rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bolek2    10

przy produkcji roślinnej też mogą być ograniczenia np.300tys. na przechowalnie i 200 tys. na maszyny (tak by mi odpowiadało :rolleyes:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli nie byłoby by tak że ograniczenie przysługuje tylko tym co mają zwierzęta to z tego zapisu wynikałoby że ci co nie zwierząt mają tylko 200 tys. zwrotu i z tego mogą sobie budować np. przechowalnie i kupować maszyny i moim zdaniem tak trzeba to interpretować ale, raczej się nie dowiemy dopóki nie będą udostępnione krajowe rozporządzenia bo to co mamy teraz jest napisane tak, że tylko wie ten kto to pisał co miał na myśli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

skoncentrujcie się i przeczytajcie dokładnie i rzeczowo. Nie zakładajcie z góry ile i na co zwrot

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Ten nabor w czerwcu Który się przewija cały czas w postach to takie gadanie naszych polityków tak samo jak mówili że już dawno powinien być rozpoczęty cały nowy prow przecież nawet terminy grudniowe padały. A nabór w czerwcu kłóci się z starym naborem nie zakończonym jeszcze bo wyobrażacie sobie że ludzie będą składać wnioski na nowy a potem jeszcze dostawać z przesuniec z naboru 2014 to tylko bezsensowna robota papierkowa w agencji by im dochodziła. No i jeszcze dochodzi chyba 3 miesięczny okres od ogłoszenia naboru do jego rozpoczęcia bo jakieś szkolenia trzeba zrobić instrukcję napisać i wnioski przygotować. Takie jest moje zdanie na ten temat :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    18

skoncentrujcie się i przeczytajcie dokładnie i rzeczowo. Nie zakładajcie z góry ile i na co zwrot

napisz jak to jest wg Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Kryteria, warunki i punktację będą regulować przepisy krajowe, których w tej chwili nie ma i nie wiadomo kiedy konkretnie będą.

No ale przykładowo jak ogłoszą nabór w listopadzie, to będą brali pod uwagę to co teraz złożę do dopłat, tak?

Dla tych co zazdroszczą rozciągania, to im odpowiem że ja pracy nikomu nie żałuję, a tych dopłat to bardzo bym nie chciał żeby brał ktokolwiek, wtedy może ceny gruntów byłyby normalne i większość ziemi było by w rękach rolników. Hektary mi się rozciągają gdyż uprawiam ponad 60, a dopłaty składałem na 23, więc część ha mogę dołożyć do wniosku (oczywiście dopłaty do oddania właścicielom gruntów). 

Dopytuje gdyż przespałem poprzedni nabór tzn.doszedłem do wniosku że nic nie dostanę na 17 ha (tyle miałem w czasie ostatniego naboru) więc nie składałem. Tym bardziej chcę złożyć więcej ha do dopłat bo dostanę chyba więcej dopłat jako MR no i dodatkowo materiał siewny odliczę, a jego kupuję na 70 % zasiewów.

 

Jeszcze jedno pytanie ile bym musiał zwiększyć ha po złożeniu wniosku (wg poprzednich zasad) żeby vga podnieść i żeby mi przyznali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

napisz jak to jest wg Ciebie.

 

500 na pozostałe czyli prod. rośl. i inne także na zwierzaki , tylko przy zwierzakach na maszyny 200tys Jak czytałem PROW pierwszy raz myślałem że 200 tys. na prod. rośl. (na maszyny i przechowalnie ) ale po przeczytaniu kilku postów na forum zacząłem dokładnie czytać i tak mi wyszło

geo2 myślę tak jak ty

jak będzie 500 tys. zwrotu na maszyny to tylko połowa składających wnioski  otrzyma zwrot. dla reszty braknie pieniędzy Myśle że jakoś nam to utrudnią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

oj coś mi się wydaje że jednak na produkcję roślinną by było tylko 200 tys, inaczej szerzyło by się krętactwo... a dało by się. jak dla nie po kilkunastu już czytaniach tak to wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    18

500 na pozostałe czyli prod. rośl. i inne także na zwierzaki , tylko przy zwierzakach na maszyny 200tys Jak czytałem PROW pierwszy raz myślałem że 200 tys. na prod. rośl. (na maszyny i przechowalnie ) ale po przeczytaniu kilku postów na forum zacząłem dokładnie czytać i tak mi wyszło

geo2 myślę tak jak ty

jak będzie 500 tys. zwrotu na maszyny to tylko połowa składających wnioski  otrzyma zwrot. dla reszty braknie pieniędzy Myśle że jakoś nam to utrudnią

no właśnie też tak mi się wydawało na początku, ale nie ma za bardzo co gdybać, trzeba czekać na rozporządzenie.

ci co ustalają te przepisy to raczej zwierząt nie mają, także ograniczyliby siebie do "marnych" 200 k? 

swoją drogą mi tez to odpowiada, bo zwierząt nie mam i zwrot 500k wystarczyłby swobodnie na wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

przed zapisem "nie może przekroczyć 200tys. zł.". jest zapis "w których prowadzona jest produkcja zwierzęca" gdyby go nie było to by było inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Koledzy a może ktoś potwierdzić, że na budowę tuczarni nie będzie można się ubiegać na MGR 2014-2020? Czy tylko taka plotka??

'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Faktycznie poczekajcie na rozporządzenie, bo wg mnie na zwierzęcą produkcje, czy to krowy czy świnie to na zdrowy rozsądek maszyn więcej potrzeba, np. rozrzutnik obornika, beczkowóz, kosiarka, zgrabiarka prasa, ładowacz/ładowarka, środki transportu, ilość ciągników również większa, więc rozsądniejsze limity byłyby np. 500 na zwierzęta, czy to maszyny czy przebudowy, 200 na roślinność. A jak będzie to dokładnie będzie wiadomo po rozporządzeniu.


Koledzy a może ktoś potwierdzić, że na budowę tuczarni nie będzie można się ubiegać na MGR 2014-2020? Czy tylko taka plotka??

'

Też tak słyszałem i raczej na pewno nie będzie można, bo to nie wspiera krajowej produkcji, bo najczęściej w takich tuczarniach wstawiany jest duński warchlak, kosztem naszego krajowego, a to pogłębi jeszcze bardziej kryzys na rynku trzody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Tak, tylko jak ktoś zastrzeże np. we wniosku, że będzie kupował wyłącznie warchlaki krajowego pochodzenia to też odpada z takiego rozdania?

Weźcie na ludzki rozum.. Jest nabór na produkcję prosiąt i te wnioski mają priorytet.. To kto będzie tuczył te warchlaki, które będą produkowane w chlewniach wybudowanych na MGR? Jeżeli ktoś się nastawia na produkcję warchlaka to gdzie będzie miał zbyt? Bo chyba nie zagranicą...

 

Dzwoniłem dziś do agencji, oddziału w Wa-wie i nic jeszcze nie wiedzą.. Trzeba poczekać do ogłoszenia naboru, ale myślałem że może ktoś ma jakieś przecieki czy coś..

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

analizując krótki odcinek tekstu z prow to wychodzi na to że tylko produkcja prosiąt, a co dalej z tymi prosiętami to już zapewne tych przy korycie świń nie obchodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

a no właśnie. Nie sztuka wyprodukować warchlaka... sztuka go dobrze sprzedać..

Żadnego zapisu nie ma dotyczącego jakiś wyjątków w budowie budynków inwentarskich, więc jeśli nic tym na górze nie odbije, to powinny być też tuczarnie uwzględnione w nowym prowie, z tym, że powinno się zadeklarować, że nie będzie się importować z zagranicy warchlaków tylko z rodzimych gospodarstw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

wątpie w to wydaje mi się że tylko do 900 na prosięta będzie i uważam że mało kto z tego skorzysta, jeśli się mylę to likwiduje stado podstawowe na pewno bo będe miał taniego prosiaka bez roboty, ale z drugiej strony jak będzie tani prosiak to i tucznik to lepiej zlikwiduje całość i roślinność sprzedam bez pracy. Ogólnie sektor trzody uważam za stracony i zmonopolizowany, żal mi mojej hodowli, ale czarno widzę swoją przyszłość ze świnkami i współczuje tym co się zadłużą na nowy prow na prawie 2 mln i uwiążą do produkcji prosiąt na 5 lat, radze takim osobom wziąć rozdzielność majątkową z żoną bo inaczej mogą popłynąć z ręką w nocniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

W ostatnim naborze krowiarze mieli priorytet w rozpatrywaniu... Teraz jak chcesz pójść w stronę  tuczu trzody, też nie dostaniesz.. A krowiarze znów dostaną swoją działkę.. To się w pale nie mieści! I do tego jeszcze dopłaty do bydła, kóz owiec baranów itp.. A gdzie są świnie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

świnie dopchały się do koryta i nami rządzą ;)
ten prow będzie miał chyba większe wpadki niż poprzedni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Po prostu zapomnieli że w Polsce istnieje sektor trzody chlewnej.. Ładują wszystko w bydło, a krowiarze później kupują 5 klasę ziemi po 116 tys zł/ha i nikt nawet startu nie ma... Nawet kurnikarze wymiękają przy licytacji..

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Panowie skoro tak analizujecie krótki tekst z prow i się zastanwiacie co z tymi wyprodukowanymi prosiakami/warchlakami to najpierw przeanalizujcie skąd się wzieła taka myśl aby utworzyć takie działanie bo odpowiedz juz padła że warchlaki jadą do nas z zagranicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

 

Z poprzednich dyskusji wyszło, że gospodarstwo bez "ogonków" może dostać tylko do 200k zwrotu. 
 
Cytat:
"Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne, w tym na realizację projektów zbiorowych, w ramach poddziałania, w okresie realizacji PROW 2014-2020, nie może przekroczyć:
 900 000 zł – w przypadku operacji realizowanej w ramach celu – rozwój produkcji prosiąt,
 500 000 zł – w przypadku pozostałych celów, przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, nie może przekroczyć 200 tys. zł."
 
Jednak po ponownym przeczytaniu, wydaje mi się że gospodarstwa:
- mające zwierzęta mogą zakupić maszyny i dostać na nie max 200k zwrotu, pozostałe 300k musi iść na budynki,
- bez produkcji zwierzęcej, mogą dostać również w sumie 500k zwrotu, ale mogą go już przeznaczyć w całości na maszyny... 
 
Czyli ograniczenie dotyczy wyłącznie gospodarstw z produkcją zwierzęcą.
Wyprowadźcie mnie z błędu, jeżeli się mylę...

 

 

Źle to interpretujesz bo wychodzi, że nie mając zwierząt możesz wykorzystać 500 tys na modernizację obory w której powinny już być zwierzęta. Masz tam spójnik lub i zobacz jak wstawione są przecinki. Czytaj to tak:

 500 000 zł – w przypadku pozostałych celów, przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio:

-z budową, modernizacją budynków inwentarskich

-adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie

-budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca

nie może przekroczyć 200 tys. zł."

 

I przeczytaj założenia programu. Od dawna się mówi, pisze i to oficjalnie, że nie mając zwierząt, na maszyny dostaniesz maks 200 tys.

Edytowano przez Krassus

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

zgadza się, poza tym na stronie agencji w zakładce prow (gdzieś okolo połowy tekstu chyba) jest troszeczkę jaśniej sformuowane niż w dokumencie i tam chyba są rozwiane wątpliwości.
na produkcję roślinną 200 tys i kropka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

Rozporzadzen krajowych jak nie bylo tak nie ma nadal.
Rozporzadzen krajowych jak nie bylo tak nie ma nadal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    18

Źle to interpretujesz bo wychodzi, że nie mając zwierząt możesz wykorzystać 500 tys na modernizację obory w której powinny już być zwierzęta. Masz tam spójnik lub i zobacz jak wstawione są przecinki. Czytaj to tak:

 500 000 zł – w przypadku pozostałych celów, przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio:

-z budową, modernizacją budynków inwentarskich

-adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie

-budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca

nie może przekroczyć 200 tys. zł."

 

I przeczytaj założenia programu. Od dawna się mówi, pisze i to oficjalnie, że nie mając zwierząt, na maszyny dostaniesz maks 200 tys.

raczej to konkretne zdanie jest źle sformułowane. w innych dokumentach dot. prow, jest już niestety napisane jednoznacznie, tylko 200k na rośliny, trochę mało...no nic, trzeba czekać na rozporządzenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj