pablos292

Uprawa soi razem z kukurydzą na kiszonkę

Polecane posty

pablos292    0

Połączenie roślin weglowodanowych z białkowymi dają świetną kiszonkę. Dobrym przykladem jest kukurydza z bobikem.Myślałem nad tym aby w miedzyrzędzia kukurydzy zasiać bobik. A podczas koszenia sieczkarnią kukurydza i bobik będzie dokładnie rozwarstwiona w sobie. Co sadzicie o tym pomyśle?? :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

Hipoteza nie jest zła ale wydaje mi się że kukurydza zagłuszy bobik (i inne rośliny), po za tym pod koniec sierpnia czy na początku września tak jak kosi się kukurydze to bobik całkowicie dojrzeje a wtedy już nie jest taki atrakcyjny na kiszonkę. No i pozostaje problem koszenia (1-rzędową tej mieszanki nie weźmie) kemperem tez tak średnio będzie się zbierało ten bobik. Wydaje mi się że lepiej będzie obok QQ posiać bobik i zebrać go w odpowiednim terminie jako zielona masa (nie będzie tego za wiele) lub po prostu zebrać nasiona i skarmiać w postaci osypki (jako dodatek do zbóż). Takie moje zdanie ale może ktoś tak uprawiał i może jest inaczej niż mówie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

sąsiad próbował zasiać kiedyś sorgo w międzyrzędżia kukurydzy. Efekt był taki że na hektarze było może ze sto roślin sorga a może nawet mniej. Wydał tylko kasę na nasiona i siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Kukurydza rośnie zbyt wysoka by robić w niej wsiewki, zagłuszy rośliny niższe i tylko koszty pójdą na nasiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W top agrar byl jakis artykul chyba w majowym albo czerwcowym wydaniu o sianiu w miedzyrzecdziach chyba straczkowych roslin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

najlepiej dobrac taka rosline do kukurydzy aby srodek na chwasty jej nie zwalczył ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oj to ciężko, motylkowate bardzo wrażliwe na sor... Podobnie jak sorgo. Najlepiej trafić na pole wolne od chwastów, wilgotna ciepła porę, dobre nawożenie i chwasty zostaną zagłuszone.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ba każdy by tak chciał ;) Ale tyle szczęścia to czasami aż mało możliwe :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

w topagrara pisali o soi w międzyrzędzia i podobno bardzo ładnie rośnie tylko odpowiednie odmiany trzeba dobrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Przeczytałem jakiś czas temu artykuł gdzie badano możliwośc jednoczesnej uprawy soi z kukurydzą, niestety nie mogę go teraz znaleść. Czy ktoś stosował taką uprawę lub o tym słyszał chociaż? Myślę doświadczalnie posiać na wiosnę taką mieszankę tylko muszę się dowiedzieć więcej apropo uprawy. Tu jest kawałek o tym: http://www.agroyoumis.eu/?p=906&lang=pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Gramgro, posiadasz może jeszcze jakiś link do tego sposobu uprawy?

Wiesz może jak wykorzystywana jest soja z kiszonki w uprawie z kukurydzą?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ale żeby kukurydza nie zagłuszyła soi trzeba będzie chyba siać je co drugi rząd na przemian by soja która jest światłolubna miała dobre warunki co obniży plon kiszonki bo soja nie ma tak dużej zielonej masy jak kukurydza pozostaje także kwestia zbioru czy uda się je zebrać w odpowiedniej fazie razem i będą chyba straty strąków soi które są umieszczone również kilka centymetrów nad ziemią a kukurydzy nie zbiera sie tak nisko może lepiej było by zasiać soje lub inna roślinę wysoko białkowa oddzielnie i zebrać nasiona i dodawać je jako dodatek białkowy ale to tylko takie moje przemyślenia nie wiem czy słuszne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Właśnie znalazłem to już jakiś czas temu i nie mogę odnaleśc tej strony. Pamiętam że to były wyniki badań. Najpierw próbowano z bobem ale przy odpowiedniej fazie zbioru kukurydzy bób był już suchy i nie nadawał się na kiszonkę. Przeprowadzono badania z wysoką soją amerykańską. szukałem w historii i niestety nie mogłem tego znaleść. Było napisane że możnabyło zaniechać walkę z chwastami bo soja była wsiewana w międzyrzędach kukurydzy i nie pozwalała na ekspansję chwastów. I jako że to motylkowata to mozna było zmiejszyćnawożenie azotem. Tylko nie pamiętam jak wyglądała uprawa i siew. Przeszukam jeszcze raz i jak znajdę to się podzielę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

to było w Top agrar artykuł ale numeru nie pamietam ze 3 strony soja miała podniesc zawartosc białka w kiszonce z QQ ale cos mi swita ze czerwiec 2011 ale nie jestem pewny napewno 2011r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Faktycznie, to było w Top Agrar. Ale była tylko mała wzmianka o tym, a chciałbym się dowiedzieć więcej. Może ktoś miał dostęp do tych badań? do ich wynikow i metod? Chciałbym tego spróbować wiosną :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj