Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

11562 odpowiedzi na ten temat

#321 Share dezmond_

dezmond_

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 18 luty 2013 - 09:48

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Nikita_Bannet, ale chyba przyznasz mi racje że jest granica pomiędzy (powtórzę się) rolnikami z prawdziwymi gospodarstwami i porządnym zapleczem maszynowym a takimi co i pracują i biora dopłaty i gospodarują. Ja (możecie nie wierzyć) nigdy nie pracowałem zawodowo od skoniczenia szkoły prowadze ponad 300h gospodarstwo i moge z czystym sumieniem powiedziec, że jestem rolnikiem. Co nie wuklucza, że ci co mają kilkanascie kur, 3 świnki nimi nie są ! Sa rolnikami, ale innego rodzaju dla nich rolnictwo to dodatkowy zarobek tak samo dopłaty. Wiele osób poprostu miało pecha że przejeło słabo rozwinięte gospodarstwa o małej powierzchni i słabych perspektywach na szybki rozwój a dopłaty powiedzmy szczeze przez niektórych są wykorzystywane jak przez złodzieji (nie przez wszystkich). Osobiście zastanawiam się czy w Polsce po wejsciu dopłat i UE zmniejszyła się czy zwiekszyła liczba duzych gospodarstw ...
,,Zima, lato but gumowy"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 05:40
  •  

#322 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 18 luty 2013 - 09:52

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Nikita_Bennet:
Problem jest tej natury że ludziom którzy pracują w rolnictwie wydaje się że praca poza rolnictwem jest lekka, łatwa, przyjemna, dobrze płatna i co najważniejsze - jest jej do oporu. Non stop się słyszy o zwolnieniach w firmach, bezrobociu itp. Na AF uważają że jak ktoś nie ma pracy to jest zwykłym leniem. Kolejna sprawa: jak wyżyć z 1500zł? Ktoś powie: trzeba się kształcić w odpowiednim kierunku i będą pieniądze - wielu nie ma odpowiedniego intelektu aby skończyć np: Informatykę czy kierunki pokrewne (tylko tu jest pewna praca, prawników, geodetów, nauczycieli jest do oporu).
UE tworząc dopłaty nie określiła ich przeznaczenia - rolnik ma prawo kupić za te pieniądze co zechce. Skoro tak to dlaczego mieć do kogoś pretensje za to że zamiast nowego ciągnika zrobił remont w domu? Nie można non stop rozwijać hodowli - lepiej sprzedać mniej za dobrą cenę niż dużo za marną. Co lepsze: 2 ha ziemniaka =60ton x 0,3zł czy 1ha=30ton x 0,6zł? W drugim przypadku mniej wysiłku, pracy, dźwigania worków a kasa ta sama.
Bartek: sam bym chciał dokupić gruntu ale u mnie podobna sytuacja jak u Ciebie z tym że cieszę się jak sąsiad nie sieje nawozu tyle ile trzeba - mniej zboża na rynku, większe ceny.
dezmond - liczba gospodarstw dużych się zwiększa - porównaj średnią powierzchnię gospodarstwa w 2000 r i teraz - dane są.
Jak podzielisz wszystkich po 300ha na rodzinę to co z ludźmi spoza tej grupy zrobisz? Gdzie ich wyślesz do pracy?

#323 Share dezmond_

dezmond_

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 18 luty 2013 - 10:16

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ale nie trzeba miec 300h żeby mieć super dochody z rolnictwa wystarczy mieć 30h, ale trzeba sie poświęcić i miec jakieś przygotowanie w postaci szkoły średniej czy ewentualnie studiów. Podam przykład dotyczacy dopłat: Jeden z rolników z mojej okolicy miał 10h pola z czego 2 czy 3h przy lesie i był to okropny piach. Posadził tam maliny nie zbierał nawet nie sprężynował co jakisz czas między nimi a dopłaty dostawał podobno całkie niezłe ! A teraz zostało to ukrucone żal tylko tych rolników którzy naprawde męczyli sie przy mlinach czy innych owocach sezonowych :( Kolejny przykład to rolnik który ma 14 krów a zarejestrowanych tylko 10 i dopłaty bierze ! Jaki to ma sen ? Oszustwo...
,,Zima, lato but gumowy"

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

PROW: trudno, ale warto zobacz »

•  

#324 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 18 luty 2013 - 10:40

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych No i co zazdrościsz mu tej ziemi z tym piachem czy co? Skoro znalazł w jaki sposób osiągnąć zysk z takiej ziemi to chwała mu za to Uwierz mi ze z tych 2-3 ha i dopłat za te maliny to się jakoś specjalnie nie wzbogacił O tych dopłatach co bierze za 10 krów to pewnie ci chodzi o te dopłaty do sztuki Uwierz mi że są w POlsce oszustwa na znacznie większą skalę ale ciebie to nie rusza - ciebie boli to jak ktoś biedniejszy usiłuje związać koniec z końcem i usiłuje jakoś obejść bzdurne przepisy i żeby się za bardzo nie wzbogacił Sam najpierw piszesz że nic nie masz do prawdziwych rolników a teraz wyskakujesz z tekstem potępiającym kogoś że ma krowy niezgłoszone Czyli według ciebie to już nie rolnik tylko cwaniaczek co doi UE i nas wszystkich na niespotykaną wręcz skalę

#325 Share rajtar1188

rajtar1188

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 18 luty 2013 - 10:42

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych dezmond
Nie jeden taki gospodarz z 10 ha, więcej zarobi od takiego 30 ha. Nie chce tu robić wyliczeń, ale jak myślisz który więcej zarobi, ten co ma 10ha i produkuje non stop warzywka pod tunelami, czy ten który sieje 30 ha zboża. Wielkość gospodarstwa nie musi iść w parze z zarobkami. Gospodarstwa są różnorodne. Jeden musi tyrać cały rok przy krowach mlecznych, drugi 6 miesięcy pomęczy się z 10 ha truskawek i weźmie jak w zeszłym roku kosmiczne pieniądze. Ja w tym roku miałem 5 ha ziemniaków pod agrowłókniną, a po nich jeszcze kawałek ogórków i powiem ci że musiałbym iść do naprawde dobrej pracy, żeby tyle zarobić co w gospodarstwie.

#326 Share dezmond_

dezmond_

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 18 luty 2013 - 11:04

No i co zazdrościsz mu tej ziemi z tym piachem czy co? Skoro znalazł w jaki sposób osiągnąć zysk z takiej ziemi to chwała mu za to Uwierz mi ze z tych 2-3 ha i dopłat za te maliny to się jakoś specjalnie nie wzbogacił O tych dopłatach co bierze za 10 krów to pewnie ci chodzi o te dopłaty do sztuki Uwierz mi że są w POlsce oszustwa na znacznie większą skalę ale ciebie to nie rusza - ciebie boli to jak ktoś biedniejszy usiłuje związać koniec z końcem i usiłuje jakoś obejść bzdurne przepisy i żeby się za bardzo nie wzbogacił Sam najpierw piszesz że nic nie masz do prawdziwych rolników a teraz wyskakujesz z tekstem potępiającym kogoś że ma krowy niezgłoszone Czyli według ciebie to już nie rolnik tylko cwaniaczek co doi UE i nas wszystkich na niespotykaną wręcz skalę

Prawdziwi rolnicy nie kombinują jak wziąść jak najwięcej dopłat tylko racjonalnie rozwijaja swoje gospodarstwo jeżeli mają taką możliwoś a dopłaty to tylko pomoc, dodatek... Obecnie przez takie praktyki jak opisałem w poprzednim poście dopłaty zostaną w róznym stopniu ograniczone oraz będa podlegały wiekszej kontroli i chyba nie tylko stosunku do owoców sezonowych. A co do POlski to przecież sami sobie wybralismy PO nikt nie zabraniał głosować na PiS czy ewentualnie PSL.
,,Zima, lato but gumowy"

#327 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 18 luty 2013 - 11:14

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych widze ze najlepszym pomysłem byłoby opuszczenie Unii, wtedy problem sam sie rozwiaze :)
a nasza produkcje na wschód pchac, tylko kto to zrealizuje ?
PO? PiS ?
na pewno nie
PO zaciagnie nas na siłe do Euro
PiS bedzie wojował szabelka z ruskimi
głosujcie na nich dalej

#328 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 18 luty 2013 - 11:28

Prawdziwi rolnicy nie kombinują jak wziąść jak najwięcej dopłat tylko racjonalnie rozwijaja swoje gospodarstwo jeżeli mają taką możliwoś a dopłaty to tylko pomoc, dodatek... Obecnie przez takie praktyki jak opisałem w poprzednim poście dopłaty zostaną w róznym stopniu ograniczone oraz będa podlegały wiekszej kontroli i chyba nie tylko stosunku do owoców sezonowych. A co do POlski to przecież sami sobie wybralismy PO nikt nie zabraniał głosować na PiS czy ewentualnie PSL.

Nooo twoja definicja prawdziwego rolnika stale ewoluuje Ubierz to wszystko w ładne urzędowe słówka, zbierz podpisy i zgłoś projekt ustawy obywatelskiej Może coś z tego wyjdzie i wreszcie wszyscy będą wiedzieć co znaczy rolnik A swoją drogą to sam sobie przeczysz - racjonalne rozwijanie gosp. w przypadku tego wspomnianego przez ciebie cwaniaka polegałoby na uprawie tego piachu i zbieraniu tych mizernych plonów jakie rodzi? Ja uważam że skoro jest jakaś możliwość zarobienia to z niej korzystam Jeśli więcej zarobię z takich dopłat to jaki sens ma uprawianie na siłę ziemi która słabo rodzi? Chyba to jest bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami jakie posiada ten wspomniany rolnik? Co do tych większych kontroli to cię zmartwię bo zmiany zmierzają w tym kierunku aby dać tym mniejszym stałą stawkę 1000 czy 500 euro na gosp. i w zamian ograniczyć do maksimum kontrole które jak się okazało kosztują więcej niż wykryte ewentualne uchybienia w tych małych gospodarstwach Co do polityki to się nie wypowiadam bo według mnie to jest to samo g..no tylko w innym opakowaniu

#329 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 18 luty 2013 - 13:21

Prawdziwi rolnicy nie kombinują jak wziąść jak najwięcej dopłat tylko racjonalnie rozwijaja swoje gospodarstwo jeżeli mają taką możliwoś a dopłaty to tylko pomoc, dodatek...

Chłopie, przeczytaj jeszcze raz coś napisał i się zastanów. Racjonalne gospodarowanie piachem to właśnie ciągnięcie dopłat ile się tylko da bo dopłata to pomoc - skoro jest możliwość to trzeba ją wykorzystać. Jak posieje żyta i zbierze 1,5t z ha to nazwiesz to racjonalnym gospodarowaniem?
Tak samo siew poplonów pod koniec września. Idiota wymyślił zostawienie nieprzyoranego poplonu na zimę. Śniegu w to napada, inni już sieją a tu gdzie poplon wjechać się nie da bo mokro. Kolejna sprawa że ta masa nie ma żadnej wartości jeśli się jej na jesieni nie przyorze. Ale skoro dano taką możliwość to się sieje koniec września i kasę łupi.

Co do ograniczeń - coraz większe ograniczenia będą nakładane właśnie na duże gospodarstwa, kontrole również. Mały rolnik jak zrobi przekręt to droższa kontrola niż kwota jaką bezprawnie uzyskał. W przypadku dużych gospodarstw jest inaczej. I nie pisz że duże gospodarstwa nie robią przekrętów... Każdy korzysta z luk w przepisach jeśli tylko się da.

#330 Share dezmond_

dezmond_

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 18 luty 2013 - 13:39

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych A jakie ograniczenia mogą byc nałozone na duże gospodastwa jakie typu i z jaka produkcja związane ? Wątpie żeby takowe były, na takie informacje trzeba jeszcze chyba poczekać.
,,Zima, lato but gumowy"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 18 luty 2013 - 13:47

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Są propozycje obcinania określonego % dopłaty po przekroczeniu pewnej kwoty. Co i jak dopiero się okaże. UE zdaje sobie sprawę ze wzrostu bezrobocia. Wiedzą że jak zniszczą małych rolników to przybędzie bezrobotnych dlatego będą różne programy wspierające rozwój tych małych.

#332 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:20

Chłopie, przeczytaj jeszcze raz coś napisał i się zastanów. Racjonalne gospodarowanie piachem to właśnie ciągnięcie dopłat ile się tylko da bo dopłata to pomoc - skoro jest możliwość to trzeba ją wykorzystać. Jak posieje żyta i zbierze 1,5t z ha to nazwiesz to racjonalnym gospodarowaniem?
Tak samo siew poplonów pod koniec września. Idiota wymyślił zostawienie nieprzyoranego poplonu na zimę. Śniegu w to napada, inni już sieją a tu gdzie poplon wjechać się nie da bo mokro. Kolejna sprawa że ta masa nie ma żadnej wartości jeśli się jej na jesieni nie przyorze. Ale skoro dano taką możliwość to się sieje koniec września i kasę łupi.

Co do ograniczeń - coraz większe ograniczenia będą nakładane właśnie na duże gospodarstwa, kontrole również. Mały rolnik jak zrobi przekręt to droższa kontrola niż kwota jaką bezprawnie uzyskał. W przypadku dużych gospodarstw jest inaczej. I nie pisz że duże gospodarstwa nie robią przekrętów... Każdy korzysta z luk w przepisach jeśli tylko się da.

Doczytaj o co tak naprawdę chodzi w nie przyorywaniu poplonów na zimę.

#333 Share Brego

Brego

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:48

Prawdziwi rolnicy nie kombinują jak wziąść jak najwięcej dopłat tylko racjonalnie rozwijaja swoje gospodarstwo jeżeli mają taką możliwoś a dopłaty to tylko pomoc, dodatek... Obecnie przez takie praktyki jak opisałem w poprzednim poście dopłaty zostaną w róznym stopniu ograniczone oraz będa podlegały wiekszej kontroli i chyba nie tylko stosunku do owoców sezonowych.

Taki z Ciebie 'prawdziwy' rolnik, a boisz się tych kontroli jakbyś miał jakieś powody. :rolleyes:

#334 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:48

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Są poplony ozime i poplony ścierniskowe. Ozime (rzepak, żyto) przyorujemy na wiosnę i uprawiamy rośliny które można siać późną wiosną: kukurydza, ziemniaki, kapusta pastewna. Ścierniskowe siejemy po sprzęcie rośliny na początku sierpnia. Nieprzyoranie takiego poplonu jesienią powoduje więcej szkód niż pożytku. 1. składniki pokarmowe w badylu na poziomie zerowym, 2. wystarczy śnieżna zima i o normalnym siewie można zapomnieć.
Są też plusy - jeśli poplon mały, można agregować i w to zasiać, na piachu można zwiększyć zasobność wody (np na gorczycy padający śnieg się zatrzyma).
Doskonale wiadomo że w większości przypadków sieje się gorczycę koło 30 września tak aby nie wyrosła, na wiosnę nie ma po tym śladu a kasa płynie.

#335 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 18 luty 2013 - 16:50

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych @dezmond
a co tobie własciwie chodzi ?
masz jakis pomysł ciekawy ?
to zapodaj

#336 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 18 luty 2013 - 19:18

Nikita_Bannet, ale chyba przyznasz mi racje że jest granica pomiędzy (powtórzę się) rolnikami z prawdziwymi gospodarstwami i porządnym zapleczem maszynowym a takimi co i pracują i biora dopłaty i gospodarują. Ja (możecie nie wierzyć) nigdy nie pracowałem zawodowo od skoniczenia szkoły prowadze ponad 300h gospodarstwo i moge z czystym sumieniem powiedziec, że jestem rolnikiem. ..

Czy wg Ciebie jestem rolnikiem czy nie?
Czy swoje gospodarstwo stworzyłeś od podstaw czy dostałeś? No i czy kupiłeś to co kupiłeś bez przekrętów ;) bo połowa sprzedawanych gruntów z AWRSP/ANR to wałki (skąd wzięli kasę - jakby to US dobrze przetrzepał to połowa w kryminale).
Pech chciał że AWRSP wydzierżawił całe kombinaty wałkom i dopiero teraz zaczyna robić porządnie to do czego został stworzony (trwałe rozdysponowanie gruntów). Tylko czy to ma decydować o tym że nie mogę być rolnikiem? Popatrz na moje wcześniejsze wypowiedzi (pow. gospodarstwa, inwestycje itp) oraz to że jako jedyny we wsi kupuję nowy sprzęt
Problem jest taki że dla Ciebie jestem konkurencją i dlatego każdy kto ma więcej plecie bajki że małych trzeba tępić ;)
To tak jak markety mają wypierać mniejsze sklepy ;)

...Problem jest tej natury że ludziom którzy pracują w rolnictwie wydaje się że praca poza rolnictwem jest lekka, łatwa, przyjemna, dobrze płatna i co najważniejsze - jest jej do oporu. Non stop się słyszy o zwolnieniach w firmach, bezrobociu itp. Na AF uważają że jak ktoś nie ma pracy to jest zwykłym leniem. Kolejna sprawa: jak wyżyć z 1500zł? Ktoś powie: trzeba się kształcić w odpowiednim kierunku i będą pieniądze - wielu nie ma odpowiedniego intelektu aby skończyć np: Informatykę czy kierunki pokrewne (tylko tu jest pewna praca, prawników, geodetów, nauczycieli jest do oporu)....

No ja mam cały czas porównanie między pracą w firmie gdzie pracuję oraz tym co robię w gospodarstwie i co robią moi znajomi.
Powiem tak - dobrze gdzie nas nie ma. Jedyna różnica jest taka że jak mi wleje w żniwa + 1dniowa awaria kombajnu to jestem w plecy a jak wleje mi w firmie gdzie robię to co najwyżej zmoknę a w plecy jest mój szef.

Jak nie patrzył odliczam lata do emerytury, potem tylko g. rolne.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#337 Share Zamir

Zamir

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:muzyka, podróże, motocykle, samochody, sporty walki, historia

Napisany 19 luty 2013 - 18:24

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych A wiecie czy dopłaty do produkcji ekologicznej związanej ze zbożami się zwiększą czy pozostaną bez zmian ? Bo teraz taki bajzel z tymi dopłatami do rożnych upraw ekologicznych ma być że aż strach się bać...

#338 Share Piotrek96

Piotrek96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 19 luty 2013 - 20:07

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Mam prośbę do ludzi bardziej wtajemniczonych w nowy PROW na lata 2014-2020. Co sądzicie o mojej sytuacji i co mi radzicie bym zrobił? Otóż moja sytuacja przedstawia się następująco: Prowadzę z rodzicami średnie gospodarstwo, ok 20ha + dzierżawy. Utrzymujemy się z krów mlecznych, dodatkowo chowamy trochę młodzieży. Jestem uczniem 1 klasy technikum rolniczego. Mój ojciec ma 54 lata. Chciałbym, jak wielu, skorzystać z dotacji unijnych. Możecie określić jakie mamy szanse i co powinniśmy zrobić, by starać się o jakąkolwiek dotację? PS: Możliwe, że były już takie zapytania, lecz nie bardzo mam czas na prześledzenie wszystkich postów na naszym forum, także proszę o wyrozumiałość... Pozdrawiam...

#339 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 19 luty 2013 - 20:16

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Co masz zrobić... jak wszyscy - czekać na konkretne przepisy. Na chwilę obecną wiadomo jedynie że w Polityce rolnej na lata 2014-2020 przewidziano min. coś na wzór renty strukturalnej - kasę dostaje się raz w roku do 2020 r od momentu przekazania gospodarstwa, młody rolnik - troche inaczej ma to wyglądać niż obecnie ale tak jak mówię: nic nie jest pewne w 100% i za mało konkretów jest nam znanych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share Piotrek96

Piotrek96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 19 luty 2013 - 20:20

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych No właśnie tak myślałem, że jedynym wyjściem jest renta strukturalna, bo bez niej nawet ziemi nie będę mógł chyba przejąć...