Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

13973 odpowiedzi na ten temat

#301 Share Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 luty 2013 - 19:36

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych maroon
To taki ktory faktycznie prowdzi gospodarstwo i zyje z tego. Bierze doplate i inwestuje w gospodarstwo. Dlatego przy obecnym fiansowaniu w postaci doplat nie ma to sensu. Jak to ktos wczesniej napisal jest to zapomoga dla tych ktorzy odziedziczyli pole po rodzicach badz dziadkach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 01:50
  •  

#302 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 17 luty 2013 - 19:48

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Sprecyzuj "inwestuje w gospodarstwo". A co z takim który tyra za 1500 i po godzinach obrabia grunty?

#303 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 17 luty 2013 - 19:55

maroon
To taki ktory faktycznie prowdzi gospodarstwo i zyje z tego. Bierze doplate i inwestuje w gospodarstwo. Dlatego przy obecnym fiansowaniu w postaci doplat nie ma to sensu. Jak to ktos wczesniej napisal jest to zapomoga dla tych ktorzy odziedziczyli pole po rodzicach badz dziadkach.

Widzę że bierzesz pod uwagę tylko warunki polskie Czyli uważasz że taki Niemiec to też dostaje zapomogę czy też nie? A może zróbmy więc tak że w Polsce zrezygnujmy z dopłat a inne kraje UE niech sobie wypłacają te "zapomogi"? Dla mnie dopłaty stanowią istotny przychód w gospodarstwie i co ważne jest to przychód niezagrożony nieurodzajem czy innymi zdarzeniami losowymi W moich warunkach bez dopłat nie widzę żadnego sensu prowadzenia gospodarstwa bo przynosiłoby ono zbyt niskie dochody Oczywiście duży być może by to odczuł inaczej - tak jak sklepik osiedlowy nie przeżyje bez większej marży na towarze a hipermarket może sobie pozwolić na mikroskopijne marże bo nadrabia ilością sprzedanego towaru Poza tym każdy ma inne uwarunkowania - jeden ma obciążenia kredytowe bo wziął sprzęt, ziemię , pobudował budynki czy kupił zwierzęta i bez dopłat padnie Ten co nie musiał czynić takich inwestycji być może świetnie sobie poradzi i bez dopłat

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

PROW: trudno, ale warto zobacz »

•  

#304 Share Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:01

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ale ja nie mowie o takich ludziach ktorzy pracuja i prowadza gospodarstwo. Tylko o tych ktorzy biora pieniadze za nic.

maroon
I wlasnie powinno byc tak ze przypuscmy starasz sie o doplate przypuscmy 50tys i zanosisz pozniej faktury/rachunki na materialy potrzebne do produkcji typu nawozy, czesci, paliwo itp. i soe rozliczasz z wydanej kasy. Albo odwrotnie. Oczywiscie objete jakimis granicami przyzwoitosci Moim zdaniem tak to powinno wygladac

Edytowany przez Thor, 17 luty 2013 - 20:07.

#305 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:02

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych a 1 byk = 100zł np. dopłata do produkci i po kłopocie ,produkujesz masz dopłaty

#306 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:11

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych No jak do inteligentnych inaczej... DOPŁATY do PRODUKCJI już były. Nie sprawdziło się to rozwiązanie. Produkowano za dużo. Były takie nadwyżki że UE nie wiedziała co z tym zrobić...

Thor - Twój pomysł jest do... D. Jeden będzie miał stary ciągnik, przyniesie faktur koszyk i dostanie... Inny ma nowy, nie wyda na naprawy i co? G... dostanie. Wyznacz te "granice przyzwoitości". Przy takich rozwiązaniach handel na lewo kwitnie aż miło...

Edytowany przez pawelol111, 17 luty 2013 - 20:22.

#307 Share Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:26

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych wiem ze do du... ale jakby sie ktos madrzejszy wzial to by cos wymyslil odpowiediego. Ale ten co bedzie mial stary ciagnik to sobie kupi nowy:D Wiem ze nie zniosa doplat ale jaoks powinni uregulowac kto powinien brac a kto nie. Ale jak rolnicy nie zmadrzeja to nic z tego nie bedzie.

#308 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:32

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dopłata do hektara w takiej formie jaką mamy teraz nie krzywdzi nikogo. Każdy miał możliwość sadzenia orzechów. Trzeba było korzystać. Pole samo się nie obrobi - zrezygnujcie z dzierżaw to "nieroby" ruszą do pracy albo sprzedadzą wam grunt.

#309 Share Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:42

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ja akurat nie dzierzawie nic. Ale juz widze jakby ktos zrezygnowal z dzierzawy w mojej okolicy gdzie same warzywka i mlode ziemniaki. Ludzie to by sie pozabijali zeby tylka wziac dzierzawe. U nas grunty drogie i nie ma do kupienia to tak to wyglada. A ty sie tych orzechow przyczepiles. Wiadomo ze mozna obsiac wszystko peluszka jechac za granice i miec wszystko w D. Ale jak myslisz powaznie o rolnictwie to niestety trzeba inwestowac w powiekszanie i modernizowanie gospodarstwa bo nagle sie moze okazac ze jest sie nierentownym i nie konkurencyjnym. Np teraz mi starcza towaru zeby zaopatrzac 2 przetwornie a na 3 musialbym wylozyc ok 500tys na pole zeby wyrobic sie z towarem.

#310 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 17 luty 2013 - 20:55

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Wszystko z głową i nie na oślep. Wszędzie hasła: rozwijać się, modernizować, powiększać stada. Komu na tym zależy? A no tym co sprzęt produkują, bankom itp. Już nie jeden się tak rozwinął że komornik zapukał po 2 latach. Znam wiele gospodarstw już rozwiniętych i jakbyś im powiedział że powinni sprzęt zmieniać albo dokupować grunty to by Cię wyśmieli - człowiek ma określone możliwości, wytrzymałość, to nie traktor że jak za mały to kupisz większy albo remont zrobisz i dalej pojedziesz. Na zachodzie również funkcjonują małe gospodarstwa i mają się całkiem dobrze. Teraz pojawia się problem określenia małego gospodarstwa. Są tereny gdzie będzie to 3 ha a są takie miejsca gdzie 30ha nie ma się co chwalić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:06

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych No wlasnie trzeba bo jak unnia za 2 lata pie....nie to juz sie nie zmodernizujesz w szybkim tempie.

#312 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:15

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Unia będzie trwała - o to bądź spokojny. Każde z państw za dużo ma do stracenia żeby wyjść z UE - prócz Wielkiej Brytanii ale to wyjątek.
Co modernizować jeśli sprzęt został zakupiony, budynki wybudowane a ziemi nie ma gdzie kupić?

#313 Share rajtar1188

rajtar1188

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:44

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Jakby zabrali dopłaty to była by bieda na wsi. Dla niektórych to być albo nie być. Podobnie było z dopłatami niskotowarowymi, gdy się skończyły to nie jeden to odczuł. Mówię tu o realiach polskiej wsi, bo osoby wypowiadające się tutaj to przede wszystkim gospodarze z prawdziwego zdarzenia. Zwyczajny polski chłop nie wyrobi na obecne ceny nawozów, paliw gospodarząc na 5ha 5 klasy, dostając za produkty niskie ceny.

#314 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:54

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dokładnie tak jest ale jak masz 10 ha to nie jeden uważa Cię za śmiecia, nieudacznika, kogoś kto powinien zdechnąć....

#315 Share rajtar1188

rajtar1188

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:15

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dokładnie. Po dziadku odziedziczyłem 5 ha. Porobiłem kilka miesięcy za granicą i zakupiłem kolejne 5 ha. W tym roku planuje wyjechać i zarobić na nowy ciągnik, może się uda wziąć coś dzierżaw i ubiegać się o modernizacje. Czas pokaże. Widzę tu na forum, że wielu to najchętniej park maszynowy wymieniali by co 5 lat. Takiemu co zaczyna to najlepiej nic nie dawać. Niech się najwięksi napasą. Po co takiemu z 10 ha dawać pieniądze? Dajcie nam, to go wykupimy. Pamiętajcie jednak że wy też od czegoś zaczynaliście. Ludzie troszkę pokory. Nie życzę tu nikomu źle, ale każdemu może się noga podwinąć i nie będzie już taki cwaniak.

Edytowany przez rajtar1188, 17 luty 2013 - 22:16.

#316 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 17 luty 2013 - 23:18

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ludziom się wydaje że jak ma mało to najpewniej jest nierobem. Nikt nie bierze pod uwagę zaszłości historycznych, zdarzeń losowych, klas bonitacyjnych itp. Na zachodzie od dawna były większe gospodarstwa - jak u nich wchodziły bizony to u mnie ciągnęli wiejki z zachodu i to też marzenie było żeby mieć. Weźmy mój teren - ziemie klasy 3-6, pszenica daje ok 4t z ha, na 60% działek nie ma szans na jej uprawę, gospodarstwa zagęszczone, większość po 10-15ha. W latach 70 dziadek miał 6ha (2ha takiej nędzy że żyto ledwo rośnie) i 5 dzieci - na czym miał się rozwinąć? A weźmy tereny pod Sokołowem (kiedyś cukrownia była) - buraki uprawiano, dziś mają tam po 30-40ha i więcej ale ziemia lepsza. Wystarczy 20 km i jakie różnice w majętności...
Ten mniejszy też ma szansę rozwoju tylko nie można go wrzucić do jednego worka z tymi co mają gdzieś rolnictwo. Szanujmy się wzajemnie.

#317 Share dezmond_

dezmond_

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 18 luty 2013 - 06:35

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ja nie rozumiem jak mozna obwiniac rolników 100 h czy 200 h o to że nie daja się rozwijac tym co mają około 10h. Jaką przyszłość ma gospodarstwo o powierzchni 10h w produkcji mlecznej czy mięsnej świń nie bedą też trzymać bo teraz trzeba mieć ponad 100 aby się utrzymać z nich. W mojej okolicy często żeby się utrzymać rolnicy z małymi gosodarstwami 1. Pracuja w Gospodarstwie 2. Biorą Dopłaty 3. Pracują Zawodowo 4. Biora Kredyty i jaki to ma sen ? U nas wieksi gospodarze od dawna już przejmowali rodzinne 3h czy nawe 6, 7 hektarowe gospodarstwa albo brali w dzierżawe i sutuacja się powoli wyklarowała. Ale na wschodzie Polski gdzie podobno w rolnictwie tradycją są mniejsze gospodarstwa nic się z tym nie da zrobić bo nawet jak jeden rolnik się wybjie to gruntu nie kupi ani nie przejmie bo jest wielu do tego chętnych. Powiedzmy sobie szczerze rolnik który ma mało ziemi i słabe zaplecze to nic nie nawojuje bo ani ziemi nie kupi ani maszyn a dopłaty mu pomogą np. ten młody rolnik ale ciekawe czy naprawde ma to sens.
,,Zima, lato but gumowy"

#318 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 18 luty 2013 - 08:41

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych dezmond - czy ty uważasz że za te 1500 złotych z pracy można się utrzymać? Weź mnie nie rozśmieszaj - u mnie w zakładzie znam kilka osób co mają po kilka ha i sobie z tego dorabiają - trzymają po kilka byków, jakieś kury do tego na jaja wiejskie i zawsze te kilka złotych dorobią Chyba lepiej to niż żeby mieli kraść albo nic nie robić i przepijać po pracy te mizerne wypłaty
Oczywiście pan dezmond nie uznaje takiego trybu gospodarowania bo po co - lepiej żeby to przejęła jedna osoba i miała na własność te kilkadziesiąt w tej chwili rozdrobnionych ha a tamci niech wegetują z tej wypłaty albo jeszcze lepiej niech u niego robią za jakieś kolejne marne grosze

#319 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6475 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 18 luty 2013 - 08:46

Sprecyzuj "inwestuje w gospodarstwo". A co z takim który tyra za 1500 i po godzinach obrabia grunty?

Toczyłem tutaj taki bój. Dla ludzi z AF to nie rolnik. Szczegół że za***rdala często na większym areale niż spora część użytkowników AF, szczegół że pracodawca płaci za niego ZUS a więc nie odbiera on kasy z KRUSu. Niestety dla większości z AF.pl nie jest taka osoba rolnikiem.
Sam jestem w podobnej sytuacji. Kilka lat temu zamieniłem zwierzaczki na pracę poza gospodarstwem. Na żniwa mam urlop, na wiosnę mam wolne na nawożenie, a też jest i czas naprawiać maszyny, coś tam remontować i załatwiać papierkologię (VAT, mat siewny, akcyza, męczenie UG i starostwa o drogi dojazdowe o drenacje i inne rzeczy).
Nie mając zwierząt produkuję zboże i rzepak tylko na rynek lub oddaje rolnikom trawę do zbioru.
Żyję z pensji z pracy, dopłaty i zysk z pola to inwestycja w nawozy i spłaty kredytów za ziemię, VAT to inwestycja w bieżące opłaty, drobne zakupy.
Z MGR w PROWie kupiłem trochę sprzętu (jako jedyny we wsi skorzystałem z tego naboru), 2 lata później kupiłem 10ha.
Obecnie mam prawie 30ha bez paru arów gdzie sąsiedzi mają po 20, może 25ha. Oni żyją z tego a ja myślę gdzie tu kupić jakieś 10 ha jeszcze.
Dla społeczności AF.pl nie jestem rolnikiem bo nie żyję tylko z rolnictwa. Przyznasz że chore?
Sam chciałbym aby te dopłaty zniknęły. Wtedy 99% cwaniaczków, nie tylko tych z wiejskiej, zostawi gospodarowanie. Po prostu wolę mieć wyższą cenę w skupie na płody rolne, obniżenie np podatku, dopłaty do mat siewnego, więcej kasy na działania MRG/PROW niż na bezpośrednie dopłacanie cwaniaczkom którzy kupili ziemię aby spłaciła się dopłatami bo niestety to jest dziś patologią.

Jak znam życie to z tych pieniędzy co są w budżecie na rolnictwo nie będzie działań mających na celu poprawę infrastruktury gospodarstw rolnych w kierunku wymiany budynków, dróg dojazdowych, melioracji itp.
Warszawiak z tego nie skorzysta, ktoś kto dostał ziemię po rodzicach czy dziadkach także bo mieszka przeważnie w mieście.
Natomiast ja bym chętnie wydzielił działkę z budynkami gospodarstwa, dokończył ogrodzenie (przerobił je), położył nowe sączki, pobudował w końcu budynek składający się z magazynu (latem zboże, zimą maszyny) garażu do remontów a nad garażem typowe pomieszczenie na biuro, prysznic i kibel. Łącznie nie wiem czy 150 tysia by starczyło przy budowie samemu.
Sami przyznacie że taka inwestycja jest inwestycją z której nie skorzystają cwaniaki bo wiąże z gruntem (VAT na 10 lat), wiąże też z gospodarstwem.

Jeżeli mi się uda to przejdę na wcześniejszą emkę, wtedy zajmę się tylko gospodarowaniem.

Niestety przy obecnych nastrojach i tym co czytam na AF nie jestem rolnikiem ale pocieszam się tym że Polska to kraj patologii.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1605 postów

Napisany 18 luty 2013 - 09:39

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ja nie ukrywam, też najchętniej bym chciał żeby te dotacje bezpośrednie znikneły. Sam żyje w rejonie , w którym jak ktoś ma 10 ha to już wielki rolnik. Ja mam 20 ha, i ciężko co kolwiek znaleźć chociażby w dzierżawę. O kupnie nawet nie myślę, bo rolnicy sprzedać nie chcą a jak chcą to przez te dotacje za ziemie by chcieli z 50 tysięcy. a klasy ziemi u nas to maksymalnie 3 klasa, którą jeszcze ciężko znaleźć. Jak dla mnie to niech zabiorą te dotacje, a wprowadzą systemy jak na zachodzie. W tamtym roku rolnicy w Francji kontraktowali już w marcu kukurydze suchą po 260€ netto. Niech u nas wejdą takie stawki i będzie dobrze. a tak to u nas rolnicy znają dwa nawozy, mocznik i saletrzak, kupią po tonie na 10 ha i zadowoleni. a jak usłyszą sól potasowa to nawet nie wiedzą co to. Nie to żebym był zachłanny, ale po prostu dla mnie to jest niewykorzystanie potencjału ziemi.