooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 14 luty 2016 - 10:58

Ktoś wcześniej pytał o opryskiwacz, tutaj myślę, że ta odpowiedź mu wystarczy, udzielona z centrali, a pytanie brzmiało "Czy zwykły opryskiwacz polowy dostanie punkty za ochronę środowiska w programie? Jeśli nie, to czy może uzyskać pozostałe dostępne punkty za jego wyposażenie?

W pozycji 75 Wykazu rodzajów inwestycji służących ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie klimatu oraz sposobów przyznawania punktów, stanowiącego Załącznik do rozporządzenia MRiRW z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz.U. poz. 1371) wyspecyfikowano szczególne cechy (rodzaje wyposażenia) opryskiwacza, za które nadaje się punkty od 3 do 12, stanowiące ocenę bezwzględną inwestycji.

Liczba punktów przyznanych za pojedynczą inwestycję służącą ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie klimatu jest określana z kolei według wzoru przedstawionego w przepisach ww. rozporządzenia, z uwzględnieniem punktów za ocenę bezwzględną inwestycji, dla poszczególnych rodzajów operacji.

Te dodatkowe punkty są przyznawane niezależnie od tego, czy jest to np. opryskiwacz z PSP (PSP– pomocniczy strumień powietrza) czy bez. Przyznajemy je do każdego rodzaju opryskiwaczy, w tym polowych, sadowniczych, warzywniczych itp. pod warunkiem, że maszyny te, w tym także wymienione w pozycjach od 71 do 74, posiadają określony w poz. 75 rodzaj wyposażenia.

III. Opryskiwacze do stosowania środków ochrony roślin (maksymalnie 17 punktów):

71

Opryskiwacze polowe (rękawowe) z pomocniczym strumieniem powietrza (PSP)

8

72

Opryskiwacze sadownicze osłonowe (tunelowe i reflektorowe)

10

73

Opryskiwacze sadownicze deflektorowe i wielogardzielowe (z kierowanym strumieniem powietrza)

8

74

Opryskiwacze rzędowe (w tym z PSP), pasowe i osłonowe stosowane w uprawach polowych, warzywniczych, szkółkarskich lub na plantacjach owoców miękkich

8

75

Dodatkowe punkty za opryskiwacz z wyposażeniem w:

1) urządzenia sterujące automatycznie precyzyjną dawką środków ochrony roślin w zależności od prędkości jazdy

6

2) komputerowy (elektroniczny) system automatycznego sterowania dawką oraz sekcjami lub rozpylaczami z wykorzystaniem sygnału GPS

12

3) zdalnie wyłączane sekcje lub rozpylacze

6

4) głowice wielorozpylaczowe

6

5) dodatkowy zbiornik na wodę do mycia opryskiwacza lub odrębny zestaw do płukania i mycia opryskiwacza na polu

3

Przykładowo:

A. Jeżeli typowy opryskiwacz polowy (bez PSP) jest wyposażony w:

•          urządzenia sterujące automatycznie precyzyjną dawką środków ochrony roślin w zależności od prędkości jazdy - 6 punktów,

•          zdalnie wyłączane sekcje lub rozpylacze - 6 punktów,

wówczas łączna liczba punktów stanowiących ocenę bezwzględną inwestycji wyniesie dla tego opryskiwacza 6 + 6 = 12.

Tę wartość należy podstawić do wzoru dla danego rodzaju inwestycji.

B. Natomiast jeżeli analogicznym wyposażeniem (funkcjami) będzie się charakteryzował opryskiwacz polowy z PSP (opryskiwacz rękawowy z pomocniczym strumieniem powietrza), wówczas łączna liczba punktów stanowiących ocenę bezwzględną inwestycji dla tej maszyny wyniesie:

•          za opryskiwacz polowy (rękawowy) z pomocniczym strumieniem powietrza (PSP) – 6 punktów, i dodatkowo:

•          za urządzenia sterujące automatycznie precyzyjną dawką środków ochrony roślin w zależności od prędkości jazdy - 6 punktów,

•          za zdalnie wyłączane sekcje lub rozpylacze - 6 punktów,

Razem (ocena wstępna): 6 + 6 + 6 = 18 punktów.

Ponieważ jednak za jakikolwiek rodzaj opryskiwacza, łącznie z jego dodatkowym wyposażeniem, można uzyskać maksymalnie 17 punktów. Dlatego w tym przypadku końcowa liczba punktów stanowiących ocenę bezwzględną inwestycji wyniesie 17 punktów.

Taką wartość należy podstawić do wzoru dla danego rodzaju inwestycji.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż maksymalna wartość punktowa za kryterium ochrona środowiska i klimat wynosi 5 pkt.

#5936 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów

Napisany 14 luty 2016 - 11:09

Chłopie wzór miałeś na samej górze tego dziadostwa z maszynami jak przeliczyc te punkty z maszyn na normalne punkty, piszecie pierdoły zamiast zając się czymś ciekawym.
Wkurza mnie to, pisze ktoś rozprawkę i ciśnie komuś pierdoły

#5937 Share oniak

oniak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:wszechstronne :)

Napisany 14 luty 2016 - 11:14

Żona nie ma zwierząt, MR ale jeszcze bez szkoły (tytuł po sesji w czerwcu), wiek poniżej 40 lat. Woj. maz. Budowa magazynu paszowego (silos) 150 000 zł netto + 250 000 netto utwardzenie placu przy silosie i dojazd do niego.

Na szkoleniu była mowa o refundacji na silosy (czy to na kiszonkę czy zbożowy) pod warunkiem że będzie w nich przechowywana pasza dla zwierząt z gospodarstwa i też nie tak że masz 15 szt bydła a silos budujesz na 200t zboża ... 

z D przysługuje 200tyś na maszyny  + 300tyś na budowę 

Kostka liczona jest z tych 200tyś, więc jeśli ktoś chce też maszyny a plac manewrowy ma spory to już lipa ... 

Silosy liczone są z tych 300tyś... 

#5938 Share MlodyRolnik5

MlodyRolnik5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa

Napisany 14 luty 2016 - 11:51

Witam mam pytanie czy w marcowym naborze będzie możliwość złożenia wniosku na hydrauliczny zgarniacz obornika ?   

#5939 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów

Napisany 14 luty 2016 - 12:34

jesli nie masz zwierzat to nie moze byc silos paszaowy a zbozowy ktory nie bedzie punktowany. Strasznie drogo za ten silos. To ile metrow bedzie tej kostki jesli to nie tajemnica.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5940 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów

Napisany 14 luty 2016 - 12:44

Silos pójdzie z kosztów maszynowych nie budowlanych, też o to pytałem