Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

11458 odpowiedzi na ten temat

#2281 Share gabione

gabione

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 19:13

Moja syt. wygląda następująco.

Gospodarstwo (pole) stoi na ojca 63lat, który jest na emeryturze zusowskiej. Ja pracuje jako mundurowy żona jest pracownikiem bankowym. Razem gospodarzymy na 18ha. Nigdy nie korzystaliśmy z żadnego dofinansowania na zakup maszyn rolniczych. Czy jest jakaś szansa aby skorzystać z jakiejś dopłaty na zakup ciągnika  w naszej sytuacji?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 22:20
  •  

#2282 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 19:15

Po tym jak zostaną opublikowane rozporządzenia okaże się.

#2283 Share gabione

gabione

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 19:18

Witam!.

Nasza sytuacja wygląda następująco.

Ojciec 63lat jest na emeryturze zusowskiej, ja pracuje w służbie mundurowej, żona pracuje w banku. Czy w związku z tym możemy liczyć na jakieś dofinansowanie na zakup ciągnika (używanego) nie opłacając składki KRUS, dodam, że nigdy nie korzystaliśmy z żadnych dopłat na zakup maszyn rolniczych. Gospodarstwo liczy 18ha razem z dzierżawami. Uprawy to pszenica i fasola jaś.

Sorry za podwójny post ale pierwszy mi wcieło.

Edytowany przez gabione, 04 styczeń 2015 - 19:19.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co z naborami wniosków? zobacz »

•  

#2284 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 19:20

Popatrz kolego na mój post powyżej. Używany ciągnik odpada w nowej perspektywie. 

Edytowany przez freetaxi, 04 styczeń 2015 - 19:20.

#2285 Share gabione

gabione

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 19:21

Po tym jak zostaną opublikowane rozporządzenia okaże się.

A kiedy można się spodziewać tych rozporządzeń?

#2286 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 19:22

Trzeba zapytać o to pracowników Ministerstwa. 

#2287 Share gabione

gabione

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 19:53

Może trochę odbiegnę od tematu, ale powiem wam, że ta cała akcja z tymi dopłatami wykończyła u mnie 60% małych obszarowo rolników.

Wiadamo, że z 10 czy 15ha ciężko (prawie niemożliwe)jest się utrzymać na jakimś godnym poziomie, dlatego każdy chwytał się jakiejś dodatkowej pracy. Oczywiście nie można opłacać zarówno składki krus i zus (celowe zagranie) i tym sposobem wiele ludzi zostało wyeliminowane z możliwości dopłat na zakup sprzętu. Co się stało przez te parę lat? Cała młodzież 20-30 lat wyjechała za chlebem, a ich ojcowie nie mogąc już sami gospodarzyć z różnych przyczyn sprzedają swoje pola cwaniaczkom którzy korzystają na maksa ze wszystkiego.

Nie wiem czy obserwujecie lasy w swojej okolicy, ale rozejrzyjcie się jak teraz cwaniaki rozbudowują w nich drogi wzdłuż i w poprzek a wszystko w imię dobrej infrastruktury:-) Daje 3-4 lata i Polskie lasy będą we władaniu obcego kapitału, cwaniaczków partyjnych i innych kombinatorów.  

Może trochę odbiegnę od tematu, ale powiem wam, że ta cała akcja z tymi dopłatami wykończyła u mnie 60% małych obszarowo rolników.

Wiadamo, że z 10 czy 15ha ciężko (prawie niemożliwe)jest się utrzymać na jakimś godnym poziomie, dlatego każdy chwytał się jakiejś dodatkowej pracy. Oczywiście nie można opłacać zarówno składki krus i zus (celowe zagranie) i tym sposobem wiele ludzi zostało wyeliminowane z możliwości dopłat na zakup sprzętu. Co się stało przez te parę lat? Cała młodzież 20-30 lat wyjechała za chlebem, a ich ojcowie nie mogąc już sami gospodarzyć z różnych przyczyn sprzedają swoje pola cwaniaczkom którzy korzystają na maksa ze wszystkiego.

Nie wiem czy obserwujecie lasy w swojej okolicy, ale rozejrzyjcie się jak teraz cwaniaki rozbudowują w nich drogi wzdłuż i w poprzek a wszystko w imię dobrej infrastruktury:-) Daje 3-4 lata i Polskie lasy będą we władaniu obcego kapitału, cwaniaczków partyjnych i innych kombinatorów.  

#2288 Share bialy17

bialy17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 20:58

mam pytanie czy wie ktoś może jakie trzeba spełniać wymagania aby pozyskać dofinansowanie unijne na zakup maszyn lub na budowe np. chlewni? 

#2289 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 04 styczeń 2015 - 21:08

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Nikt ci tu na to pytanie nie odpowie, gdyż jest tu o tym mowa na kilku ostatnich stronach. Więc naprawdę znajdź chwilką i trochę poczytaj, a na pewno jakąś kasę z Unii wyrwiesz:)

#2290 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 21:11

Kolego biały17 polecam lekturę http://www.minrol.go...OW2014-2020.pdf

Edytowany przez freetaxi, 04 styczeń 2015 - 21:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2291 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 04 styczeń 2015 - 21:36

Wiadamo, że z 10 czy 15ha ciężko (prawie niemożliwe)jest się utrzymać na jakimś godnym poziomie, dlatego każdy chwytał się jakiejś dodatkowej pracy. Oczywiście nie można opłacać zarówno składki krus i zus (celowe zagranie) i tym sposobem wiele ludzi zostało wyeliminowane z możliwości dopłat na zakup sprzętu....

hmm - albo rybki albo akwarium.

Przecież mogli zostać na 5-10ha i zająć się borówką, postawić kurniki itp. Dokupywanie ziemi niestety idzie powoli bo ja dostałem 18ha od rodziców a dziś jest 33, też praca poza gospodarstwem ale jakoś nie było problemów ani z MR ani MGR.

U mnie też jest pełno takiej młodzieży która wyjechała za pseudochlebem. Dlaczego tak mówię? Bo od rodziców uczyli się cwaniactwa gdzie wielu porozpisywało takie 20ha na 5 osób czy nawet 6 aby załapać się na pomoc z GOPS/MOPS. Pola zaniedbane ale 20 letnie dziecko nie pójdzie robić na pole bo ono do wyższych celów stworzone i najlepiej "aby państwo dało im szanse rozwoju gospodarstwa" bo przecież sami się nie wezmą za jego rozwój. Za kilka lat nawet jak będą chcieli to nie będą mieli do czego wracać a ich ziemię ktoś wykupi - może i mi coś się uda kupić.

PS: co do ciągnika czy sprzętu - zależy co chcesz robić w gospodarstwie i czy uciekasz na wcześniejsza emeryturę aby zająć się gospodarstwem czy po prostu będziesz ciągnął oba zawody dalej.

Co do PROW/MGR - jak nie patrzył czekamy na przepisy bo ciężko coś mówić.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2292 Share Remorm

Remorm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 22:35

Czy aby otrzymać kasę z PROW 2014 - 2020 trzeba mieć jakąś określoną liczbę hektarów? I czy trzeba mieć skończone szkołę rolniczą?

#2293 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 20:24

Ciekawi mnie temat "Premie do rozpoczęcia działalności pozarolniczej". Samodzielnie prowadzę gospodarstwo (80 ha, z tego 49,5 ha objęte dopłatami RS, ONW, Natura 2000. Wszystkie grunty własne), sąsiedzi chcą sprzedać agroturystykę (6 pokoi, można zrobić jeszcze 8). Chcą za to 500 k. Branie kredytu na całą sumę, to koszt ok. 60 000 rocznie przez 15 lat, trochę bez sensu. Jest jakaś szansa na dofinansowanie? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

Edytowany przez Ecopiotr, 05 styczeń 2015 - 20:26.

#2294 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 20:43

Piotrek to nie dla Ciebie, musisz przejść na zus i zrezygnować zapewne z uprawy ziemi. 500tys= pół bani - chyba ze macie za***isty ruch w agroturystyce, a ja się zastanawiam na zakupem ziemi po 24tys/ha

hmm - albo rybki albo akwarium.

Przecież mogli zostać na 5-10ha i zająć się borówką, postawić kurniki itp. Dokupywanie ziemi niestety idzie powoli bo ja dostałem 18ha od rodziców a dziś jest 33, też praca poza gospodarstwem ale jakoś nie było problemów ani z MR ani MGR.

U mnie też jest pełno takiej młodzieży która wyjechała za pseudochlebem. Dlaczego tak mówię? Bo od rodziców uczyli się cwaniactwa gdzie wielu porozpisywało takie 20ha na 5 osób czy nawet 6 aby załapać się na pomoc z GOPS/MOPS. Pola zaniedbane ale 20 letnie dziecko nie pójdzie robić na pole bo ono do wyższych celów stworzone i najlepiej "aby państwo dało im szanse rozwoju gospodarstwa" bo przecież sami się nie wezmą za jego rozwój. Za kilka lat nawet jak będą chcieli to nie będą mieli do czego wracać a ich ziemię ktoś wykupi - może i mi coś się uda kupić.

PS: co do ciągnika czy sprzętu - zależy co chcesz robić w gospodarstwie i czy uciekasz na wcześniejsza emeryturę aby zająć się gospodarstwem czy po prostu będziesz ciągnął oba zawody dalej.

Co do PROW/MGR - jak nie patrzył czekamy na przepisy bo ciężko coś mówić.

Niki jak zawsze trafny komentarz

#2295 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 20:56

Pewnie tak (że nie dla mnie), bo o rezygnacji z ziemi mowy nie ma. Latem ruch jest niezły, zimą gorzej - więc na pewno na cały kredyt nie starczy. ZUS, to następne 12 k rocznie. Choć pewnie i tak nas to czeka... Trochę szkoda, bo fajny dom i otoczenie.

#2296 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 21:18

ale jak mawiają kto nie ryzykuje to nie pije szampana  - ale ryzyko potężne

#2297 Share bolek2

bolek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 23:12

Piotrek to nie dla Ciebie, musisz przejść na zus i zrezygnować zapewne z uprawy ziemi. 500tys= pół bani - chyba ze macie za***isty ruch w agroturystyce, a ja się zastanawiam na zakupem ziemi po 24tys/ha

Niki jak zawsze trafny komentarz

to się nie zastanawiaj tylko kupuj u nas ziemia prawie po150 tys. za ha. Na modernizację zwrotu nie dostaniesz ale cenę masz dobrą

#2298 Share bolek2

bolek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 13:23

Ciekawi mnie temat "Premie do rozpoczęcia działalności pozarolniczej". Samodzielnie prowadzę gospodarstwo (80 ha, z tego 49,5 ha objęte dopłatami RS, ONW, Natura 2000. Wszystkie grunty własne), sąsiedzi chcą sprzedać agroturystykę (6 pokoi, można zrobić jeszcze 8). Chcą za to 500 k. Branie kredytu na całą sumę, to koszt ok. 60 000 rocznie przez 15 lat, trochę bez sensu. Jest jakaś szansa na dofinansowanie? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

masz 80 ha i nie masz 500 tys ? czemu sąsiedzi chcą sprzedać

#2299 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2505 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 styczeń 2015 - 13:30

nie każdy musi zaraz na koncie mieć tyle kasy :) chociaż trochę by wypadało mieć chociażby z samych dopłąt sporo nalatuje... ja tam bym się nie pchał w agroturystykę, masz ziemię do obrobienia to daruj sobie drugi kierunek bo to też nie wygląda tak różowo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2300 Share bolek2

bolek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 13:45