Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

11562 odpowiedzi na ten temat

#3661 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1911 postów

Napisany 14 październik 2015 - 06:38

a niby taka bieda na wsi słuchając rolników czy to w telewizji czy sąsiadów to nie ma z czego żyć, susza, strajki, odszkodowania rządowe bo nie ma pieniędzy na ubezpieczenie własnych upraw ale jak po nowe maszyny za kilkaset tysięcy to chętnych będzie multum i z pieniędzmi jakoś problemu nie ma, nawet widzę że kilku-kilkunostohektarowe gospodarstwa chcą się ubiegać o nowe ciągniki i maszyny. Pewnie ktoś powie, że kredyty wezmą owszem ale na kredyt to dopiero trzeba mieć dochody aby oddać bankowi jeszcze raz tyle ile się wzięło. Sam mam trochę odłożonych pieniędzy ale jak się wszyscy tak rzucą wiosną to pewnie nawet nie dam rady wniosku złożyć bo będzie takie obłożenie. Rozmawiałem z jednym sąsiadem i on mi szczerze powiedział, że gdyby nie Prow to by tych maszyn nie kupował bo są mu do niczego nie potrzebne ale jak jest taka możliwość to bierze co się da choćby miało to stać pod szopą :wacko:nawet nie chcę mówić czego to on już nie kupił taki stary wyga obcykany w przepisach, a dla reszty którzy naprawdę coś potrzebują kasy już nie starcza. Bezsens

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 00:16
  •  

#3662 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 14 październik 2015 - 09:05

no wiesz to zależy od punktu widzenia, są tacy którym właśnie jak napisałeś maszyny nie są potrzebne a biorą a są tacy którzy ich potrzebują i chcą zwiększać produkcję i mają ku temu możliwości, sam gospodarstwo mam nieduże 17 ha, w tym roku mam nadzieję  że przyznają MR i inwestycje jak najbardziej sensowne z tego idą a wprost podstawowe, z tym że w chwili obecnej wziąłem 3,5 ha dzierżaw, kolejne osiem obiecał mi ten sam człowiek bo dzierżawca obecny rezygnuje, dodatkowo u jego sąsiada prawdopodobnie na wiosnę 7 ha i kto wie czy nie doleci kolejne 13 ha u kolejnego czy twierdzisz że w takim przypadku (skok z 17 na około 50 ha) nie trzeba i czy wprost nie wypadało by zainwestować w maszyny? moim zdaniem było by to jak najbardziej wskazane, a że akurat jest możliwość a i  areał robi się spory to jest to jak najbardziej uzasadnione- zwłaszcza że w gospodarstwie pracuję praktycznie sam. ja również suszę trochę odczułem ale nawet papierów nie składałem bo nie było aż tak tragicznie poza trawą, produkcja już zdecydowanie zwiększona, na cenę mleka nie narzekam (wystarczy poszukać w temacie "ceny mleka" chociaż mogła by być większa i nie miał bym nic przeciwko). to że mam chęci i tylko 17 ha własności to miało by mnie dyskwalifikować z kupna nowych maszyn? o ciągnik też będę składał tak dla jasności- widzisz w ty konkretnym przypadku coś dziwnego? bo ja nie

#3663 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:12

jak zakup nowego ciągnika w obszarze D poprawi wzrost  dochodu gospodarstwa o min. 10 %? jak to uzasadnić?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co z naborami wniosków? zobacz »

•  

#3664 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:20

jakoś się da, i bliżej będzie tym więcej pomysłów będzie he he

#3665 Share DumDum

DumDum

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:35

Młody rolnik to nie tylko wiek ale także musi prowadzić gospodarstwo nie dłużej jak pięć lat. Zmienili to niedawno,  sk***ysyny jak to zmienili to leżę ,bo mam 12 lat gospodarkę :blink:

NO niestety, rozczarowań część dalsza: Aby uzyskać zwrot 60% trzeba spełnić wymagania definicji Młodego Rolnika która zmodyfikowana na cele MGR to: Wiek do 40lat, Gospodarstwo nie dłużej niż 5lat, oraz wykształcenie rolnicze lub staż Jako domownik w KRUS wg wytycznych Rozporządzenia MR_2015. Jeśli tych wymagań nie spełniamy to na chwilę obecną zwrot 50%.

Doradztwo rolnicze na priv. Pomoc i rozliczenia PROW 2014-2020, 2007-2013. Programy rolnośrodowiskowe /RS i PRSK/.

#3666 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:42

Jesli wykształcenie wg wytycznych rozporzadzenia to rozumiem, ze mozna je uzupelnic.

#3667 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:42

liczę na nie :)

z bratem mamy w sumie 86 ha, a do roboty tylko 40-letniego Jumza bez konkretnych maszyn...  kupę paszy oddaliśmy za usługi nam świadczone. 

#3668 Share DumDum

DumDum

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:45

Jesli wykształcenie wg wytycznych rozporzadzenia to rozumiem, ze mozna je uzupelnic.

Warunki muszą być spełnione na dzień składania wniosku... Możliwość uzupełnienia tylko w MR niestety.

Doradztwo rolnicze na priv. Pomoc i rozliczenia PROW 2014-2020, 2007-2013. Programy rolnośrodowiskowe /RS i PRSK/.

#3669 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1911 postów

Napisany 14 październik 2015 - 11:36

skoro jest tak dobrze to po co te PROWY, kupowac za własne pieniądze i tyle. Pozatym nie oszukujmy się może jakiś niewielki procent takich naprawdę rozwijających się gospodarstw, którzy mają bardzo stare parki maszynowe się załapie albo i nie bo wymagania będą pewnie większe ale i tak zdecydowana większość wniosków będzie od krezusów gospodarstw już dobrze rozwiniętych, którzy najpewniej już korzystali z Prowu i spokojnie mogli by się bez niego obejść ale skoro będzie okazja kupić kolejny sprzęt za połowę kasy to penie to zrobią bo widzę, że dla większości pieniądze są akurat najmniejszym problemem, a wręcz co niektórzy mają nadmiar i problem z ich spożytkowaniem jak ten mój sąsiad, a takich jest wielu.

#3670 Share pupeq

pupeq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 14 październik 2015 - 11:53

Kolejna garstka pytań:

- jak złoże teraz na "b" (2015) to będę mógł w marcu, kwietniu czy tam (bliżej) kiedyś składać na "d" (2016) czy muszę odczekać równo 12 miesięcy.

- wiadomo coś o max puli pomocy w "d" Znam dwie wersje, max 500 i 200 tyś, jak to jest?

Off topowo co do stanu polskiego rolnictwa. 

Są jeszcze gospodarstwa gdzie bieda aż piszczy i które pewnie głownie z powodu niedoboru wody niedługo padną. Jednak w większości przypadków to od dobrobytu w d*pach się już poprzewracało i jak słucham tych narzekań to aż niedobrze mi się robi.

Edytowany przez pupeq, 14 październik 2015 - 12:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3671 Share DumDum

DumDum

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 14 październik 2015 - 12:10

Jeśli D zostanie uruchomiony w 2016 to będziesz mógł skorzystać również z niego /poza B teraz/. W rozporządzeniu jest zapis: W jednym roku, a nie w okresie jednego roku. W D jest możliwy również zwrot do 500tyś. zł na inwestycje budowlane, 200tyś przy zakupie maszyn. Przykład: Możesz wybudować budynek gospodarczy za 600tyś. netto - zwrot 300tyś, i jednocześnie kupić maszyn za 400tyś. netto - zwrot 200tyś. = 500tyś. Oczywiście jeśli będzie to Młody Rolnik spełniający warunki to te wyliczanki będą deko inne.

#3672 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1625 postów

Napisany 14 październik 2015 - 13:04

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Jak to jest w końcu z tym obszarem b, co jest kosztami kwalifikowanymi, jest to dokładnie określone?

#3673 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 14 październik 2015 - 13:10

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych W rozporządzeniu jest

#3674 Share Murphys

Murphys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 14 październik 2015 - 14:50

Panowie a te 60tys na restrukturyzacje kiedy maja dawac?

#3675 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 14 październik 2015 - 15:14

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych A to jest temat o restrukturyzacji czy modernizacji?

#3676 Share pupeq

pupeq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 14 październik 2015 - 15:19

Jeśli D zostanie uruchomiony w 2016 to będziesz mógł skorzystać również z niego /poza B teraz/. W rozporządzeniu jest zapis: W jednym roku, a nie w okresie jednego roku. W D jest możliwy również zwrot do 500tyś. zł na inwestycje budowlane, 200tyś przy zakupie maszyn. Przykład: Możesz wybudować budynek gospodarczy za 600tyś. netto - zwrot 300tyś, i jednocześnie kupić maszyn za 400tyś. netto - zwrot 200tyś. = 500tyś. Oczywiście jeśli będzie to Młody Rolnik spełniający warunki to te wyliczanki będą deko inne.

Dzięki DumDum, niech Ci Bozia w belach siana wynagrodzi ; )

No właśnie przez to że jestem młodym "starym" (w myśl nowych przepisów) rolnikiem na max puli tracę 100 tysi : / Dziękuje Panie Sawicki & przyjaciele.

Pozdrawiam.

#3677 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 14 październik 2015 - 17:17

A gdzie jest ta definicja Młody rolnik do celów PROW /prosze o link/ bo mnie sie wydaje że " młody stary rolnik sie łapie/  na 60 % Wystarczy mieć mniej niż 40 lat 

#3678 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 14 październik 2015 - 17:24

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych To poczytaj rozporządzenie, jest to na pierwszych stronach w: kto może ubiegać się o dofinansowanie. Jest to chyba ostatni podpunkt

#3679 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 14 październik 2015 - 17:36

Czy to ten zapis masz na myśli "Maksymalny poziom pomocy, określany również mianem „intensywność pomocy”, jest zróżnicowany. W podstawowej wersji pomoc przyznaje się w wysokości do 50% kosztów kwalifikowalnych operacji, przy czym w przypadku operacji realizowanej przez osoby wspólnie wnioskujące lub młodego rolnika wynosi ona 60% kosztów kwalifikowalnych i nie mniej niż 30% kosztów"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3680 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 14 październik 2015 - 17:45

Młody rolnik w MGR posiada wykształcenie/staż z rozporządzenia z "Premii dla młodych rolników" objętych PROW 2014-2020.